Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Előtétellenállás számítás LED-hez
Lapozás: OK   4 / 18
(#) trudnai válasza Joshua hozzászólására (») Júl 7, 2010 /
 
Ez a kapcsolas nem jo! Minden sorhoz kellene kulon elotet ellenallas, itt pedig 1 db van csak (2 ellenallasbol kirakva) mind a 3 sornak...

Amugy a feszultseg eseseket ossze kell adni, kivonni a forras feszultseg szintbol hogy megkapd a maradek szintet, es ebbol ohm torvenye alapjan kell az ellanallas erteket kiszamolni. Nem kotelezo 20mA-ig kihajtani a LED-eket, amugy is az ellenallasoknak van turesuk (altalaban 5%), tehat erdemes egy picivel nagyobbat betenni mint amit kiszamoltal.
(#) peti16biro hozzászólása Okt 3, 2010 /
 
Heló mindenkinek!
Az lenne a kérdésem(lehet h hülyeség de mindegy) h 2db nagyfényerejű ledet sorba kötök,rákötöm egy akksira mai 9.6v-os és 700mAh-t ad le.A ledek elé mekkora ellenállást kell tennem h megóvja őket?
Köszi!!!
(#) bbalazs_ válasza peti16biro hozzászólására (») Okt 3, 2010 /
 
Ismerned kell a ledet, hany mA-t bir el. Az, hogy 'nagy fenyereju', meg nem meghatarozas. Letezik 20mA-s, de 2000mA-s is.
(#) Balagemann2031 hozzászólása Nov 8, 2011 /
 
Sziasztok! Készítenem kell egy UV-LED ekből álló levilágító alkalmatosságot itthoni NYÁK-készítéséhez. Viszont adott néhány feltétel, 12V táp és 10LED aminek a nyitó feszültségei 3,4V-ok. Összedobtam egy elvi rajzot, hogy hogyan kötném össze, és a kérdésem az lenne hogy hogyan számítsam ebben az esetben az előtét ellenálást? (esetleg 5 fogyasztó replusszával?) Ötleteket várnék! Üdv: Balázs

UV ledek.jpg
    
(#) Ameron24 hozzászólása Nov 13, 2011 /
 
Sziasztok! Ha van 2db piros ledem és ezt egy 8,5Vos tápról akarom táplálni akkor elegendő lenne neki kb 500ohmos ellenállás előtétnek ? Sorba lenne kötve a 2led.
(#) san398 válasza Ameron24 hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
A felti menüben a Segédprogramok között megtalálod a kiszámításhoz a programot
(#) zenetom válasza Ameron24 hozzászólására (») Nov 13, 2011 / 1
 
Ez 2 dologtól függ:
1) Mennyi a LED üzemi feszültsége,
2) Mekkora a LED árama.
Ha sorba kötöd őket, akkor összeadod a LED-ek feszültségét, ezt az összeget kivonod a 8.5V-ból, és elosztod a LED áramával (az áramokat nem kell összeadni).
(#) Ameron24 válasza zenetom hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
szia aledek 2V-osak max 2,5V és 30mA
Tehát ha ezen adatokat nézem akkor ezek szerint így kellene számolnom hogy (8,5V-4V)/0,03A=150ohm ?
(#) Stefan válasza Ameron24 hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Igen, de van segédprogram is erre a célra Bővebben: Link
(#) Ameron24 válasza Stefan hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
oké köszi a tanácsot, valóban könnyebb egy erre a célra kialakított programmal számolni, viszont ha magam számolom ki akkor tanulok is vele, mert sokan már szorozni se tudnak mert ott van a számológép

Nagy tételben viszont jól jön egy ilyesféle kalkulátor, a hiba elkerülése érdekében.
(#) draco31 hozzászólása Nov 22, 2011 /
 
Hello!

Van nekem egy nagyon olcsó kategóriás usb-s ledes lámpám, és hát sikerült elszakítani. Az ellenállás olyan sikeresen tört, hogy nem menthető. Szétnéztem itthol, de nem találtam ilyen színkódút. Lehet valamivel helyettesíteni?
piros-fekete-fekete-arany
Köszönöm!!!
(#) draco31 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 22, 2011 /
 
Köszönöm!!
(#) G-man hozzászólása Nov 27, 2011 /
 
Üdv!
Az a -talán furcsa- gondolatom támadt, hogy a hagyományos gyertya helyett 4db 10mm-es LEDdel díszíteném az adventi koszorúmat.
Na persze kapásból 2 probléma felmerül:
1.)Elvileg 3db lila és 1db rózsaszín gyertya van az adventi koszorún, nem tudom, hogy létezik-e ilyen színekben LED
2.)Mivel a gyertyákból hetente 1-et gyújtanak meg, ezért advent 1. vasárnapján csak 1, míg a 4. vasárnapján már 4 gyertya ég-LED világít. Namármost LED előtét ellenellásnál eddig úgy számoltam hogy sok led elé kötöttem 1db ellenállást, de most az nem működne, mert ugyanaz ellenállás mögött eleinte csak 1, majd 2,3 és 4 led világít. Hogy lehet ezt megoldani, hogy ne menjen tönkre az az 1 led, amikor 4 helyett csak az világít? A LED-ek egyenként lesznek kapcsolhatóak.
Rajzot mellékeltem, mert kicsit zavarosnak tűnhet a kérdésem.
(#) G-man hozzászólása Nov 27, 2011 /
 
A kép lemaradt

gyertya.jpg
    
(#) G-man válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
ha csakennyi lenne, akkor köszi Ilyen színű LED-eket lehet kapni?
(#) G-man válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
Ebben a boltban minden van, csak olyan nincs, amilyet én keresek
(#) G-man válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
Erre már én is gondoltam Köszönöm szépen a segítséged!
(#) laszlokunstar válasza G-man hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
Lehet, hogy legegyszerűbb egy gyári ledes mécsesben, vagy ledes gyertyában levő led csere lenne egy 5 mm-esre, 10 mm-átmérőjűt nehezen fogsz találni kis tételben és gyorsan.
Itt van lila és rózsaszín is, csak 5 mm-es méretben.
(#) G-man hozzászólása Dec 3, 2011 /
 
Elbírja-e a 12v-os 1A-es tápegységem, ha ily módot terhelem 20-20 leddel?
(#) laszlokunstar válasza G-man hozzászólására (») Dec 3, 2011 /
 
A táp igen, a ledek nem!
Vegyesen kellene sorosan és párnuzamosan kötni, és minden led csoporthoz egy-egy előtétellenállás.
Bővebben: Link
(#) G-man válasza laszlokunstar hozzászólására (») Dec 3, 2011 /
 
Köszi! Azt tudom, hogy az ellenállások hogy jönnek ki, csak a tápban nem voltam biztos.
(#) laszlokunstar válasza G-man hozzászólására (») Dec 3, 2011 /
 
Ha 3-as csoportokban kapcsolod párhuzamosan, és 20mA-rel terheled a ledeket akkor 2x7x20=280mA a felvett áram a tápodból a 42 db LED-re.
(#) G-man válasza laszlokunstar hozzászólására (») Dec 3, 2011 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítséged!
(#) G-man hozzászólása Dec 11, 2011 /
 
Sziasztok!
3 LED-et kapcsoltam párhuzamosan 12v tápfesszel és 20mA-rel terheltem a LED-eket. Az előírás szerint 180 Ohmos előtét ellenállást alkalmaztam. A probléma az, hogy 12V fesznél annyira forró az ellenállás, hogy nem tudom megfogni.

Mi lehet a probléma?
(#) vicsys válasza G-man hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Minimum 0,6W-os ellenállást kellene alkalmazni, célszerű lenne az 1W-os.
(#) laszlokunstar válasza G-man hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Ha sorba kötöd ugyanazzal az ellenállással a 3 ledet, akkor 1/9-ede az ellenálláson disszipálandó teljesítmény.
(#) Kari20 hozzászólása Dec 11, 2011 /
 
Helló mindenkinek!

Kerti világítást készítek 10db RGB ledekből és egy 12V-os 500mA-es adapterről szeretném működtetni.
A ledek tulajdonságai Max. áram: 20mA...60mA
- Nyitó feszültség: ~3.5V...4.0V

Egyedül csak az előtét ellenállásnál akadtam el ugyanis hiába számoltam ki mekkora ellenállás kell jó volt csak túlmelegedett és eldurrant
http://bsselektronika.hu/index.php?id=245&from=0
párhuzamossal számoltam és 39 ohm-t kaptam.

Mit tegyek használjak nagyobb ellenállást vagy működtessem 9V-os adapterről??
(#) pucuka válasza Kari20 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Talán ki is lehetne számolni, hogy azon a nyamvadt előtétellenálláson mekkora teljesítményt kell eldisszipálni. Van rá egyszerű képlet: P=I^2*R
A soros, párhuzamos kapcsolásokkal meg addíg kell variálni, amíg épeszű disszipáció nem jön ki. Vagy kapcsolóüzemű áramgenerátort kell használni.
(#) karaszbandi válasza G-man hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Tudod, egy kis tanulás után rájössz, hogy minél jobban megközelíted a sorba kötött ledekkel a tápfeszt, annál kisebb teljesítmény disszipáció lesz a soros ellenálláson, mivel, hogy kisebb értékű lesz, és ugyan akkora áram mellett kisebb fesz esik rajta. Innem csak matek.
(#) karaszbandi válasza Kari20 hozzászólására (») Dec 11, 2011 /
 
Neked is szól az előző válaszom.
Következő: »»   4 / 18
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem