Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hegesztő trafó
 
Témaindító: hili13éves, idő: Máj 5, 2007
Lapozás: OK   16 / 74
(#) steve25 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Á ) Nincs , vagyis nem láttam benne, de nem áll töle messze hogy legyen benne!
(#) steve25 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Villyan motorhoz is tudom használni?
a fázis javitót?
milyen teljesitményü? kb mi van a belsejébe?
(#) steve25 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
van egy imi villanymotorom az inditáskor leveri az autómatát ha megpörgetem nem mindig ha rá kötném ezt akkor lehet beindulna magátol?
(#) mpisti válasza steve25 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Ez fázisjavító kondi, ráadásul kőkori darab. A hegesztőtrafóhoz sokkal jobban illik,mint a motorhoz,a motorhoz segédfázis kondi kell, nem pedig fázisjavító. A '70-es évek elejétől ismerem a HETRA trafókat,de ilyen kivitelű HETRA-val még nem találkoztam. Ez nem jelenti azt,hogy ilyen nincs is,de még nem kerültem ilyen gép közelébe. A HETRA szériában létezik 140A-es, fokozatkapcsolós, de az teljesen más kivitelű vasmaggal, és tárcsás elrendezésű tekercseléssel készült. Valamint a doboza is teljesen más kialakítású(1mm-es alul perforált lemezből hajlított háza van,pabit oldallapokkal nem pedig pozdorjalemez). Azon pedig végképp csodálkoznék,ha a TRAKISZ tekercselői madzaggal rögzítették volna össze a tekercseket. Ez szerintem inkább házi készítésű trafó lehet. Persze attól még lehet kiváló.
(#) mpisti válasza steve25 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Ebben a fázisjavító kondiban hostaphan szigetelőfóliák közé felfektetett alufólia van feltekerve, majd az egész -ennél a kivitelnél- poliklórozott bifenil tartalmú szigetelőolajba van belemerítve. Erről az olajról annyit,hogy erősen rákkeltő, tehát csak óvatosan bánni vele! A kapacítív meddőteljesítménye 4kVAr környékén lehet a méretéből ítélve.
(#) steve25 válasza mpisti hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
kĂśszi a felvilagositast. Nem hasznalhatok ekezetet mert telorol irok. Es maskepp jeleniti meg.
A 4kvar mit jelent? Hasznaljam a trafohoz? Valtozast nem vettem eszre rajta hegesztes kĂśzben.
(#) mpisti válasza steve25 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
A 4 kVAr a kondi meddő teljesítményét jelenti.Azaz nagyjából 4kVAr tiszta induktív meddő teljesítményt tud kikompenzálni cos fi=1-re. A kVAr jelentése kilovoltamper reaktiv. A fázisjavító kondi funkciója,hogy az erősen induktív jellegű terhelés okozta "rossz" áramokat kicserélje"jó áramokra, azaz a hálózat teljesítménytényezőjét(cos fi) 1 közelében tartsa. Bocs a szakmaiatlan fogalmazásért,de elmagyarázni a fázisjavítás mikéntjét kissé hosszadalmas lenne. A lényeg,hogy ha egy hegesztőtrafóhoz egy fázisjavító kondit használsz,akkor a hálózati vezetékek nem melegszenek annyira, és a fogyasztás is kevesebb lesz azáltal,hogy csak azt az áramot kell a drótban vezetni,ami hasznos munkát végez a hegesztés során. Dióhéjban ennyi.
(#) steve25 válasza mpisti hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
koszonom. Akkor celszeru hasznalni hozza, ha mar megvan )
(#) kadarist válasza steve25 hozzászólására (») Jún 9, 2011 /
 
Csak azért kérdezem, mert van az elején, a kivezetéseknél plusz-mínusz jelzés.
(#) steve25 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 9, 2011 /
 
nincs benne, én jelöltem meg ! leszedtem a sarukat a vezetékeket és igy jelöltem meg +az elektróda fogo - a test ez csak az én jelölésem, de már letöröltem mert vissza hejeztem rá a vezetékeket
(#) gyulapapa hozzászólása Jún 13, 2011 /
 
Tud valaki segiteni. Bolti barkács hegesztötrafóba beépitettem egy 230v-os ventilátort.Direkktre van kötve.Úgy tapasztalom kevés a gyujtófeszültség,főleg egész pálca esetén.Mekkora és milyen értékü kondit épitsek be.ill. ez segit-e a problémán.(egyébként a hűtés tökéletes lett)
(#) erbe válasza gyulapapa hozzászólására (») Jún 13, 2011 / 1
 
Nem segít. Vegyél jobb minőségű pálcát, ami már kisebb gyújtófeszültségen is ívet fog. De ennek semmi köze az egész vagy félpálcához. Milyen vastag pálcával próbálkozol és mit tud a trafó?
Milyen hosszú a hosszabbítód? ???
(#) gyulapapa hozzászólása Jún 18, 2011 /
 
T URAK Van-e valahol olyan táblázat ahol meglehetn nézni,külömböző hegesztő elektródá-hoz milyen gyujtófesz kell.előre is kösz.
(#) peter1995 válasza gyulapapa hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Feszültség?Nem inkább áram?
(#) erbe válasza gyulapapa hozzászólására (») Jún 18, 2011 / 2
 
Táblázat minden hegesztőpálca dobozán rajta van. Gyújtófeszültség és átmérőhöz tartozó áramtartomány. Valóban vannak olyan pálcák, amik a megszokottnál magasabb gyújtófeszültséget igényelnek, de a legtöbbnek az az 50-55 V közötti elég. Ügyes kézzel még akár 36 V-tal is ívet lehet fogni.
(#) peter1995 hozzászólása Jún 18, 2011 /
 
Hello.Van egy bazi nagy hegesztő trafóm ami sajnos rosszul van megtekerve.Úgy értem hogy a primerbe van négy megcsapolás de a legnagyobb fokozatba is csak 38V-ot ad.Így nehézked az ívgyújtás és a rozsdás/koszos fémet nehéz hegeszteni.A huzalvastagságokkal nincs gond mert a primer körül 2mm átmérő a szekunder pedig nagyon vastag fazonhuzal.Arra gondoltam hogy meghagyom a mostani 3 fokozatot és a legnagyobb negyedikhez hozzátekerek még hogy legyen 44 V körüli szekunder feszültségem.Van egy kis hegesztőm ami 44Vtal dolgozik és nem kell se kocogtatni se semmit nagyon könnyen ívet fog.Ezzel meg kocogtatni kapirgálni meg tökre bele kell nyomni az olvadékba hogy ne szakadjon le az ív.
Működhet ha hozzátekerek még a primerhez?Hely van bőven.
MEg mennyire lenne baj az hogy tegyük fel hogy a mostani primer 2mmes átmérő és én 2,3mmes átmérővel tekerek még hozzá nem lesz belőle baj?Mert ha vékonyabb lenne akkor tudom hogy baj de ha vastagabb akkor szerintem nem lesz baj.
(#) dobo válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Nem jó ahogy gondolod !
A primer az a 230 voltos rész.
A szekunder a kisfeszültségű rész.
Ha raksz a primerre még egy fokozatot azzal csökkenni fog a szekunder feszültség.
Hasraütésre a primer menetszámod legyen 300 menet
A szekunder pedig 50 menet.
Ugyanis a menetszám áttétel 300/50=6
A szekunder fesz így 230V/6=38,3V
Ha tekersz rá még egy fokozatot 15 menet:
Menetszám áttétel 315/50=6,3
Szekunder fesz 230/6,3=36,5V

Pont ellenkezőleg kell csinálni letekerni belőle (de ezzel tújgerjesztheted a vasmagot ) vagy a könnyebb megoldás ha a szekunderre tekersz még néhány menetet ha ráfér még.
(#) peter1995 válasza dobo hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Jajjj de hülye vagyok tényleg.HA rátekerek akkor kisebb lesz a szekunder.gondoltam is a szekunder hozzátekeréshez de sajnos nincs ilyen fazonhuzalom.
Esetleg olyat lehet hogy van egy szálba a fazonhuzal és összefogok 2-3 szál 2,3mm átmérőjű rezet és azzal megtoldom?
Egyébként a hasracsapás számaid majdne,m jók mert 10 menet nővekedés a primerbe 1V csökkenést eredményez a szekunderbe.
A hellyel nincs gond van bőven.VAgy összefogok több szálet és valami hőállóval betekerek és ezt a sodronyt tekerem plusszba.
(#) dobo válasza peter1995 hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Na akkor már majdnem tudsz mindent!
Lehet összefogni szálakat nyugodtan azokat pedig tekerd be tesa festő szalaggal.
Majd be is lakkozhatod.
A kötéseket csináld nagyon alaposan mert ott fog melegedni legjobban.
Minden szálat pucolj meg és egy csavaros kötősaruba préseld össze aztán forraszd is le .
A csavarokhoz rakj rugós alárétet is.
(#) norbi0325 hozzászólása Júl 8, 2011 /
 
Sziasztok
Co hegesztőt építek diódáim 250A. 8x4mm huzalból tekerve a szekunder oldal, hypersil trafón ..üresjárati fesz 50v, munkafesz 32V. max-on. Van akinek már van épített gépe ??

Érdeklődnék ,hogy milyen huza, menetszáú a jó beolvasztó sönt? ezzel kínlódok.Nem olvaszt be szépen..

előre is kösz

Szerk : 25 ! db entert kivettem !
(#) erbe válasza norbi0325 hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Túl magas a feszültséged. Ez legfeljebb pálcás hegesztéshez jó.
MIG/MAG/Co2 hegesztő készülékek házilag
(#) norbi0325 válasza erbe hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
köszi átmegyek a másik topikba
(#) Csuhás hozzászólása Júl 13, 2011 /
 
Kedves szomszédomnak van ez az öreg 380V-os felül tekerős hetra trafója. Szeretne vele 230V-ról hegeszteni. Simán Hálózatra dugva 30V körüli az üresjárati kimenő feszültség. Ez nyilván kevés lesz, ezért a primerből kiiktatnék annyi tekercs szegmenst hogy a kimenet 50..60V közé kerüljön. A képen látszik hogy a primer egy része a mágneses sönt szekunder felőli oldalára került. Kérdés hogy a primer melyik részéből iktassak ki egy szakaszt, hogy a karakterisztika ne változzon sokat?

IMGP9828a.jpg
    
(#) Ge Lee válasza Csuhás hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Teljesen mindegy, ahonnan egyszerűbb, én valamelyik végéből vennék el. Csináltam egyszer hasonlót arra azért volt szükség mert leégették. Szerencsére csak az egyik szegmens volt elégve.
(#) Csuhás válasza Ge Lee hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
A végéből az stimmel. Viszont betekert söntnél az egyik tekercs rész alig hat a szekunderre, míg a másik szoros csatolásban van vele. Így már nem mindegy honnan veszek le.
(#) mpisti válasza Csuhás hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Én egyikből se tekernék le,hanem a primert átkötném. Jelenleg a két oszlopon lévő primer tekercs egymással soros kapcsolatban van, így 400V-os a táplálásra alkalmas a trafó.
Ha a két tekercset megbontod a középpontján, és párhuzamosan kötöd a két oszlop primer tekercseit, valószínűleg jól fog működni. A szekundere nem kell bántani! Természetesen a legjobb lenne ezt a megoldást átkapcsolhatóvá tenni,azaz egy olyan kapcsolót beépíteni,ami ezt a váltást egy mozdulattal lehetővé tenné.
(#) Csuhás válasza mpisti hozzászólására (») Júl 14, 2011 /
 
Ez jó ötletnek tűnik. Ki fogom próbálni.
(#) atya hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Sziasztok!

Ivehgesztessel kapcsolatban szeretnek ezt-azt kerdezni.
Edesapam csinaltatott regen egy ivhegesztot. Semmi burkolata nincs, van benne egy nagy tekercs( ami lathato , de elvileg lenni kellene kicsinek is, nem? ), nehany vezetek a fesz(vagy aram?) beallitasara.

Eleddig nem mertem bekapcsolni. ( mondjuk ugy, nem kellett volna 2 evesen megnyalni a trabantban egy 12V-os kivezetest. Azota ha lehet, kerulom az elektromos dolgok szervizeleset.. na meg viharban halalfelemem van )

Hegesztessel kapcsolatban semmifele tapasztalatom nincs, erdemes elkezdeni probalkozni egyedul, vagy keressek valakit, aki "megtanitja"?
Tudok valahogy kart tenni magamban? ( pl ugy fogom meg a testpontot, es a palcat hogy rajtam keresztul zarodik a kor )
Egyaltalan hogy tudnam kideriteni hogy milyen hegesztorol van szo? Ha jol tudom van egyeniranyitott, es valtoaramu. Multimeterrel ha ramerek a kivezeteseire, akkor nem tortenhet semmi extra?

Hosszu ideig nem volt hasznalva a keszulek, de tavaly nyaron egy ismeros dolgozott nalunk, O hegesztett vele. Igaz nem sokat, akkor mukodott. Kozben allt a viz a pinceben es bar nem erte el a trafot, gondolom a paras levego nem tett jot neki. Ha valahol meghibasodott, es halozatra kotom, torenhet valami veszelyes?

Mielott a kezenfekvo valaszt kapnam, nem, Apa nem tud segiteni. Egyreszt volt egy agyi infarktusa, ami erosen hatraltatja a kommunikacioban masreszt meg sokkal.. "bevallalosabb" mint en. Tehat ami Neki tokeletesen bitonsagos munkakorulmeny, nekem attol lehet hogy libaboros lenne a hatam.

Igazabol azert erdekel a dolog, mert renegteg lehetoseget latok benne, es nem kellene arpobb dolgok miatt is "szakmebernek" szolni.
Akar meg egy uj hegeszto trafora is beruhaznek, ha a mostanit veszelyesnek itelitek, es az ujjal feltehetoen nem tudom veletlenul kinyirni magam.
(#) peter1995 válasza atya hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Hello. Naszóval. Igen van egyen és váltó áramú hegesztő. Valószínű hogy neked váltó áramú van. Mint minden trfaóban két tekercs kell legyen és az egyiken több szál. Ezek megcsapolások arra valóak hogy tudd állítani hogy milyen pálcával dolgozol. Ez hogy mi veszélyes és mi nem az egy tág fogalom. Mivel hálózati feszültség is jelen van így kellő képpen el kell szigetelni az érintésvédelemre figyelni kell. Szóval kell neki egy rendes bodoz ami azért tud szellőzni. A feszültséget egyszerűen meg tudod mérni : a multiméter két tűjét hozzáfogod a hegesztő két kivezetéséhez és bekapcsolod. Jó esetleg 40-45-50V-ot kell kapjál. Az hogy bepárásodott nem jelet bajt ha nem vizes most. Mielőtt használnád jól szárítsd ki pár napig kint anapon és nem lesz semmi baj.
A tanuláshoz: Nekem nem tanította senki magamtól jöttem rá. Régen azt hittem hogy az elektródafogón van valami és azt kell nyimni és akkor szikrázik. De ez nem így van. A hegesztés lényege az hogy a nagy áramerősség miatt így keletkezik a pálca vége és a hegeszteni kívánt vas között és ez az ív olyan hőmérsékletű hogy a pálca anyaga megolvad és összeolvad a többi fémmel. Vagyis két fémet egy harmadik köt össze. Azt javaslom hogy ha meg van csinálva a trafó biztonságosra akkor fogsz egy darab vasgatg lemezt vagy vasat és azon próbálkozol. Lehetőleg ne legyen tiszta rozsda mert azon nehezebb. A lényeg az hogy a vasra rá kell kötni a trafó egyik kivezetését a másikba pedig a pálcát. Lassan elkezded közelíteni a pálcát a vashoz. HA jó a trafó és tiszta a fém akkor már mili távolságból már ívet fog fogni. A pálcát folyamatosan köztílteni kell a vashoz ahogy fogy a pálca, különben kialszik az ív.

Vigyázz!!!: hegeszés környékén a fém felmelegszik nagyon.
CSAK MEGFELELŐ VÉDŐÜVEGGEL ELLÁTOTT PAZSBA HEGESSZ. Nagyon csúnyán be tud gyulladni aszemed főleg ha nincs hozzászokva a hegeszéshez. Legelőször még lehet pazson át is befog kicsit.
Mindig száraz környezetben hegessz. Pálcacserénél nem muszáj kikapcsolni a trafót viszont figyelj hogy száraz kézzel vagy kesztyűvel fogd a pálcát. HA vizes a talaj ás a kezed, úgy rakod a pálcát megrázhat. Nem mondom hogy ártalmatlan de azt se hogy halálos. Inkább csak kellemetlen.
Ha valami kérdésed van kérdezz.
(#) atya válasza peter1995 hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Majd teszek fel rola egy kepet. Kicsit hasonlit ahoz, ami egy kepen szerepel, itt a topik elejen, a cementeszsak szigetelest emlito postban.. Persze nem annyira tré

Mi az a homerseklet, ami meg egeszseges a trafonak? Gondolok itt a tulmelegedes elkerulesere.

Jozan paraszti esszel az adodik, hogy a valtoaram miatt nem szamit, hogy a testkabelt, es elektrodafogot melyik kivezetesre kotom, tehat felcserelhetoek, azert biztosra szeretnem tudni, hogy igy van. Igy van?

Ha jol ertettem akkor a hegeszto trafo utan levo feszultseg es aram viszonyok nem eletveszelyesek, ha a 230-tol jol elzarom magam. ( ezt azert nem akarom nyalogatni )

Regen amikor Apaval hegesztettunk, akkor siman megfogtam a hegesztett fem feluletet, mikozben hegesztett rajta apa( valami nagy oszlop volt, en tartottam, amig egy kereszttarto kerult ra ). Ez igy biztonsagos?
Következő: »»   16 / 74
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem