Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2583 / 3968
(#) aggarilla válasza ferci hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Honnan lehet tudni hogy helyettesíthetem -e azzal amim van??? mit kell megnézni

Találtam ezt az oldalt ennyi tulajdonsága van ez minden???
http://www.radiovilag.hu/tranyok.htm
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) viktor0312 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Na eddig Eljutottam én is
(#) ferci válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Leírtam: net> adatlap mindkettőről és összehasonlítod. Ha a tiéd többet tud vagy ugyanakkora Uce, Ic, Pd, ft, stb., ill. pnp-npn struktúra is stimmel, akkor valószínű. Mindenki így csinálja, ameddig nincs a fejében vagy a gépén..
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) granpa válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Beirod a (google) keresobe a nevuket, vagy a tranzisztorok helyettesitése témàban megnèzed.
(#) aggarilla válasza granpa hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Köszönöm.
(#) Moszuke hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Szerbusztok!

Az érdekelne, hogy egy feszültség komparátorral szeretnék egy 38volt körüli tápot figyelni és ha annak feszültsége leesik 33V körülire akkor történjen X dolog.

Tudna valaki ajánlani ic-t ehhez a feladathoz? A legtöbb műveleti erősítő csak kb 30 voltig kezeli a bemenetet. Nézegettem például a 741es ic-t, de papír forma szerint ő is csak +-30 voltot ír Vid-re.
Találtam a neten lm143 nevű ic-t ami szép és jó, de kb sehol se lehet kapni.
Valakinek ötlete?
(#) ferci válasza Moszuke hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Szia!
Elég oda egy 33 volt körüli zener, 2 ellenállás és egy nyitott kollektoros tranyó, ami az x dolgot működteti.
Ha lezár a tranyó, lekapcsol valamit, ill. ha pontosan akarod, van trigger kapcsolás is 2 db-bal.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) Moszuke válasza ferci hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
A megvalósítás világos, zénert, ellenállásokat, potit, kapcsoló üzemben működő tranyót már szereztem, viszont komparátor IC-t nem találok ami 30volt fölött kezelne a bemenetén feszültségeket.
(#) ferci válasza Moszuke hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Ja, hogy te csak ic-vel szeretsz dolgozni? Aha..
Kapcsoló üzemben működő tranyód is van? Nem semmi..
Különben elárulom neked, hogy fogsz egy 30 voltos ic-t, lehetőleg kis fogyasztásút és egy sima zenerrel és egy ellenállással, elkóval megfogod a tápját, aztán beállítod komparátor üzembe.
Gondolom, feszültségosztót tudsz csinálni, hogy ne kelljen direkt 33 voltot nézned, hanem egy leosztottat, amihez hasonlítod, az meg lehet akár 10 volt "referencia" is.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) Moszuke válasza ferci hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Nem gondoltam, hogy ez komparátor nélkül megoldható.
Le tudnád rajzolni, vagy elmondani, hogy te hogyan gondolod a tranyós megoldást?
Próbáltam én is szimulálni zéneres, kapcsoló üzemű tranyós dolgokat, de nem sok sikerrel...
(#) aggarilla hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Beírtam néhány tranzisztort 1 magyar oldalon a "ctrl f" kereséssel de nincs olyan ott ami nekem az egyik alaplapon , nem tudom megnézni az adatait.

Tud-e valaki linkelni pár oldalt ahol jó sok tranzisztor van adatokkal?? (én is keresgélek közbem)

És ferci-től kérdezem visszatérve az egyenáramból váltóáramra alakításhoz: mi van ha nekem váltóáramra van szükségem és elemről megy .
2. - Kis fogyasztású kapcsolást tud valki küldeni?
3. - Ha a képen látható KÉK részt megcsinálom toroid vasmaggal pl. és 5kv lenne a kimenő(secunder) jó-e marx. generátorhoz

cf1001.jpg
    
(#) eSDi válasza Moszuke hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Nem kell 30 akárhány volttal kínlódni, le kell osztani 2db ellenállással a mérendő feszt olyan szintre, amekkorával már könnyen boldogul a komparátor. (Feltéve, ha mindenképpen IC-val akarod megoldani.)
(#) ferci válasza Moszuke hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Persze.. de mivel ic-vel akartad megoldani, fogod pl. egy direkt komparátor ic adatlapját és ahogy írtam, teszel egy osztót pl. az invertáló bementére, a neminvertálóra pedig referenciát és ennyi.
Aztán csak be kell állítanod, hogy 33 voltnál billenjen.
Leírtam már azt hiszem előzőleg, miket kell csinálnod, olvass vissza.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) valaki2233 hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Sziasztok, nem tudtok egy nagyon egyszerű egy-két tranzisztoros kapcsolást amivel 20-700 kHz között tudok előállítani órajelet? Egy fetet kéne kapcsolgatni ilyen frekvencián... Válaszokat előre is köszönöm
(#) ferci válasza valaki2233 hozzászólására (») Jún 21, 2015 / 1
 
Tranzisztoros astabil multivibrátor, tranzisztorok alapkapcsolása.
2 bázisellenállás, 2 kondi egyik kollektorról a másikra, 2 kollektorellenállás.
Ha szebb jel kell, utánakötsz még egy tranyót.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015

valaki.PNG
    
(#) aggarilla hozzászólása Jún 21, 2015 /
 
Szeretnék csinálni egy egyszerű kapcsolást amiben világít egy led ha feltöltődött az akku , kondi stb.

