Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1520 / 3962
(#) dimetrodon válasza proli007 hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
Agyaltam a dolgon és, amit írsz erről a kapcsolásról az világos. Amit nem értek, hogy a Béta azt szokta megadni, hogy az Ib és Ic aránya mi. Márpedig itt egy körül van (44 uA és 64 uA), pedig a tranzisztor bétája 100 fölötti. Miért nem igaz itt a megszokott képlet? A kapcsolásnak kéne másként kinéznie? Én egy szokásos közös emitteresnek látom. (De tök láma vagyok!.)
(#) qvasz2 válasza dimetrodon hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
A béta az munkapont-függő! Ha te 100 k ohm-mal korlátozod a kollektor áramot, akkor nem fog több áram keletkezni, csak annyi folyhat, amit az ellenállás megenged.
(#) mythbuster hozzászólása Dec 16, 2011 /
 
Sziasztok!

Valaki tudna nekem segíteni a lenti ellenállások méreteinek kiszámításában?

#1:piros piros barna szürke (elvileg 220Ohm)
#2:barna fekete ezüst arany fekete

SEGÍTSÉGETEKET KÖSZÖNÖM!

resistors.png
    
(#) David.zsombor válasza mythbuster hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
Szerintem ezek inkább induktivitások. Keress hozzá színkód táblát
(#) Izeg. hozzászólása Dec 16, 2011 /
 
Sziasztok.
Egyszerű de nagyszerű kérdésem lenne.
Abba a problémába ütköztem, hogy egy kapcsolóüzemű tápegységet akarok építeni úgy, hogy annak a kimenetéről egy potméteren keresztül szeretnék visszacsatolni.
Namármost az a problémám, hogy ugyebár a vezérlő/fet meghajtó stb az a primer körben van és a földje a nagyfesz földje is egyben.
Azonban a szekunder kör földje az ugyebár nem ugyanez. Direktbe összekötni meg veszélyes.
Hogyan lehet ezt megoldani, egy külön tápegység nélkül, ami a vezérlésnek adná a tápot?
(#) kendre256 válasza Izeg. hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
Galvanikus leválasztást optocsatolóval, vagy transzformátorral szoktak megoldani.
Itt lehet erre megoldásokat találni.
(Ha ilyen kérdésed van ebben a témában, akkor szerintem neked nem kellene kapcsolóüzemű tápot építened.)
(#) Rocsli válasza blackdog hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
Tudnál segíteni konkrét vázlattal ,vagy valami kiindulópntal, hohy hogy kezdjem tervezni?
(#) dimetrodon válasza qvasz2 hozzászólására (») Dec 16, 2011 /
 
Kezd derengeni, de még nem teljesen értem:
Azt értem, hogy a CE irányban a tranz. gyakorlatilag vezetékként viselkedik, míg BE irányba egy 0,6 V-os feszültségveszteségként (másként mondva egy 0,6/Ib méretű ellenállásként).

Ebből az adódik, hogy (fixnek véve az 5 V-os tápot):
URb = 4,4 V
Ib = 4,4 V / Rb
Ic = 5 V / Rc
ebből
Ie = Isum = 4,4/Rb + 5/Ic

Ez így együtt persze végtelen sok Rb, Rc párosra kiadná a kívánt kb. 100 uA-t.

Csak, hogy szélsőséges példákat mondjak:
Rb = 82 kOhm és Rc = 100 kOhm
Rb = 50 kOhm és Rc = 300 kOhm
Rb = 300 kOhm és Rc = 55 kOhm

Mind három ellenálláspáros ugyanazt adja, de nyilván van oka, hogy miért az egyiket kell választani.

Amit még nem értek az egészben, hogy a tranzisztor karakterisztikája, bármilyen erősítési tényezője semmi szerepet nem játszik az egészben?
(#) dimetrodon válasza dimetrodon hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Elírtam, 82 kOhm a kollektor ellenállása, és a 100 kOhm a bázis. Talán ugyanez az elírás történt qvasznál?:
Idézet:
„Ha te 100 k Ohm-mal korlátozod a kollektor áramot, akkor nem fog több áram keletkezni, csak annyi folyhat, amit az ellenállás megenged.”
(#) dimetrodon válasza dimetrodon hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Idézet:
„Mind három ellenálláspáros ugyanazt adja, de nyilván van oka, hogy miért az egyiket kell választani.”


Elnézést, hogy magamnak válaszolok, de már nem tudom szerkeszteni.

Tehát a kapcsolásban a 100 kOhm más okból adott. A kérdést tehát úgy kell pontosítanom, hogy a másik két kombináció is működen? (300 és 50 ill. 50 és 300)
(#) blackdog válasza Rocsli hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Bővebben: Link

Ezt kell megépítened háromszor. Annyi módosítással, hogy ebben csak egy gomb van, de mivel a 4013-nak 2db tárolója van csak 'átmásolod'. OR vagy AND kapu még lehet, hogy kelleni fog a RESET lábak kezelésére.
Ha jól értem akkor te azt akarod, hogy legyen 6db kimeneted, de mindig csak 1 legyen magas szinten.?
(#) Izeg. válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Hát... fene sem gondolta, hogy így kell galvanikusan leválasztani.
Optocsatoló azért esett ki mert mint azt mondtam, trimmerpoti középső kivezetéséről megy a fesz egyenesen a tl494-hez.
Transzformátorral meg ugye egyenáramot nem tudok letranszformálni.
Az odáig okés, hogy a feteket egy kis trafóval, ellenállattal hajtom meg, de hogy lehet azt megoldani, hogy a tl494 az a power részről előbb az indulásig egy zeneres tápról kapja a tápot aztán egy segédtáp leágazással a trafóról, de mindezt úgy, hogy a földpont azonos legyen a kimeneti földponttal.
(#) zlanczky hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Sziasztok!
Nézegetem az elérhető led-eket. Ebben a hivatkozott adatlapban hol találom meg a led áramfelvételét?
Bővebben: Link
Egy átlagos adatlapon megadják táblázatban "forward current" értékeket, itt ezt hogyan kell értelmezni?
köszi LZ
(#) Rocsli válasza blackdog hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Igen, jól érted mindig csak 1-nek kellene aktívnak lennie.
Nézegettem a belinkelt oldalt és találtam ezt: Bővebben: Link .Most már csak az a kérdésem, hogy ha megépítem 3- szor a 3 csoportot hogy kötöm össze?
(#) knobor hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne, hogy a hangerőt szeretném tolós potméterrel állítani az erősítő utánn. Ehhez szeretnék kapcsolási rajzot szerezni. mivel nagyon kezdő vagyok ezért egyszerű kapcsolást szeretnék.
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Sziasztok! Szeretnék megépíteni egy erősítőt amihez tápegységet kellene építenem, amihez 2x28Vac-os transzformátort ajánlanak. Ezzel lenne egy kis problémám pl Bővebben: Link ennél a transzformátornál mit jelent az hogy 2x24V (vagyis azt gondolom hogy 2x24voltot jelent) de akkro mi lenne az a 45VA? (a kettő együtt 45VA-t adna le? (vagyis 45 voltos váltóáramot?)
(#) Balaa16 válasza zsolti900 hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Szia!
A 45VA Voltampert jelent! Vagyis a látszólagos teljesítmény. Ez azt jelenti, hogy ekkora a maximális leadott teljesítménye.
Üdv! Balázs
(#) DJanosi hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Üdv! Valaki***
(#) Moderátor hozzászólása DJanosi hozzászólására (») Dec 17, 2011
 
A Hobbielektronika portálon szigorúan tiltott mindenféle warez tevékenység (így annak kérése, támogatása is)!
(#) zsolti900 hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Valaki tudna tanácsolni nekem egy transzformátort a www.hestore.hu -ról Bővebben: Link ehez a tápegységhez?
(#) roland0327 válasza zsolti900 hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Nincs a HEstore kínálatában ehhez való trafó, se toroid, se EI.. Máshol kell keresned! 28V/200W
(#) Balaa16 válasza zsolti900 hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Szia!
Azt írják benne, hogy legalább 200W-os trafó kell bele, ami elég drága. Úgy látom, hogy a HESTORE-ban nem is lehet kapni ekkora trafót.
Üdv! Balázs
(#) Balaa16 válasza roland0327 hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Amikor elkezdtem írni, még te nem írtad. Nem "lestem".
(#) roland0327 válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Nem a szándék hanem a fontos
(#) Lamboo hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Sziasztok
Na ez most nagyon kezdő lesz
A 27MHz-es távirányítós autók adója am vagy fm sávban működnek?
(#) Davidd hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Udv midnenkinek. A mellekelt kapcsolast szeretnem elkesziteni,csak az a problemam hogy nem -40 v om van ,hanem -30 v es valaki atalakitana nekem ezt a kapcsolast ugy hogy mukodjon 30v rol is . Elore koszonom.
(#) pucuka válasza Lamboo hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Egyik sem. Egyébkén nincs olyan, csak a köznyelvben, hogy AM, FM sáv, amin a középhullámú és ultrarövid hullámú műsorszórást értik, eléggé el nem ítélhető módon.
A rádió frekvenciákat különböző sávokra osztják, különböző szempontok szerint. Az AM, és FM modulációs módok, (többek között) és a (vivő) frekvenciáknak tökmindegy, hogy milyen módon modulálják.
(#) sany hozzászólása Dec 17, 2011 /
 
Üdv mindenkinek!
Sokszor láttam olyat, hogy egy neon gyújtóval villogtatták a karácsonyi fényfüzéreket. Egy 24V -os fényfüzért szeretnék villogtatni vele.Lehetséges lenne valamilyen módon, hogy egy ilyen neon cső gyújtóval villogtassam a lámpákat?
(#) proli007 válasza sany hozzászólására (») Dec 17, 2011 /
 
Hello!
Nem tudod villogtatni vele, mert a gyújtóban többek között egy gáztöltésű cső van (Glimm lámpa), aminek gyújtófeszültsége 60..110V körül van..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza dimetrodon hozzászólására (») Dec 17, 2011 / 1
 
Hello!
- A béta=Ic/Ib összefüggés, addig érvényes, míg növekvő bázisáram hatására, a kollektoráram képes növekedni. De ha a kollektorban egy ellenállás korlátozza az áramot, akkor az áram nem nőhet tovább az Ic=Ut/Rc értékénél. Vagy is ettől a ponttól a bázisáramot hiába próbálod tovább növelni.
- A kapcsolás valóban "közös emitteres", de nem analóg módon, hanem "kapcsolóüzemben" működik. A étára vonatkozó összefüggéssel a kollektoráramhoz szükséges minimális bázisáramot lehet meghatározni.
Ha a kollektorban ellenállás van, akkor mikor megindul a kollektoráram, csökken a kollektor-emitter feszültség.
- Kapcsoló üzem esetén a bázisáramot a szükséges minimumnál nagyobbra, vagy sokkal nagyobbra választják. Abból a célból, hogy a kollektor-emitter feszültség a legkisebb legyen. Ha a tranzisztor már kinyitott a szükséges kollektoráram értékéig, és a bázis áram nő, a tranzisztor szaturál, vagy is telítődik.
- A kapcsolás úgy van kiszámolva, hogy amikor a bázis-emittert rövidre zárják, nem folyhat be a bázisba áram. A tranzisztor mint "kapcsoló" zárva van. Így csak a bázisellenálláson folyó áram terheli a tápfeszültséget. Ha a kapcsoló nyitott, akkor a bázisellenállás által szolgáltatott áram befolyik a bázisba. A tranzisztor mint "kapcsoló" kinyit, és a kollektor ellenállás által korlátozott kollektoráram hozzáadódik a bázisáramhoz. Így lesz az eredő áram a kettő összege.
- Ha felcseréled az ellenállásokat, vagy más értéket választasz, ugyan úgy fog működni, csak az áram ki-be kapcsolt értékei is mások lesznek. (Feltéve, hogy a bázisáram ismét nagyobb lesz, mint a kollektoráramhoz szükséges minimum.)
üdv! proli007
Következő: »»   1520 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem