Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   70 / 195
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
Hú, köszi!
Ez elírás sajnos. A bázisosztó alsó tagja is 10kOhm. (R16)
(#) drhati válasza reloop hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
Rendben. Most már értem miért nem mindegy a dolog. Köszönöm az észrevételt!
(#) reloop válasza drhati hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
Még annyi infóval tartozom: a DC védelem ami a rajzomon szerepel +1,5 és -10V -nál kapcsol. Furcsa az aszimmetria, de a gyakorlatban elfogadhatónak tartom.
(#) drhati válasza reloop hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Nos, megépítettem a kapcsolást. Jól működik minden, bár az általad említett aszimmetriát én is tapasztaltam, és furcsállom is. Ezen kívül a DC figyelővel kapcsolatban még olyat is észrevettem, hogy pozitív hibajelre a hiba megszűnése után kicsit késleltetve visszakapcsol, de negatív hibánál ki kell kapcsoljam a tápot, és újra visszakapcsolás után kapcsol csak vissza a relé. Ez miért van?
(#) reloop válasza drhati hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Kérlek próbáld meg a negatív hiba után visszatenni testre a figyelő ellenállást, hogy a kondenzátort ki tudja sütni.
(#) drhati válasza reloop hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Oké! Így rendben van. Szerintem maradok annál a DC védelemnél, amivel először építettem meg. Azért köszönöm az ötletet!
(#) poros válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Szia. Az általad linkelt kapcsolás alkalmas kettős táppal hajtott erősítőhöz is?
(#) Bassmester válasza poros hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
A védelemre gondolsz? Az direkt olyanhoz való
(#) poros válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Igen a védelemre gondolok. Után építettem az időzítő része úgy működik ahogy kell. Viszont ha csatlakoztatom akár a negatív akár a hangszóró + ágát a panelhoz letilt. Próbáltam csak egy másik feszültség forrással tesztelni azzal működik rendesen . Az erősítő egyébként + - 19 volttal megy.
(#) Bassmester válasza poros hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Mekkora a DC szint az erősítő kimenetén? Milyen végfokról van szó? Nem egyértelmű amit írtál...
Akkor tilt le, ha a hangszórót csatlakoztatod?
Ha nincs rajta hangszóró csak a végfok és a táp van rákötve akkor működik? Ha így van, akkor az egy érdekes probléma.
(#) poros válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Egyelőre nem mértem DC szintet. A kapcsolásod kapott egy 15 voltos stabilizátort. A négy darab dióda helyére egy grécz híd került. Igazából ennyi a módosítás az eredeti rajzhoz képest. Ha csak tápfeszültséget kap akkor működik rajta az időzítés és a védelem is. Ha a védelem próbájához egy /idegen/ feszültséget használtam. ekkor már KB 2 voltnál bontja a relét. Ha csatlakoztatom a hangszóró kimenet akár - akár a+ pontját a nyákhoz a relé nem húz be. Bocs most indulnom kell dolgozni.
(#) Bassmester válasza poros hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Szerintem túlérzékeny a védelem, vagy magasabb a DC szint mint amennyit még tolerálna. Mindenképpen mérjél DC-t és ha nem túl magas akkor annyit módosíthatsz a védelmen, hogy sorbakötött 4148 diódákból csinálsz bele Graetz-et (tehát 8db-ból).
Nálam hiba nélkül megy a TDA 7294 híddal. Egyszer láttam működni, akkor is csak egy telefon keltette zavar folytán kattogott egy kicsit
(#) Bassmester válasza poros hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Jut eszembe... a védelem GND-je rá van kötve a végfok GND-jére?
(#) poros válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Szia. Bocs de éjszakás voltam onnan pedig nincs kifelé internet lehetőség. Volt időm éjszaka töprengeni a dolgon. Elsősorban kérdésedre válaszolva igen rá van kötve a GND. Mértem DC szintet 350mV. Próba képen sorba kötöttem különféle értékű ellenállásokat a bemeneteken lévő 27Kohmos ellenállásokkal. Eljutottam 680Kohmig ahol már a védelem nem kapcsol ki ezt az ellenállást ha a "direktbe"teszem a védelemre máris bont a relé. Tehát a bemeneti ellenállások értéke a rajzon szereplő 27Kohm helyett 710Kohm . A sorba kötött diódákkal nem próbálkoztam még. Kíváncsi vagyok a véleményedre. Hagyjam így? A végfok egyébként STK 077. Eddig védelem nélkül sok sok évet ment ,első sorban nem is a védelem, hanem a koppanás gátló miatt építettem meg a kapcsolást. Viszont ha már beépítettem szeretném ha ez is működne.
(#) reloop válasza poros hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Üdv! Az ellenállás növelés nem lesz jó, mert nagyon megnő a védelem reakció ideje. A 680k helyére paralell diódát próbálnék.
(#) Bassmester válasza poros hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Hali!
A DC szinted egy kicsit magasabb a normálisnál, de nem jelenthet nagy problémát.
Próbáld ki az alábbi módosítást, hátha jó lesz.
Bontsd meg a vezetősávot a megfelelő helyen és köss be egy pár 4148-at a rajz szerint.
(#) poros válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Köszönöm holnap kipróbálom.
