Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   68 / 132
(#) reloop válasza kiss.ferenc hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
A rajzot csak szemléltetésnek szántam. A hangváltó LC elemeit az adott hangszórókhoz kell kiszámolni. Ebben kellő jártasság hiányában nem tudok segíteni, majd más fórumtárs megteszi remélhetőleg.
Az ellenállás szerepe: a magassugárzó - mélyközépnél nagyobb - érzékenységét csillapítja az egyenletes átvitel érdekében.
(#) erikabanhidi válasza kiss.ferenc hozzászólására (») Jan 7, 2012 /
 
Felejtős dolog az égő! Nem kell mások után menni, mert nem éppen a legjobb megoldás, hisz mivel soros ágon van, így a hangképbe nagy mértékbe beleszól.
Ha védelem kell mindenáron akkor a legjobb megoldás lehet a polyswitch vagy más néven multiswitch. Úgy néz ki mint egy kerámia kondi, működése hasonló az izzóéhoz. Ára meg olyan 1000,-Ft körül van.
PA célra és nagyobb teljesítményhez mindig megfelelőn és gondosan kell megválasztani a hangsugárzókat, mert pl. egy 600Wrms mély mellé már nem lehet betenni egy 25wrms magasat mert bármilyen védelem ellenére halál lesz a vége.
A következő fontos dolog a 18dB/okt váltó. És egy utolsó szempont: a megfelelő vágási frekvencia!
(#) blackdog hozzászólása Jan 8, 2012 /
 
Sziasztok!

Kíváncsiságból megmértem a mélysugárzóm kimeneteit:
Gyári adat:
L: 4,8 mH
DCR: 7,3 ohm

Mért:
L: 2,41 mH
DCR: 6,9 ohm

Az ellenállás még hasonlít is. Igen lengett a műszer, de ennél az értéknél volt a legstabilabb.
Viszont a tekercs az pont a fele.
Most akkor melyik nem jó?
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Nem akarok roszmájú lenni, de méréstechnikából mikor vizsgáztál?
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 

Majd egy év múlva, ha eljutok oda. Első évben csupa "semmit" tanulunk.
De akkor, hogy nem legyél az segítesz is?
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Mondjuk, én a hangszórónak az impedanciáját mérném meg néhány, a hangfrekvenciás sávba eső frekvencián.
De a mért értékekből számold ki az impedanciát különböző frekvenciákra, és azokat hasonlítsd össze.
Az induktivitás mérés adhat megtévesztő eredményt, mert nem tudom milyen frekvencián mérted, és a veszteségek egy része frekvencia, és ráadásul amplitúdó függő is. A veszteségek nem csak a tekercs ohmos ellenállásából adódnak, hanem például a hangszóró mechanikus jellemzőiből is, az elektromos oldalra áttranszformálva. Lehet hogy fogjátok tanulni, de ha nem, nézz utána valamilyen akusztika jegyzetből. A csupa "semmi" meg az alapok, nem lehetne elbagatellizálnod. Azt úgy kell megtanulni, megérteni, mint az egyszeregyet. És akkor a kérdés sem így merülne fel benned.
(#) pucuka válasza pucuka hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
És a hangszóró tulajdonképpen egy négypólus, csak a kimeneti jellemzők mechanikai (akusztikus) jellemzők. A négypólus bemeneti jellemzői (impedancia) többé kevésbé függenek a kimeneti jellemzők állapotától. Úgyhogy elég bonyolult a dolog.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Oké rossz oldalról néztem a dolgot és rosszul is kérdeztem.
Én lekötöttem mindent a hsz-ről és a bemeneten (tehát a csatlakozó sarukon) mértem egyszerű RCL műszerrel induktivitást és DC ellenállást.
[off]
Mezei DC/AC analízisből nem tudom ezt hogyan kellene megfogni.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Ha a mért értékekből kiszámítod az impedanciát, már nem is lesz olyan nagy az eltérés. A hangszóró induktivitásának nagyon rossz a jósága, ahogy látod, az ellenállás értéke közelít az impedanciához, ezért az induktív rész nem fog olyan nagy eltérést okozni, de számold ki az impedanciát, és meglátod.
Négypólus méréseknél pedig nem tudod a kimeneti oldal terhelését sem megszüntetni, meg sem rövidre zárni. Ezért bonyolult a hangszórók mérése, nagyon függ a környezetétől. (ahogy a mikrofonoknál, és az antennáknál is van)
A szűrőknél. így a hangváltóknál is az okozza a gondot, hogy minden mindennel összefügg, ezért a számítások a különböző megfontolások (elhanyagolások) és módszerek miatt eltérő eredményeket adnak, amit adott feltételek melletti mérésekkel lehet korrigálni.
Az áramkör analízis a megfelelő helyettesítő kép megalkotásán alapul.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Oké. Belátom, hogy tökéletes analfabéta vagyok a témához és az elektronikához is.
Ettől függetlenül kíváncsiságból az egyik ládában a mély kapott egy 10 ohm + 47 µF Zobler-t.
Ha lennének megfelelő eszközeim akkor a mérés biztos adna különbséget, de hallásra semmi változást nem érzékelek.
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 8, 2012 /
 
Sajnos, ez a szakma ilyen. Számolni --> mérni --> korrigálni, újraszámolni --> mérni, ha már mérések szerint jó, --> használni, --> újraszámolni --> mérni --> meghallgatni, stb. addíg amíg mérve, és hallgatva is jó. Ez a tervezés fejlesztés technológiája. A baj csak az, hogy minden feltétel soha nem teljesül, ilyenkor számít sokat a megérzés, a gyakorlat, tapasztalat.
(#) feccus hozzászólása Jan 9, 2012 /
 
Sziasztok!
Találtam itthon egy régi hangváltót,esetleg valaki tudna segíteni abban hogy hány utas és mit hova kéne kötnöm hogy működjön?
köszi.
(#) feccus válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Szép a doboz tetszik nagyon,nézegettem a méréseket is.
Arra gondoltam hogy milyen lenne ha (2eastec+1 dóm) az egyik eastech-et külön bekötném egy aluláteresztőve l subnak és a másikat hagynám mélyközépnek a dómmal egybe kötve,milyen lenne?
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Szia! Itt a rajza.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Ezt gondolom a mélyközép és a magas-hoz gondoltad,és mit szólsz az aluláteresztő szűrőhöz a 2. eastech-re.
Hasonlóra gondoltam minta a csatolt képen van.
(#) reloop válasza feccus hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Szűrő méretezéshez nem értek, csak a bekötésben tudtam segíteni. Innen a fórumból származik az ábra.
(#) feccus válasza reloop hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Köszönöm.
(#) galzotya hozzászólása Jan 9, 2012 /
 
Sziasztok!
A következő a felállás: 8 ohm mély előtte sorosan kötve tekercs. Aztán sorosan kötve egy 8 ohm közép és egy szintén 8 ohm magas, a magas előtt egy 2,2 µF-es kondenzátor, a mély hangok levágására.
Az eredő így olyan 8 ohm körül van (mivel a kondiknak, tekercseknek is van ellenállása) .
Arra viszont csak később jöttem rá hogy soros kötésnél a kondi nem csak a magasra hanem a középre is kihat.
Hogy lehetne a legegyszerűbben (lehetőleg bolti hangváltó nélkül, mert annyi pénzt nem ér) megoldani hogy a középsugárzóra ne csak a magas frekvenciák jussanak, hanem a mélyebbek is.
Előre is köszönöm!
Galzotya
(#) reloop válasza galzotya hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Szia! Egy vázlattal megkönnyíthetnéd a probléma megértését.
(#) galzotya válasza reloop hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Hali.
Itt a vázlat!

kötés.jpg
    
(#) kiss.ferenc válasza galzotya hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Persze hogy kihat a kozépre. Nem vetted észre hogy sorosan összekötötted a közepet a magassal es a kettő közzé kötötted a kondenzátort? Amugy a közeped meg közép szürés nélkül semmit sem ér.
(#) galzotya válasza kiss.ferenc hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Azon is van szűrés, méghozzá egy 4,7 µF-es kondi, de ez most nem létfontosságú.
De akkor a kondit hova tegyem?
(#) reloop válasza galzotya hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Jól írtad le, de csak a rajz által vált egyértelművé számomra. Audax. Az értékeket neked kell kiszámolni, vagy kikísérletezni.
(#) kiss.ferenc válasza galzotya hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Varj egy picit, gyorsan lerajzolom.
(#) kiss.ferenc válasza galzotya hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Átrajzoltam igy jó lesz. A Képen elrontottam a kozéphangszóró szürését, a 4,7µF os Kondenzátor a piros ágba kell, nem a feketébe.
(#) galzotya válasza kiss.ferenc hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
De így az eredő kisebb lesz mint 8 ohm, még a tekercsek, kondik és a kábel ellenállását is rászámolva.
(#) galzotya válasza reloop hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Köszönöm!
De azért van egy pár kérdésem.
Ha 8 ohm-os hangszórók vannak rajta akkor is 8 ohm lesz az eredő?
Elbír egy 70 wattnál többet?
(#) kiss.ferenc válasza galzotya hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Nem tudom mennyi lesz az eredő, mert a tekercs értékét sem ismerem. De nem fog sokat változni. Mérd meg és megtudod hogy mennyi lesz az ellenállás. De igy ahogy kijavitottam, jobban fog müködni hidd el, és az erősitőnek sem lesz baja, ha normlisan megvan csinálva.
(#) reloop válasza galzotya hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Innen már csak méretezés kérdése, hogy a hangfrekvenciás sávban egyenletes legyen a terhelő impedancia. A 8 ohm eredő ellenállás természetesen bizonyos tűrésen belül, de biztosítható.
Mekkora teljesítményre szeretnéd a hangváltót használni?
(#) erikabanhidi válasza kiss.ferenc hozzászólására (») Jan 9, 2012 1 /
 
ne haragudjál meg de a rajz mi alapján született?
középre a tekercs kell!!!
közép: 0,6mH + 12uF
magas: 0,2mH + 2,2uF
mély: 1,2mH + 12uF
Következő: »»   68 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem