Fórum témák
» Több friss téma |
Hello találtam az interneten egy elég érdekes kapcsolást amihez kellene egy kis segítség.... Nah a lényege annyi lenne, hogy egy "akasztófán" lóg egy égő amit megtudok gyújtani egy öngyújtóval és miután meggyújtottam el is tudom fújni.... A PDF-ben van az eredeti leírás de sajnos németül :S Összeraktam a kapcsolás de valamiért nem jó…. Én a potinak 100k-t raktam be, tranzisztornak BC182-t… (mondjuk az melegszik is) égő egy sima pici… jah és a fotóellenállás 5k-10k aszem..
Szia!
Ennek a kapcsolásnak az az alapja, hogy az égő ellenállása hidegen sokkal nagyobb, mint melegen. A hideg égő ellenállásávan az áramkör csak kicsi áramot tud rajta átfolyatni. Ha ez égőt felmelegítjük, akkor az ellenállása lecsökken, és a rajta átfolyó áram megnő, és az égő világítani kezd. A rajta átfolyó áram már melegen, tehát az áramot bekapcsolva tartja. A kioltáshoz az égőt le kell hűteni, hogy az ellenállása megint elegendően nagy legyen. (Működő verzió létezik fotoellenállás nélkül is...) Szia.
Sziasztok!
Bocsánat elírtam!...Helyesbítve.... Ennek a kapcsolásnak az az alapja, hogy az égő ellenállása hidegen sokkal kisebb, mint melegen. A hideg égő ellenállásávan az áramkör csak kicsi áramot tud rajta átfolyatni. Ha ez égőt felmelegítjük, akkor az ellenállása megnő. Az áramkör a rajta átfolyó áramot megnöveli, és az égő világítani kezd. A rajta átfolyó áram már melegen, tehát az áramot bekapcsolva tartja. A kioltáshoz az égőt le kell hűteni, hogy az ellenállása megint elegendően kicsi legyen. A mellékletben egy fotoellenálás nélküli leírása... Sziasztok
Úgy ahogy mondod, tehát egyik kapcsolásnak sincs köze az izzó hideg, vagy meleg ellenállásához.
Az egyik a fény, a másik a hőmérséklet változásra kapcsol ki-be.
hali köszi mindenkinek a válaszokat, de nem tudna valaki mégis egy fotóellenállásal müködő verziót???
ami fényre kapcsolgatja az égőt... (pontos alkatrész adatokkal ha lehet) előre is köszi
Szerintem az a Conrad-os működik, csak megfelelő alkatrészek kellenek, ill. egy kis kísérletezés.
Hány voltos az izzó? Hány voltról járattad? Szerintem próbálj nagyobb tranyót, pl. valami BD-t.
Szia!
Ha nem tévedek ez a dolog már ki lett tárgyalva egyik topicban, ha jól emlékszem ebben: Bővebben: Link Itt működőképes változatot is találsz.
És azzal fogod az izzó szálát lehűteni hogy ráfújsz
Sziasztok!
Megépítettem a csatolt kapcsolás, de fordítva működik mint vártam mert ez sötétre kapcsol és nekem fényre kellene! Ha megcserélem a fotoellenállást a bekarikázott 10 kOhm-os ellenállással akkor megfordul a működés? Előre is köszönöm a segítséget! Üdv: Dempsey!
Megcseréltem de most meg egyfolytába világít ha sötétbe rakom a fotoellenállást ha világosba! Valaki tud segíteni mi lehet a gond?
Nem növekszik meg eléggé a fotoellenállás értéke a sötétben, és mindig nyitva tartja a BC182 tranzisztort. Ez ellen azt teheted, hogy a fotoellenállással sorba kötsz egy 10k Ohm -ot, míg a 10k-s potit lehelyezed a BC182 B-E (vagyis test) közé (ahol az eredeti rajzon a fotoellenállás van). Ezt állítgatva el kell aludjon sötétbe a lámpa.
http://www2.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/275000-299999/299022-an-01-HU-Magikus_akasztofa.pdf
itt a bűvészakasztófa magyarul apropó én is próbálkozok egy ijennel de sehol nem találok 1Mohm-os fotoellenállást
Nem tudom de, lehet jó úgy is ha a fotoellenállással sorba kötsz egy ellenállást?
Üdv! Valaki tudna adni egy működő kapcsolást? mert én megépítettem ami itt szóba került, de nem működik
Szia!
Melyiket építetted meg? Mert én ezt és jól működik.
Milyen alkatrészekkel? (tranzisztor, potméter, fotoellenállás) És milyen ízzót használsz? 2,2V-osom nincs
Szia!
Tranzisztor : BD241, Poti: 6,8K, Izzó 3,8V 0,3A; Fotoellenállás sötétben 22K. Ilyen alkatrészek voltak itthon.
Üdv!
Meglehet ezt csinálni napelemes kerti lámpából bontott napelemmel is?
Hát a fotoellenállással a tuti. Napelemmel nem helyettesítheted a fotoellenállást ebben a kapcsolásban.
Nem ragaszkodom ehhez a kapcsoláshoz, csak szeretnék egy ilyen szerkezetet.
(A haszontalan gépem mellett jól mutatna )
Egy LED+ 470 ohm ellenallas azert jo az izzo helyere.
Ezt javaslom megépíteni ez tökéletesen működik és nagyon olcsó. Napelemmel szerintem nem tudnád önfenntartóvá tenni a kapcsolást úgy mint fotoellenállással.
Csak az a baj hogy a LED nem fog elég fényt adni ahhoz hogy önfenntartó legyen a kapcsolás. Az izzó azért mégis csak 360 fokban világít.
Nem muszáj a leddel önfentartónak lennie, nekem úgy jó ha elemről megy, arra gondoltam, hogy egy nagyfényerejű led világítaná meg, egy kis kapcsolás figyelné a napelem feszültségét, ha megnő x milivoltal akkor kapcsolná be a ledet, ami utána már tartaná a napelem feszültségét. Ugyanúgy lehetne egy lukon keresztül bevilágítani mint az izzó esetében.
Azert ad az eleg fenyt. Ugyis iranyitott feny kell, azaz be kell vilagitani a lukba. Persze ha oldalra, vagy felfele iranyitod akkor nem vilagit be. Eleg erzekenyek a LDR elemek. Persze meg lehetne csinalni naplelemmel is csak azt kell megnezni, hogy a napelem kepes-e kinyitni a tranyot. Meg kell merni a kapocsfeszt egy LED megvilagitasban. Ahhoz lehetne illeszteni a tranyot ket ellenallassal.
Végül is egy próbát megér a napelemes dolog is csak akkor nem tudja eldugni a napelemet egy dobozba, mert akkor tuti nem kap elég fényt. Bár nincs nagy tapasztalatom hogy mekkora megvilágítás kell neki hogy adjon is ki valami feszültséget.
Próbáld ki hogy egy fehér LED-el megvilágítod a napelemet és hogy mennyi feszültség jön ki belőle. De ha eldugod egy dobozba és kis lyukon akarsz bevilágítani tuti semmi nem fog kijönni belőle.
Az eredeti konstrukció azért jó mert ugye lóg az izzó te pedig szépen alágyújtasz gyufával vagy gyújtóval. Aztán a láng fényétől a fotoellenállás értéke lecsökken és a tranyó kinyit, az izzó világítani kezd és az izzó saját fénye tartja fenn továbbra is ezt az állapotot. Mikor "elfújod" az izzót és ezáltal kilendül a kis lyuktól nem kap fényt az ellenállás és lezár a tranyó, az izzó elalszik úgy mintha elfújtad volna. Ebben a kapcsolásban ez a buli |
Bejelentkezés
Hirdetés |