Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   365 / 842
(#) tib12 válasza kistotti01 hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
Én nem értettem félre de szerintem Te igen, a multit nem panelműszerként használtam rendesen ahogy szokás, ellenállást méregettem, feszültséget, kondikat és tranyókat. Csak vagy 2 elem elment 1 hét alatt(volt hogy sikerült bekapcsolva hagyni). Ez idegesített és csináltam neki 1 trafót, elején jó volt, végére már csak valamit össze-vissza kijelzett ha mértem. Mára már van 1 uj, amit soha meg nem próbálnék trafórol hajtani...
A búgással meg az van hogy mikor 230-at adok neki(bedugom a konnektorba) rögtön elkezd zümmögni, és ha ráteszem a kezem akkor érezhetően rezeg egy nagyon picit. Szerintem a trafó csinálja.
(#) kistotti01 válasza tib12 hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
Akkor, elnézést kérek tényleg félreértettelek, de érthető, mivel ez a labortápegység készítése topik. Egyébként 1 hét alatt 2 elem, az nem semmi. De egyben furcsa is. Az iskolánkban, tényleg folyamatossan mérnek a műszekekkel szinte megállás nélkűl, mégsem kell hetente cserélni több elemet. Inkább csak havi szinten. Én itthon is sokat használom a multimétereimet és kb. évente 2-3 elem van cserélve. Bár az én multiméterem kikapcsol magától kb. 10 perc után, ha nincs használva. A Te műszereden nincs autómatikus kikapcsolási funkció? Az sokat segíttene ezügyben. A trafóknál normális jelenség, ha üresjárásban "búgnak", terhelve pedig mégjobban búghatnak. Bár ez inkább a nagyobb teljesítményű trafóknál figyelhető meg. De, ha melegedik is a trafó nem csak búg, akkor ott vagy bekötési probléma van, vagy pedig a trafóval van probléma.
(#) tib12 válasza kistotti01 hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
De nagy kijelzője volt amiben még háttérvilágítás is volt(én raktam bele) és volt amikor úgyhagytam 1-2 napra...és sajnos úgy is maradt mivel nem kapcsol ki magátol...

Na de mivel ez tényleg labortáp készítése topik, lenne a labortápommal 1 kis gond, valamiért nem jó az áramkorlát, vagy nem is tudom. nem bír meghajtani 1db 25Wattos izzót pedig elég nagy a trafó. Teljesen mind1 lehet kiszedek belőle 1 2N3055-t mert úgyse használom olyan hatalmas teljesítményen, max 1 A.
(#) kistotti01 válasza tib12 hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
Melyik kapcsolásról van szó? Esetleg kapcsolási rajzod van hozzá?
(#) tib12 válasza kistotti01 hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
Ezt építettem. De még van vele olyan is hogy nem lehet a teljesen le és feltekerni, azaz kb 3V-tol csak 14-ig a 25 helyett. Arra lehet tudom a megoldást, de azért megkérdezem: a P1, P2-t kell kivezetni vagy a P3, P4-et? Eddig az utóbbit vezettem ki, lehet rosszul tettem. Mingyárt meg is cserélem.
(#) Pioneer válasza tib12 hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
A P1, P2-őt kell kivezetni. Nem csodálkozom, hogy búg a trafód és nem tud meghajtani egy 25W-os izzót. Az a trafó amit a képeken látok nem lehet több 30W-osnál. Mindenképpen minimum egy 100W-os kellene oda.
(#) tib12 válasza Pioneer hozzászólására (») Júl 15, 2011 /
 
De nincs, igy is ez a legnagyobb ami itthon volt. Adatai: Ac9V 1,8A és 2× 12V 1A. Utóbbit használtam, ami végülis AC 24V középleágazással. Igyekszek szerezni 1 nagyobbat.
(#) Vajas Gergő hozzászólása Júl 16, 2011 /
 
Sziasztok
Megépítettem ezt a kapcsolást: Bővebben: Link de sajna kicsi hozzá a trafóm de egyébként szuperül működik, viszont van egy 400VA- es 25,6V-os trafóm. Szerintetek működőképes lenne róla vagy ez már sok lenne neki? Elméletileg csak 0,6 V-al nagyobb a kelleténél jelenthet ez gondot?
(#) tibibalogh520 válasza Vajas Gergő hozzászólására (») Júl 16, 2011 / 1
 
Szia!
Nyugodtan használhatod vele!
Később, több végtranyóval kiegészítve akár erősebbre is átépítheted a tápodat...
Minden esetre egy 4-5 A -es biztit tegyél a trafó szekundere után, mert ez a trafó már komoly zárlati áramokat tud áthajtani a vezetékeken, nyák fólián, aztán nehogy tűz legyen a vége.
Üdv Tibi.
(#) Vajas Gergő válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Júl 16, 2011 /
 
Köszi szépen! Akkor nyugodt szívvel rá merem kötni most már
(#) sanykaraj hozzászólása Júl 17, 2011 /
 
Üdv kellene valami jól működő áramkorláttal ellátott labortáp ami 24V megy kb 1-2amperes terhelés mellet vagy nagyobb ez a max amit tud a trafó de ha nincs van áramkorlát biztosan kel ja és ha lehet ne túl bonyolultat
(#) storm válasza sanykaraj hozzászólására (») Júl 17, 2011 /
 
Hű kicsit kusz megfogalmazás, de a 723-as IC szerintem megfelelne neked. Az áramkorlátot nem lehet állítani, van egy fix érték, azt tudod módosítani egy teljesítmény ellenállás cserével. Ha pedig olyan kell amit lehet állítani, akkor nézz szét a kapcsolások között.
(#) proli007 válasza sanykaraj hozzászólására (») Júl 17, 2011 /
 
Hello!
Ha egyszerű labortápot szeretnél építeni, építsd meg ezt a kapcsolást. Pont olyan paraméterekkel rendelkezik, mint amit szeretnél, és egy db. 24V váltófeszültség igénye van.
De ha lehet, használj írásjeleket, hogy mondandód érthető legyen!..
üdv! proli007
(#) Dániel X válasza kadarist hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Üdv!
Ennél a tápnál mennyire pontosan lehet beállítani a kimenti feszültséget? Mert más tápegységekben 2db potméter van egy a finom a másik a durva beállításhoz.
Válaszodat köszönöm.
(#) proli007 válasza Dániel X hozzászólására (») Júl 21, 2011 / 1
 
Hello!
Pont olyan "pontos" lesz, amennyire arányos a potenciométer ellenállás változása, a szögelfordulásával. Egyszóval legfőképpen a poti gyengesége (átfogása) miatt alkalmaznak még egy potit. De ha egy helikális potit teszel bele, akkor azt kedvedre tekergetheted. De ez a kapcsolás (és bármelyik) kiegészíthető "finombeállító potival".
üdv! proli007
(#) Dániel X válasza proli007 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Üdv!

A kiegészítő potméter értékét az alábbi módon határozzuk meg?Megkeressük azt az ellenállás értékpárt-és ez alapján méretezzük a potmétert-amit ha párhuzamosan kötünk kiadja az eredeti potméter értékét?
Köszönöm válaszodat és segítségedet.
Dani
(#) Ghoost válasza Dániel X hozzászólására (») Júl 21, 2011 / 1
 
szia!

Inkabb SOROS kapcsolast alkalmaz a 2 potmeterhez.
[1 nagyobb es 1 kisebb erteku] = kb a rajzon szereplo ertekkel.
(#) Dániel X válasza Ghoost hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Üdv!

Végig gondolva a soros a jó megoldás. Köszönöm segítséged és válaszod.
(#) Ghoost válasza Dániel X hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
En igy csinalnam

A nagyobb erteku a durva, mig a kisebberteku a finom allitasra szolgalna

Nincs mit, szivesen segitek/segitunk.
(#) Dániel X válasza Ghoost hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Ok. rendben.
(#) proli007 válasza Dániel X hozzászólására (») Júl 21, 2011 / 1
 
Hello!
Soros kapcsolásban, de nem egészen úgy ahogy Ghoszt rajzolta. Mert nem mindegy, hogy a tápnak milyen a kapcsolása. Itt a tápot nem ellenállás változással kell szabályozni, hanem egy feszültség osztó van benne. A P1 feszültségosztó poti beállítási tartományát csökkenti R1 és R2 ellenállás.
Tehát a közel jó megoldás:
R2 1,2kohm, alatta a 10kohm-os poti mint feszültségosztó, alatta az 1kohm-os poti mint változtatható ellenállás, és alatta az R1 ami szintén 1kohm.
üdv! proli007
(#) Ghoost válasza proli007 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Elnezzest kérek!

Csak az elvet szerettem volna szemleletesebben abrazolni.
(#) Dániel X válasza proli007 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Üdv!

Akkor legtöbb esetben úgy járunk el hogy az egyik fix ellenállás értékét ketté osztjuk és az alapján lesz egy finom beállító potméter érték és egy fix ellenállás. Van lényege hogy a kapcsolásban a feszültség osztó melyik fix ellenállását osztjuk meg, és mennyivel?(R2 vagy R1?) Jelen esetben ugye felezted de szabad-e, érdemes-e más arányban osztani?
Amit Ghost rajzolt az abban az esetben alkalmazható hogyha nincs feszültség osztó csak simán egy db potméter
szabályoz?
Dani
(#) pucuka válasza Dániel X hozzászólására (») Júl 21, 2011 / 1
 
Egy pár megoldás feszültség finom szabályozására.
(#) Dániel X válasza pucuka hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Üdv!

3 potméteres finom állítással még nem találkoztam. Köszönöm a mellékletet, le is mentettem.
(#) Alkotó válasza Dániel X hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Nem 3 poti, félreérted. Abból kettő egyetlen poti, csak sztereó kialakítású.
Az alsó két ábrának annyi előnye van, hogy a "saját ellenállása" állandó (mint egy potméternek).
(#) Dániel X válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Üdv!
Sztereó potira nem gondoltam. Köszönöm szépen a választ.
(#) proli007 válasza Dániel X hozzászólására (») Júl 21, 2011 / 1
 
Hello!
Úgy látom nem érted. De általánosságban nem lehet fogalmazni..
- A kapcsolásban a szabályzó erősítését, az R4/R3 ellenállás értéke határozza meg. Így Au=1+(R4/R3)=4,84
- Tehát 32V kimenethez, 32V/4,84=6,6V feszültséget, míg 3V kimeneti feszültséghez 3/4,84=0,62V feszültséget kell kapni a potikról maximális illetve minimum állásban.
- Ezt kell a potikról lejövő feszültség értékének visszaállítani, miközben a 6-os láb referencia feszültsége 7,2V körül van. De ezt már számold ki Te..
(Bár a kapcsolás eredetileg sem korrekt, mert az IC bementi feszültség minimumának nem szabadna 2,5V alá menni, emlékeim szerint)
üdv! proli007

Poti-Fine.png
    
(#) Dániel X válasza proli007 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Adatlap szerint a bemenő minimum fesz 9 v. Értem és köszönöm válaszodat.
(#) proli007 válasza Dániel X hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Hello!
Nem az IC tápfeszültségéről, hanem a szabályzó erősítő minimális bementi feszültségéről van szó..
üdv! proli007
Következő: »»   365 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem