Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szünetmentes táp javítása, élesztése
Lapozás: OK   6 / 44
(#) mythbuster válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 2, 2012 /
 
A másik gondolatom, hogy a tranzisztor(C945), mely a FET -eket jel hatására látja el árammal kötöm rá a coolert, azomban tartok attól hogy nem bírja majd ki a venti terhelését vagy hibát okozhat a rendszer működésében...

Tudnátok ebben nekem segíteni?
(#) erbe válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 2, 2012 /
 
Van egy relé, ami átkapcsol hálózati üzemmódból akkus üzemmódba. Ha ennek a tekercséről veszel le vezérlőjelet a ventillátornak, pont úgy fog működni, ahogy elvárod.
(#) mythbuster válasza erbe hozzászólására (») Feb 2, 2012 /
 
az a baj 4 relé van és szerintem a 220 -as ágat kapcsolja mind...
(#) laszlokunstar válasza hogylegyen hozzászólására (») Feb 2, 2012 /
 
Úgy látszik a Powercomok korán halnak, mint a mosónők.
Nekem is van egy, most vettem elő, hogy olvastam írásodat. Ebben is egy 20D471K varisztor pukkant ki, de úgy hogy a tőle 5 cm-re levő kerámia tokos ellenállás felét is feketére festette. A varisztoron egy kb 2 mm átmérőjú lyuk tátong. A nyák verziószáma BNT-V3.0.
Ezt a varisztor típust nem találtam elérhető közelségben, és félretettem a tápot.
(#) mythbuster válasza laszlokunstar hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
Szerintem alapesetben nem rosszak a Powercom szünetmentesek, elég jó a hatásfokuk, nálam is több évet ment hiba nélkül, a halálát én okoztam a földelt táppal, de 40 hufnyi alkatrész cserélése után sikerült újra életre keltenem a készüléket, utána még 1x kinyírtam véletlenül, egy óncseppet pattintva át a FET -ek lábaira, azok cseréje után újra életre kelt... Ezt csináld meg egy APC -vel is! xD A varisztor nem ok nélkül pukkant el, valüszínűleg hálózati túlterhelés vagy a kis trimer állítgatása során következhetett be az esemény... Nézd át a biztosítékokat, ha a varistor elpattant annak valahol nyoma van! Amúgy Varistor nélkül is el kell induljon, az csak a túlfeszültség védelem miatt van benne... Ha a biztosítékok rendben vannak, nézd át a FET -eket, a feszültségszabályzó LM317 -et és az IRFZ240 -t majd az ellenállásokat a feszültség szabályzó körül.

Jó kis amcsi tápok ezek, elég nehéz teljesen lenullázni őket...
(#) mythbuster válasza erbe hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
Hülye vagyok, "tekercséről" , azzal nem fogom túlterhelni a vezérlő elektrónikát?
(#) mythbuster válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
A EFT -eket és a reléket is egy-egy(össz 4 darab) c493 -as tranyó vezérli. Szerintetek erre jó ötlet ráhúzni még 150mA -t?
(#) erbe válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
-ról-ről nem azt jelenti, hogy rákötsz a félcentis trazisztorocskára egy fényszóróégőt, hanem hogy 10 KOhm-os ellenállással továbbviszed róla a vezérlőjelet.
(#) mythbuster válasza erbe hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
Tovább tanulmányoztam az eseményt, a relét 2 darab c493 -as tranyó látja el árammal, gondoltam ráhúzom a ventinlátort, majd csinálok egy pár másodperces tesztet, ha nem melegednek a tranyók akkor bírni fogja, ezt követte 1 perces teszt, most 1 óra 6 perce van teszten egy 100 wattos izzóval és még nem égtek le benne a tranyók, szerintem ezután sem fognak...Üdvözlettel ,mythbuster
(#) didyman válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
Isten őrizz azokra a FET-ek körüli tranyókra bármit is rákötni!! A FET-ek vezérlőjele megy rajtuk, ott négyszögjel van, nem DC!! A venti tranzienseivel pedig könnyedén lehet tönkretenni a FET-eket!
A ventiben nincs egyenirányítás, hanem ez vélhetően egy brushless (szénkefementes) ventilátor lesz, a meghajtása több fázissal, több tekerccsel történik, forgórésze állandó mágnes. Nincs egyenirányítás benne, fordított polaritástól vagy elfüstöl, vagy nem.
A Powercom egy csumpi kínai márka, annak megfelelő minőséget képvisel. Működik, jó a hatásfoka, mert négyszögjeles a kimenete, egyszerű, mint a faék, de csodát ne várj tőle, nem kifejezetten alkalmas meghajtani bármit, ami nem kapcsolóüzemű, hanem induktív, vagy kapacitív terhelés. Az olcsó APC-k pont ugyanilyen jók/rosszak, de egy ősrégi UPSelecben több mérnöki zsenialitást látok, na meg korrektebb hálózati védelmet, mint ezekben a dobozokban.
(#) mythbuster válasza didyman hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
A PowerCom DCM ugyan olyan amerikai cég mint az APC!
http://www.powercom-usa.com/AboutUs.asp

Amúgy nem a FET -ek tranyójaira húztam rá(először gondolkoztam csak azokon, de elvetettem az ötletet), hanem az akkus üzemmódra átkapcsoló relé tranyójaira, pozitív és negatív ágon is van 1-1 tranyó, elvileg bírja mivel folyamatosan megy 2 órája egy 100W -os izzóval, 65Ah -s akkuval. A venti is csak akkor megy ha akkus üzemmódba kapcsol át, persze a nyákon való forrasztás kemény kis szigetelést igényelt, de megérte, mert ha 2 óra alatt nem égett le ezután sem fog(szerintem)... )

A ventin van egyenirányító! Rajta van a nyákon ha leszeded a címkét róla láthatod(smd lapos egyenirályító)...

Ja és nem melegedik végre, mondjuk az is igaz csak 100W az 500W -ból...

Most már lehet lekapcsolom mert ez a folyamatos pittyegés 2 órája lassan kezd az agyamra menni... lehet forrasztás lesz belőle...
Üdvözlettel,
mythbuster
(#) didyman válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 3, 2012 /
 
Tökmindegy, hogy a márkanév honnét származik.. Pár ilyet javítottam, a PCM-nek is voltam régen sokkal másabb mentalitású gépei, ezek a maiak nem azok.
A 2 óra teszt egyötöd terheléssel nem túl alapos, a FET-eken hőmérni lenne szükséges és rendesen terhelni a szünetmentest, mert ha később áll elő olyan üzemi körülmény, amit még csak közelítőleg sem modelleztél le, akkor abból nagy baj lehet. Ez egyrészt életveszélyes feszültség, másrészt nagy energiát gyorsan leadni képes akkumulátor, az ilyesmikkel nem játszunk!
A ventilátorban szerinted SMD egyenirányítónak mi a pozíciójelölése, illetve típusa?
(#) mythbuster válasza didyman hozzászólására (») Feb 4, 2012 /
 
Teljesen egyet értek veled, ez nem játék és az az 50-80 amper sem ami a külső akkuról felvevődhet teljes terhelés alatt, tisztában vagyok a veszélyeivel, több óvintézkedést is tettem a biztonság érdekében, az akkuról 2 vastag kábel vezet egy panelra amin 4 darab 20 amperes biztosíték fogadja, ezt követően megy 2 méter 6 réteg (3 x negatív, 3 x pozitív) egyenként 6 milis kábel a szünetmentesbe, ahol újabb 80A -nyi biztosíték fogadja. A szünetmentesben a kábeleken lévő saruk forrasztva vannak, bekerült a venti és a FET -ekre is hűtőzsír került a jobb hővezetés érdekében. Amúgy azok a FET -ek elvileg könnyedén elviselik a 160 fokot is a gyártó szerint.
(#) didyman válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 4, 2012 /
 
Persze, csak 160 fokon már nem 49A lesz az átfolyatható maximum áram, hanem 15A, az egyéb, lényeges (mivel induktivitásra dolgozik) paraméter tűrésének drasztikus csökkenéséről nem is beszélve. Ezért a hűtésnek pont nagy terhelés esetén lesz jelentősége.
(#) mythbuster válasza didyman hozzászólására (») Feb 4, 2012 /
 
A gyártó szerint 110A -t el tud égetni egy szál IRF3205, és 500W -ot le tud adni, gondolom ebből a 300W -ot akadály nélkül le kellene adnia...

A töltéssel azomban kellene csinálnom valamit, mert 12,5V fölött 200mA -val tölt ami nagyon kevés...
(#) mythbuster hozzászólása Feb 5, 2012 /
 
Sziasztok!

Kisebb problémám adódótt mikor egy áramszünet során bekapcsoltam a CRT monitort(csak a meghajtó volt a szünetmentesen ~ 15% -os terhelés), erre elfüstölt a két álltalam cserélt FET, a gyári FET -ek épen maradtak a szomszédban!

A mindkét pár FET azonos típusu IRF3205, annyi külömbséggel, hogy a gyári(épen maradt) P1200 -as a csere(leégett) 905P.

A kérdésem:

1. Egyértelmű, hogy a CRT monitor demagnet áramfelvétele miatt semmisült meg a két csere FET.
2. Kérdés 1: miért nem tiltott le a védelem túlterhelés miatt
3. Kérdés 2: miért maradt épen a szomszéd pár
4. Mi a külömbség a P1200 és a 905P között?

Fölmerült az a kérdés is bennem, hogy mi van akkor ha csak az egyik pár FET működik, de az épen maradt pár hűtőbordája is forró volt, meg a vezérlő ellenállások is épek...

Kép mellékelve(egyiknek a Source lába eltűnt, nem találtam meg)

Annó gondoltam az óminózus pillanatára ezért a 2 FET helyett 5 -öt rendeltem, így van tartalék 3 darab, de érdekelne a dolog... Majd holnap kicserélem mert elfogyott a hűtőzsírom. Üdvözlettel,mythbuster

IMG_0945.JPG
    
(#) didyman válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
EZ nem ilyen egyszerű dolog. Az áramot a tok limitálja. A szünetmentes leadott teljesítménynek semmi köze ehhez.
(#) didyman válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Ugye nem azt látom a képen, hogy a cserélt FET-ek nincsenek hozzácsavarozva a bordához??
Alapvető szabál, hogy bármilyen párhuzamosan kapcsolt, vagy ellenütemben dolgozó inverterben all-in, vagyis mindent cserélünk, az összes FET-et. Azért, mert azonos típus is eltérhet gyártási sorozatbeni eltérések miatt, és mert a vezérlés oldaláról is bizonyos követelmények állnak fenn az azonos lezáró impedanciára vonatkozólag (GS kapacitás, ezt h egyébként bármilyen esetleges helyettesítés során ellenőrizni kell, hogy jelentősen nagyobb ne legyen, mert a meghajtó elektronika nem tudja időben kisütni/tölteni, amitől romlik a hatásfok és esetleg egybenyit két ellenütemű tag).
Több okból mehettek tönkre:
-kisebb rDSon
-hamisak
-még valami hibádzik.
A védelem ekkora áramoknál nem mindenható és pláne nem védett induktív terhelések okozta anomáliák ellen, valamint nem eszközönként működik, hanem szummázva (így a párhuzamosan kötött, kisebb ellenállású FET-eken nagyobb áram folyik, ha nincs source körben ellenállás). Szintén alapvető dolog, hogy CRT monitort nem kötünk szünetmentesre/kapcsolunk be akkor, amikor akkus üzemben jár, mert a demagnetizálás gyakran teszi tönkre ezeket.
(#) mythbuster válasza didyman hozzászólására (») Feb 5, 2012 /
 
Természetesen be volt csavarozva, külömben nem ment volna az 2 órán át egy 100 wattos izzóval , csak kikaptam őket, utólag gondoltam csinálok egy szép képet, ezért nincsenek becsavarozva a képen . Most külföldön vagyok, a szünetmentes is itt van, a FET -eket is innen rendeltem, és így már kezdem érteni miért adták ezt 200 hufal olcsóbban az egyik honlapon mint a másikon. Lehetséges hogy hamis cucc, de ki gondolta volna, tök jól ment míg rá nem húztam a CRT -t, annó a CRT bekapcsolását követően is túlélte, max letiltott, így ez most meglepett... ideiglenesen cserélem a tartalék FET -ekkel, a monitort meg a falba húzom, a többit ellátja majd... Nekem inkább a meghajtó, a HIFI cucc és a TV amit fontosabb, ezeket el tudja látni árammal a rendelt szutyok is, majd ha vissza érek Pestre rendelek újakat a Hestoretól.

Köszönöm az észrevételeidet! Üdvözlettel, mythbuster
(#) mythbuster válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 6, 2012 /
 
Vajon cserélhető IRF 1405 -re? Ez picivel többet bír, rDS változik csak 8,0mOhm -ról 5,3mOhm -ra és 110A helyett 165A -t bír ki. Drágább de ha azonos terhelésen nem melegedik annyira már megérné ha működne a dolog...
(#) didyman válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 6, 2012 /
 
Az előbb írtam, hogy nem úgy helyettesítünk FET-et, hogy "többet bír". Maradj a 3205-nél. Azzal működik az összes BNT500.
(#) mythbuster válasza didyman hozzászólására (») Feb 6, 2012 /
 
Rendben! Amúgy kicseréltem közben a két halott FET -et, ugyanarra a rosz minőségűre(mivel 3 tartalékom volt csak belőle, így 4 -et nem tudtam volna berakni), ideiglenesen jó lesz míg szerzek jobbakat, azomban arra felfigyeltem, hogy ezen FET -ek hűtőbordája jóval forróbb mint a szomszédos gyári FET -ek bordái. Ha csak nem kapnak nagyobb terhelést akkor ezek kis hamis cuccok kell hogy legyenek...
(#) atika911 hozzászólása Feb 10, 2012 /
 
Sziasztok!

Van nekem egy APC Smart UPS 1000 típusú szünetmentesem, ami évek óta tökéletesen működött, az akksikat kb. 1 éve cseréltem ki, de pár hete olyanokat kezdett csinálni, hogy kikapcsolt állapotban (a 230-ról is lekapcsolva) néha "meghülyül" és ilyenkor sípol, pittyeg és van amikor magától be is kapcsol és mivel nincs rajta 230V így az akkuról megy.
Elég zavaró ez mikor éjszaka/hajnalban történik és ekkor fel kell kelnem, szétszedni és lehúzni az akksikat.
Van olyan is, hogy nem történik semmi, csak egyszerűen teljesen lemeríti magát (természetesen kikapcsolt állapotban).
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy hol kezdjem el a hiba keresését, mert egyenlőre fogalmam sincs mi okozhatja ezt a jelenséget.
(#) Ge Lee válasza atika911 hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Nézd át a forrszemeket, a legjobb ha újraforrasztod az összeset. Be szokott jönni.
(#) mythbuster válasza atika911 hozzászólására (») Feb 10, 2012 /
 
Véletlenül nem ment szét egy akku a szünetmentesben? Konkrétan kénsavas hatásokra gondolok, rövidzár, kondenz...
(#) didyman válasza mythbuster hozzászólására (») Feb 11, 2012 /
 
Ott azért a meghajtást is ellenőrizni kéne, jelalakra legalábbis, könnyen lehet, hogy ott van valami hiba még.
(#) mythbuster válasza didyman hozzászólására (») Feb 11, 2012 /
 
Sajnos nincs oszcilloszkópom, de lehet igazad van mert az a két fet jobban melegedik mint a szomszédok, hangja is van, valamint két hosszabító van ráhúzva mindkettő izzós kapcsolóval van ellátva, az meg kicsit furcsán villog az inverteren... Azt is észrevettem, hogy inverter üzemmódban a CRT monitoron csíkok jelennek meg, egyébként megy minden róla csak a moncsit nem lehet rákapcsolni inverter módban. Ha hibás a jelalak kárt tehet az LCD TV -ben vagy az erősítőben? A gépben van mi kiszűrje, gondolom a fentiekben is mivel rengeteg kondenzátor van és egyenárammal dolgoznak.
(#) ZOL94 hozzászólása Márc 14, 2012 /
 
Sziasztok!

Van egy szünetmentes táp panelom és egy trafóm.Kábelezést nagyjából kihámoztam,de nem vagyok benne biztos.3 vastag kábel közül a piros az akksi +-ja és róla megy túloldalra csatlakozóba is egy vékony szál direktbe,sárga vastagkábel pedig FET elé megy csúszósaruval és egy fehér kábel szemes saruval gondolom az a föld volt.Akksi negatív fele vastag fekete kábelon panelba megy.Első kérdésem sárga kábelre adjam a váltó 12V-ot vagy pirosra? és gondolom fehér a nulla. Trafóból kijövő vékony kábelek közül két kék kábel főlé az van irva h "cha." ez az akksi töltés szálai sejtésem szerint,van egy DC12+piros kábel.Másik hármas párosítás piros barna fekete ezek főlé ezek vannak írva sorrendben:ACH ACM ACL ezek lehetnek a 220-as kábelek ,melyik a nulla és a fázis?Ha 12-230 alkalmazásban akarom használni akkor a két kék illetve piros kábelt figyelmen kívül lehet hagyni ugye? Remélem érthető volt a hülye magyarázásom
(#) ZOL94 hozzászólása Márc 15, 2012 /
 
Sziasztok!

Ma leteszteltem a trafót 12V~ -ot rákötöttem. Fekete és barna között mértem 175V~-t, fekte-piros között 199-200V~, barna és piros között 24V~. Trafó úgy csinálhatott 230-at h relékkel kapcsolgatta őket sorba?
(#) (Felhasználó 51715) hozzászólása Márc 19, 2012 /
 
Sziasztok!

Van két darab UPS-em, egy KEBO 650M és egy UPS Centralion Blazer 600. Egy Grundfos UPS 25-60 180 keringetőszivattyút próbáltam üzemeltetni velük, sikertelenül, mert amint akku üzemmódba váltanak, a keringetőszivattyú motorja elkezd zúgni.
Ennek mi az oka? Az UPS-ek jónak tűnnek, mert lámpák könnyedén üzemelnek róluk, de a szivattyú nem.

Előre is köszi a válaszokat!
Következő: »»   6 / 44
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem