Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Vezeték nélküli kommunikáció 434MHz-es (433,92 MHz) modulokkal
Vezeték nélküli kommunikáció 434MHz-es (433,92 MHz) modulokkal
Szerző: Topi, idő: Jún 16, 2006, Olvasva: 101837, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   3 / 4
Vevőnek az AUREL BC-NBK típusú vevő modult választottam. (HEStore.hu)
Ennek a vevőnek igaz kétszer annyi lába van mint az adónak, mégis ugyan annyira egyszerű. Ez is egy half-duplex modul. Az adónak kétféle kimenete van. Az egyik egy "Test point"-nak nevezett, a másik a normál "Data output". A "Test point"-ot a tesztelésnél használjuk Lényege, hogy itt még a komparátor előtti jelet tudjuk megmérni. Ez jóval zavarosabb jel, mint a komparátor utáni, de mikor bemérjük a modulokat a szkóp tapifejét erre a lábra téve nagyon jól le lehet tesztelni.

A modul tömbvázlatát az alábbi ábrán láthatjuk:
Alapjában a vevő 3 fontos fontos részből áll. Az egyik a rádiófrekvenciás erősítő, aminek a bemenetén az antenna van, kimenetén pedig az AM demodulátor. Az AM Det. feliratú rész kimenetén már magát a burkológörbét kapjuk meg. Vagyis már majdnem azt a jelet amit az adónál kiadtunk.

A modul bekötése a következő ábrán látható. Az adó táplálását általában 5V-ról tesszük, hisz ez minden digitális áramkörben megtalálható. Ezért tervezik ezeket is 5V-ra. A bekötés a következő:

Láb Feladat
1 +V (Tápfeszültség. 5V)
2 Ground (0V / GND / elemről táplálásnál (-) sarok)
3 Antenna
7 Ground
11 Ground
13 Test point
14 Data output (TTL jel kimenet)
15 +V

Pár technikai adat a modulról:

Jel   Név Min Tip. Max Mért.Egys.
Vs Tápfeszültség 4.5 5 5.5 Vdc
Is Áram fogyasztás     63 mA
Fc Frekvencia   433,92   MHz
Po Érzékenység   -97   dBm
Fm Négyszögjel moduláció     2 KHz
Ton Switch-on time     2 s
Top Hőmérséklet tartomány -20   +80 °C

Az adó bekötésére, és kipróbálására a következő kis nagyon egyszerű kapcsolást építsük meg:
Ha ezt a kapcsolást is megépítettük, akkor készen is állunk ahhoz, hogy kipróbáljuk a kommunikációt. Ha van dugaszolós próbapanelünk, akkor ezt is érdemes azon érdemes összerakni.

Ha nincs stabilizált 5V-os tápegységünk, akkor használjunk laposelemet, vagy 3 db sorbakapcsolt ceruzaelemet. Ha elemről tápláljuk, akkor a +5V feliratú részhez kössük az elem (+) sarkát, a 0V-hoz pedig az elem (-) sarkát.

Mikor az adón az S1 kapcsolót bekapcsoljuk, akkor itt bekapcsol a LED! Ha ez így történik, akkor tökéletesen dolgoztunk. Léphetünk is tovább a következőre. Vagyis ezt már hozzáköthetjük egy PIC-hez is. Amivel akár bármit megvalósíthatunk. Vezeték nélküli hőmérő, megmég sokmindent. De nézzük a folytatást.

A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem