Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kábeli zűrzavar, avagy a drótok, alkatrészek hatása a hangra
Témaindító: highand, idő: Aug 12, 2009
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Kérdésedre a választ akkor tudom megadni, amikor majd ott tartok, mert innen csak találgatás lenne.
Ami a kondenzátorokat illeti, tapasztalataim szerint rosszabb a helyzet. Minimum 3-400 óra kell a végső hangjukhoz.
Józsikám, én csak a tapasztalatimat tettem közzé.
Az nem kategorizál, nincs benne elvárás. Aki úgy véli neki hasznos, az használhatja, akinek meg nem, annak minek foglalkozni vele. Van akinek a kék, van akinek a piros. És? Nincs ebben semmi. Azért egy kis érdekesség ez ügyben a mellékletben. Fordítógépes, mert engem csak lényeg érdekelt. Érdekességnek gondolom a hallható különbségek leírását, mivel azokhoz néha nem könnyű szavakat találni, amivel kifejezhetők a ténylegesen hallottak.
Ha kötekedésnek meri venni ezirányú írásaimat, annak régen rossz!
Gyakorlatban pl. az hogy néz ki, egyik-másik igen neves erősítő gyártó úgy adja el a hifijeit, hogy odaírja, ha selypít, esetleg raccsol az erősítő, várjon 300-400 órát és majd meglája, milyen jól költötte el a pénzét!? Szóval én mindent elhiszek, csak a többszáz óra hogyan jön össze és mennyire kell eleinte rossznak lennie egy csatoló kondinak, hogy ne azonnal daráljam le egy kukorica morzsolón és várjak inkább néhány hónapot, hátha jó lesz, sőt kiváló? Aztán emlékezzek rá, mintha eleinte ilyen, most meg olyan? Akkor elsőre is kilőném csúzlival, ha már akkor is fülsértő... De jutott erre passzoló "anekdót" eszembe: Öreg papa mondja orvosának: - Baj van, barátaim mondják, nekik hetente összejön az asszonnyal, nekem meg félévente? - Mondja maga is. Jut eszembe, akkor én is hallom a javulásokat, de tényleg. A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2019
Ebben a bejáratásban van valami. Fémdetektoroknál is vannak hasonló jelenségek.
Kedves mek-elek!
Idézet: „Azonban fontos dologgá válik a minőségi műsoranyag hozzá” Ha szabad kérdeznem, mit nevezünk minőségi műsoranyagnak, itt mire véltél utalni? A lejátszás technológiájára? Vagy műfajra? Esetleg egyébre?
Kedves Dani!
Nem igazán köthető szorosan az oldalhoz a téma. Így röviden. Teszt és hallgatás. Tesztnél a műszaki színvonala a felvételnek. Hallgatásnál, lehetőleg mindenből a maximum, de ez fehér holló. A kompromisszumot a pillanatnyi lelki igényem formálja, hogy minek a javára engedek éppen valamiből. A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2019
Szia!
Engem nagyon érdekelne a Burson Audionak ez a diszkrét elemekből épített műveleti erősítője, hogy mit tud. Én is szemeztem ezekkel a kis szerkezetekkel, csak nekem a Vivid tetszett meg. Egy normál műveleti erősítőhöz képest milyen hangot produkál? Írd le nekem légyszi, hogy mit tapasztalsz. Én is csak jókat olvastam ezekről, de itt Magyarhonban még nem nagyon láttam, aki vett volna. Én a CD játszóm analóg részét gondoltam ilyenekkel frissíteni, de a borsos ár azért elriasztott. Miben fogod tesztelni, és más műveleti erősítőkkel is összehasonlítod majd? Pl a Muses01, vagy 02 típussal, esetleg az OPA2134-el? A 100 órás beégetési időben én sem nagyon hiszek, de lehetséges, mert az új elektroncsöveknek is változik egy kicsit a hangja, miután be van járatva.
Józsikám, igen hasznos anyagot tettél közzé. Siralmasnak tartom az érdektelenséget, vagy csak nem ismerik? Nekem egyrészt ez retró, de szórakoztató volt, meg helyre tett bennem dolgokat, inspirációkat indukálva, mert az ismétlés hasznos dolog lehet (bocsi a tudományoskodásért).
Saját tapasztalataim, NE5534...........OPA134..OPA606,624, LME49710....Burson.
Légyszi olvasd el a mellékleteket amit felraktam. De a Burson oldalán is megtalálod azokat az anyagokat. Nekem az ott olvasottak meggyőzőek voltak. Egy nem rég fejlesztett 300 ohmos fejhallgató erősítőbe vettem, ami duál mono rendszerű, FET-es Canamp gyakorlatilag. Tömör OCC silver vezetékkel van huzalozva, alps poti van a bemeneten, és időnként ellenőrzöm a HD650-mel, hogy hol tartunk. A bejáratási idő nem hit kérdése, hanem hozzáállásé. Tessék feljebb olvasgatni, ha szabad kérnem. Véleményem a dologról, megérte.
A bejáratás okozta változás mindig jó irányba viszi a dolgokat?
Idézet: Ezek olyan mérési "eredmények" amelyekkel vitatkozni nem lehet, mert ez egyszerűen hitvita lenne, márpedig az oldalon tilos az ilyesmi, akárcsak a politika.„Járatás előtt: A magas és mély hangok aránya kielégítő. A magas hangok bársonyosan csúsznak a fülemen. A gép nagyon megfogottnak és kiegyensúlyozottnak tűnik. Érdekes, hogy a térélmény annyira még nem alakul ki, de ami ott rejtőzik azt szinte érezni. Járatás után: A mély hangok már karcolják a fülemet. A gép megfogottsága eltűnt. Tömege van. Jól jönne egy kis megfogottság! A döngő mélyek szinte letaglóznak. Már nem érzem a teret, de az hazafelé indul meg.” Elnézést hogy beleszóltam, többé nem teszem.
Sok megfoghatatlan véleményt lehet olvasni mindenféle műveleti erősítőről. Mindenféle mérés nélkül. Az 5534-et sokan elég jó OPA-nak mondják. Álljon itt egy mérés metódus róla.
Adott egy szinusz jel, aminek az amplitúdója nullától fölfelé változtatható. Ezt a szinusz jelet az OPA erősíti invertáló alap kapcsolásban, 150-szeresre. Az erősítő kimenetén fázisdetektor, ami 90 fokban vesz fél periódusnyi mintát. Ez integrálva van és mérve. Az integrátor kimenetén minden amplitúdón és frekvencián 0 voltnak kell lennie. Az 5534 ezt a tesztet ki is állja a hangfrekis sávban. Sok, általam mért OPA itt elvérzik. Úgy mint OP07, OPA27, TL0x1, OPA177, LF356, LF357, MCP601, LT1013, TLC-k, CA3140, meg pár olcsóbb, kommersz OPA. A szinusz amplitúdó változásával vándol a mért feszültség. Az LM358-at mérve egész jó az eredmény, és a 4558 is nagyon frankó. Tehát a 5534 fázisolása nem változik kis és nagy-jelű működés esetén, míg egy TL071-esé akár 8 fokot is vándorol. Ilyen, és hasonló méréseket (mert ugye egy erősítőnek sokkal több paramétere is van) nem nagyon találok az audiofil leírásokban. De cserébe olvasom, hogy tömege van a hangjának, kiegyensúlyozott, megfogott és hasonlók. Meg hogy járatni kell. Egy szkópot is járatni kell?
Tapasztalataim szerinti eszközökön, igen.
Azt gondolom, hogy mindenkinek joga van a véleményét közölni.
Azonban szerencsésnek tartanám, hogy a hallottakat, meghallgatás után vitatnátok, és még akkor is lehetnének véleménykülönbségek, de én ebben nem látok problémát. Orbán Józsi feltett anyagát ajánlom megfontolásra, akár ebben a dologban is.
Kezdő vagyok a témában, tehát lehet, buta kérdést teszek fel:
Kimérte már valaki, hogy bejáratás után melyik alkatrésznek, drótnak, vagy komplett eszköznek melyik paramétere változott meg? (A bejáratás alatt az alkatrész/drót!/eszköz üzemeltetését folyamatos hallgatás nélkül értem, tehát zárjuk ki a hallgató fülének a bejáratását/hozzászoktatását!)
Én igen. De megtiltották hogy közzétegyem.
Mi volt a tiltás oka?
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2019
Secret
Még a 2000-es évek elején a Hang és technika magazinban olvastam Huszti Zsolt úr írását, és ő írta le, hogy egy elektroncsöves erősítőt új csövekkel elindított, és az erősítő nem szólt jól. Aztán odaadta egy szakavatott kollégájának megmérni, hogy kiderítsék, mi kehet a baj az erősítővel. 2-3 órai méregetés után mondta hogy sokkal jobb paramétereket mért az erősítőn, mint a mérések kezdetén. Aztán bekapcsolva hagyta az erősítőt egy műterheléssel és bemeneti jellel vagy három napig, és az erősítő a 3 napos bejáratási időszak után sokkal jobban szólt, a paraméterei sem változtak ezután. Gondolom beálltak a csövek paraméterei, az emisszió kiegyenlített lett, ilyesmik lehetnek például, hogy a bejáratástól javulnak a paraméterek.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2019
Amit írsz, az teljesen hihető és műszakilag is elfogadható dolog, elektroncsőves erősítőnél, a cső alapvető működése miatt. De egy félvezetős eszköznél, ugyan mi változik? Bekopnak az elektronpàlyàk? Ezen a kis OPA modulon nagy kondik sincsenek, a kicsikre még azt mondom, na jó lehetséges. Persze a félvezetőknek is "öregszenek" a paraméterei az élete soràn, de szerintem ez az egész jelen esetben placebo. Főleg 100 óra alatt. Ez inkàbb ügyes marketing, hogy misztifikálva legyen a dolog, és a vevő agya hozzászoktassa a fülét a szó szerinti dràga és jó hangzáshoz.
Nagyon ritkán hallottam olyat, hogy amikor valaki megvett egy dràga dolgot, hogy az rossz. De olyat se, hogy a nevezetes High End gyártó a félvezetős erősítőjének leírásában szerepelt volna a bejáratási idő. Véleményem szerint a félvezetős tábor jelen esetben szeretné a csövest követni ebben a témában.
Így van, én is ezért vagyok szkeptikus a 100 órás bejáratással kapcsolatban, mert a félvezetőknek sokkal stabilabbak a paramétereik, mint egy elektroncsőnek. Míg az elektroncsőben a katód öregedésével változik az emisszióképesség, és emiatt változnak a paraméterek is, addig a félvezetőnél nincs ilyen. Persze az is öregszik, mint írod, de a 100 órás bejáratás egy félvezető eszköznél szerintem is csak egy olyan dolog lehet, hogy ahogy az ember hallgatja, megszokja a hangját, és megszereti. És amit szeretünk azt szebbnek látjuk, halljuk. Szóval szerintem is inkább az elektroncsöves korszak maradványából fejlődött ki ez a dolog, hogy "be kell járatni" vagyis szeresd meg. Aztán persze van olyan is, hogy az öreg hangszóróknál, amikor régen nem hallgattuk őket, akkor a mechanikai felfüggesztés egy kicsit merevebb lesz, és a hallgatás során változik a hangja. Ez persze nem igaz minden hangszóróra, inkább a papírszélűeknél hallani ilyet. Vagy például az öreg Philips CD lejátszómnál hallottam olyat, hogy a bekapcsolás után egy fél órával jött meg a hangja, de ez valószínű, hogy a kondik elöregedésével, vagy a termikus egyensúly beállásával állt összefüggésben, és nem a félvezetők bejáródásával kapcsolatban. Tehát van ilyen, hogy bejáródik valami, de ezt nem lehet mindenre ráhúzni.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2019
Nem csak a félvezetők, állítólag a drótok is bejáródnak.
A TL071-ről. Anno a Quad405-be rakták, raktuk sokan a 709 és hasonló helyett. Nem szólt olyan jól, többek véleménye szerint. A Szerző kiderítette, a bemeneti FET-ek kapacitása miatt igen alacsony impedanciáról kell meghajtani a 071-el szerelt Quadokat, akkor minden rendben.
Idézet: „Mi volt a tiltás oka?” Talán ezért és akkor nem véletlen: Idézet: „ Sziasztok! Bocsánat, ha butát kérdezek. Még csak most tanulom az elektronikát.”
Igen, valószínűleg az is hamis eredményeket okozhat, ha csak az OPA-kat cserélgeti a delikvens össze-vissza. Pedig az adatlapokból sokszor kiderül, hogy a körítést is kellene.
Ha én rám gondolsz, mint "delikvens", okosságod nem vitatva, megjegyezném, az OPA-knak az adatlapjuk, és a hallható hangjuk között kerestem összefüggéseket, mikor váltottam.
És nekem nem a "mondják" a mérce, hanem a hallható hangjuk. És most már elmondhatom ezt a Burson V6 classic-ról is.
A Kácsa művek a OCC silverre minimum 200 órát javasol.
Nos feljebb írtam erről, és a módosításkor bizony szenvedhettem vele mégegyszer. Hát ez már ilyen, de megérte.
Értetlenül olvastam azokat a hozzászólókat, aki méricskélni akartak egy olyan terméket, amit a fejlesztő össze-vissza mért, és tesztelt, és örök garanciát ígér rá.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |