Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Digitális forrasztóállomás
Hello
Igazad van. Ezt akkor kifelejtettem belőle, bár ez gondot eddig nem jelentett, de a biztonság kedvéért be lehet építeni. Szerintem azért hagytam ki belőle a diódát, mert nem lesz ezzel a trafó csúcsra járatva és a rezonáns tagok is bekorlátoznak 140W-nál. Ezt még a fetek kibírják. A tekercs primer oldalán van egy radiális bizti, ami azért megvédi a cuccot, ha nagy gáz lenne. Megmondom őszintén nálam nem kellett még annak a biztinek funkcionálni. Nem tudom volna-e olyan gyors, hogy megvédje a feteket. Itt a javított terv. Biztos még sokan megépítik ezt a jólsikerült forrasztó állomást. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
Hello!
A digitális forrasztópákám NYÁK készítés alatt van, működik a tesztpanelen, köszönöm a segítséget. Közben kezdeném a 220V-os páka szabályozását is. Ehhez kaptam a fázishasításos kapcsolási rajzot. Kapcs rajz Olvasgattam utána, de nem tudom megmondani, hogy annak az ellenállásnak és a többi alkatrésznek milyen paraméterekkel kell rendelkezniük. Ha jól gondolom a páka fűtőárama nem fog keresztülmenni az ellenálláson és a potin sem, vagyis az kb mindegy, hogy mekkora pákát fogok vele fűteni. Viszont akkor az az ellenállás lehet megyed wattos? És a poti is? Azt olyan kicsinek érzem... Segtenétek beazonosítani az alkatrészek paramétereit? Köszönöm!
Köszi, a modosítást. (majd otthonról ránézek, itt nem tudom megnyitni)
A diódáról: pont az a lényeg, hogy a rezonáns tagok NEM korlátoznak sem 140W-nál, sem sehol, ha nincs bent a 2db dióda!
Hello!
Még szép, hogy a páka árama nem fog átmenni a potin.. Azért van a triac. (De utána kellene nézni a triac-diac működésének nem?) A 230V feszültségre nem teszünk negyedwattos vacakokat. Nem a teljesítmény miatt, hanem mert átüthetnek a kis méret miatt. 0,6..09W a normális méret. Potiban meg nem találsz ilyen nokedlikat, legfeljebb SMD-ben. A kondi fólia legyen, 100nF/63V-os. (De nagyobb feszültségű lehet ha az van.) Ha meg keresel valamit, elsőként miért nem itt a HE-n teszed? Szerintem cikk is van róla.. üdv!
Köszönöm, értem.
Utána néztem (monjuk valóban nem itt), Diac működést is megnéztem, BT137 adatlapját is, ezért írtam hogy olvastam utána. De biztos nem vagyok magamban, főleg, hogy 220ra fogom kötni. Ami 220V azt inkább meg fogom kérdezni. Fő az óvatosság.
Oké, de ne itt, mert itt ez mereven OFF!
Tegnap kész lettem a szeptemberben elkezdett forrasztóállomásommal
Helló, kérném szépen segítsen valaki! Köszönöm! Bővebben: Link
Szia!
Ha kezdő vagy ebben a témában, nem ajánlom az átépítést, mert életveszélyes! Vagy leválasztott, vagy 230-as izzóval sorbakötött (vagy mindkettő ) hálózatot használj! Szükség lesz szkópra, de minimum egy LC-mérőre. Amit belinkeltél a másik topikban, ott mindent leírtam részletesen. A vasmagos tekercsről addig kell letekerni a huzalt, amig 55 uH nem lesz az induktivitása. A gyújtókondi és az izzóhoz való kimenetek nem kellenek. Bővebben: Link
Szia! Ahogy ott le van írva nem tűnt olyan bonyolultnak, már áttekertem mindent, csak a feteket várom. Amúgy ezt nem értem, ott azt írtad pofon egyszerű, csak át kell tekerni a tekercseket, fet csere, most meg már életveszélyes, és nem ajánlott lett. (Nem arra gondoltam, hogy megnyaldosom majd a fetek lábait...) ...Érdekes ez a fórum itt is úgy működik, mint sajna az életben, hogy akik egymást ismerik, kedvelik azoknak részletes leírás van, akit nem annak ne csináld, mit nem értesz stb........bocs, ez nem konkrétan neked szólt, hanem úgy általánosságban.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2013
Téged is kedvellek, mint minden érdeklődőt: az előbb linkeltem a részletes leírást.
Egy kérdésből sok mindenre lehet következtetni a kérdezővel kapcsolatban (milyen az elektronikai alaptudás?, hány kiló?, szereti-e a szőkéket? stb), épp ezért ne gondold, hogy kiszúrásra mennek a tanácsok, hozzászólások. Sokan rengeteget segítenek...
Hát természetesen nem működik Előszőr mértem 10 voltot, meg 5-öt, aztán most meg semmi, passzolok.
Üdv
Egy digitális forrasztóállomás építésén töröm a fejem. K típusú hőelemmel, 10 bites ADC-vel és 4,096V-os referenciával oldanám meg. Azon gondolkodtam hogy ha a hőelem jelét pontosan 97,6x-osra erősítem fel, akkor a mikrokontroller ADC-ének kimeneti értéke pontosan a a hőelem hőmérséklete lesz °C-ban. pl.: A neten elérhető táblázatok szerint a hőelem 400 °C-on 16,395mV-ot ad le, erősítés után ez 1,6V lesz, ezután az ADC-be jut ami 1,6*(1024/4,096)=400-at ad vissza. Esetleg erősítsek rajta még 2x ennyit, hogy az alsóbb tartományokban is pontosan mérjek? A 2-vel való osztást egyszerűen meg tudom oldani egy jobbra shifteléssel.
Ilyen IC-vel oldottam meg az új forrasztó állomásom, semmilyen más külső alkatrész nem kell. Sokkal jobb mint erősítés, controllerrel AD alakítás...
Igen, ismerem a hasonló ic-ket én is nézegettem, de mindenképpen maradnom kell a műveleti erősítő mikrokontroller kombónál azokból akarom kihozni a maximumot.
Hello! A hidegpont kompenzációt akkor is meg kell oldani, és jobb ha nem1024 fokig mész, hanem 512-ig. Gondolom az is elég. (Átlagolni is kell valamiből.) De műveleti erősítő nem lehet egy "olcsó János", várhatóan kettős táp is kell. Amúgy a 3$-os MAXIM-hoz is kell a kontroller. üdv!
A hidegpont kompenzálva lesz, a műveleti erősítőnek OP07-et szánok szimmetrikus táppal, az offszet is nullázva lesz, a szűrésre is figyelek, az egyetlen problémám, hogy szeretném minél erőforrás kímélőbben de mégis viszonylag pontosan megoldani a mikrokontrollerbe való bevitelt.
Üdv! Egy problémával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Van egy digitális forrasztóm PIC-es. Most átalakítottam hozzá egy pc tápot, a +12V-ról megy stab. ic-vel a PIC, és egy P csatornás FET-tel kapcsolgatja a +12V-ot a pákára, a fűtőszál másik végére a -12V megy. Működik is, de a hőelemen mért hőmérséklet az LCD kijelzőn nem egyenletes, ha pl. felfele lépked, közben vissza is lép, tehát nem egyenletes, olyan össze-vissza futkosás érzetét kelti, hagyományos trafóról tökéletesen ment, ezt vajon mi okozhatja? A hőelemen mérve egyenletes a változás. Valamilyen GND probléma lehet?
Ez így elméletben nagyon szép, de gyakorlatban jó eséllyel nem így fog működni.
Szerintem mindegy az erősítés, csak megfelelő felbontást adjon. Utána már nem nagy dolog átkonvertálni a megfelelő értékre.
Köszi a válaszokat
Rájöttem
Viszont én megpróbáltam erőforrást kímélni a pontos erősítéssel, de ha ez így nem megfelelő akkor ennek az erősítésnek a kétszerese lesz tehát 195x, így 400 °C-on 3,2V jutna az ADC bemenetére, és így csak 1x kell jobbra shiftelni.
Egyébként mi lenne ezzel a gond? Túl kicsi lett volna az erősítés és emiatt alacsonyabb hőmérsékleti tartományban nagyobb lenne a pontatlansága?
Nézegettem ezeket az adatokat az OP07 adatlapján, a drift kb 2-3 °C-nyi eltérést okozhat, az offszetet a kompenzálni fogom, a zaj ellen pedig a műv. erősítő előtt és után is aluláteresztő szűrőt rakok. 5°C-nyi hiba körül jó lenne maradni.
A kapcsolási rajz megalkotója pont ezzel az erősítővel valósította meg a forrasztóállomását.
Én is majdnem teljesen ugyanilyent tervezek, viszont szeretnék rakni a hőelem pozitív kimenetére tehát a műveleti erősítő nem invertáló bemenetére egy felhúzó ellenállást, hogy ha megszakadna az összeköttetés akkor +5V kerüljön rá és ne kezdjen el fűteni, mert 0-t érzékel. Persze a műveleti erősítő után lesz egy Zener dióda és egy ellenállás az ADC bemenetének védelme miatt. 2,2kOhm-ra gondoltam, mert másra is szeretném használni azt a vonalat, nem lenne túl kevés neki? Az oldalon lévő kapcs. rajzokban mindenhol 10k-t látok. Nem lenne jó ha a rajta átfolyó áram meghamisítaná a mérést.
Ezt már láttátok?: http://radiokot.ru/lab/controller/32/
Sziasztok!
Kérni szeretnék egy kis segítséget. Megépítettem a "Forrasztó állomás II"-t (kapcsrajz mellékelve). Saját nyáktervet készítettem. Egy apró hibától eltekintve tökéletesen működik, de azért szeretnék rá megoldást találni. A problémám a következő: Bekapcsolás után 1-2 perc elteltével kezdi el fűteni a pákát. Addig a szobahőmérsékleten mért hőmérsékletét mutatja (kb. 19-20°C). Ha tapizom a műveleti erősítőket, optocsatolót, vagy néha a potit is elég, máris elindul magától a fűtés és szépen jelzi, hogy melegszik a páka. Nyilván amikor valamihez hozzáérek az előbb említettek közül, akkor átvált a beállított hőmérséklet kijelzésre és amikor visszavált a jelenlegire akkor látom, hogy már 25-35-45 stb... tehát melegszik. Az az érdekes, hogy ha nem nyúlok hozzá bekapcsolás után, akkor is egy pár perc után elkezd fűteni. Addig amíg ez nem következik be, pl. 18°C és 19°C között ugrál a kijelző. Ha kikapcsolom majd visszakapcsolom az áramkört, akkor tökéletesen működik, abban az esetben ha nem hűlt le teljesen a páka. Ha lehűlt akkor ugyan ez a helyzet, úgy vettem észre. Tud valaki segíteni ebben, hogy mitől lehet?
Hello! Nézd át a forrasztásokat, hátha valami oxidációs hiba van. Vagy a panel "szitaszövet". Amikor tapizod átüt az oxid, és működik. Hiba lehetne még a műveleti erősítő reteszelődése. De LM324-nél ez nem jellemző. Viszont néhány méréssel el lehetne dönteni mi van. Persze ha a műszerzsinór érintésére el nem indul. üdv!
A vezetősávok nagyon közel vannak egymáshoz néhol. Átnézem! Köszönöm az infót, majd jelentkezek megoldódott e a probléma.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |