Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Köszi!! tanulmányozom a razokat!
A kimenőjérőr mit lehet tudni?? Régebbi RT évkönyvben olvastam a kimenők készítéséről,(illetve egy konkrét leírás is van PL509-hez.) Szerintem megbirkóznék vele,de a kész vásárlását sem vetem el. Nem ragaszkodok A gyári kapcsoláshoz sem,De fontos hogy megbizható személy által kipróbált kapcsolás legyen!!Már a 40w is nagyon elég lenne!!
Én ezt építettem meg úgy, hogy 2db cő van párhuzamosan kötve. Tehát két teljesen külön kapcsolás 1 trafóra kötve, közösített bemenettel. Amit ezután fogok csinálni az neked is pont jó lenne. 4 db csövet fogok párhuzamosan kötni csatornánként, de a kimenőtrafón nem 1, hanem 4 primer kör lesz, és csak a tápegység felöli része lesz közösítve, a többi megy a csövekhez. Természetesen szekunderből csak 1 lesz 16, 8, 4 Ohmos leágazásokkal. Ez a motyó kb 30-35W-ot tud majd. Nemtudom, hogy a trafók mennyibe kerülnek majd, de biztos nem lesz olcsó, mivel azt csináltatni akarom.
Én is próbáltam a parallel SE-t, de El84-ekkel, de ilyen kis teljesítménynél nem tapasztaltam semmit ...( most gitárerősítőről ebszélek ) az a másfélszeres teljesítmény növekedés alig észlelhető hangerőnövekedést jelentett! ugye kétszers teljesítmény 3dB hangnyomásnövekedést jelent uyganazon hangszórón, ezt az emberi fül, éppen észreveszi!
Én a négy csövet simán kötném párhuzamosan, mindegyiket közös meghajtó csővel, és egy primer tekerccsel ! Sztem a négy külön primer között a csövek nem teljesen azonos nyugalmi árama miatt kiegyenlítő áramok indulnánka meg ....abban sem vagyok biztos, hogy így ki lehetne venni a négy cső összteljesítmnyét, de abban igen, hogy 4 darab 4-5 Wattos csőből, A osztályban SE kapcsolásban sehogy nem jönne ki 30 -35 W, csak ellenütemben, de úgy is csak "erőltetve"
Azt mondod, hogy 1 primerrel jobb lenne? Apropo, hogy kell kiszámolni a trafó adatait?
Trafó-adat számítási képleteket itt találsz: Bővebben: Link
Szerintem jobb! Nem is hallottam még 4 primeres megoldásról (lehet, hogy ne ,m véletlenül) de egy primer négy párhuzamos csővel már működött nem egyszer!!!
De négy csővel már lehet párhuzamos PP-t csinálni! Az már 20-30 W ! (ECL86-ra értve ) De ha kísérletező kedvű vagy ( és nem sajnálod a pénzt a rézre ) akkor próbáld ki a négy primerest, mert egyébként érdekel, hoyg mi lesz belőle!
Szia!
Sajnos gyári kapcsolásról kimenő adatot nem igen lehet szerezni, de a tápfesz, és a cső ismeretében ki lehet számolni az optimális primer terhelő impedanciát, a szekundert meg úgyis tudjuk ( a hangszóróé, ugye ) Csatoltam két képet egy régi könyvből, hogy ellenütemű erősítőnél hogy számoljuk Raa-t, de nem igen van rá szükség, ugynais katalógusban megadják nevezetes tápfeszültségértékekehez a különféle adatot, így Raa-t is! Ennek ismeretében meg a már fentebb linkelt elektroncso.hu-s kimenő számításos cikk segítségével lehet is méretezni a trafót! K.
Ha megvannak az optimális trafóadatok,utána a kivitelezésnél hány részre célszerű osztani a primert,ill.sekundert??
ez a 4 primeres megoldás az én fejemből pattant ki, de, ha nem közösítem a primereket a tápnál és mindegyiknek külön tápot csinálnék, akkor biztosan nem indulhatnának meg kiegyenlítő áramok amit mondtál. De így a költségek is jóval megnőnének.
Én még nem tekertem kimenőt ( csak hálózati trafót ), de azt olvastam, és többen mondták is, hogy a magashangoknak jót tesz, ha minél több részre van osztva mind a primer, mind a szekunder, a mélyhangoknak, meg minél nagyobb vaskeresztmetszet szükséges! Na most egy gitárerősítő frekvencia menete elég, ha olyan 40-50 Hz-től, 10 -12 KHz-ig terjed , a gitárhangszórók is 7-10KHz ig sugároznak, szóval itt nem kell olyan precízen dolgozni! "Bizonyítja" ezt pl egy Fender 100Wattos erősítő "öklömnyi" kimenője (mégis jól szól!!!). Azért persze gondos munkát kell végezni, de itt nem szükséges a Splash cintányér legmagasabb harmonikusát, és az öthúros basszusgitár mély H-hangját, sem a lábdobot átvinni....
Nem tudom, én nem jósolok sok sikert ennek, de ha gondolod, próbáld ki.. Már csak az a kérdés, honnan veszel akkora ablaknyílású vasat, aminek elég a keresztmetszete , és belefér 4x kb 3000 Menet, plusz a szekunder, mindez több részre osztva ...
Igazad van. Lehet, hogy leteszek erröl az ötletemről és 1db síma kimenő lesz benne. Abba a kijelentésbe ütköztem sokszor, hogy a SE szebben szól mint a PP , ezért gondoltam, hogy SE-t csinálok. Most 2 cső van párhuzamba kötve egy mono blokkban és az is elég hangosan szól a hangfalamon, de jó az ha van egy kis tartalék az erősítőben és még ha hangosan akarom hallgatni akkor sem a teljes kivezérlés közelében hajtom.
Érdekelne az SE vs. PP kérdésben a többi fórumozó véleménye is. Igaz, hogy van elég PCL86-om a kisérletezéshez (40db) de a legjobb megoldást szeretném kihozni belőle, és persze a kisérletezés sok költséggel jár, ami azért nem elhanyagolható.
És mi a vélemény a toroid kimenőtrafóról? Ott is érdemes osztani a tekercseket?
BUÉK nektek, végre van net-em ismét!
szegény (#163189) dxzo4z nem kapott választ az érdekes kérdésére,: A balance kiegyenlítést jelent, ebben a kapcsolásban az a második poti a két oldal aszimmetriáját hivatott kiküszöbölni., tehát ha erősítés, vagy hangerő beli külömbség lenne a két oldal között, akkor ezzel szimmetrizálhatod...
Lehetne p.l. SE végfokot építeni még rosszabb hatásfokkal, munkaellenállással, csak azért , hogy kicsatolókondenzátort használhass, csak egy hátulütője van a dolognak, hogy több kiloohmos hangszórót köthetnél csak rá. P.L. 200 db kis fülhallgató hangszórót sorba kötsz, az 6400ohm, és már rá is kötheted se-ben az EL84-re..." hatalmas hangminőség lenne", de érdekes is.
Ha visszatekersz, vagy rákeresel, régebben itt leírtam, hogy lehet egyszerűen olcsón áttekerni az APX100-at 4-8 ohmosra. Akár te is meg tudod csinálni házilag, a rendelkezésre álló anyagokból is occsón!
Nekem is be van készítve 4db válogatott EBL-21, hogy egy sztereó ellenütemű 15w-os legyen...jó kis cső az, a rádiókban 5w-ot ki lehetett hozni belőle SE-ben.
Ő az ükapja az EL84-nek, majdnem azonosak a paramétereik, csak van még benne egy demodulátor dióda is, merthát csak rádiócső
Sturbi barátom, nagyon beletekertél ebbe az építkezésbe, bár engem csak a nyákra építés zavar csöves technikában, de hát baj nincs azzal, ha a foglalatot nem abba építed!
Azért gratulálok, főleg az AZ-4-es egyenrángatáshoz...
Máté barátom, az EBL-21 diódáját csak le kell köni testre, és már mintha ott sem lenne, nem igazán zavar bele a pentóda rész munkásságába!
Az egy szép okos, jó cső... csak foglalatot irdatlan nehéz szerezni hozzá, nekem is két db néprádiót kellett szétbombáznom érte!
Szia!
Én kérdezősködtem az UBL21 használhatóságáról. Tehát a diódáit le kell kötni földre. Ha szabadon hagyom, az miért nem jó? Nekem is néprádióból vannak egyébként, egy sztereó SE erősítőt tervezek építeni belőlük. Van UCH21-em is, annak a nem használt heptóda részét (mert sajnos közös katódon vannak), szintén földelni kell? Valamint megkérdezném még, hogy tranyós erősítőből bontott 100V-os kimenő, ami M magon van, jó lehet áttekerve csöves kimenőnek? Úgy gondolom mindenképpen van benne légrés, ha úgy lemezelem össze, mivel máshogy nem is lehetne összerakni. Mit gondolsz erről? A foglalat meg, én is kibontottam a néprádióból, de baromi oxidosak, lehet hogy inkább rászánom magam az elektroncso.hu-tól drágán megvásárlására, ha oda jutok. Vagy van valami mód a tisztításra? Üdv!
Amit linkeltem foglalatokat a vaterán, az nem jó? Sztem az elég lenne egy darabig, ami meg nem kell, el lehet adni! Mégis csak olcsóbb, mitn az elektroncso.hu
kösd a katodra
Szia!
Tudom, tudom. Viszonylag olcsók, meg minden, de az az egyetlen bajom velük, hogy egyrészt felülről szerelhetőek, másrészt kellene nekem sima oktál is, az egyenirányító csövekhez, lehetőleg ugyanolyan mint ezek, mert igényesre építeném, ha ott tartok. Meg megnéztem, a HAM-bazárban 1000Ft, az elektroncso.hu-nál "csak" 650Ft. De nem tudom még mi legyen, elképzelhető hogy megveszem, amikor a dobozolásnál tartok.
sziasztok tudnátok nekem adni egy egyszerü kapcsolást
ECl86 hoz ami az oldalon van abol nem jövök ki vagy esetleg ech81hez most szeretném életem első csöveserősítőjét meg épiteni van egy gyári kimenőtrafóm a kapcsokat előre is köszönöm
valaki eltudná küldeni a privátra ágoston gu50 se rajzát leírással
nem olvasom a témát de se vagy pp rajz kell
Szerintem meg nem! Az első poti a balance és lineáris, a második meg a hangerő és logaritmikus. (Közben azért olvasgattam... Bővebben: Link) A kérdésem tulajdonképpen arra vonatkozott, hogy két csatorna esetén ezek mindketten sztereó potik kellene legyenek? Vagy a balance sima? Tehát az egy csatornára megadott rajzott nem tudtam biztosan kétcsatornásra konvertálni a balance jelű pontnál... De a kérdésfelvetésem valóban pontatlan volt... Bocs!
Egy EL84 hány üzemórát bír? Gondolom gyártmányfügő, nekem tungsram van. De akkor kb. mennyit általában, tudja valaki?
Ebben az esetben igazad van.:
Kép: Hivatkozás És itt a balance poti is sztereo, és egymással szemben van bekötve a két potifél. Merthát két külön oldalhangerő állító potinál mi értelme lenne balancénak...
A nem használt elektródákat, akár szabadon is hagyhatnád, de mivel ugyanabban a térben onnantólkezdve bármilyen tértöltés rájuk is juthat, álá kapacitív úton, ezért ne lepődj meg ha mindenféle kisülési zajok jelennek meg a hangszóródon. Én lekötném minimum a saját katódjához, ha nem minuszabbra, ez akár a föld is lehet.
A kimenő az 50w-os BEAG-ból van? Az nagyon jó fajta mag... Ha van 2db, akkor kész is majdnem a sztereo csöves, persze áttekerés után.. Foglalattisztításra én a GROSCO nevű görgötisztítót használom, nem nitro alapú, de nagyon erős oldószer. A foglalat lukaiba csöppented, vagy beleáztatod, és kis idő mulva vékony fúróval /1-es/ visszafelé, nem fúrásirányban lassú fordulattal a lábak helyébe kotorsz. Így biztos nem teszed tönkre az érintkezőket, de fémtisztára varázsolod. A további oxidációtól viszont nincs védve |
Bejelentkezés
Hirdetés |