Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   890 / 2514
(#) emersys válasza reloop hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Köszi.
Más: A munkapont, 1K és 470 Ohm közt nem hozott hangbeli, illetve kivezérelhetőségi javulást.
De nem baj, maradnak bent a 470Ohm-ok.
A munkapont szempontjából legalább jobb lett köszi a helpet hozzá.
(#) Gránátalma hozzászólása Aug 19, 2011 /
 
Üdv, tudom van rá külön topik, de itt előbb kapok választ.
Szóval egy Quad405 végfok (4Ohm) kimeneti impedanciáját át lehet méretezni 8 Ohm ra?
Mert a hangfalam 3utas 8Ohm-os.
Vagy nem érdemes?
(#) emersys válasza Gránátalma hozzászólására (») Aug 19, 2011 / 1
 
Ezt nem értem pontosan.!
Ha a quad alsó terhelési küszöbértéke 4 Ohm, akkor te nagy bátorsággal hozzáilleszteted a 8 Ohm-s hangfaladat.
A terhelése kisebb lesz a végfokra nézve, a borda sem melegszik annyira, csak éppen a nagyobb Impedancia végett halkabb lesz arányosan.
Viszont az áramkorlátozója aligha belefog szólni a hangba
(#) Gránátalma válasza emersys hozzászólására (») Aug 19, 2011 /
 
Még nem illesztettem semmit sehova.
Arról van szó, hogy vettem egy quad-ot(ami még nincs nálam) De annyit tudok róla, hogy 4 Ohm \100W ra lett méretezve, per csatorna.

Időközben vettem egy 3utas hangfalpárt is (mert kihagyhatatlanul akciós volt) de még az sincs nálam.
De nagy valószínűséggel 8Ohm az impedanciája..
(MNC mély, SAL közép, MNC piezo picsogó, SAL 100W *os hangváltó)
No de akkor most a 100W és a hangteljesítmény(hangerő)is felére fog leesni?
Vagy a 3utas hangfal hogy működik impedancia terén?
Párhuzamos hangfalaknál marad 8 Ohm?

Az áramkorlátozós hangba beleszólás alatt azt érted, hogy torzítani fogja a felső vagy az alsó tartományt?
(#) emersys válasza Gránátalma hozzászólására (») Aug 19, 2011 / 1
 
Az áramkorlátozó alatt ezt értem: Mikor az erősítő terhelés alatt aláesik az alsó küszöbértéknek választott impedanciához (esetedben 4 Ohm), akkor magas, szinte teljes kivezérlési szinten, az áramkorlátozója korlátozni fogja a meghajtó tranzisztorok bázisáramát, ugyanis mivel 4 Ohm-ra van méretezve az alsó terhelési határ, s ha pl a végfok 2 Ohm-s hangsugárzóval lenne terhelve, akkor a túlmelegedés és a vészesen 0-hoz közeli ( terhelési határ) tönkretenné a végtranzisztorait, ami az erősítő panel mondhatni legdrágább alkatrészei.
Erre szokták azt mondani, hogy az erősítő háhy Ohm stabil?- mi az amire a hűtése a védelme, és maga a konstrukció méretezve van.
Az áramkorlátozó beavatkozásakor, lehet hallani jelentős hangtorzulásokat is, ezért is van, hogy sok kapcsolásból pl ez elmarad, Főleg magas kategóriás audio rendszereknél, ahol erre figyelnek, s ilyen nem fordulhat elő esetleg.

A hangfalban lévő hangváltó kapcsolását nem ismerem, ezért nagyon nehéz lenne meghatározni így látatlanba , hogy mekkora is az az impedancia amivel a végfok majd terhelődni fog. Ezt legegyszerűbb ha majd te magad méred meg.
A hangerő nem pont a felére fog leesni... Már csak azért sem, mert van egy Úgynevezett Db mértékegység ami a hangsugárzó érzékenységére utal, ennek ha magas pl 100feletti az értéke, az lehet nagyobbat fog neked szólni mint pl egy rossz minőségű 4 Ohm-s 78 Db-es...
(#) Gránátalma hozzászólása Aug 19, 2011 /
 
Namost nem tudom, hogy az áramkorlátozó rész maga a quad alapeleme mint paneli rész, vagy külön odaépített jelenség, mint pl a hangszóró védelem(Mert az pl nincs benne egyelőre).

http://n1.vatera.hu/photos/0b/75/3975_1_big.jpg

Ez a hangfal a beszélgetésünk tárgya, bár semmi konkrétat nem tudtunk meg a kép lapján belőle.
Szinte merem állítani, hogy nincs 90dB az érzékenysége a cuccnak.
Az eladó szerint kb 150W-os az építmény, de 100W os a hangváltó benne.
Az impedanciáját sajnos nem írta ki, én meg (sajnos) bamba voltam és teljesen el is feledkeztem róla, hogy ez fontos momentum egy hangfalnál...

Mindenesetre az érdekel leginkább, hogy ha ezt használom a quadomhoz, és ne adja Isten,de mégis 8Ohm-os jelentősen romlani fog a hangminőségem és a hangerőm?
Vagy többet fog fogyasztani a végfok, jobban fog melegedni?Károsodhat a végtranyó?
(#) emersys válasza Gránátalma hozzászólására (») Aug 20, 2011 / 1
 
Úgy érzem beleavattalak olyanba amivel megzavartalak.
A hangszóró védelem feltételen kerüljön bele, a saját hangfalaid épsége érdekélben.
Valamint egy Clipp visszajelző is fontos lenne azért.
Lényeg, hogy mivel 4 Ohm stabil a végfokod, ezért akkorát nyugodtan, annál nagyobbat(6-8-16..) meg bátran illeszthetsz hozzá.
Ha nagyobb az impedanciája a hangszórónak az Kevésbé terheli a végfokot, és ezt így nehéz megállapítani, de valószínűleg kevésbé is melegszik.
Az az érzékenység aránylag már jó is lehet, rákel kötni és majd meghallgatod.
Egyébként 70W rms 8ohm-n.
Ez egy jó minőségű nagy jel zaj viszony aránnyal rendelkező hangfalnál már már fület zavaró hangerő egy szobában.
(#) Gránátalma válasza emersys hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Értem, köszönöm a türelmes válaszokat így éjfél után is
Clipp visszajelzővel kapcsolatban még lehet fel foglak keresni esetleg privátban, mert láttam előzőekben, hogy építettél olyat is.

Na jóccakát!
(#) Sword válasza vicsys hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Sajnos nem nyert.
Kimértem, rendben volt, meg van a + és a - táp is.
Próbaképp azért kicseréltem két másik diódahídra, ugyanezt produkálja, búg...
Egyébként egy két szekunderes trafó, két graetz híddal, az egyikről jön le a + táp, a másikról a -, a másik két kivezetés pedig közösítve van, mint GND, és mint mondtam, ez évekig így működött a legkisebb zaj nélkül.
Próbáljak meg puffer elkókat cserélni?

A másik csatorna minimálisan búg csak, de az recseg-ropog, torzít. Ez kapott fordított tápfeszt.
Akkor az IC kuka? Vagy van benne védelem?
(#) Sword válasza Sword hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Szarvas hiba, kapkodás...
A V IN - lábra negatív tápfesz került. Forrasztási hiba...
Most már működik.
A másik csatorna ellenben még mindig krákog.
(#) Bártfai Ferenc hozzászólása Aug 20, 2011 /
 
Milyen hangszóró védelmet ajánlotok ami megbízható?
(#) Doncso válasza Bártfai Ferenc hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Mindenképpen legyen benne DC védelem, és koppanásgátló is.
(#) Sword válasza Doncso hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Itt van egy pár
Nekem az ún. "Májki" féle van.
Kétszer megépítettem, teszi a dolgát, van rajta clip led, ami jelzi a túlvezérlést, koppanásgátló és DC védelem.
Ez utóbbi állítólag elég gyenge, mert csak akkor kapcsol le ha kiül a tápfesz a kimenetre...
Van egy Alkotó féle átirata is, ami mindkét csatorna esetleges túlvezérlését jelzi.

Elnézést, Bártfai Ferencnek ment volna a válasz.
(#) Bártfai Ferenc válasza Sword hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Ha én 2 clip-et akarok mert a gyári védelmen is 2 volt akkor azt a kört 2x kell meg építeni?
(#) Sword válasza Bártfai Ferenc hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Nézd csak
Itt az említett Alkotó féle átirat.
Ebben pont annyi a változtatás, hogy mindkét csatorna kapott clip jelző áramkört.
Gyakorlatilag csak kettőzve van, ahogy írod.
(#) Gyozo92 hozzászólása Aug 20, 2011 /
 
Á gyerekek nehéz ügy ez az erősítő építés... Éppen próbáltam az 500 wattos erősítőt, szólt mint állat, egyszer csak a szóróvédő elengedett, és kiment egy (inkább robbant) egy biztosíték a végfok előtt. Egyik fet megvolt lazulva, és megsült... Egy másikat is elvitt a párjából. Egyszerűen hihetetlen, hogy mennyit lehet vele ...
Délelőtt a tápban lejött egy kábel, és néha rövidzárt csinált a pufferen. Hát elég nagyot szólt. Egész délelőttöm ráment táp kiszerelésére. Most pótolhatom a két fetet. Nemrég ment ki a másik feléből mind a 6 fet... Egy kis fém pöcök rövidzárt csinálhatott a panelon. Ennyi szívást...
(#) Bártfai Ferenc válasza Gyozo92 hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Úgy látszik, te pechesebb vagy mint én.. Engem legalább csak a saját vakságom.(mikor a PNP és NPN tranyókat felcseréltem). Meg egy gyárilag zárlatos kondi. De azért nem tartom szívásnak a dolgot, mikor már minden jól működött, örültem az eredménynek!! Kicsit figyelmesebben dolgozz és máris meg előzöl egy csomó bosszankodást! (Tapasztalat)
(#) Doncso válasza Bártfai Ferenc hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Ma mindenki szív az erősítőkkel? Azt hittem csak én. Ma elhatároztam, hogy végre befejezem az elektronikailag kész de dobozolás ügyileg félkész hibrid erősítőt, hát hadd ne mondjam, hogy 66 szor össze és szét kellett szednem, mert hol a furatok nem stimmeltek, hol ez hol az hol amaz, és végre mikor már kész lettem vele, összeraktam, majd gondoltam kipróbálom, egy véletlen kábel összeérintés során leégett az egyik oldala, pff, szedhettem szét megint. nem voltam idegbajos.
(#) Bártfai Ferenc válasza Doncso hozzászólására (») Aug 20, 2011 /
 
Úgy látom a mai nap csak a pékeknek szerencsés.. Holnaptól azért lessz drágább a kenyér, mert igaz a búza olcsóbb lett, de az üzemanyag drága.. Pedig még én is össze akarom dobni ma a Qadhoz a védelmet.
(#) Sword válasza Bártfai Ferenc hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Pontosan
Én is reggel fél álmosan akartam végfokot éleszteni, csipás szemmel felcseréltem a + és - táp vezetékét, tápelkóknak annyi, vitte a végfok IC-t is (csak nyöszörög, zúg, recseg-ropog).
Most vadászhatok LM3875-re, mert nem akarok felemás végfokot LM3876-al, amit kapni a hestore-ben...
3875-ból meg csak szigetelt van, nekem a sima van, tehát felemás lesz mindenképp. Felesleges kiadás, postaköltség, agybaj.
Ne szereljetek álmosan, túl sokba kerül
(#) Gyozo92 válasza Bártfai Ferenc hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Azért javuló tendenciával dolgozok Legelső fetes erősítőmben (2x200 watt 8 ohmra) mire beverésre kész állapotba került, 2x égettem le a tápját (mivel hibrid erősítőnek készült eredetileg) 2x pedig a végtranyókat tettem tönkre. Aztán feladtam, hogy hibrid legyen, és toroidot raktam bele, mert 2x200 watos még így sem olyan nagyon nehéz. Na igaz 2x500 wattos azért bonyolultabb feladat, de legalább csak az egyik oldalának a fetjeit a másik oldalból csak kettőt tettem tönkre ez már haladás Igaz 30 kilós a trafó miatt...
(#) DJanosi válasza Sword hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Kellet volna Bizti bele és párhuzamosan vele dióda !
(#) Gyozo92 válasza Doncso hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Ha megkérdezhetem a hibrid erősítődbe milyen kapcsi tápot használtál? Én is hibridre akarom alakítani a 2x500asat, de a 2x1000-be mindenképpen kapcsitáp kéne. Egyedül annyit tudok, hogy félhidas rezonáns táp kellene neki, de itt meg is akad a tudomány.
(#) Sword válasza DJanosi hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Hát igen...
Utólag én is belátom, de késő bánat.
(#) Gyozo92 válasza Sword hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Én is csak a biztosítéknak köszönhetem, hogy nem ment el mind a 6 fet, csak kettő. (na meg a szóróvédőnek, hogy a drága hangfalaim nem krepáltak be az egyenáramtól...) A szóróvédő már sokadszorra menti meg a hangfalaimat.
(#) DJanosi hozzászólása Aug 21, 2011 /
 
Elszánt erősítő építő vagyok ! Mégsem tudom hogy mi az a VF1 VF2... nem tudom ezt mit jelent egyáltalán az értelmét sem !
(#) WaRL0 válasza DJanosi hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Talán ha beírnád a keresőbe
(#) Doncso válasza Gyozo92 hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Szia, nekem sima 50Hz-es trafó van a hibridembe, annó a B5 elé terveztem beépíteni cimó rezonáns tápját, ami meg is épült, de végül abba is egy jóképű torroid landolt.
(#) Doncso válasza DJanosi hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Bővebben: Link ezeket pedig illik ismerni.
(#) Gránátalma hozzászólása Aug 22, 2011 /
 
Üdv emberek újra!
Keresgéltem Quad modding témákban meg googleval is, de sajnos nem találtam rá a megfeleőre.
Egy hangfalvédelem és esetleg koppanásgátló kellene. Ha van valakinek, kipróbált, működő verzióhoz NYÁK és beültetési rajza, és megtenné, hogy felteszi nekem, megköszönném.
Amiket találtam nem garantáltak, hogy jók, és nem akarok cukornál is drágább hangszórókon kísérletezni.

--
[Quad iss4/2x100W/+-50V]
Következő: »»   890 / 2514
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem