Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villogó, LED-ekből (RC) autóra (FBI style)
Lapozás: OK   19 / 25
(#) Spykee hozzászólása Márc 27, 2011 /
 
Üdv!

Nem nagyon találtam hasonló dolgot a fórumban, ezért gondoltam nyitok egy új topicot. (ha esetleg mégis van, és csak én nem voltam eléggé kitartó, akkor azt úgysem hagyjátok szó nélkül )
Szóval a lényeg...
mentőautóba akarok csinálni egy ledes villogót. de a gyáriak árban sztem drágák az alkatrészekhez képest.
valami hasonlóra gondoltam, mint a videóban : Bővebben: Link
Ez szerintem nem lehet túl bonyolult dolog.
A lényeg az lenne, hogy max 100 db 5mm-es ledet tudjon vezérelni.
20-20 darab a szélvédő mögött, 20-20 db az oldalsó tükrökön, és talán még a hűtőrácsra is jutna.
Mindegyik helyre lenne 2ék, és piros fényű is. Dcsek dugóval csatlakoztatnám őket a vezérlőhöz.
Csak maga a vezérlő a kérdés.
Vettünk pár éve egy használt szettet, de a ledek megadták magukat, aztán a vezérlése is, mert már csak folyamatosan világít vele az összes led.

Nagyjából ennyi lenne. A segítségeteket előre is megköszönöm!

Spyke
(#) Spykee válasza (») Márc 28, 2011 /
 
köszi szépen!

Nagy vagy
Így talán többen ránéznek
(#) vicsys válasza Spykee hozzászólására (») Márc 28, 2011 /
 
Itt van az én változatom. Ha kiegészíted a ledek meghajtását, szerintem jó lenne. Bővebben: Link
(#) Spykee válasza vicsys hozzászólására (») Márc 28, 2011 /
 
Szia!
Hűű hát ez igen tetszetős...
A problémám az annyi csak, hogy a pic-cel nem állok sehogy se... Én csak a sima "mezei" kapcsolásokban vagyok valamennyire otthon...
Mondjuk ha valaki bevállalja a programozást(ezt persze díjjaznám is) akkor szerintem ez teljesen kivitelezhető lenne.
Még azt kellene megoldani, amit írtál is, hogy kb 100 db 5mm-es sima leddel elbírjon.

Köszönöm mindenesetre a segítségedet!

Spyke
(#) csibai válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Tisztelt Fórumozó társaim, és _JANI_!

Megépítettem a JANI által feltett kapcsolást de sajna nem akar működni. A bekapcsolást jelző led villog, sebességét is változtatja a trimmerrel, de a kimeneten nem jelenik meg az áram. Nézzétek már Ti is meg, hátha rájöttök mit ronthattam el. A BD242 szándékosan van felülre téve, (lábhelyesen remélem) mert kis hűtőbordát szándékszom rátenni ha beindul.
Segítségeteket köszönöm.
(#) csibai hozzászólása Ápr 8, 2011 /
 
Az előző hozzászólásomból kimaradt: A 100 nanos kondi nincs mindegyik benne, mert nem találtam többet, de szerintem így is indulnia kellene.
Türelmeteket és segítségeteket köszönöm.
Csibai, Salgótarján
(#) csibai válasza csibai hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Bocsánat mindenkitől, rájöttem én voltam a figyelmetlen, a bd tranzisztort fordítva raktam be. Működik rendesen, egy picit hozzáértő emberkének az elkészítés kb. egy óra.
Nem olyan ugyan mint a pices megoldás de ez is felkelti a figyelmet.
Köszi JANINAK, és Zoli bácsinak.
(#) Spykee válasza csibai hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Üdv!

Tudnál feltenni valami féle videjót, a villogásáról?
Ha jól értem, akkor ebben a kapcsolásban nincsen programozott PIC, csak egy sima mezei kapcsolás IC-vel?

Köszi!

Spyke
(#) Zoli_bácsi válasza csibai hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Szívesen! Szerintem is eléggé figyelem felkeltő a villogása. Igaz, hogy PIC-el sokkal egyszerűbb megoldani, csak én nem használok pic-et, mert többre és megbízhatóbbnak tartom a tisztán hardveres megoldást.

Üdv!
(#) Zoli_bácsi válasza Spykee hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Én terveztem az áramkört, kedves fórumtársam JANI pedig kiegészítette, fejlesztette néhány dologgal. No és persze NYÁK-ot is tervezett hozzá.

Néhány oldallal visszább van egy video a teszt áramkörről.

video
(#) Spykee válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Üdv!

Akkor Ha minden igaz, akkor Jani hozzászólásában [code=c](#944128) levő becsomagolét cucc, már egy működőképes kapcsolás?
Úgy értem, hogy csak táp kell neki, meg 2 led, és a videón látható módon fog villogni?
Ha igen, akkor pöpec kis cucc
Lenne egy oylan kérésem még, hogy ha valaki leírná részletesen az alkatrészeket, akkor az jólenne.
mert akor nem kell a boltban égnem, hogy nem tudom, hogy mondjuk az az alkatrész egy dióda, vagy ellenállás pl
Köszönöm előre is!

Spyke
(#) csibai válasza Spykee hozzászólására (») Ápr 11, 2011 /
 
Kedves Barátunk!

Az amit nézegettél (a Jani féle "cucc", igen már egy működő kapcsolás, rajz, panelrajz, beültetés meg minden.)
Zoli bácsi rajza alapján készített villogó. Ha figyelmesebben olvasnád ezt a fórumot már megkaptad volna a válaszokat. De azt szeretném javasolni, ha ennyire nem vagy tisztában a rajz értelmezésével akkor előbb nézz szét itt a fórumon is az alapokról.
Egyébként amit tartalmaz a kapcsolás:
2 db ic.
4 db tranzisztor
néhány kondenzátor
néhány ellenállás
+ led
Megjegyezném, hogy Zoli bácsi egy kicsivel korábban megírta, annyi ledet rakhatsz rá amennyit a tranzisztor terhelhetősége megenged. (Több 10 darab oldalanként.) Én megépítettem itt van néhány sorral előrébb a fotója is.
(#) _JANI_ válasza csibai hozzászólására (») Ápr 11, 2011 /
 
Sziasztok!
Örömmel látom, hogy testet öltött a nyáktervem.
( A tranzisztor úgy lett elhelyezve, hogy az alkatrészoldalon rá kell csavarozni a nyákra. Érdemes hővezető szilikonpasztát is alkalmazni. Kis teljesítménynél elegendő lehet ez a hűtés is. )

A kért lista.

IC-k:
1DB: CD4017
1DB: CD4060
2DB: 16-lábas IC foglalat.

Tranzisztorok:
2DB: BD242 ( Vagy hasonló pataméterű és-vagy lábkivezetésű... )
2DB: BC182 ( UNI NPN. PL: BC547-548, 2SC914. STB. )

Dióda:
4DB: 1N4148 ( 1N914. Si UNI. )
1DB: 3mm Piros LED ( Ütem kontroll. )
KÉK és PIROS LED tetszés szerint. Nagy fényerejűt érdemes használni.
Külön gondoskodni kell a megfelelő áramkorlátozásról! !!!

Kondenzátorok:
1DB: 1000µF 25V ( 100 - 2200µF 25V )
4DB: 100nF (A C1 kicsit szélesebb de gond nélkül odahajlíthatók a lábak.)
1DB: 10nF

Potenciométer:
1DB: 470K. Trimer. ( Többféle típushoz lett a nyál kialakítva. Érdemes kicsit válogatni. )

Ellenállások:
1Db: 1M ohm, 0.25W
7DB: 10K ohm, 0.25W
2DB: 8.2K ohm, 0.25W
2DB: 1K ohm, 0.25W ( AZ R5 helyett lehet áthidalás is. )
1DB: 680 ohm, 0.25W ( Kontroll LED előtét 680-1.2K. )
1db: 100 ohm, 0.25W Fém rétegellenállás.

Egyéb:
1DB: 3 * 2 tagos tüskesor. ( + 1DB jumper.)
Nyákba ültethető sorkapocs. 2*3-as vagy 3*2 tagos. ( Összesen 6 csatlakozási pontra. )

Nyáklemez a megfelelő méretben. Lehet egy vagy kétoldalas is.

Opció:
2DB: A teljesítménytranzisztorhoz illeszkedő szilikon vagy csillám alátét. ( Csillámhoz hővezető szilikonpaszta is kell. )
2DB: Szigetelő műanyag alátét a csavarfejek alá.
( Ha a tranzisztorok a nyákra vannak közvetlen felcsavarozva, akkor a felsorolt alkatrészekből csak a hővezető paszta vagy a szilikon fővezető lapkák fognak kelleni. )

Üdv. _jani_
(#) wadkender hozzászólása Ápr 24, 2011 /
 
Hello mindenki!
Van itt egy csomó jó kapcsolás
melyik az a kapcsolas amelyik egyszerűen meg lehet csinalni kevésbé jártasak számára is ?
(#) csibai válasza wadkender hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
A zoli bacsi, és jani által kimunkált kapcsolást én megépítettem, (lásd kicsit vissza fotók) remekül működik, most 60 db led van rákötve (30-30) 4 sorosan és úgy párhuzamosítottam, így nem kellett ellenállás (12 v).
Az elkészítése panel készítéssel együtt kb. 3 óra + a ledek forrasztgatása.
(#) Einstein hozzászólása Jún 22, 2011 /
 
Üdc Mindenkinek!
A kérdésem az lenne, hogy terveztem egy áramkört, melynek alapja a jól ismert 2-ledes villogó. Azt szeretném vele elérni, hogy egyszerre kb 30 ledet képes legyen az eggyik állapotában világításra bírni (PL:zöld), majd a másik állapotban a másik oldali (sárga) ledeket. Plussz egy kiegészítés: 2 üzemmód közül lehet választani egy tolókapcsolóval: folyamatos üzem vagy villogás. A két diódát azért tettem be, hogy amikor az eggyik oldalnál nyit a BC tranyó, akkor az áram ne folyhasson át a másik oldali ledekhez.

Szerintetek működhet? Esetleg az alsó BC tranyók helyett használjak BD-et?

I[sub]maxtranyó[sup]=60-70mA

Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) Einstein válasza Einstein hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Plussz egy kis kiegészítés: szeretném változtatni a villogás frekvenciáját, ezért használhatok úgy egy potmétert, hogy a két BC tranzisztor bázisára menő ellenállásokat kiveszem, helyette egyet berakok, hogy sohase kerülhesen rá tápfesz, és vele sorba meg egy 50KOhmA potmétert?
(#) _JANI_ válasza Einstein hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
Szia! Elvileg működne a kapcsolás. Bár néhány helyen még lehetne kicsit csiszolni az áramkörön.
PL: R5; R6; elhagyható ha a teljesítménytranzisztornak az R1-(T1 kollektor); R2-(T2 kollektor)-ról veszed le vezérlőjelet. ( Példa a nagáramú vezérlésre _PNP_ - _NPN_ tranzisztorokkal. )
Természetesen használhatsz BD-tranzisztort a " teljesítmény kapcsolására. Érdemes _darlington_ kapcsolást készíteni a teljesítmény kapcsolására. De a vezérlő AMV képes közvetlen (bázisellenállásokon keresztül) is a BD-k meghajtására az R1; R4 optimális beállításával.
A villogás állítására két lehetőséged van. _Az_egyik_ lehetőség az intervallum állítására ha a potméter csúszkáját kötöd tápfeszültségre és a fix végeit kötöd az AMV bázisellenállásaira. _A_másik_ megoldás a független potenciométerek alkalmazása.
Kellemes építést kívánok.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 22, 2011 /
 
( "Az egyik" kapcsolás linkje elvileg _erre_ a (fordított LED-es) képre mutatott volna. De gondolom megtaláltad... )
(#) Einstein válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Köszönöm a választ! Holnap kipihenve átfutom majd az egésszet.

Üdv: Einstein
(#) Einstein válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Üdv!

Átnéztem, és frekvencia a szabályozására én is hasonló módon agyaltam, mint ahogyan azt mutatja az általad linkelt kapcsolás is, tehát akkor ez így jó.
Nekem még ismeretlen fogalom az AMV, az pontosan mit jelent?
BD233-as típusú tranzisztorra bukkantam, ami elég jó árban van, és Ic=2A, ami elég jó, nem nagyon fog melegedni 2-300mA-nél.
Ezt írták az aplikációjában:
VBE (on) Base-Emitter ON Voltage [VCE = 2V, IC= 1A]1.3 V max
Tehát 1.3 v-nál kapcsol a bázis? Mert a bázis ellenállásokkal vagyok egy kicsit bajban, a számolása fejtörést okoz, mert nem ismerem az Ib-t sem.
Még egy apró kérdés amivel eddig nem foglalkoztam, de itt az ideje h megtanuljam, mégpedik h NPN tranzisztornál, ha azt led meghajtására alkalmazom, akkor a led(ek) kerülhetnek az emiter "alá", vagy szigorúan a collektor"fölé"?
Előre is köszönöm a válaszod!
(#) weend hozzászólása Jún 23, 2011 /
 
Sziasztok!
Elkészítettem „vicsys” kapcsolását, kitűnően működik. Feltenném a nyákrajzot, hátha valakit érdekel. Jaa, a stabilizátor IC-helyett, zenneres megfogást használtam.
(#) Einstein válasza weend hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Üdv!
Szép az smd forrasztásod! Hogyan szoktál ilyen pici alkatrészeket forrasztani?
(#) Einstein válasza Einstein hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Lerajzoltam a talán végső (?) tervet a tanácsok alapján.

Vélemény?

Előre is köszönöm a választ!

végső.jpg
    
(#) Einstein válasza Einstein hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Sorry, BD 233 a két meghajtó tranzisztor!
(#) weend válasza Einstein hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Szia!
Már 30 éve gyakorlom , és nagyon jól megy, meg minden nap forrasztok. De azért a 0603-as sorozat alatt nekem is nehezebben megy. Nincs élet páka nélkül .
(#) Einstein válasza Einstein hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Üdv!
Valaki tudna nekem egy gyors választ adni az este folyamán, mert holnap pont a bolt közelében járok majd, és akkor be tudnák szerezni hozzá mindet.
1. kérdés : A javított változat jó-e?
2. kérdés : Rx milyen legyen 10k? (a BD233-as tranyónak bázis ellenállásai)
Elnézést a türelmetlenségemér, és köszönöm mindenkinek, aki eddig segített, és annak is, aki a jövőben fog!

Üdv: Einstein
(#) _JANI_ válasza Einstein hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Tranzisztor, mint kapcsoló:
Idézet:
„- Kapcsolóüzemben "nagy áramnál", a bétára (áramerősítési tényezőre) csak 20..30-at érdemes számolni. Tehát 80mA kollektor áram mellett, 3..4mA bázisáram igény van. (Ib=Ic/beta) Vagy is R1 értékét ez szerint kell megválasztani. Figyelembe véve, az PNP kb. 600mV-os bázis-emitter feszültségét, ami levonódik a tápból. Így R1=(Ut-Ube)/Ib=(5V-0,6V)/4mA=1,1kohm. Vagy is 1kohm megfelelő lehet.
R2-re csak azért van szükség, hogy lezárt NPN esetén, a PNP is le tudjon zárni. Ide is lehet 1kohm-ot tenni, hiszen az a 4mA bázisáramnak csak a töredékét fogja elszívni, tekintve, hogy azon csak a BE 0,6V feszültsége lesz. Így ez R1 áramból 0,6mA-t fog levonni. (R2 1kohm-al, az áram 4,4mA lesz, ebből levonva a 0,6mA áramot, még marad 3,8mA)”

( Az Idézethez kapcsolódó kép. )
#995208) proli007 válasza kisgeri hozzászólására (#995176)

Vagyis Hfe = 20-as jelerősítéssel számolva ~766 ohm, kellene, hogy a BD233-on KB 300mA IC áram folyjon keresztül. ( Számításom szerint. ) A gond az, hogy az AMV (Astabil MultiVibrátor) felhúzó ellenállása is hatással van a BD233-as bázisáramába. Így vagy erősíteni kell az AMV kimenőjelét egy PNP tranzisztorral, úgy mint a Tranzisztor, mint kapcsoló-ban. PNP-s jelerősítés.
Vagy a BD233-as elé kell tenni egy nagy jelerősítésű (HFE: 200-400 -as (Lehet már jó eredményt adna egy BC184-es is.)) NPN tranzisztort. Lásd Darlington kapcsolás.
(#) Einstein válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Köszönöm szépen!
Így már érthetőbb.
Bár egy kicsit sokat mondtam Ic-nak, kb 100mA lessz a max áram, ami azt jelenti, h ha a Hfe= 20, akkor Ib=5mA, amihez kb 2,4k kell. Ebben az esetben is kell előtét erősítés, vagy működhet így az áramkör?
(azért ma megveszek hozzá amit csak tudok)
(#) Ghoost hozzászólása Okt 4, 2011 /
 
Sziasztok!
A gyermekem unszolasara kezdtem bele a topik olvasasaba, amivel vegeztem is ma.
Talaltam egy szimpatikus kapcsolast, amihez a beultetesirajzot is megtalaltam.
Sajna viszont csak a foliarajzolatat mutato kepet nem.
[vagy csak megint en voltam a vak]
Legyen oly jo valaki, hogy PDF file-ban A4 v A5 formatumban kozeteszi azt nekunk.

Koszonettel: Ghoost
Következő: »»   19 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem