Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Témaindító: Kutyuli, idő: Márc 29, 2008
Témakörök:
A függőleges eltérítés egy dolog, mert az még megy valahogy. A vízszintessel nem csak a második képen van probléma, hanem az elsőn is. A sorok elég furcsán követik egymást, azért van az a fehér csík. Ha a vízszintes frekvencia potit tekergetem, ebből a fehér egymásra lapolódásból csak egyre több lesz, igaz halványabban, és egyre magasabb frekvencián sípol a sorkimenő is. Megnézem majd az összes potit is, hátha valami nagyon nem érintkezik.
Azért a Kékesen az enyémtől már sokkal előrehaladottabb állapot látszik, gratula!
Persze a függ. méret és linearitás áramkör ellenállásait is kontrolálni kell( szakadás, megnyúlás )
A vizszintes eltérités Pcc 82 cső anódkörében lévő hangolható tekercs is elhangolódhatott, de ehhez csak akkor nyúltunk ha a durva és finom sorfrekvenciás potikkal nem lehetett beállítani.
Szia jocó! Azzal a hangolható tekercsel énis játszottam..
Szia! Csak óvatosan mert a vasmag könnyen reped!
Üdv! Van egy égőm, ami 53 éves és még mindíg világít.
Gondoltam megkérdezlek titeket, van e olyan csövetek ami már nem kell? Akár rossz akár jó csak törött ne legyen. Bővíteni szeretném gyűljteményem. A segítséget előre is köszönöm! :kalap: Itt egy kép az égőről.
Ez autó izzó, egyébként meg a kis lemezházas vetítőbe volt, nem?
Mi is az a
Idézet: „huhhuu, ha ezt simpi meglátja...”
Simpi barátom, nagy izzó gyűjtő, ami világít az kell neki. Biztosan nagyon tetszene neki ez is. Erre gondoltam.
Mivel kiégett a vetítőnkben a hasonló, két éve kicseréltem autóizzóra, és azóta bírja, durván heti-két heti fél órát megy. Vettem 10db-ot a biztonság kedvéért, de még nem kellett cserélni.
Sziasztok! Sikerült a sorfrekit helyrehozni, találtam egy kilazult forrasztást az ECC82 rácskörében, ugyanott még a durva sorfrekvenciát kellett még utánszabályozni. Az első képen látható amint meglett a kép, a másodikon némi méret és linearitás állítgatás után. Majd folytatom a többi hiba korrigálásával is, alul még nagyon nyomott a kép.
Jó kis égő világít mint a fene.
Alakul! A képcső nyakán az eltérítőtekercs szerelvényt hátulról nézve óvatosan balra kell tekerni amig nem lesz vizszintes a kép. Némi kontrasztnövelés is kíván a kép.
A vizszintes és függöleges méretcsökenést, ha nem tudjuk a potikkal beállítani, okozhatja a hosszú szelénsor(anódfesz) belsőellenállásának növekedése is, ezt a szelén erős melegedéséből is valószinüsíthetjük. Mennyi a szelén pozitív oldalán az egyenfeszültség?(180-230V) Bár a korai 403-asoknál 2 db PY82 volt az egyenirányító. A szelén cseréjét szilicium diódákra nem tanácsolom mert ilyen öreg készüléknél a lényegesen megnövekvő anódfeszültség újabb hibák teremtődését okozhatják. és remélem úgy dolgozol a készülékben, hogy a sasszin nem a hálózati fázis hanem a nulla van?( egy kis érintésvédelem)
Mára már elpakoltam, most már nem tudom megnézni mennyi az anódfeszültség. A múltkor mértem, de nem emlékszem rá, csak arra, hogy úgy tűnt, az rendben van a szelénnel együtt. De majd újramérem és leírom mennyi volt. A 403-asok küzül mind szelénes volt, az elsők pedig autotrafósak, mint ez is. Az 505-ös első szériája készült PY82-kkel (olyanom is van, de azon csak kisebb beállításokat kell eszközölni, egész szépen megy) Igen, már észrevettem én is, hogy el van fordulva kicsit a kép. Akitől vettem anno, teljesen szétszedte kipucolni, valószínű összeszereléskor került rá elfordulva az eltérítő.
Az érintésvédelemmel nincs gond, 1:1-es leválasztótrafóval dolgozom, galvanikusan már sem fázis, sem nulla nincs a gépben. És lehet kicsit túl precíz, de a leválasztó után még egy feszültség stabilizátor is van, hogy pont 220V-ot kapjon, mint régen.
Szép készülék amin épp dolgozol! A mamámnál van egy Orion AT301-esem. Működik szépen! Bár csak egy csövet cseréltem benne, azon kívül nem volt belenyúlva.
Üdv!
Nem tudna nekem valaki az Orion HS 280,500,501 700 ról prospektust?? Tudom hogy nem ide tartozik,de megköszönném.
Üdv!
A HS-280-500-700 és HS-100-200-400 hangfalról van szkennelt képem egy Orion rádió, tv, hifi prospektusból. Szkennelt képem van HS-9-280-501, HS-282-480-511 hangfalakról Orion hangfalas dokumentumból. A HS-284-nek pedig megvan a szkennelt használati útmutatója. A képek jó minőségűek. Ha érdekel, akkor írj és küldöm a képeket.
A HS-284-ét elküldhetnéd nekem is.
Keress rá a "retronom.hu"-n, a 280,és 500-at(is) ott alaposan kitárgyalják!
Zoli megelőzött. Üdv!
Tegnap méregettem a tévében, a szelénen az egyenfesz 215V és 20 perc üzem után is csak kézmeleg, tehát semmi baja. Az eltérítést sikerült a helyére forgatni, most már vízszinben van a kép. Folyamatosan mérem az alkatrészeket, hogy jók-e, eddig nagy problémát még nem találtam. Viszont próbaképp kicseréltem a hangrész és a képeltérítés PCL82-eseit, és a kép alul már majdnem elérte a képmezőt. Szerintem gázosak a csövek valamennyire, majd kerítek bele újat, hogy azzal mit produkál.
Elég sok régi alkatrészhez jutottam. Kerámia csőkondik, ellenlábasok... Sajnos papírkondi és elkó nincs. De ha valakinek restaurálás céljára kell valamilyen eredeti alkatrész, akkor írja ide, u'ccse lesz, de hátha mégis...
A gázos PCL82-es a hangrészben torz hanggal árulja el magát. A pentódarész 1-es rács és a test közötti ellenállás (1 Mohm) csökkentése 330-470 kohm-ra ideiglenesen megoldja a torzulást. A gázosodás okozta pozitivvá váló rácselőfeszültséget csökkenti. Persze, ha nem jelentkezik torzulás a gyenge csővel akkor nem kell itt beavatkozni.
Sziasztok! Bizony gyenge volt mind a két PCL82. A torz hangot nem is figyeltem, mert a képi részére koncentráltam, valamint azt hittem azért furcsa a hangja, mert a hangszórós oldalára borítottam szerelés közben. Ma itt volt nálam Alphawolf topictárs, és egyesült erővel láttunk neki a gépnek. Viszonylag röviden: Néhány kondenzátort kicseréltünk, ami biztosan rossz volt, vagy nagyon gyanús, és kerestünk minél jobb PLC82-eseket. Ami igazán gond volt, hogy a leválasztó trafó után mégsem volt elegendő az anódfeszültség, de közvetlen 230V-al jó lett a kép mérete. Ezelőtt a PL36-ost is kicseréltük, de egy darabig nem jöttünk rá, hogy ez rossz, és ezért szikrázik belül néha, és nem a nagyobb anódfesz miatt. Valamint brummot okozott a képen, a sorok hol ritkultak, hol sűrűsödtek, vagyis szép lassan hullámzott a kép. Visszarkva az eredetit, ez jó lett. Állítani kellett még az eltérítőn a korrekciós mágneseken. Már majdem tökéletes a kép, pici megkeresendő hibák vannak még, de ennyire futotta ma. Képek később.
Igen..valami még lesz a képszinkronizálással,szerzek be új csöveket és akkor lesz viszonyítási alap a megfelelő működéshez,mert csak elég használtakkal tudtunk dolgozni.És mivel voltál olyan kedves,hogy elfuvaroztad nekem at AT501-est máskor is szívesen segítek!
Szép napot! A képszinkron hibát okozhatja a C46, C47 (2,2 nF) kondenzátorok átvezetése, ha ez rendben van akkor a C45 (250pF) kondenzátor értékét 1 nF-ra (PVC vagy stiroflex) növelve rendbe szokott jönni. Ez valószínüen attól van,hogy a készülék gyártásakor még nem dugták bele a képszinkron jelbe a teletexet. Ha ezt a kondenzátort megnöveljük esetleg a képfrekvenciaszabályzót utána kell állítani.
Addig nem akartam cserélgetni,amíg nincsenek új csövek,mivel amiket tudtunk használni,igen le voltak gyengülve.Az említett kondikat mind felülvizsgáltuk
OK! További jó kutakodást!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |