Fórum témák
» Több friss téma |
Zavarni egyenáramon is fog. Nem a zavarszűrés volt a téma, hanem a pufferkondi.
Értem én, csak magaslabda "kondikra".
Pufferkondi általában csak egy kell, viszont zavarszűrőből legalább kettő.
Ez nem erősítő, hogy amperenként 2000 µF ajánlott a hullámosság miatt. Ha 100 µF-ot rak, már javít rajta, de ha semmit nem tesz, akkor is megy. CO2 hegesztőkhöz 100 - 180 A-hez szoktak 25- 60-ezer µF-ot rakni, ami 250 - 300 µF / A.
Kevesebb kondenzátorral csökken az effektív érték, a motor meg az hajtja.
Hello
Közben fejlemény van az ügyben. Van egy hatalmas toroid trafóm, tehát a teljesítmény nem kérdés, 3 kivezetése van szekunder oldal a kimenet ha jól tudom. ebből egyik az közösítve van valami mert dupla réz jön ki, és össze van forrasztva. ha a közös, és a maradék kettő között mérek jelenleg még váltó feszültséget, mert jövő héten jön az egyenirányító, amit javasoltatok, akkor 45 Volt körül mérek. Tehát kettő tekercs lehet és mind kettő 45 Volt kerül van. Valószínüleg egyforma. Valamikor erősítő táp trafó volt. Viszont ha a közösítettet kihagyom, és a másik kettő kimenetet mérem, akkor 0 át mutat. Ezt nem lehet valahogy sorba kötni hogy 90 Volt legyen? Mit kellene tennem, ha egyáltalán lehetséges? Szétválasztani a közöst? De melyiket hova kellene kötni? Vagy hülyeség ez? A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2022
Lásd melléklet.
Ha az ábra fenti része érvényes most, legalábbis a szavadiból ezt veszem ki, akkor a mostani összekötést válaszd szét és a rajz alsó része szerinti módon kösd össze a szekunder tekercseket. Tulajdonképpen az egyik szekunder "polaritását" kell megfordítani. Mérésnél vigyázni, 90 V már rázhat erősen!
Alsó képen a piros-kék között lesz a 90V..
Rendben, vigyázok
Köszönöm. Ebből lesz kb. 127 Volt DC. Na most akkor a motor tápja elvileg 100 Voltos volt. Nem lesz ez már sok a motornak? Vagy ez nem számít? Valamennyit gondolom esik is a feszültség majd terhelés alatt.
1000 - 2000µF/A között még nem csökken az effektív érték, de még 500 - 2000 között sem jelentős. Ellenben a bekapcsolási töltőáram lökés 100 V 10000 µF-nál már kellemetlen lehet. Lágyindítás, stb.
Valóban, elnézést! Másol - beilleszt átka. Mellékletben a javított rajz.
Nem, nem annyi lesz. Egyenirányítás után, kondenzátor nélkül, kb. 90 V-ot kell, hogy mérj, már ha értelmezni tudja a műszer azt a fajta jelalakot.
Éppen erről írogatunk. Ha semmit nem teszel rá, 90 V az effektív érték üresjáratban (- diódahíd, ~4 V). Ki tudja, mennyi terhelten. 100 - 500 - 2000 µF-dal próbálva meg tudod mérni, mekkora az az érték, aminél megfelel neked a fordulatszám.
Értem, köszi a válaszokat mindenkinek.
Viszont így, ha nem lesz puffer, mert drága lenne, stb. Akkor ami még nem hagy nyugodni, amit írtatok a zavarszűrésről, azt meg lehet e oldani olcsón ehhez a tápkapcsoláshoz? Tudtok valamit ajánlani? Amikor anyám bekapcsolja a darálóját, zizeg a pc tápja, ettől, ekkora táptól, meg ekkora motortól mi lesz zavarszűrés nélkül? Ha több órán keresztül megy? Nem szeretném ha valami tönkremenne a háztartásban ez miatt.
Mehet nyugodtan zavarszűrés nélkül is. De ha ragaszkodsz hozzá, akkor a motor + és - kivezetései közé köss egy 220 - 330 nF-os kondenzátort, ilyesmit: HEStore. Ha a motornak fém háza van, akkkor egy-egy ilyen mehet a ház és a +, valamint a ház és a - közé is. A 230 V-os oldalra ilyesmi: CS-001F 10N.
Köszönöm szépen a segítséget.
Meg is van minden azt hiszem. Nagy szerencsém volt a trafóval, hogy pont ilyen volt itthon elfekvőben. Megrendelem a dióda hidat, meg pár darab ilyen zavarszűrő kondit. Aztán jónak kell lennie. Lehet vennék pár száz µF elkót is. Viszont nem tudom, ha az van rá írva hogy 100 Volt, akkor mennyi a maximum amivel lehet még használni? Mert nyolcvan valamennyi váltó feszt mértem így hogy össze kötöttem a trafó kimeneteit a rajz alapján. A hozzászólás módosítva: Nov 12, 2022
100 V-os kondinál elvileg 100 V-ig tuti bírja. 80 V~ egyenirányítva 112 V-ig töltheti fel a kondit. Igazábol az a baj, hogy vannak olyan kondenzátorok, amelyeknek ez már sok és van, amelyik még bőven bírja. Minimum 160 V-os kondit vegyél.
Rendben.
Köszönöm a segítséget mindenkinek.
Ha veszel pár száz mikrós kondit, védőszemüveget is vegyél hozzá. Mert a motoráram mellett az a kapacitás annyi, mint halottnak a csók és a feszültség hullámossága túllépi a megengedett értéket. Az melegíti a kondit és az akár fel is robbanhat. Ha tutira akarsz menni, akkor fordítva kösd be, akkor biztosan felrobban és nem kell rizikózni..
Akkor maradnak a 330 nF os zavarszűrő kondik csak.
Mi lenne drága? Minden (majdnem) kidobott PC tápban van 2 db 200 V-os kondi, 220-tól akár 470 µF-ig. Bolhán 500-ért vehetsz 1-1 ilyen tápot, de ha megvárod a zárást, a kijáratnál a kukából is menthetsz néhányat.
A PC tápban 1-3 A körüli árammal rángatják ezeket a kondikat, általában 50 kHz-cel. Biztos lehetsz benne, hogy a motorod áramát is bírni fogják.
Szia
Amit linkeltél a kondi az AC. Ez nem probléma? Nem fog durranni az egyenirányítás után? A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2022
Az AC váltóáramot jelent, ezért neki teljesen mindegy a polaritás.
Sziasztok! Van egy tápegység (LPT46, 5V; +/-15V) egy beszerelt állapotban kimértem, hogy nincs kimeneti feszültség. Kiszedtem, visszafejtegettem, AS3842 a vezérlő IC-je. kimértem a vezérlés körüli kondikat, félvezetőket, még ellenállásokat is, nem találtam hibát. Közben megtaláltam adatlapját, és láttam, hogy meg volt adva a minimális terhelés. Ennek megfelelően terhelve, érdekes módon megjelent a táp, és minden ok. Visszaraktam, és működik. (egy kis PC alaplapot hajt meg). Igen ám, észrevettem, hogy rajta maradt, a minimál terhelést beállító terhelő ellenállás, ezért kiforrasztottam. Ekkor viszont nem indul be a táp! Egy 500mA terhelést okozó ellenállással viszont igen! Van valakinek ötlete, hogy melyik áramköri rész okoz ilyen hibát? Mégse menjen egy "műterheléssel".. ( évek óta működött..)
Lehet nincs köze hozzá, de a 3842-es tápok háklisak a start kondira ez a kb 10-47uf körüli, cseréld ki.
Ha egy kapcsitáp évekig jól működött és egyszer csak már nem, akkor az első gondolatod mindig egy elkó kiszáradása legyen, mert általában ez az elsődleges problémaforrás. A terheléssel működés is ezt jelzi, ha terhelést teszel rá, akkor az részben eltünteti azokat a feszültségtüskéket amik egyébként már megjelentek annak okán (és akár letiltják a tápot), hogy jelentősen megnőtt valamelyik elkó ESR értéke.
A kondikat kimértem ESR-re, kapacitásra tökéletes. De megoldódott! Átolvasva az adatlapját, a többihez hasonlóan ez is egy ciklusról ciklusra szabályozott PWM vezérlő. Amikor bekapcsol a MOSFET, a növekvő áramot érzékelve fog kikapcsolni. Ezt az áramot a MOSFET-el és a tekercsel sorbakötött figyelő elleneállásról veszi. Ha ez nem éri el a kikapcsolási szintet, akkor a következő ciklusban nem fog indulni. A panelen ez az ellenállás kettőből van összerakva: 0,47R+2R2. A 2R2-es ellenállás "gyárilag" csak az egyik lába volt beforrasztva, én ezt visszaforrasztottam, de ezt később kivettem, mert ezzel az áramot növelhettem. Észrevettem, hogy 4,8V-a kimenet, beállítottam 5-5,1 re, és most rendesen beindul. Valószínűleg az lehet, hogy az elég kis terhelés nem érte el minimális szintet, és ezért nem indult el. Most megy...
Köszönöm az ötleteket!
Hali,
Ennek a tápnak az adatlapján megtaláltam, hogy +5V/0,4A, és +15V/0,2A, a "Minimum Load" ez 5W teljesítmény, alapból. A maximum Load +5V/4A, +15V/2A -15V/0,5A. Maga a táp jó állapotban , elkók kimérve. De mint jeleztem, úgy gondolom megoldódott... |
Bejelentkezés
Hirdetés |