Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Silver star 1.
A 2 rajz nem ua.ugye?A szines rajzon 2db kis tekercs a másikon 2db nagy.Az angol leírás rajzán TX RX RX2 de a magyarázó szövegben (2.lap 2a) RX RX1 .Most ki kivel van?
Az gyengécske és zajos lesz. Külön árnyékolás kellene az adó- és a vevő egységeket a tekercsekkel összekötő huzaloknak. Ha nincs ilyen 2x2eres külön árnyékolt, akkor 2eres árnyékolt 2x és közös műanyagcsőbe húzva (sztereo mikrofon vezeték és kertészbolt mustlefejtő cső kombó lehet jó).
Ja: a 2x2eres árnyékolásának bekötésénél a földhurokra vigyázni kell (Csak egyetlen pontban szabad a kettőt összekötni.)!
A felső ábra a mérvadó, ott a rajzoló még a tekercselési irányokat is bejelölte.
Tx -- adótekercs Rx1 -- a belső vevőtekercs (Rx) Rx2 -- a vevő kompenzációs tekercse. (Rx2) No az ilyen trükköket nem lehet a csatlakozón lemérni. Nem ismerem jól a Silver Star 1-et, de az a gyanúm, hogy nemigen lesz jó a Tesoro tekercs hozzá. Más a működési frekvencia, a bekötés, az elvárt impedancia az adott frekvencián, stb-stb. Rákerestem: A silver 4,73kHz-en működik, a Tesoro kb a duplája. 2,1mH a silver egyik tekercse, de sokan DD-fejet építenek hozzá, mert egyszerűbb. Gogol a barátod...
DD-s leírást már találtam,de a silverhez állítólag koncentrikus a jó.(Van is hozzá 25000 Ft ért).
De ha mindent készen veszek hol az élvezet? Csinálok 2félét.Valahol el kell kezdeni.
Kérdezd meg a Ferit hogy melyiket javasolja hozzá. Szerintem a DD-vel kevesebb gondod lesz, már csak azért is, mert ha jól tudom akkor azok a koncentrikus fejek nem egyszerű kör alakú tekerccsel lettek készítve, hanem a külső tekercs omega formában veszi körül a belsőt.
Sziasztok!
Meg szeretném építeni az első fémkeresőmet tudnátok ebben segíteni? Kapcsolási rajz megfelel és még mi kellene hozzá vagy mik? jó lesz emailba is p.adam1995@citromail.hu elsősorban érmézni szeretnék vele! kösszi szépen további szép napot üdv. Ádám!
Az érmézéshez jó gép kell, olyannak az építéséhez pedig nem csak tudás, hanem tapasztalat, gyakorlat is kell. A kapcsolási és nyákrajz sem garantálja a sikert.
Szia,
a kapcsolási rajz sajnos még nem garancia a sikeres működésre. A panel építés-élesztés még csak a munka 1/3-ad részét adja. Szükséged lesz a következőkre (ha még nem lenne): egy frekvenciamérőre, induktivitást is tudó mérőműszerre, és egy oszcilloszkóp sokat segít a hibajavításban. Finommechanikai készségre és sok-sok türelemre. Az a gond, hogy keresőfej tekercset is kell építeni, hacsak nem vásárolsz egy gyári géphez. Prsze ,,drótot'' bárki fel tud tekerni, az nem kunszt Csakhogy a keresőfejet még precízen be is kell hangolni az adott típus frekvenciájára. No ez türelemjáték, és még stabilnak, vízállónak is kell lennie. Ha beleszivárog a nedvesség a harmatos fűből, elhangolódik, ha ütődésre elmozdulhatnak a tekercs menetei, szintén... [off] Nagyon durván fogalmazva fémkeresőt építeni olyasmi, mintha adó-vevőt építenél. Az adónak pontosan azon a frekvencián kell lennie, mint a vevőnek. Ha a tekercsed (fémkeresőd feje) nem pontosan az adott típusú fémkereső elvárt hullámhosszán rezonál, akkor nagy gáz van: van egy adód, ami ad X hullámsávon, és egy vevőd ami egy másik sávra van kapcsolva... és csodálkozások vannak, hogy nem jó a kapcsolás Rádiónál megteheted, hogy kicsit más frekvencián működteted, mint amire a kapcsolás tervezve van, fémkeresőnél ez ritkán járható a belső áramkörök kialakítása miatt. [on] Érmézéshez nagyobb frekvenciájú (10-17kHz között működő) analóg VLF-készüléket javasolnék legfeljebb 160--200 mm átmérőjű fejjel. A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2013
Silver DD-fej leírást keress, az egyszerűbb.
Kezdőknek egy kapcsolás, feszültség- és jelalakokkal az egyes pontokon.
IC-k: IC1: LF211 (FET input voltage comparator IC) IC2: LM2902 (Quad Operational Amplifier) IC3: CA3130 (BiMOS Operational Amplifier) IC4: CD4011 (Quad 2-Input NAND) IC5: CD4024 (7-Stage Ripple Carry Binary Counter) Tranyók: Q1: 2N4117 (N-channel JFET transistor) Q2, Q4: MPSA20 (NPN 40V 100mA TO-92) Q3, Q6: MPSA55 (PNP 60V 500mA TO-92) Q5: MPSA13 (NPN Darlington Transistor) Diófák: D1: MV2110 (30V Vrrm, 39pf Varactor Diode) D2, D3: 1N5230B (4.7V, 0.5W Zener Diode) D4: 1N4149 or 1N4148 (switching diode) Gogol segít a helyettesítő típusokban.
Rajta vagyok,bár a silver panelom valahol a postán hever ha a Feri nem felejtette el feladni .
sziasztok! lenne 1 kérdésem. fémkeresőt szeretnék venni érmézéshez fejlett vas szelektálással mivel ahol alkalmazni szeretném a terep 1rész vas(érc) és 1 rész föld arányú keverék van valami ötletetek? vagy meg se próbáljam? előre is köszi.
Ebben a topikban többnyire építeni szoktuk a gépeket, nem venni. De ha netán el is kezdenénk adni a tanácsokat, akkor a moderátor úgyis kitörölgetné.
Most csinálok még egy tgsl fejet,hogy biztosan kizárjam a fej hibát, 107 és 98 a menetszám 0,23-as drót,a tx kimenetre kötve az adó tekercset, egy 3,3nf-os + kondival 14,48khz(14,5 helyett),szintén a tx kimenetre kötve a vevő tekercs 1,5nf-os + kondival 13,98(13,95 helyett),jó lesz ez így,vagy pf-os értékekkel finomítsam? A tx 28,2 ohm,rx 30,6 ohm
Ez alapján csinálom:Bővebben: Link A link gomb nem harap! Használd bátran! A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2013
Igazából, az én IGSL-em ugyanolyan teljesítményt nyújtott akkor is, ha 13, ha 14,5, vagy akár 16 kHz-re hangoltam. Lehet, hogy más frekvenciákon is jó lett volna, de nem foglalkoztam vele. 15 kHz-en felejtettem, mert ott próbálkoztam vele legutóbb.
Kipróbáltam egy régebbi,talán még a silverhez készült pici tekerccsel(20cm),és minden működött elsőre,kb. 20cm egy kis bronz,diszkrimináció jó,ferritet ki tudtam hangolni,de egyszer csak megint elkezdett gerjedni,nagy nehezen meglett a hiba,a GB potméter egyik lába volt kontaktos,szkópon nem volt változás tekerés közben csak néha,most kicseréltem egy 50k helipotra és jó,nem reagál kábelmozgatásra.
Az egyetlen egy szépséghiba hogy a nagy fej tekercse megsérült kiszedés közben,kedvem meg már szt. nem lesz most tekercselni,így is eltekertem már pár kilométert,egyenlőre marad a kis fej és megyek kipróbálni terepen,már nem bírom tovább. Ha esetleg van elfekvőben tgsl-igsl fejed,lehet vevő lennék rá.
Ilyesmi hibáknál tud nagyon hasznos lenni a 2 sugár, vagy ha csak 1 sugár van, akkor az adó jeléről lehet triggerelni. Ilyenkor meglátszik ez a fajta hiba is, mert a négyszögjel jobbra-balra ugrál.
Minden fejemet, ami nem kellett kiszórtam, odaadogattam. Egy esztétikai hibás SMW fejem van, mit odaígértem valakinek. Ha nem jelentkezik érte, akkor 3 méter mikrofonkábelért cserébe vihető.
Két sugaras hangkártya "szkópom"van,egy sima laptop,négyszögjelet nem mér,vagy szinusz,vagy ilyen kalimpáló egyfolytában tekergőző négyszög szerű valamiket mér.
Sajnos rá kellett jönnöm hogy normális fejet így nem fogok csinálni,csak kompromisszumok árán,de szkópot meg egy fémkeresőért nem akarok venni,ami olcsóbb lenne,az meg zsákbamacska és ezer éves. Az SMW fej jó lenne nekem?
Mindegy,ha nem viszik el,akkor írj és megbeszéljük.
A sok fémkereső "roncsból"ami nálam van,kijön egy SMW is.
Az előbbi hozzászólásomat annyival kiegészíteném, hogy igazából a fej jó lehetne a TGSL-hez is, de azt át kellene hangolni. Adó oszcillátor, kissé a vevő erősítőt is, és a fázistolókat is piszkálni kellene.
Az áthangolás nem gond,meg az alkatrész csere sem,kíváncsi lennék egy hozzáértő által gyártott fejre,gyárit nem vennék mert elég drága.
Most árnyékoltam le a kicsi tekercseket,nemsokára kipróbálom,kíváncsi leszek rá mennyivel lesz jobb vagy rosszabb,az elektronikus része nem gond,viszont a fej amire én azt gondoltam hogy egyszerű,korántsem az,sőt talán a legnehezebb az egészben.
Köszi szépen a válaszokat!
Vagy tudnátok valami olcsó de használható kezdő keresőt ajánlani? Üdv. Ádám!
Valóban igaz, hogy kis teljesítményű -5v táp nincs a piacon, de a mínuszos tápokkal vigyázni kel
(7912) mert gerjedősek. Az én Pi gépem + 5v megy 160mA 400uH 300v és csak az első NE5534 ( a többi IC digitális, HC sorozat) megy kettős táppal, Nekem csak a +5voltot kellet duplázni, amit egy HC132 IC vel csináltam úgy, hogy a a FET meghajtásáról vezérlem a két kaput párhuzamosan. Így 4.5mA ma fogyasztás mellett 9.2v állt elő, amit nem stabilizálok, mert minek? Itt az Offsethez képest csak 4.2v volt a pozitív fesz. De mivel a a 2 cellás Lithium Akku 7.2v, ezt egy L4940-5 stabilizálom, és még 5,4v estén is megvan a + 5v! Az Error kijelzést egy TL431 csináltam, felhívom rá a figyelmeteket erre a csodálatos, sok mindenre használható IC-re!
Valami nem stimmel nálad, mert tudomásom szerint az összes Teso-nál a TX frekvencia a kisebb, és az RX frekvenciája magasabb. Nem lehet, h felcserélted?
Az 1,5nF is brutál kevésnek tűnik. 22nF és 33nF körül lehet a jó, de a pontos értékekre nem innék sósavat Szerintem a menetszámok is sokan vannak ehhez a 0,23-as huzalhoz: 20-25 ohmig (mk. tekercsből arányosan) visszatekernék, és azt hangolnám be.
Ha jól értettem, akkor az 1,5nF-os kondit pluszként rakta oda. Tehát a kapcsolási rajzon szereplő, plusz az 1,5. A 3,3 úgyszintén. Vagy rosszul értelmeztem azt a hozzászólást.
Köszi az ötletet. Én egy sima nyomógombbal aktivált 2tranzisztoros küszöbérték-kapcsolót használtam LED-del erre a célra. A táp valóban kényes pont minden detektorban. Főként akkor, ha a 100nF-os táp hidegító kondik hiányoznak az ic-k mellől, de ez csak egy adalék, nem csodaszer. Huzalozás, rosszul tervezett panel, hangszóró elhelyezése is sokat változtathat mindkét irányban.
Sziasztok.
Ültetett be már valaki silvert az erre járók közül? |
Bejelentkezés
Hirdetés |