Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   75 / 246
(#) scooby_ hozzászólása Nov 10, 2011 /
 
Sziasztok!
Pár hónappal ezelőtt kaptam egy /eléggé szutyok állapotban lévő,félig-meddig működő/EMG-1535 típusú oszcilloszkópot. A hibája,hogy nincs meg a függőleges eltérítés,csak egy pont jelenik meg. Kimértem a "késes kapcsolókat",azok jók. Kimértem hátul a teszt csatlakozási pontokat,azok is vezetnek. Lemértem az ECC85-ök (sorvégerősítő?) anódtápfeszültségeit,azok is megvannak. Kicseréltem ezeket a csöveket,a hiba ugyan az maradt. Ha a vízszintes csillapítót a legelső fokozatra kapcsolom,akkor vízszintesen megjelenik a vonal,feltételezem nem így kéne neki,főleg nem akkor,ha a horizontális erősítőt akarom használni. A további fokozatokon csak a pont jelenik meg.
Csatoltam alul a rajzát is.
(#) pucuka válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Akkor legalább a vízszintes végerősítő 2 × PL83 jó. De az eltérítő generátor nem megy, és a függ erősítő sem. A függ erősítőben csereberéld a csöveket, hátulról előre, közben adj valami jelet a rácsokra. (pl. csavarhúzóval megérintve) Ha felélesztetted a függ erősítőt, nekiállhatsz az eltérítő generátornak. Addígra kiderülnek a csövek állapotai is.
(#) scooby_ válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Amiket nem tudtam kicserélni,az E4,E6,E7. A többit mind kicseréltem. Gondolod,hogy valamelyik cső lesz az?
Szinkronizációs üzemmódban függőlegesen kéne megjelennie a csíknak,jól gondolom? Az E4 EF 80-at nem is láttam benne! Mintha csak 1 EF80-at emeltem volna ki belőle,lehet,hogy az más típus. Az is érdekes,hogy ECC85 helyett mindenhol E88CC van. Bár ez nem sokat számít.
(#) pucuka válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Alapból, ha az eltérítő generátor szabadon fut, vízszintes csíkot kell látnod. Ha már láttál vízszintes csíkot, az azt jelenti, hogy a vízszintes végfok működik. E6, E7, jó. Az E4 EL86 az eltérítő generátor legfontosabb része, nélküle a fűrész generátor el sem indul. Az ECC -k, csak visszacsatolást, és a szinkronozást befolyásolják, ha nem tökéletesek, akkor még működhet valahogy. Az ECC 88 -ak jók a 85 -ösök helyett.
(#) scooby_ válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Ahhoz,hogy ellenőrizni tudjam,hogy megvan-e a fűrészjel,ahhoz még egy szkóp kéne. Így marad a vaktában csőcserélgetés. Sebaj,nem drágák a csövek.
(#) pucuka válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Nézd, ha elindul, fűrészjel lesz belőle. Más nem tud. Jó ha van másik szkóp, de nem létkérdés. Az EF anódfeszültségéből rájöhetsz, hogy működik-e vagy sem. Meg a vízszintes erősítőd is működik.
(#) scooby_ válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Esetleg nem tudom mennyire lenne gond,ha az E4-EF80-at EL84-re cserélném. Nem megegyező a lábkiosztásuk,de beletudom aplikálni. Nem tudom,kicserélhetem-e? Anódfeszültségben többet tud.
(#) pucuka válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Az nem megy. Az EL84 végcső, az EF86 kiszajú, kisjelű, nagyerősítésű pentóda. Csöves magnók, erősítők bemeneti fokozataiban találsz ilyet. Még az EF80, 83, 85, 89 se jó ide.
(#) scooby_ válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Pedig EF80 van benne eredetileg! Annak azért csak jónak kell lennie bele!
(#) gkari válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Valamit nem értek.Ha ez a szkóp 1535b, akkor oda a kapcs.rajz szerint EF80 való(ami EF86-al helyettesíthető-az igaz).Ha kell, pár (használtat) én is tudok adni.
(#) pucuka válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Bocs, benéztem, EF 80 kell. Nem egy ritka cső. szélessávú kisjelű pentóda.
(#) pucuka válasza gkari hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Jó lehet helyette, nincs olyan nagy eltérítő freki.
(#) scooby_ válasza pucuka hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Végül is tök mindegy,szerintem mind2-t lehet kapni Börzén. Én azért EF80-ra fogok menni. De akkor már mind2-t kicserélem benne/mondjuk Én csak egyet láttam benne,de ki tudja mit nem vettem még észre benne./
(#) ha5kj válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Miért nem nézitek meg a csőkatalógust? Az EF80 háromszor meredekebb, kétszer akkora teljesítményű cső, mint a 86, és az anódáram is háromszor akkora. Vagyis az összes ellenállást, a rácslevezetőtől kezdve az anódellenállásig cserélni kellene csőváltásnál, de ez a frekiátvitelt is befolyásolná. Az EL csövek árama meg úgy öt-tizszer akkora mint az EF80 anódárama.
(#) scooby_ válasza pucuka hozzászólására (») Nov 11, 2011 /
 
Új fejlemény! Ma megnéztem jobban a szkóp belsejét,és valóban két EF80 lenne benne,csak hogy az egyik helyett EF184 van benne. Megpróbáltam felcserélni a kettőt,de ugyan azt csinálja. Valami ötlet?? Azt még észrevettem,hogy E5/A-nak (ECC85) az anódján csak 42V van,és ha növelni próbálom a feszültség értékét,akkor sem megy feljebb 70-72V-nál. Ahogy elnézem az a csőfél diódaként üzemel. Lehet,hogy ez miatt nem fegy feljebb a tápfesze?
(#) ABU hozzászólása Nov 22, 2011 /
 
Sziasztok!

