Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
Tudom, hogy kapható, Conrad-éknál 17€. Most viszont nincs ekkora keret.
Más helyen is elérhető ... persze kell némi utána járás.
Meghajtója QQE03/12 lehet nálam is akad régi URH-s Pécsből.
Ebben QQE03/20 van meghajtónak, annak nincs semmi baja szerencsére.
Az adót HA8CY Csányi Károly készítette. Úgy néz ki, hogy valamikor a 70-es évek derekán átépítette, részben tranzisztorizálva lett és az OSCAR7 műholdhoz készült. Erről árulkodik a 144MHz-es adó és a 144/28MHz-es vevő. Szerettem volna használni, csak úgy érdekességből és emlékből, de egyenlőre a polcra kerül emlékül. Én vasárnap kaptam Gafly fórumtárstól. Köszönet érte még egyszer!
A vevő látom valamilyen táskarádióbol készült
Igen. Egy RIGA 103 táskarádió a vevő, de természetesen pluszban van benne BFO. Illetve az alsó fémdoboz a konverter ami a 144MHz-es és a 28MHz-es sávot átkonvertálja a RIGA által feldolgozható tartományba (nem tudom hova, feltételezem 9MHz környékére). Ha jól néztem a RIGA-ban az egyik sávszerelvény ki van cserélve komplett. Illetve az adó 137MHz-es 2. helyi oszcillátora is a konverterben kapott helyet (ebből gondolom, hogy vételnél is 9MHz a KF).
Emlékszem erre a szatellitre,2 méteres sávban volt a vevője és 10 méteres sávban az adója,én is próbálkoztam vele,a vevőt én is egy VEF rádióbol épitettem,de aztán az adó nem készült el,mert akkoriban a kommunisták nagyon üldözték azokat akik adókat fabrikáltak,egyébként a lengyel antikommunisták is ezt a műholdat használták abban a forradalmi időben.
AO-7 még most is működik !
Igaz kb 20 évig néma volt. Akku cella zárlat miatt némult el. De idővel kiszáradt , szétesett a zord űrben tapasztalható hőviszonyok + belső elektrokémiai folyamatok kombinációja segítségével, így megszünt a zárlat. De kb 10 12 éve újra feléledt . Igaz nem minden rádiója él. Amikor napsütötte pályán halad akkor üzemel. Manapság is rendszeresen QSOznak rajta. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2018
Sziasztok!
Belevágtam egy Horthy néprádió talpraállításába. Szegényt valaki már megbütykölte. Össze-vissza kötések, hiányzó vezetékek, szűrőkondi polaritása fordítva megjelölve és úgy bekötve (persze döglött is volt), stb. Látszólag a tekercsekhez nem nyúlt. A vezetékeket és a hiányzó alkatrészeket pótoltam, mindet kimértem, elvileg csak jó alkatrészek vannak benne. Megmértem a forgókat is, a hangoló 750 pF, a visszacsatoló 470 pF (100 helyett). A VY2 helyett 4007 dióda van sorban egy 620 ohm ellenállással, de az így mért feszültségek is bő 30 V-tal nagyobbak, mint a rajz szerint kéne lenniük. A VCL11 fűtése 85 V, 680 ohm 2 W pótolja a VY2-t. A problémám az, hogy a Kossuth-ot bár meg lehet találni (antenna nélkül is), de nagyon halkan és torzan szól, nem lehet tisztázni a fütyülést sem. Ha közvetlen a hangolóra (képen a nyíllal jelzett helyre) kötöm az antennát, akkor tisztán, hangosan szól, de a hangoló forgó majd' fél fordulata alatt hallható. Az antenna kb 10 m. Segítségeteket kérném a feszültségek és az eredeti hangolás beállításához. Előre is köszönöm, Zsolt
Ha csak antennát teszel rá, akkor nyilván az eredeti antenna-föld hüvely páros felől nem transzformálódik át semmi, hiszen a trafón így áramnak kell folynia, hogy transzformáljon (Kellene oda a föld is). A nyíllal jelzett pontra 10 pF /1 kV nagyságrendű kondenzátoron keresztül csatlakozhatsz, már csak életvédelmi szempontból is. Akkor az áram vezeték szolgáltatja neki a földet, ha a pozitív visszacsatolás nem megy, akkor a tekerccsel a látszat ellenére mégis baj van, vagy szakadt, vagy elkötötték.(Bár én még soha nem láttam ilyet, és el sem tudom képzelni, hogy élvezhető hangerejük lehetett.)
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2018
Sajna semmit sem befolyásol, hogy van-e földelés. A tekercsek jók lehetnek, mert mindegyiken lehet mérni különböző (néhány ohm) ellenállásértéket, mechanikai sérülés sem látszik, a kivezetések forrasztásai is eredetiek. A csatoló forgatásával hangolódik is.
Miközben írtam ezt a választ, még kísérletezem vele, és ha a visszacsatoló forgó és a tekercs közös pontjára akasztom az antennát, akkor szinte tökéletes, a csatolótekercsek is működnek. Ki érti ezt? Na, ezzel azért már együtt lehet élni, de azért várom az ötleteket. Nos, meglepődnél, hogy milyen jó hangerővel tudnak szólni. Ez is. Amiről én beszéltem olyan halk, hogy teljes csendben nagyon kell fülelni a hangszóró mellett.
Igen, nem találtam hibát. Az antennát az utóbbi helyre téve működik is (válasz fecamecának).
QQE06/40 kapható a HAM Bazárban 2900.- HUF.
Csak azért nem direktbe raknám bele ott, hanem kondenzátoron keresztül. Nem rázott még meg?
A gyűjtemény újabb darabja: Terta Sound Magnetic BM2027 16 mm-es vetítőgép.
Köszönöm OFK-nak a felajánlást. A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2018
Egyik kedvencem. Irigyellek......
Nagyon helyes, látom örülsz neki, és azóta már tisztogatod is
Mondanám, hogy ha működtetni szeretnéd, akkor kell hozzá film is. Ránézésre két levegős cső cseréje. Egyébként ha a mechanika rendben van, akkor tisztítás után akár "pöcc-röff" A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2018
Nem csak film kell hozzá, 110 V / 1000 W van irva a betáp fölé. Ezen kicsit vakarom még a fejem.
Igen, sajnos a két EL41 (gondolom pont a végfok csövek) már levegősek.
Vetítő izzó milyen benne?
A többi nem eszik annyit... EL41 azért szokott lenni börzéken...
Sajnos odáig nem jutottam benne, hogy az izzót ki tudjam venni megnézni. Viszont a motoron is 110 V-ot láttam, és az sem kicsi.
Bár számomra érdekes, ha ez használatban volt, akkor nem is lehet 110 V-os. (Tudom, a régi időkben volt 110 V is a hálózati feszültség. Az elkók 1962 évszámúak.)
Mondanám, hogy nézegetni/méregetni/gondolkozni...
Jó nagy toroid trafót tudok kölcsönadni. Attól, hogy egy motor nagy, még nem biztos hogy sokat eszik...
A nézegetés már megy. Lassan gondolkozni is kezdek. A mérés marad utoljàra.
Lehet, hogy köszönettel igénybe fogom venni a toroidot.
Volt hozzá egy 220/110V- os autotrafó, rajta egy forgókapcsolóval, mert abban az időben a hálózati feszültség elég nagy tűréshatáron belül mozgott. A mozis így minden helyszínen be tudta pontosan lőni a 110V- ot a gép számára a tápba épített deprez műszer segítségével.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2018
Köszönöm, akkor az egyik fő kérdésen nem kell gondolkoznom.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2018
A vetítő valószínüleg gyárilag 110V-os! külön 1KW-os trafó volt hozzá, kapcsolható szabályozható feszültséggel, beépített voltmérővel. Nemrég adtam el azt ami volt nekem. Elsősorban a mechanikát kell rendbe tenni, látom rozsdásak koszosak a film továbbító részek. Különösen a filmmel érintkező alkatrészeknek kell "tükör" fényesnek lenni, különben összekarcolják azt. Fokozottan vonatkozik ez a hangtengelyre, amelyre teljes szélességében ráfeszül a film. Ha másképp nem megy újra kell krómoztatni. Amíg a mechanika nem tökéletes, nem érdemes az erősítővel foglalkozni, ha csak nem akarod külön másra felhasználni.
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2018
EL41 helyett jó az EL84, azonban foglalatot cserélni kell. Mivel nem NYÁK-ra szerelt, viszonylag egyszerü a csere.
Köszönöm, a linket is, lesz mit olvasgatnom.
Igen, a nagyobb munka a mechanikával lesz, az erősítője egyben van, szép állapotban. Nekem viszont úgy tűnik, mintha az optika hiányozna(?) kristikoma: szeretném eredeti állapotában meghagyni, remélem sikerül majd inkább eredeti csöveket szerezni bele. Ha mégsem, akkor marad a csőcsere más típusra.
Nekem volna egy orosz 16 mm-es mozigéphez egy 220-110 -hoz adapter,ez is egy múzeális példány,a többit privátban.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |