Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Az eredeti cikk szerint megy az lejjebb is.
Kezd egyre jobban tetszeni ez a "videocső rácsára komponens jel" megoldás. Melyik a videócső, aminek a rácsára kössek?
Első tippem: PLC82 "Képjel generátor és végerősítő" Második tippem: PL36 "Sorvégerősítő"
A PCL84 pentódájának rácsára megy a videójel. De leválasztó trafó nélkül ne köss rá semmit sem, mert megcsapkod a villany!
Így van ahogy kadarist mondja. A PCL84 (8-as lába, mely a demodulátor bemenet. Vagy maga a demodulátor dióda) De a bekapcsolási sorrendtől kezdve még ezer más dologra is figyelni kell közben. A dugó csatlakoztatásának polaritásástól függően ezeken a készülékeken ott csücsül a fázis is. Erre is figyelni kell! Neked egy VHF-es pl TERRA M47 modulátor kellene. Az 1000%-os. Igaz az ára is az, de egyszer kell megvenni.
Túl vagyok már sok megrázáson, emiatt van itthon leválasztó trafó, anélkül rá se merek nézni. Van 30 rádióm, de tv-ben új vagyok.
Egyébként ezek miért nem kaptak rendes trafót?
Egyszerűbb, olcsóbb gyártás, és az esetleges anyaghiány miatt nem kaptak trafót.
Egy, adott esetbe több száz wattos trafó nem kis súlyú és igen, a költségek is megnőttek volna.
Minek a "rendes" trafó? A csövek fűtése azért soros, hogy a hálózatról lehessen fűteni. Sok áramkörnek bőven elég a 220 V, vagy kevesebb. Amelyiknek nem, annak meg a sorkimenő állít elő feszültséget, mellékesen, így az az energia sem megy veszendőbe, amit a sorvisszafutás alatt alakul ki benne. Ezért találták ki a booster-diódát. Egyszerű, praktikus.
Ajajjj.. a túl vagyok már sok megrázáson nem túl jól hangzik. Vigyázzál! Ha ilyen készülékekkel foglalkozol, nagyon észnél kell lenni. 3x átgondolod aztán mérsz. Egyszerre két kézzel soha! S azzal kezdesz hogy üzembe helyezés után a fém részhez hozzáérsz fázisceruzával, ha világít akkor fordít a dugó polaritásán! Ha nem világít akkor megnézed egy másik fázisceruzával is hogy valóban nem világít. Leválasztás ide vagy oda. Ez pont egy olyan "dolog" aminél kezdésként "veszélyesebbet" nem is nagyon választhatna az ember! A képcsövet, a sorvégfokot, és annak környékét nem babrálja az ember bekapcsolt állapotban, mert áthúz és nagyon agyonvág! Booster kékesnél 650V a képcső számára egyenirányított pedig kb. 14 ezer V! Zárt dobozban van, bakelit forgógombokkal. Így óvatlanul nem lehet hozzáérni semmihez összeszerelt állapotban, de szervizelni leválasztás után illik. Nem hiába van ott hogy a : "Hátlap levétele után a csatlakozóból kihúzandó, különben a készülék belső szerkezetének érintése életveszélyes!" (lehet, annak akinek fogalma sincs róla, csak rámarkol arra amit épp lát.)
Addig agyaltam, végül megrendeltem a terra mt47-et. Így a kékest azonnal tudom "használni", a Tiszának meg remélem megoldom a baját. Nagyon fontos számomra az eredeti állapot, így nem kell átalakítani semmit.
Mi baja a Tiszának? Amúgy az is már 12 állásos dobváltós? Mert az ha jól rémlik volt egyszerűbb változatban is, amit adóállomástól és tájegységtől függően tekercset kellett benne cserélni.. olyannyira "fix" volt.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2015
Még nem volt időm diagnosztizálni, annyi, hogy néhány cső világít, de mást nem csinál. Se kép, se hang, de legalább füst se. Egyébként igen, dobváltós, akár a Kékes. Tegnap lőttem hozzá kapcsolási rajzot, szerintem fog még működni, mert az általános állapota nagyon jó.
Minek nem volt "rendes" trafó? Leginkább azért, mert bárhol is helyezték volna el, a nagy teljesítményű trafó mágneses szórása komolyan zavarta volna a képcső működését, 50Hz-el remegtette volna az elektronsugarat, amit csak nagy, nehéz árnyékolással lehetett volna kiküszöbölni. Vagy a trafót kellett volna vastag vas dobozba tenni, esetleg a képcsövet vastag, vagy különleges anyaggal (permaloy) teljes hátsó felületén árnyékolni. (Lásd oszcilloszkóp).
A "Tisza" TV Orion AT 403-as sohasem volt csatorna váltó nélkül. Ami cserélhető tekercses volt, az a VT Tavasz volt.
Ez mondjuk logikus.
Igaz, igaz..
Akkor az összes cső világít ott. Világítania kell a soros fűtőlánc miatt. Valószínűleg a nagyfeszültségű résznél, sorvégfoknál kell kezdeni. Sorvég csöveinek cseréje. Booster kondenzátoron mérni.. Óvatosan! Hang van-e? Ilyesmikkel secc/perc alatt behatárolható hogy hol a hiba forrása.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2015
Köszönöm mindenkinek a sok segítséget! Ma meghozta a postás bácsi a Terra MT47-et és lőn kép a Kékesen. Eléggé torz az egész, biztos el van ájulva pár kondenzátor és az állító potméterek többsége is elég kontakthibás, amint lesz időm meg lesznek ezek oldva szépen sorba, de legalább már van értelme foglalkozni vele. Aztán jön a Tisza is...
Szép állapotban van. S a cső is jó állapotban. Bele sem nyúltál? Teljesen eredeti? Tele van az eredeti kátrány papír, aluházas epoxy és vagy ilyen-olyan sárga DUCATI kondenzátorokkal? Mert ha igen akkor érdemes kiméregetni őket. Általában rosszalkodnak.. átvezetnek, szivárognak, egyenesen zárlatosak! (Pl. A zavarszűrő 100n előszeretettel robban, akár hosszabb üzem után is.)
Ez az az állapot ahogy hozzám került, nem nyúltam eddig bele. Azért láthatóan cserélve volt pár alkatrész, de nem sok.
Nos igen. Az olajkondi.. a booseter. Nálam srtilo-ra cserélve. Nálad is. S bizony ki vannak gyepálva a kátrány papírok is. Mára már tönkrementek. Nálam is van egy 1962-es példány. A nagyszüleim első készüléke volt. (Kennedy elnök temetését már ezen nézték 63 végén) A padlásról hoztam le.
Kissé késön reagálva,nagyon szép munka Janó bácsi!
Látom a tiednek szép éles képe van. Az efféle családi örökség ritka dolog, örülök, hogy jó kezekbe került. Nálam egy Terta T328 maradt nagyapa után, az a gyűjtemény egyik kiemelt darabja.
Kösz. Már előkészítés alatt van a továbbfejlesztett párja, modernebb előlappal kis szkóppal kombinálva. Most gyűjtöm az anyagokat hozzá, talán az ősszel meg is csinálom.
A kondicseréket valóban meg fogja hálálni. Az AT403-ban sok mindent cseréltem, hogy ilyen legyen a képe. Az AT505-be viszont még bele sem nyúltam. Utóbbi ráadásul még a korábbi verzió, PY82 egyenirányítással.
Vigyázz a kardot balról hordjuk!
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2015
Mindkettő fantasztikus. Én a magam részéről örülnék ha már itt tartana az én Tiszám is, de még arra se volt időm, hogy feltegyem ide az asztalra.
Köszi mindenkinek Azért még sok másik van, amivel rengeteg munka lesz, de idővel sorra kerül.
Jó kis masinák.. Nagyon komoly hogy teljesen eredeti állapotában így működik az AT505 (Duna) Gondolom nem használod sokat. Vigyázz! A PY82 hamar gyengül.. Én azóta is használom a Kékest. A rendbehozatalát követő 3 évben nem sokat kellett belenyúlni javítási céllal. Sőt szinte nem is. Nálam szinte az összes kátránypapír kondi rossz volt, de még az aluházas epoxy-k közt is bőven akadt rossz.. a sárga Ducatik, szemmel láthatóan darabosak voltak. Amit csinálni kéne még az a három poti cseréje (függ. függ. lin, képfrekvencia). Kissé torz a kép, mert ezek a potik nagyon el vannak már használódva, vagy besülve..
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2015
|
Bejelentkezés
Hirdetés |