Kaptam régen egy OML-2 76-os gyártmányú oszcilloszkópot. Elég sokat állt kint a hidegben, és mára már teljesen használhatatlan kb 5khz feletti mérésekre. Szerintem csak felújítás lenne itt, de nem tudom hol kezdjem, felsorolom a hibákat. A tápkondikat biztos, hogy cserélni kell, mert az eredeti van benne és a potikat is. Ezek a hibái:
-minél kisebb az idő/osztás, annál jobban instabil, össze vissza hullámzik, nem lehet mérni semmit vele
-ha a fényerőt nagyra veszem, akkor a vonal kivastagodik legalább 2 osztásnyira, ami olyan 1 cm körüli
-a fókusz is problémás, mert alig lehet élesíteni
-mostani hiba, hogy a négyszögjel sarkait lekerekíti íveltre
-ha szinusz jelet vizsgálok, akkor nem ívelt lesz, hanem kicsit recés és az fut jobbra a jel körvonalán
Nagyjából ennyi, nem tudom megéri-e egyáltalán foglalkozni ezzel. Csatoltam egy OML2-M rádiótechnikás cikket, nagyjából hasonló a kapcsolástechnika.

oml2m.pdf
    
(#) scooby_ válasza ABU hozzászólására (») Nov 22, 2011 /
 
Szerintem kezd el átkondizni a tápot. Ilyen jellegű problémái az enyémnek is vannak. Valószínű,hogy akkor egy kicsit stabilabb lesz.
(#) pucuka válasza ABU hozzászólására (») Nov 22, 2011 /
 
De mindenekelőtt takarítsd meg a kapcsolók kontaktusait. Mivel sokat álltak, biztos hogy oxidosak, és van belőlük bőven.
(#) bubuc17 hozzászólása Nov 22, 2011 /
 
Sziasztok
Tud valaki ajánlani szervizt ahol tudnak javítani tektronix szkópot? Elment a vízszintes eltérítés, és kb 1p után kimegy egész balra. Egy ismerős elvitte a műszertechnikához de nem tudják megcsinálni, 30p et bírt. De hát csak megpróbálnék még mást is. Sajnálnám eldobni nagyon hozzászoktam már.
(#) gtk hozzászólása Nov 25, 2011 /
 
Sziasztok ! Kerdesem lenne hozzatok. ART-K 652 tipusu CRT -hez nincs valakinek bekotesi rajza ?
(#) peterpan válasza gtk hozzászólására (») Nov 25, 2011 /
 
Szia!
Ha ez egy Tungsram emblémás cimkén van, akkor ez egy "ágyúcső" néven nevezett mágnesesen árnyékoló cső típusjelzése, vagy legalábbis erősen gyanús. A szkópcsövek jelzése általában D betűvel indul: pl. DG 10-119..... A Tungsram csövekhez volt pl VA-KO xxx (forgatótekercs); ART-K[O] xxxx
árnyékolóserleg. Talán van ott valahol Dvel kezdődő szám?
(#) gtk válasza peterpan hozzászólására (») Nov 25, 2011 /
 
Szia ! Teljesen igazad van. Ez a jelzes az arnyekolo "lemezen" volt. Elnezest. A cso tipusa D7-190GJ/T.
(#) peterpan válasza gtk hozzászólására (») Nov 25, 2011 /
 
Ez az E-0108 román szkóp . Ebben van az általad keresett cső Gugli szerintBővebben: Link

P3E018.jpg
    
(#) pucuka válasza gtk hozzászólására (») Nov 25, 2011 /
 
Ez jó lesz?

D7-190GH.pdf
    
(#) gtk hozzászólása Nov 25, 2011 /
 
Jo lesz mindket doksi. Koszi a segitseget !
(#) gtk hozzászólása Nov 27, 2011 /
 
Mi a velemenyetek, a fenti csovet tudnam hasznalni +- 450V kornyeken, (betaplalva mint lasd a linken) ?
Bővebben: Link
(#) pucuka válasza gtk hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
A +- 450 V hogy elég-e, az attól függ, hogy milyen a katódsugár cső. Ezt a típust nem ismerem, ha spec alacsony feszültségű, akkor lehet, de általában 1 kV -nál nagyobb feszültség szükséges. A kevés a feszültség, akkor nem lehet jól fókuszálni, és az asztigmatizmust sem lehet beállítani.
(#) pucuka válasza gtk hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
Közben megtaláltam az adatlapját.
Bővebben: Link
Ezek szerint elég a feszültséged. (a pdf a linkben) Még sok is. (speciel, ebben van "anód" is)
(#) gtk válasza pucuka hozzászólására (») Nov 28, 2011 /
 
Elnezest, nem jeleztem elegge hogy melyik csorol van szo. Errol van szo.
Az adatlapban 1000V van, es + feszultsegkent van megadva. Viszont a szkop kapcsolasban ugy latom hogy - feszultseg van. Most akkor hogy is van ez?>>Kapcsolas itt<<
(#) peterpan válasza gtk hozzászólására (») Nov 28, 2011 /
 
Ez akár rázós téma is lehet, érdemes utánaolvasni!

oszi.gif
    
Következő: »»   75 / 246
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem