Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Lehet, hogy nem megfelelő a tekercs vagy nem oda való diódát használsz.
A tekercs gyári, direkt ehhez vettem és a diódát is. Ez már egy ideje üzemel, csak kisebb terheléssel, most viszont nem akar menni nagyobb terheléssel, állandóan ugrál a fesz és van amikor olyan, mintha le is állna. Milyen más tekercset rakhatnák oda? Jó lenne még ma összerakni, mert az lcd tv-mnek csinálom a háttérvilágítását. A régi inverter 24V-ról ment, ez pedig 12V-os.
Milyen a szerelés? Nincsenek az alkatrészek nagyon széthúzva? Az adatlapi kapcsolást építetted meg?
Úgy emlékszem, hogy az adatlap alapján lett megépítve és minden légszerelve van az IC lábaira forrasztva.
A légszerelés nem lenne rossz, ha rövidek a hozzávezetések. Ez a fix 12V-os vagy az "adj" verzió?
Ez a változtatható verzió. Most nem a tv tápjáról tápláltam, nem volt bekötve a 3-as, 5-ös láb a kimenet testjéhez, mert ezek csak simán össze voltak kötve és a hűtőfelületen volt letestelve. Amikor letestelem, akkor leesik a kimenő fesz, ha az le van terhelve valamennyire. Amikor szabadon van, akkor szépen szabályozható a kimeneten a fesz. Lehet tönkrement a tekercs? Vagy az Ic a szar?
Csak a képen látható megoldás az elfogadható. Minden lábat be kell kötni.
Tudom, ez az én hibám volt. Kicseréltem a tekercset, most egy 100uH-s tekercs van benne, de csak max 8V, 1,5A-t tudtam kiszedni belőle és a tekercs is sípolt elég rendesen. Most viszont az IC nem melegedett csak a tekercs. Nagyobb méretű tekercset csak 50uH-set találtam, ez jó lenne bele? Még van 200-as is, de az is kisebb kb olyan, mint a mostani, ami melegszik.
Jó nagy LOW ESR-es pufferkondi van a kimenetére kötve? Én mindenképpen ragaszkodnék a példakapcsolás alkatrészértékeihez. Persze olyan tekercs kell, ami bírja a 3A-t.
Próbálgattam a tekercseket, de egyik sem hozott javulást. Bármelyiket is tettem bele, nem bírt a kimenettel. Kötöttem rá egy 2200 µF-os kondit is, de azzal sem javult semmit. Kellene valami más megoldás, amivel tudok csinálni 24-ből 12V-ot.
Pedig ez éppen ara lenne jó. Van még tengernyiféle kapcsolóüzemű átalakító.
Lehet, hogy van, csak épp hétvége van, boltba nem tudok elmenni semmi alkatrészért. Leghamarabb kedd reggel nyit a bolt. :no: Szóval valami olyan megoldás kell, amit a legalapvetőbb dolgokból is meg lehet csinálni, csak olyan meg nem lesz.
Ideiglenesen egy számítógéptáp is megteszi.
Sziasztok!
A következő probléma miatt kérném a segítségeteket: Napelemes Li-ion töltőhöz kellene építenem egy buck/boost típusú konvertert. A napelem terheléstől függően kb. 50-70V között üzemel (MPPT-vel szabályozva) és a maximális áram 12-13A. A Li-ion cellák feszültsége 58,8V. Kapacitásuk 48000mAh. A dc/dc konverter után a töltési karakterisztikát egy buck konverterrel állítanám elő, amit áramgenerátorként használnék, de hogy tudjam tartani a konstans feszültségű töltést az Li-ion 2. fázisú töltéséhez, így mindenképpen szükségem lenne stabil 58,8V-ra. Elsőre flyback konverterben gondolkoztam, de várok mindenféle ötletet. Segítségeteket előre is köszönöm!
Csináltam egy áteresztőtranyós tápot, Lm317 plusz egy tranzisztorral, kb 2 órát ment, majd a melegedés miatt elpukkant az áteresztőtranyó. Tudtam hogy ez lesz, 25W-ot nem egyszerű egy ilyen kis helyen elfűteni. Magával rántotta a háttérvilágítás invertert is, de abban csak egy sot23 tokozású tranyó ment át vezetőbe. Tettem be egy BC546-os tranyót, meg kicseréltem a biztosítékot benne és ismét működik.
Már csak egy 3A-t stabilan tudó konverter kellene, ami 24V-ból 12V-ot tud csinálni. Erre van valami ötleted?
Csinálj egy tápegységet ezzel az IC-vel. Addig is egy számítógéptáp vagy egy áteresztős táp, persze jó hűtéssel.
Hali!
1 kapcs üzemű tápot kellenék csinálni! Lényeg hogy két érték közt ha változtatom a bemenő feszültséget a kimenet stabil legyen! Az is mindegy ha feszültség növelő vagy csökkentő! A kimenő és bemenő feszültség értéke is mindegy nekem! csak működjön! Valami olyasmire gondoltam, hogy 10 volt alatt változtatgatom a feszültséget és a kimeneten egy led világít állandó fénnyel! De igazából mindegy! csak működjön! Én nem igazán értek ezekhez, ezért olyan segítségre lenne szükségem amihez van kapcsolási rajz ic típus meg a többi alkatrész adata is megvan! Olvasgattam már itt de mindegyikben volt valami ami ami nem tiszta! Előre is köszi a segítséget!
Hello!
Ebből aztán nem sok derül ki, csak hogy kapcsolóüzemű táp kell, meg hogy minden mindegy. De azért tudni kellene a következőket. - Mire szeretnéd használni (Mert lehet nem jól adod meg a dolgokat, vagy nem is ezt szeretnél.) - Mekkora kimenő feszültséget szeretnél. - Mekkora a kimenőáram (terhelés, vagy mit működtet) - Mekkora lesz a bemenőfeszültség tartománya. (tól-ig) "Valami olyasmire gondoltam, hogy 10 volt alatt változtatgatom a feszültséget és a kimeneten egy led világít állandó fénnyel!" mert ehhez még nem kell tápegység, de nem mindegy hány Volt-tól hány volt-ig változik a feszültség. És tényleg egy Led van-e. üdv! proli007
Hali!
A suliba adták ki feladatnak h csinálni kell kapcs üzemű tápot! Csak pár mérést kell rajt csinálni! Nem lesz használva! hali
Parancsolj, én ezt a National Semiconductor on-line tervezőszoftverével csináltam, össze is raktam, működik.
Hello!
Esetleg egy MC34063 IC-ből készült kapcsolóüzemű tápon jobban lehet méregetni. Az adatlapján számtalan típusú kapcsolást találsz.. (Használd a hozzászólás fejlécében található Válasz gombot, mert így nem tudható kinek miről írsz..) üdv! proli007
Sziasztok.
Egy kicsi előfoknak szeretnék 9V-os feszültséget előállítani. Adott egy 35V-os egyenáramú táp, ami a végfokot hajtja. Ebből a tápból szeretném megoldani az előfok áramellátását is. Ez hogyan kivitelezhető a legegyszerűbben? Van-e rá mód, hogy több ilyen kis előfokot hajtsak egyszerre? (A gyakorlatban ezek az előfokok 9V-os elemről működő gitár torzítók, kompresszorok, stb...) Üdv, Dávid
Szia!
Legegyszerűbben egy ellenállás + 9V-os Zener dióda (+ nagyobb kondenzátor ~ 1000 uF). Az ellenállás számításához ismerni kell (vagy megtippelni) az áramkör fogyasztását. Mivel előfokról van szó, gondolom a fogyasztása 1. alacsony, 2. nem nagyon ingadozik. Ha nem tudod az áramfelvételét megmérni, első körben válassz 470 Ohm-os ellenállást, az kb. 50 mA-t jelent. Ha nem éri el a 9V-ot, akkor csökkentsd az ellenállást. Természetesen több előfokot is használhatsz, de az nagyobb áramot jelent, vagyis kisebbre kell cserélni az ellenállást. Ha zavarják egymást az előfokok, tegyél mindegyik tápjába sorosan egy-egy 10 Ohm ellenállást + nagy (100 µF - 470 uF) kondenzátort. A több előfok esetén az kérdés, hogy egyszerre mind be van-e kapcsolva. Ugyanis, ha az áramot az összesre méretezed, de időnként csak egy van bekapcsolva, akkor a többi áram a Zeneren fog folyni, és az esetleg túlmelegedhet. Támpontnak: a pici Zenerek kb. 300 mW-ot, vagyis kb. 33 mA-t szoktak bírni. Elvileg lehetne stabIC-vel is megoldani, de azok nem nagyon szokták szeretni az ilyen nagy bemenőfeszültséget. Üdv, Lazsi
Szia!
Köszönöm a választ. Idézet: „A több előfok esetén az kérdés, hogy egyszerre mind be van-e kapcsolva. Ugyanis, ha az áramot az összesre méretezed, de időnként csak egy van bekapcsolva, akkor a többi áram a Zeneren fog folyni, és az esetleg túlmelegedhet.” Több előfokot tervezek, ezek mind-mind 9V-ot igényelnek. Egyik felel a hangszínért, a másik a torzításért, harmadik a kompresszálásért. Ezek külön kapcsolhatóak lesznek egy bypassos megoldással. Ha netán csak egyet használok (a sima EQ előfokot), akkor -mint említetted- a többi áram a Zeneren fog folyni. Erre megoldást jelenthet, ha párhuzamosan kötök 2 ugyan olyan Zenert? Üdv, Dávid
Idézet: „Erre megoldást jelenthet, ha párhuzamosan kötök 2 ugyan olyan Zenert?” Nem igazán... A két Zener nem lesz tökéletesen egyforma, vagyis az egyik jobban ki fog nyitni, mint a másik, tehát nem lesz egyenlő az áramuk -> az egyik jobban fog melegedni. Idézet: „Ezek külön kapcsolhatóak lesznek egy bypassos megoldással.” Tehát mind "benne lesz a dobozban" és működik, csupán a jel vagy átmegy rajtuk, vagy nem. Így a táplálás szempontjából mindig mindegyik be lesz kapcsolva. Vagyis nem úgy lesz, hogy külön kis dobozokban vannak az egyes egységek, és vagy rádugod a rendszerre (jel és táplálás szempontjából egyaránt) vagy nem. A második esetben jelentősen változik a terhelőáram (és az most nem jó), az első esetben viszont nyugodtan lehet számolni állandó terheléssel (az jó).
Üdv mindenkinek!
2005 Dec 28-án vicsys feltett ide egy kapcsolást ami nekem nagyon tetszik és szeretném megépíteni. csak nem tudom hol tudok beszerezni ilyen ferritet a trafóhoz : " N27 a vas (52x49) " Segítségeteket előre is köszönöm!
Hello mindenki!
Nekem is kéne egy feszültség konvertáló áramkör amivel 5V-ból 12..13V-ot tudnék előállítani. Nem gond ha tekercs kell hozzá bár jobban örülnék egy kondis megoldásnak egy 555-el csak sajnos amiket eddig próbálgattam nem nagyon jöttek be. Tudom, hogy vannak IC-s DC-DC konvertálók de én direkt szeretném így megoldani. Az IC-t bármikor meg tudom venni és szeretnék tanulni még az elektronikában sok mindent ezért gondoltam, hogy egy ilyen áramkör megépítése hasznos lehet. Köszönöm a válaszokat előre is!
Sziasztok! Olyan kapcsolási rajzra lenne szükségem, amely 0,5 - 0,6V-ból (I= 3,5A) pontosan 12.2 - 12.4V-ot állít elő. A segítséget előre köszönöm.
Sziasztok!
Szerettem volna építeni egy -12[V]os tápot egy panelra, de nem igazán akar összejönni. LM2575 adatlapjában lévő invertáló mintakapcsolást (FIGURE 10. Inverting Buck-Boost Develops −12V) raktam össze, de a 3as és 5ös lábon 0.0[V]ot mértem, a 2es lábon 0.51[V]ot. Összeraktam kétszer is próbapanelen és ugyanaz. Mindeközben a labortáp 2A-es fogyasztást mutatott (vagyis, lehet, hogy több lett volna, de annyi az áramkorlátja). Elképzelésem sincs, mi lehet a gond. Kicseréltem másik LM2575-re, hátha az a ludas, de ugyanaz. van bárkinek bármi ötlete? köszönöm!
Megvan a válasz.
A hűtőfelületet nem kellett volna leforrasztani az egyébként földelt rézre, mert a föld inverteres kapcsolásnál ugye nem az a föld... Nem is csoda, hogy a labortáp áramkorlátját súrolta a sztori (hátha valakinek még hasznos lehet az infó, aki benézi, mint én) |
Bejelentkezés
Hirdetés |