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Üdv! Szeretném kipróbálni a kapcsolást amit ajánlottál. Egy napot kínlódtam a nyáktervvel, de nem akar formásra sikeredni. Tudnál segíteni, már egy fotó az alkatrész elrendezésről is megkönnyítené a dolgomat.
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Hmm... kb. egy éve használok nyáktervező programot, addig tussal, meg alkoholos filccel rajzoltam a paneljaimat.
Sajnos, nincs terv, amit mutatni tudnék, azóta nem készítettem ilyen áramkört.
De add meg a reléd, meg a paneled méreteit és csinálok neked egyet.
Van termikus védelmi opcióm is hozzá, ha kell bele. Az plusz egy tranzisztor, meg egy ellenállás a nyákra, meg a hűtőbordára egy ptk. Én APT100 -ba való ptk -kkal csináltam párat annak idején.
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Üdv! Egy TDA7293 hídkapcsolás védelmét szeretném elkészíteni. Az IC a termikus védelemmel szembeni elvárásomat teljesíti. A méreteket üzenetben elküldtem. Köszönöm, hogy segítesz!
(#) reloop hozzászólása Júl 4, 2011 /
 
Híd kapcsolású erősítőhöz szeretnék DC védelmet építeni. Bővebben: Link Érdemes-e arra az esetre tervezni, hogy a híd egyik oldalán pozitív, a másikon negatív tápzárlatba megy a kimenet. Ha jól számolom, ekkor a figyelő ellenállások közös pontján nem lesz hibajel. (Jól működő hídnál a kondenzátor is elveszíti jelentőségét.?)
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Ez lenne a hozzávaló nyákterv? Nem akarom elhinni, hogy ilyen egyszerű.
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Igen, ez az. Nem én készítettem a tervet, de az a kapcsolás. A tápfeszültséged viszont jóval nagyobb, néhány helyre más érték kell. Írtam PÜ -t.
(#) poros válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Szia. Talán megbirkóztam a feladattal. Ajánlásod szerint beépítettem a két diódát . A kapcsolás továbbra is azonnal lekapcsolt amint a hangszóró bemenetének bármely kimenetét csatlakoztattam a panelhoz a megfelelő csatlakozási pontokra. Kíváncsiságból újra tetem a 27K bemeneti ellenállások elé nagyobb értéket.Így a tegnapi próbához viszonyítva már "csak" 300 kohm kellet ahhoz,hogy ne kapcsoljon ki. Fűztem egy karikát több dióda párosból, de a bemeneti ellenállások értékét 180Kohm alá nem lehetett csökkenteni. Ekkor jobban átgondolva a kapcsolás működését arra a következtetésre jutottam, hogy a T3 bázis ellenállásának ami 47K csökkentésével, talán eredményre jutok. A tranzisztor 4.7Kohmnál még kapott annyi + feszültséget,hogy kapcsoljon. De 1.8Kohmnál már ne tudott bekapcsolni. Így tettem be egy sok fordulatos trimmert . Ezzel úgy állítottam be a tranzisztor bázisra jutó feszültségét,hogy a piros LED már ne világítson. Majd a bemeneti 27Kohmos ellenállást 22Kohra cserélve kikapcsoljon a relé. Úgy néz ki így működik ezekkel az erősítő IC kel az áramkör. Nem tapasztalok késést azonnal kikapcsol. Várom véleményedet és még egyszer köszönöm a segítséget. Bocs a hosszúra nyúlt beszámolóért .
(#) Bassmester válasza poros hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Szerintem teljesen jó a megoldásod
Lényeg hogy be tudtad "hangolni" a védelmet, bár a 350mV-ot sokallom egy kicsit, de ha működik minden, akkor oké.
(#) reloop válasza poros hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Üdv! Ezzel az áramkörrel valami hiba lesz, hogy mi azt Bassmester jobban meg tudná mondani, ő jártas ebben a kapcsolásban. Az elején írtad, 2V kell a relé leoldásához. Az erősítő kimenetén 350mV DC-t mértél. Az erősítőt és a védelem áramkört összekötő vezetéken nem jöhet létre 1,6V feszültség esés
Továbbá a bemeneti 27k ellenállás 22k-ra cserélésének se lehetne olyan hatása, mint amiről beszámoltál.
Tippem: a két sorba kötött 22µF elkó egyike, vagy mindkettő hibás. Ha esetleg nagyobb kapacitás van a kezed ügyében azzal is ki tudod próbálni.
(#) reloop válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Hali! Egyszerre vetődtünk, de más irányba. Bocs a belekotyogásért.
(#) Bassmester válasza reloop hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Én is csak túlérzékenységre és magas DC szintre tudtam gyanakodni. A kapcsolás hibátlan, nálam jól működik a 7294-gyel.
(#) reloop válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Az áramkör alkatrészeire, nyákjára gondoltam. A kapcsolás teljesen korrekt!
(#) poros válasza Bassmester hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Köszönöm fáradozásotokat. A nyákot kicsit átfésültem az eredetihez képest. Többször átnéztem én nem találtam hibát . Ez nem jelenti azt ,hogy nem lehet benne . Több szem többet lát kérlek nézzétek át TI is.
Következő: »»   70 / 195
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem