Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   551 / 781
(#) Transztyuszeres válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Vagy legyen inkább 7818?
(#) kameleon2 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 1 /
 
Szia! 63V-os kondi és 7815? Milyen feszültség lesz azon a megcsapoláson? 35-40V-nál többet ezek a tokok nem igazán szeretnek.
(#) Transztyuszeres válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Tudom, azért 63V, mert általában olyat lehet kapni. De lehet 35-40V-os is.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) kameleon2 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Nem válaszoltál... Nem csak 63 V-os kondi létezik. 50V 40V 35V 30V 25V stb stb. Bármit beletehetsz. Nekem nem derült ki a rajz alapján hány voltos a megcsapolás - ezért kérdeztem. Az IR adatlapja 15,6V-ot ír VCC-re
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) Transztyuszeres válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Már nem emlékszem, hány voltos volt, régen csináltam, most építem újra ETD49-el, a trafónál még nem tartok. (munkaidőben csinálom, ott van szkóp, meg szerszámaim)
IR-nek van beépített Zénere.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) kameleon2 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Ok. mellesleg nem tudom mekkora fogyasztása van a cuccnak, de ha a 7815-ön túl nagy feszültség esik, csúnyán elviheti a hatásfokot, mert melegedni fog, mint állat.
(#) Transztyuszeres válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Kicsi: 30-50mA, csak "vész esetére kéne", ha megnőne a feszültség. (egyel korábbi oldalon egyik képemen látszik is a fogyasztás, jobb LCD kijelző: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1843830.html#1843830 )
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 / 1
 
Ilyen ZVS-em nekem is volt (akaratlanul) ami üresjáratban ZVS-ben ment, de terhelve szerintem ez sem lesz az. Már a számolgatástól meg a légréssel szórakozástól elment tőle a kedvem, másrészt szeretem a gyűrűt, így maradtam a ZCS-nél, nekem megfelel. Annál lényegtelen a trafó, meg a FET típusa is (lehet a fiókból építeni), csak a kondit kell megválasztani a kívánt frekihez.
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Van benne valami. Amit anno csináltam 10nF a ZVS kondi, azt hiszem csak úgy maradt fenn a ZVS állapot, de már nem emlékszem.
Egyébként a tápomat meg lehet csinálni ZCS-re is.
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
A felső kondi még most is ugyanúgy van, az elektronok közvetlenül el tudnak vándorolni a diódáktól a terhelésre, megkerülve a kondit. Semmi mást nem kellene csinálnod azzal a résszel, csak húzni abba a pacába egy függőleges vonalat ahol hiányzik a fólia. Elég 1mm kihagyás ott, és máris olyan lesz amilyennek lennie kell (PC tápok primer kondiját ha megnézed, azoknál is előfordul).
Valami hasonlóra gondolok. Ha a vezetősáv szélességén aggódsz azon is tudsz vastagítani ha közelebb rakod a diódákat egymáshoz, plusz forraszthatsz rézdrótot is a nyákra.

puff.jpg
    
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Köszi a tippet, javítom mindjárt. Egyébként igen, rakok plusz rézdrótot a nyákra mindenhol ahol vastag a fólia.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 26, 2015 / 1
 
Jó most? a nagy GND "pacával" ugye nincs gond most már így, hogy ekkora?
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015

brd4.png
    
(#) kameleon2 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
50mA 25V feszültségesés mellett több mint 1W fűtés.
(#) Transztyuszeres válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Annyi nem lesz rajta. Egyébként 600W-os a táp.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
ZVS kondinak a FET-ekre(vagy IGBT-kre) hány nF-ot raktál be és mekkora volt a terhelés? Mágnesező induktivitás milyen volt?
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
A ZVS állapot nem a ZVS konditól marad fenn. 10nF-tól meg végképp sosem lesz ZVS. Ha van elég mágnesező áram és a rezonanciafreki felett vag (vagy a terhelésfüggvényében a megfelelő görbe alatt, lásd cikkem), akkor bármilyen hozzáadott kondi nélkül is megvan a ZVS. A kodnival csak az átmenet lassúl. Sőt, ha növeled a kondit, akkor a mágnesező induktivitásban tárolt energia nem elég az áttöltéshez, tehát túl nagy kodnival át sem fog tölteni.
De ha neked a plusz konditól lesz ZVS, akkor szerintem megint nem egy dolgoról beszélünk, és azt sem tudod miről van szó.
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Ennyi adatból kutya meg nem mondja, hgoy ZVS. Sőt azt sem lehet megmondani, hogy egyáltalán rezonáns a tápod....
Üresjáratban meg szinte akármelyik frekitartományban el lehet érni ZVS-t, ha nagyon akar az ember (lásd megint a cikkemet, hiszen ha nincs terhelés, akkor rezonanciafrekvneica alatt is elérhető ZVS tartományban vagy)
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Gyakorlatilag teljesen felesleges. Ha beállítotad rezonancaifrekvenciára, akkor általában pár százalék terheléstől kezdve a szekudner feszültségek fixek (hiszen rezonanciafrakvencián az átviteli tényező 1). Innentől kezdve, ha fogod és a segédszekundert 15-25V közé állítod be, akkor egy ellenállásnál és egy kiegészítő zénernél több szinte sosem kell.
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Pont azért kell figyelni, hogy megjelenik -e. Attól, hogy a nyákodon szerepel a ZVS szó még nem lesz az. Én is rajzolhatok anyákra unikorniksokat, attól még nem fog lilán világítani.
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Mint írtam is az nem volt szándékos, tehát nem volt benne ZVS kondi sem. ZCS táp készült, és elindítva üresen meg minimális terheléssel ZVS-ben ment, felette már nem. Nálam a mágnesező mindig nagy, mert nem szeretem a légrést a trafóban csak a fojtóban.
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Köszi a választ.
Ez vajon hogy lehet?
(#) Transztyuszeres hozzászólása Szept 27, 2015 /
 
Pár kép a régi ZVS méréséről(uncal):
(#) Transztyuszeres hozzászólása Szept 27, 2015 /
 
Már meg is van a próba leválasztóm a kapcs. táphoz, szakaszosan 20W-ot lead.(fesz bőven esik ekkor már). Próbára meg nem kell annyi Watt.
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Semmi olyat nem látok, amit előre nem jósoltam volna meg:
- látod az áramban a szinusz körül a berezgéseket? Az egyrsézt a diódákhoz vezető nyákpályák (és a dióák kapacitása maitt van). Ez látszik a szekunder fesz ábrákon is

Jó lenne tudnunk, hgoy azokon a szkópábrákon, ahol leginkább nonfiguratív és absztrakt képek vannak, azokon mit kellene látni. Meg azt is célszerű lenne tisztázni (péládul a fájl nevében), hogy a kinagyított fel- és lefutás milyen időosztáshoz tartozik.

Ahogy mondtma jó lenne egymás mellé tenni az alsó FET gate-jét, és a félhídat. Mert péládul ilyen Fel-és lefutást tudok nem ZVS módon csinálni, Úgy pedig látszana minden ami érdekes (holtidő mennyire elég, mennyi belőle a tartalék - ha sok a tartalék, akkor holtidő csökkentésével kevesebb lenne a kitöltési tényező veszteség)

Azt is jó lenne tudni, hogy az egyes szkópképekhez milyen terhelés tartozik. (Ipri1-nél ha lenne például áramskála akkor kiszámolnám seccperc alatt, de nincs).
(#) Transztyuszeres válasza lorylaci hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
A képek már régen készültek, csoda, hogy meg vannak.
Sajnálom már, hogy nem dokumentáltam megfelelően akkoriban.
Most másképp lesz; lesznek idők, fesz. szintek, hatásfok, stb...
(#) Transztyuszeres hozzászólása Szept 27, 2015 /
 
@lorylaci: ehhez mit szólsz?
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_1844547.html#1844547

kb. 100-150W-os terheléssel készült áram mérés a félhídban.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2015
(#) Transztyuszeres válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Elárulom a nagy titkát: stabil 90V-ról járt a félhíd és 12V-ra lett méretezve a szekunder. Bontott Schottkyk, halogén izzók(12V/50W), csak arra nem emlékszem, hogy kettőt vitt-e, vagy hármat, vagy vegyes kapcsolásban többet.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2015
(#) cimopata válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 27, 2015 / 3
 
Ha kidobnád az egész fetes áteresztőt és a 7818-as stab részt akkor betehetnél helyette egy LNK304P off line switchet 1mH induktivitással igazi profi segéd táplálás lenne. Ezt javaslom mindenkinek. Nem kell akkor bajlódni a segédtáp tekercselésével sem. 2015 ben a 78xx meg a 50Hz-es vasmagos trafó a nyákon kora már szerintem lejárt.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2015
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Nem értem hogy ott mi a kérdés?
(#) Ge Lee válasza cimopata hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Ilyet lehet a tinyswitch-ekből is csinálni, és az negyede ennyibe sem kerül. Lomex-ben van még a 255-ből kemény 56Ft-os áron.
Következő: »»   551 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem