Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Retro számítógépek
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Sajnos mobilról a képeket nem látom túl jól. Azért bátorkodtam ilyet mondani, mert volt ilyen meghajtóm, az is kb. így nézett ki, egy kártya ami közvetlen ment az ISA slotba és rajta volt a HDD is. Lehet hogy nem jól látom, de az egyik végén nincs olyan fém lemez/zárólap ami a PC-s kártyàkon szokott lenni?
Atttya Isten! Valódi fosszíliát találtál!
Igen, ez egy MFM vezérlős vinyó, a hozzá való ISA vezérlőkártya pl. Western Digital 1003 (rajta volt a floppy vezérlő is). A "keskeny" az egyenes kábel volt, mindkét vinyóhoz ment egy-egy. A szélesebb olyan, mint a régi floppy kábel (fordítós), de hogy melyik volt a "C:" és a "D:".... A jumperolására ("C"/"D", remélem rászitázták) figyelj! Kérlek, jelezz vissza, ha sikerült kiolvasni! Sajnos, a hozzá tartozó kábeleket-kártyákat kb. 12 éve kidobtam... A BIOS-ban még kézzel kellett beállítani a Cylinder/Head/Sector paramétereket. Üdv: Viktor
Bocsi, gernerakos Fórumtársnak írtam!
Nos, nagyon köszi mindenkinek a segítséget, de én ehhez túl fiatal vagyok, nekem az IDE is régi, szóval most lesz pár hülye kérdésem.
A PC-m ami van, egy pentium I-es, viszont az alaplapon van ISA csatlakozó. Ha ebbe veszek kártyát, akkor azzal menne? A biosban csak arra van mód, hogy "autodetect hard drives", nem tudok kézzel cylinder/head/sector paramétereket állítani. Ha szerzek is egy kártyát, ahhoz gondolom kéne driver. Ez honnan lesz meg? Vagy menne a kártya úgy mint egy mai PCI-E? A kábelekkel sem tiszta, hogy mi a helyzet. Nekem olyan kábelem van, ami pont olyan mint a floppy-k IDE(?) kábele, ezen 2 csatalakozó van, az egyikhez simán, fordítás nélkül mennek a kábelek, a másikhoz meg van fordítva néhány, egy korábbi kép alapján nem az ami nekem kéne. De ha a sima, fordítás nélküli kábelt használom, akkor az rendben kéne, hogy legyen, nem? Most akkor a keskenyebbik, vagy a szélesebbik az adat, és melyik a vezérlő kábel? Ami a jumperolást illeti: rányomtatva ezt illetően nincs semmi, de korábban valaki linkelt itt nekem leírást a HDD-hez, abban benne van. Illetve DIP kapcsolók vannak rajta, de ez sem világos nekem teljesen. Olvastam, valami "terminating resistor"-ról, nem világos, hogy ez pontosan mire jó, és kell-e nekem valamit csinálni vele. Úgy írjatok nekem légyszíves, mintha egy újszülöttnek írnátok a HDD-ről, mert kis túlzással, az ilyen öreg számtech cuccokhoz pont annyit értek. Ha valakinek van megfelelő hardvere, és tudása, hogy kiszedje a HDD-ről az adatokat, szívesen odaadom neki, hogy ezt megtegye.
Van már MFM vezérlőd ? Ha nincs szerintem tudok adni ilyet. Talán kábelek is akadnak, de alaplap szempontjából szerintem az intel 286-386 CPU világ lehet az aki/ami még bios szinten képes lesz az ilyen MFM vezérlővel a hangnemet megtalálni. A modernebb alaplapok bios-a már csak az IDE disk-ekre lett felkészítve vélem én
Az MFM diskek igazából az XT, AT (88, 186-188 és 286) CPU világával dolgoztak együtt. Utána már az SCSI és IDE diskek átvették az uralmat rövid időn belül A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2019
Nincsen MFM vezérlőm, de itt többen jelezték, hogy megnézik nekem, hogy van-e. Ha valaki ad egy darabot, amivel kompatibilis a HDD, én már boldog vagyok (természetesen fizetek is érte).
De ha csak az intel 286-386 szériák mennek vele, akkor felesleges elfoganom bármelyik vezérlőt is, mert nincs ilyen gépem, Csak a P1-es. Ha meg olyan gépet is szereznem kell, akkor egyszerűbb egy valakinek odaadnom a HDD-t akinek mindez megvan otthon, és ért is hozzá.
Ez a 20 megabájtos NEC D5126 MFM merevlemez inkább az XT (8088) számítógépek része volt.
8 bites ISA MFM vezérlőkártyák is léteztek, amellyel működtek. Később, az AT (286) PC-kben már megjelentek a 16 bites MFM vezérlőkártyák. Az RLL és az ESDI merevlemezek csatlakozói is azonosak az MFM vinyókéval... A 80-as évek végén naponta több darabot "instaláltam" az akkori számítógépekbe DOS 3.3 - 5.0 operációs rendszerekhez...de ma már nekem is nagyon össze kéne szedni a tudnivalókat, hogy sikeresen üzembe helyezzek egy ilyen HDD-vel egy XT-AT számítógépet.
286-s alaplap talán akad. XT-t biztos nem tartottam már meg az annyira lassú volt már akkor is.
Zaklass privátba kérlek ha nem jelentkezem!
Egy XT-s alaplapot RAM-mal én is fogok tudni neked adni szombaton. Feltéve ha jól emlékszem és tényleg XT-s.
Pl. egy ilyen kártyára és kábelekre lehet szükséged... (Igen, az előbb fényképeztem, vagyis megtaláltam... )
Sajnos semmi garancia a működőképességére... Ha vársz még mondjuk egy hetet, akkor lesz időm összedobni egy olyan gépet, amiben ki tudom próbálni. De igazából ezzel még nem mennél sokra, mert kell valami, amire át tudod vinni a rajta lévő adatokat és amit utána még el tudsz olvasni. Van itt egy Amstrad PC1512 is, amibe simán betehető lenne a HDD-d (bár a gépet az utóbbi 20 évben nem kapcsoltam be, akkor talán még ment...), de mire másoljuk át, amit el tudsz vinni? 5 1/4-es floppyra? Remélem találok egy olyan megoldást (gépet), amiben ez a kártya is és egy IDE-s hdd is működik. Azt az IDE-s HDD-t pedig már át tudjuk vinni bármi másba. Egyébként nem PC-d van, mert ha az lenne, akkor nem lenne gond az MFM-es HDD-vel. A PC eredetileg az XT előtt volt, ami az AT előtt volt, csak rajta maradt ez az elnevezés minden személyi számítógépen... Gondolom az IBM nem védette le ezt az elnevezést, különben a fentebb említett Amstrad sem használhatta volna az adott típus nevében. Hamár a Retro számítógépek topic... Tehát az ajánlatom: 1. Vársz egy keveset és összeszedek valamit aminek a segítségével át tudjuk másolni a hdd-d teljes tartalmát valamire. Pl. e-mailben elküldöm - nem lesz gond a 20MB-os méretkorlát... Ehhez el kell juttatnod a hdd-det munkaidőben Lágymányosra. 2. Szerzel gépet, amibe bele tudod tenni, akkor csak a kártyáért és a kábelekért kell eljönnöd. Lehet, hogy ezeket később visszakérném, vagyis inkább csak kölcsönbe adnám (tartalékalkatrész az Amstradhoz...).
Élnék az 1.-es számú ajánlattal, 5" 1/4-es floppyt tudok vinni, de majd ahhoz is kell itthonra egy működő olvasó, de az már sokkal könnyebb falat. De ha emailban elküldöd nekem ami rajta van, az is teljesen jó. Beszéljünk privátban, és ha neked jó, akkor a jövő hét folyamán elintézzük. Köszi előre is.
Szia!
Nekem van egy zsír új 1.2mb Floppy Disk Drive 5 1/4 meghajtóm, és egy db. lemez is hozzá. Ezt neked tudom adni, de el kell jönni érte Budapest kőbányára. Ha érdekel, a többit privátban.
Üdv!
Köszönettel elfogadom. Valamikor a jövő héten érte tudok menni. Nekem itthon 48 TPI-s és 96 TPI-s lemezek vannak, azokat is olvassa?
Egy ötlet, talán megoldható: Emlékeim szerint a DOS6 és a win98SE is tartalmazza a gépek párhuzamos kábellel történő összekötését. A win98SE már kezelhet kellően kis kapacitású pendrájvot is.
Kettőt és könnyebbet.
Valószínűleg, de inkább mástól kérdezz ilyeneket. Lényeg, hogy ezek működtek a PC gépekben a kis 3,5" floppyk előtt.
Ez a 360KB és 1,2MB kapacitású lemezek lánykori neve. Elméletileg mindkettőt kell olvasnia.
Értem, köszi a választ. Nem tudtam mit jelent a TPI mint olyan, de így kb világos.
Annak idején én is másoltam összelinkelve egész winyó tartalmat.
Én viszont LPT kábellel linkeltem őket össze és NORTON-nal. Fontos volt, hogy mindkét gépen ugyanaz a NORTON verzió legyen. Az LPT kábel 1:1 volt és nem kellett semmit keresztbe kötni. (gernerakos-nak feltettem az 5-ös verziót, mert ez már történelem).
Pedig erről még hallottam is, bár bevallom sose használtam.
Én a DOS-os időkben használtam, könnyű volt elkészíteni valami közönséges sodrott vezetékből a szomszéd szobába átnyúló soros kábelt (3-4 ér), ráforrasztani a két csatlakozót és lehetett másolni a 386-os gépek közt. Gyorsabb volt mint a floppy. Hogy melyik commander volt már nem emlékszem. Talán a Norton, de esélyes még a Dos Navigator és a FAR is.
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2019
Emlékezetem szerint nem volt mindig olvasható egy másik kártyával megformázott MFM HDD. Természetesen mélyformázás után együttműködtek.
A mélyformázásnál beállított interleave érték függött vezérlőkártyától is, nem csak az alaplaptól. Ha jól emlékszem egy jobb fajta WD kártyával interleave 0-val akár a szédítő 600KB/s sebesség is elérhető volt.
Mint bátorkodtam néhány hozzászólással előbb megemlíteni, kétféle, egymáshoz hasonlóan kinéző illesztő terjedt el nálunk:
MFM illesztő: pl. ST506 -hoz, RLL illesztő: pl. ST238 -hoz Adalék: MFM kódolás RLL kódolások Western Digital vezérlők MFM HDD beüzemelése Abonyi Zsolt: PC Hardver kézikönyv A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2019
Ezzel tisztában vagyok, a '90-es években használtam ezeket. Még azzal is kisérleteztem, hogy 26 sector-osra formáztam hibátlan ST-4096 MFM HDD-t RLL vezérlővel, így 1,5x lett a kapacitása.
"Emlékezetem szerint nem volt mindig olvasható egy másik kártyával megformázott MFM HDD. Természetesen mélyformázás után együttműködtek." Használt számítógép kereskedéssel szereztem zsebpénzt, sokféle MFM vezérlővel találkoztam, nem csak WD-vel és Adaptec-el. Nekem ez volt a tapasztalatom. Gép összerakásnál nem lehetett kihagyni a HDD mélyformázását.
Én nagyon elégedetten használtam a Bővebben: InterLink programot! Egyik gépen az intersvr.exe, másikon az interlink.exe programot kellett indítani, és ment minden mint a karikacsapás! Nem kellett bűvészkedni, nagyon kezes volt!
Üdv
Van egy 8 bites ISA csatolójú Hercules kártyám néhány hibával. El volt pukkanva egy kondi, szakadt volt az egyik vezető, ezeket javítottam. Mellékeltem a jelenleg adott képet, el vannak csúszva a sorok és karakterek. Ez mindegyik gépnél így van. A karakter ROM működik másik kártyával, a többi vezető jó, a többi kondin komolyabb nyom nem látszik. A forrasztások is jók. Valamelyik IC lenne a gond? Abból elég sok van. Hogy lehetne megtudni a hiba okát?
Nem értek hozzá, előre mondom. De ahogy a képet nézem, ez memória címzési gond lehet szerintem. Mivel vannak kimaradt részek, már az is érdekes, de vannak ismétlődések! Ami a bal felső sarokban van, az változatlan formában megjelenik később jobb középen is. Olyan mintha elkezdené kiolvasni a memóriát, és egyszer csak visszaugrik, és ugyanazt olvassa ami már egyszer megvolt. A címvezetékeket meg kellene nézegetni, nincs-e valami összeragadva, vagy ami a címzést végzi ic azt megpróbálni nézegetni, cserélni. Rajzod van hozzá?
Ezzel a 286 lappal lejjebb látszanak a fent hiányzó részek is. Mintha a szöveg egy részét máshova rajzolná ki.
Már csak az a kérdés, hogy melyik IC hibája lehet a felelős ezért a megjelenítésért. Mert van itt multiplexer, shift register, Edge Triggered Flip-Flops with 3-State Output, OCTAL D-TYPE FLIP-FLOP WITH CLEAR, dual demultiplexer, NAND gate, NOR gate, OR gate, hex inverter és ez csak a hibás részek közvetlen közelében. Sajnos nem tudom mit mérjek és leírás sincs.
Csak a memória -és ROMhibát tudom kizárni, de ezekkel a logikai IC-kel nem vagyok barátságban. |
Bejelentkezés
Hirdetés |