Fórum témák
» Több friss téma |
DCF77 - 16F628A - TPIC595Szevasztok!Ez itt álmaim órája: végtelenül egyszerű, mégis atom-pontos. Többször megépítettem, szépen működik. Sajnos LCD-kijelzős, ami óriási hiba! Szeretnék valami könnyebben leolvasható 7-szegmensest, például Numitron-t, vagy LED-et. Ugyanakkor viszont NEM szeretem a multiplex vezérlést, így Vicsys Overkill Nixie órája nem jöhet számításba. Legjobb megoldásnak a Shift-regisztert tartom, például a TPIC595-öt. Pali79 bináris órája tartalmaz egy gombelemes megoldást is, áramszünet esetére. Ez is egy nagyon jó ötlet, mivel a DCF jel beolvasása néha hosszú ideig tart, nálunk viszont gyakoriak az áramszünetek. Ezen a ponton zsákutcába kerültem, mert nem tudom átírni az ASM programot! Tehát keresem azt a vállalkozó kedvű fórumtársat, akinek ideje és tehetsége volna hozzá, hogy ebben támogasson. Csak a program módosításában, mert a hardver nem probléma. Úgy gondolom, hogy a részleteket jobb volna privát üzenetekben tisztázni, azután ha már működik az óra, akkor egy cikkben tenném közzé a végleges megoldást. Ugyanis hiába kerestem példákat a Shift-regiszterek ASM programozására 16F PIC-hez, legtöbbször csak C és az is Arduino-hoz érhető el. Éppen ezért kérek segítséget ilyen formában, mert egyrészt a működő ASM programot szeretném megérteni, másrészt azoknak is átadni, akik hasonló megoldásra vágynak. Az eredeti program és kapcsolás Uwe Nagel munkája, amit Topi magyarított.
A 74HC595 hasonlóan vezérelhető, mint a TPIC595. Rá található példa assembly -ben is.
Using 74HC595 to expand output pins of a PIC microcontroller: Assem... code
Köszönöm válaszodat! Bár a fotókon nem látható, de ezzel 5 éve már foglalkoztam egyszer. Sajnos ez csak egy példaprogram, fogalmam sincs, hogyan alakíthatnám át az LCD kijelzést.
Szia!
A programban az alábbi rész írja ki az LCD -re az időt:
A dispStd az órákat, dispMin a perceket és a dispSec a másodperceket tartalmazza 2 difit BCD formában.
A kiírás két részből áll. Előbb az adatokból a felső nibble-t alakítja ASCII karakterré, beírja az LCD -re (call write_byte) majd az alsó nibble-vel teszi ugyanezt. Ha át akarod írni TPIC595 -re, akkor előbb azt kellene eldönteni, hogyan csatlakoznak a kijelzők a shift regiszterre. Idézet: „Mi a baj a multiplexel?” Zavar a vibrálás. Vezetés közben is nagyon kellemetlennek tartom, ha az előttem haladó kocsi LED-es lámpái vibrálnak. Természetesen ezt csak olyankor tapasztalom, amikor megmozdítom a szemem. No de nem nézhetek állandóan ugyanabba az irányba. ![]() Ugyanakkor a Nixie csövek esetén műszakilag sem ajánlott - legalábbis ezt olvasom mindenhol.
Szia!
Nagyon szépen köszönöm fáradozásodat, ez értékes segítség! Előbb megpróbálom úgy átalakítani a mintaprogramot, hogy egy hétszegmenses kijelzőre küldje ki a 0-9 számjegyeket. Ennek tesztelésére van egy nagyon jó "univerzális" panelem (mellékelt kép), amit egy évvel ezelőtt egy másik projekthez készítettem. Amint látható, 18-20-28 lábú PIC-hez is jó, illetve a kimenetet is többféle módon lehet variálni (csak 74595, vagy ULN..., vagy UDN..., illetve szükség esetén előtét ellenállásokkal). Ezután már "csak" azt kell kitalálni, hogyan küldhetek ki 6 digitetet és végül jöhet Uwe Nagel programjának átalakítása az általad küldött segítség alapján. Köszönöm!
6*8 bit + latch és már készen is van
![]() A hozzászólás módosítva: Vas, 19:41
A bináris órám is multiplex. Azóta megcsináltam 7 szegmenses változatban is. Megnéztem szimulátorban a bináris másodpercenként 32300-szor, a 7 szegmenses, 193-szor villan fel 1 másodperc alatt. Nem hinném, hogy bármelyiket is észrevennéd.
Nekem is hiába mondták hogy finom a spenót sok vas van benne mégis útálom. Ha nem szereti ne akard rábeszélni
![]()
Dehogy akarom én rábeszélni. Felőlem aztán olyan órát gyárt magának amilyet akar.
![]() ![]()
Ha éppen interferál egy másik hasonló frekvencián működő LED-el akkor azért elképzelhető, hogy zavaró
|
Bejelentkezés
Hirdetés |