Valaki tud-e segíteni? Kondinál pár 100 voltos lenne a kondi .
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) valaki2233 válasza ferci hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Köszi
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Kondi feltöltődését sokkal könnyebb egy árammérővel jelezni, mert ha feltöltődött akkor nem folyik áram bele. Akkut kicsit nehezebb, mert függ az akku fajtájától. Ahhoz olyan töltőelektronika kell, ami kijelzi.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
nekem ledes kell , valami áramfigyelő elnevezése van így mondta egy ember
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Akkor viszont nem lesz egyszerű. Főleg ha úgy akarod, hogy világítson, ha feltöltődött. Az ellentéte sokkal könnyebb, vagyis hogy kialszik a LED ha feltöltődött. Úgy is jó lesz? Na ez utóbbi az áramfigyelő.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Igen az egyszerűbb dolgokat jobban szeretem , köszönöm.

És ez akármilyen kondinál jó (különböző fezsnél) ?
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) elektroncso válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Egy soros ellenálláson figyelni kell a feszültségesést egy tranzisztorral. Amíg folyik az áram a tranzisztor nyitva van, és világít a LED. Minél kisebb áram folyik annál jobban becsuk a tranzisztor, halványodik a LED fénye és végül elalszik.
(#) aggarilla válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Sőt az se rossz ha le is kapcsolna , ha elalszik a led , feltöltődött a kondi és én nem kapcsolom le az áramot baja lesz a kondinak?
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Akkor nem gond ha (csak képzeletben) 1 órán át rajta van a 9v-os elem a kondin.
(#) aggarilla válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
1. Kapcsolást kaphatok róla??
2. az áramfigyelőt a kondi elé kell bekötni ?? vagy jó az áramforráshoz is és utána jön a többi elektronika
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2015
(#) Bakman válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
A kondenzátor kb. másodpercek alatt fel tud töltődni, természetesen ez kapacitás és töltáram függvénye. Ha nem kapcsolsz rá nagyobb feszültséget, mint amekkorát elbír, akkor elméletben bármeddig rajta lehet a "töltő".

Akkumulátornál már más a helyzet.
(#) aggarilla válasza Bakman hozzászólására (») Jún 21, 2015 /
 
Köszönöm,

Te tudnál nekem áram figyelőröl kapcsolási rajzot adni ,ha a kondi feltöltődött akkor elalszik a led.
(#) proli007 válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Hello! Az a baj, hogy nem konkretizálod a dolgot. Kondit töltesz, aksit töltesz stb. Általánosságokra csak általánosságokat lehet válaszolni. Konkrétumot nem..
Nem mindegy, mekkora kondi, milyen feszültségről töltődik, mekkora a Led-hez a tápfeszültség. Mi is a cél. Mert ami rajzokat máshol felraktál, ott 1,5V a rendelkezésre álló Led táp és lehet nem is találsz olyan Led-et, amit erről ki lehet gyújtani.
Ez csak egy modell, ahol a 10µF-os kondi, 400V-ra töltődik, de a szimulált 400V-nak 10kohm a belsőellenállása, különben egy szemvillanás alatt feltöltődne. De hogy kb. tudd miről van szó, íme..
Mellesleg az áramfigyelő topikban feltett rajnál az "NE"-vel jelzett Glimm lámpa tökéletes megoldás a jelzésre. Ez egy adott feszültség felett begyújt, és jelzi a feltöltött állapotot egyben le is állítja a töltést. Ahogy Pucuka is írta/ajánlotta..
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2015
(#) aggarilla válasza proli007 hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
Köszönöm ,

Glimmlámpa van a régi karácsonyfa égősoron is , nézegettem képeket róla sokféle van.
Ha igen akkor nem kell venni .
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2015
(#) aggarilla válasza aggarilla hozzászólására (») Jún 22, 2015 /
 
És a kapcsolás alapján (gondolom láttad a kodakosat , felrakom ide) lassan elkezd világítani vagy hogy jelez?
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2015

Kodak max.jpg
    
Következő: »»   2583 / 3968
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem