Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1461 / 3970
(#) proli007 válasza szucsip hozzászólására (») Szept 27, 2011 /
 
Hello!
Egy lágyvasas műszernek nem lineáris a skálája. De ez DC mérő műszer, teát nem effektívet mér. Valamint a mechanikai tehetetlenségéből fakadóan, "változó jelre" vagy kalimpál, vagy közel átlag értéket mutat.
üdv! proli007
(#) szucsip válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2011 /
 
Köszönöm a választ.
(#) speedbump válasza adam21. hozzászólására (») Szept 27, 2011 /
 
R(e) = [(R4xR5)+R3]x(R1xR2)

Az "x" az a replusz és R(e) tényleg = 592 Ohm
(#) speedbump hozzászólása Szept 27, 2011 /
 
Sziasztok,

még régebben hallottam olyat, hogy az izzólámpák élettartamának legnagyobb ellensége maga a bekapcsolás. Az indoklás az volt, hogy mivel nincs garantálva, hogy a szinusz U=0V -nál nyomjuk meg a kapcsolót az izzószál hirtelen kap nagy delejt ahelyett, hogy a fesz szépen "lassan" nulláról indulna.

Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehetne megvalósítani az izzó lágyindítását? Hallottam triakos megoldást erről tudna valaki egy kapcsolási rajzot adni? Nem használtam még triakot, úgyhogy esetleg egy kis mórickás leírásnak is örülnék.

Köszönöm.
(#) kadarist válasza speedbump hozzászólására (») Szept 28, 2011 / 1
 
Egy nullátmeneti kapcsolóval egyszerűen megoldható a kíméletes izzóbekapcsolás.
(#) speedbump válasza kadarist hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
Köszönöm, hogy válaszoltál. Engem azért érdekelne, egy sima triakos kapcsolás és a magyarázata, hogy jobban megértsem a működését.
(#) kadarist válasza speedbump hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
A lényege ennek a megoldásnak az, hogy mindig a szinuszhullán nulla feszültségű része körül kapcsolsz feszültséget a fogyasztódra. Ezzel azt éred el, hogy a szinusz felfutó árama fűti fel a szálat, viszonylag kíméletesen és nem a szinusz csúcsfeszültségét kapcsolod az izzóra, ami hirtelen nagy áramfelvételt okozna.
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
Hmm...
Ez az elgondolás működőképes toroid trafó lágyindításához?
(#) Action2K válasza blackdog hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
Induktív terhelésekhez nem jó.
(#) petya18 hozzászólása Szept 28, 2011 /
 
Nekem egy 8 LED es villogót kelle gyártanom. Nagyjából ott vagyok az Elektronikában. Ismerem az 555-ös IC működését és az Astabill multivibrátort. Kérnék mégis segítséget. Kapcsolási rajzra,valamilyen ötletre lenne szükségem. Fontos lenne hogy változtatható legyen a 8 LED villogási frekije egyszerűen és 9V-os elemről kellene működnie. a *** re kérnék elsősorban választ , pdf-es kapcs rajzot vagy bármi ötletet segítsége. Kész NYákot rendelni honann tanálcsonátok amit már csak be kellene ültetnem?

Azért irtam ide is, mert sűrgős lenne a válasz! remélem ebből nem lesz probléma!
(#) sanykaraj hozzászólása Szept 28, 2011 /
 
Üdv az alábbi kapcsolás eredő je (azaz az eredő elánellására lennék kíváncsi mert én nem igazán bízom számításaimban kösz

eredö.JPG
    
(#) kadarist válasza sanykaraj hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
Szia!
Melyik két pont között kell meghatározni az ellenállást?
(#) sanykaraj válasza kadarist hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
A bemenő alsó vezeték meg a 70 k ellenállás között kelne
(#) pucuka válasza sanykaraj hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
Az ellenállások párhuzamos kapcsolását az Re=(R1+R2)/R1*R2 képlettel számoljuk és ezt a műveletet replusz -nak hívjuk, és "×" jelöljük. Az eredő ellenállást a következőképpen számolhatod ki:
RE = 70 + (40 × (30 + (50 × 60))
A 10, és a 20 ellenállásokat nem kell figyelembe venni, mert rövidre vannak zárva.
A sorrend a legbelső zárójelből kifelé. 50, 60 párhuzamosan, sorba 30 stb.
(#) speedbump válasza sanykaraj hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
Szia,

R(e) = 93.55k

A 10 meg a 20k-s ellenállás a rövidzár miatt nem játszik ebben az esetben.
(#) kadarist válasza sanykaraj hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
a 10 meg 20 kohm-os ellenállások nincsenek az áramkörben, velük nem kell foglalkozni. Számítsd ki az 50 és 60 kohm-ok eredőjét. Így kapsz egy ellenállást, aminek az értékét add a 30 kohm-oshoz. Az így kapott értékkel párhuzamosan lesz kötve a 40 kohm. Ekkor már csak egy ellenállás lesz qa 70 kohm-al sorba kötve. Összeadod a két értéket és kész. Tehát a bal oldali csoportot kell egyszerűsíteni, amit hozzáadsz a 70 kohm-hoz.
(#) sanykaraj válasza kadarist hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
Köszönöm a sok válaszát csak azért kérdeztem meg mert az elekrto technika tanár nagyon mosolygott mikor rajzolta köszönöm mindenkinek
(#) Stefan válasza petya18 hozzászólására (») Szept 28, 2011 /
 
-Google "LED villogó"
- A sok találat között megtalálod ezt például.
Ezen sok led van, az alsó PNP trazisztoros részt lehagyod, a LED-LED-ellenállás hármasokból kihagyod ami nem kell.
Vannak számoló programok is az astabilhoz, Az egyik ellenállást helyettesíted potival, frekvenciahatárokat ki lehet számolni.
(#) fifadani hozzászólása Szept 28, 2011 3 /
 
Sziasztok!

Dekorációként szeretnék zenére villogó ledeket. Tip31-es megoldást szemeztem ki, de BC547-el is működik.
Viszont kellene valami erősítő féle, hogy ne kelljen maxon nyomatni a kiáramló jelerősséget.

Sajnos az 5.1 mélynyomóján van a potim, a mélynyomú meg elég hülye helyen van.. Szóval azon hangerőt tekergetni nem okés.

Olyan erősítőre lenne szükségem, ami a gyenge jelemet felerősíti. Viszont ha hangosabban hallgatom a zenét, és a kiáramlő jel nagyobb, ne károsodjanak az alkatrészek.

(egyébként, 2 db nagyobb fényerejű [esetleg fehér] ledet szeretnék hajtani... tápfesznek 5V elég lesz-e? USB-ről frankó lenne megoldani.)

Remélem érthető voltam és nem írtam nagy badarságot.

Köszönöm a segítséget!
(#) ibpeti hozzászólása Szept 29, 2011 /
 
Sziasztok! Elektrolit kondenzátorokról kérdeznék. Erősítőm végfok áramkörében szeretném a régi 15 éves kondikat kihányni és újat venni bele. Helyileg CapXon illetve Nic márkájú kapható. Kinek van tapasztalata, melyik a megbízhatóbb hosszabb távon, illetve probléma mentesebb? Köszi
(#) speedbump hozzászólása Szept 29, 2011 /
 
Sziasztok,

azt szeretném kérdezni, hogy az elektrolit kondinak mi az előnye a többivel szemben. Mert az, hogy polaritása van sőt ha rosszul kötöm be akkor eldurran az elég nagy hátrány.

köszönöm!
(#) pucuka válasza speedbump hozzászólására (») Szept 29, 2011 / 1
 
Az elektrolit kondi egyetlen előnye, hogy kis méretben, és súlyban meglehetősen nagy kapacitást lehet megvalósítani. Szűrésnél, rövid idejű energia tárolásnál jól jön a nagy kapacitás, amit másképp nem nagyon lehet elérni.
(#) speedbump válasza pucuka hozzászólására (») Szept 29, 2011 /
 
Köszönöm, így már világos!
(#) Lamboo hozzászólása Szept 30, 2011 /
 
Sziasztok
Két tranzisztort szabad párhuzamosan kötni, hogy nagyobb áramot bírjanak?
(#) mindenes válasza Lamboo hozzászólására (») Szept 30, 2011 / 1
 
Helló!
Szerintem lehet, erősítőknél szokták is igy kapcsolni.De azért nézd át még ezt.
(#) Hp41C válasza Lamboo hozzászólására (») Szept 30, 2011 / 1
 
Szia!
Lehet...
Érdemes egy kis értékű emitter ellenállást tenni mindegyik tranzisztornak külön-külön. A tranzisztorok nem egészen egyformák, mindig van egy, ami jobb, mit a másik (a többi), ez azt jelenti, hogy kisebb bázis-emitter feszültségre nagyobb kollektor áramot visz. Ennek a tranzisztornak nagyobb lesz a disszipációja, jobban melegszik, mint a többi. A melegedés a paraméterének javulását eredményezi, ennek következménye a még nagyobb kollektor áram és a még nagyobb melegedés. Végül - eltúlozva - ez a tranzisztor akkora áramot fog vinni, amihez tartozó disszipáció hatására tönkremegy. Ha szerencsénk van szakadás lesz. A megmaradó egy (több) tranzisztor lesz kénytelen vinni a terhelést, amit nem fog(nak) elbírni. De mindig van közöttük egy jobb példány...

Az emitter ellenállások hatására a jobb példánynak csökken a bázis-emitter feszültsége, ennek hatására a kollektor árama, a disszipációja - a többiek is kénytelenek "dolgozni".

MOS - FET -ek egyszerűen párhuzamosíthatók, ott ez a jelenség nem jön elő...
(#) pontaz hozzászólása Szept 30, 2011 /
 
Hali! A nyákon szokott lenni olyan réteg, ami megakadályozza hogy az egész felülete vezessen?

Köszi .az
(#) minicooper hozzászólása Szept 30, 2011 /
 
Miért nem tudom feltolteni a kondenzátorokat??
így:
(#) morzsa15 hozzászólása Szept 30, 2011 /
 
Pic-es fejlesztő panel.hez tud valaki nyákot?
(#) pontaz válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 30, 2011 /
 
Azt tudom, hogy hogyan tudok nyákot csinálni ( neten találtam egy fúrós módszert. nem kell hozzá semmilyen vegyszer, csak forrasztólakk... ) csak azt nem, hogy miért nem vezetett a felület. De akkor gondolom ha a filmbeli módszerrel lemosom a nyákot, akkor már jó lesz. Egyébként miért csak a kicsiken volt ilyen kék védőfólia?
Következő: »»   1461 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem