Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   392 / 842
(#) Koree válasza pjg hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Igen, de elnézve a vezetékek vastagságát amik a magra mennek. kétlem,hogy az adatlapon írt 15A-t elviselik.Olyan frankón ment a táp ganzos műterheléssel kb 10ohmon 50V 5A-en.De gondoltam megnézem kibírja-e a tartós rövidzárat,hát nem bírta.A képen az emitter vezeték égett le a magról.Vacsora után folytatom a Debug-olást.
(#) qvasz2 válasza pjg hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Igen, 20 fokon, végtelen hűtőfelületnél.
És valóban 60V az abszolút maximum, amit elvisel. Ezért nem is illik ekkora feszültséggel, még ijesztgetni sem!
Másik tranyót kell ide keresni! Én úgy rendeltem hozzá valódi 2N3773-at, az bírja a 60V-ot is és a rövidzárat is.
(#) Petjaa hozzászólása Jan 9, 2012 /
 
Sziasztok!

Terveztem egy tápot és érdekelne a véleményetek. A kapcsolási rajzot csatoltam.

Üdv Petjaa
(#) proli007 válasza Petjaa hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Hello!
Vannak itt még gondok.
- A segédtáp, hol kapcsolódik a tápegységhez? Mert jelenleg még sehol.
- A D7 és D8 diódák )és a CV CC) működését még gondold át.. És ha lehet, ne lógjanak a bázisok a levegőben. (De a HC bemenetek sem..)
(A rajzod olyan, mint egy digitális áramkör, és nem analóg.. Az akkor szokott ilyen lenni, mikor már gyártáshoz készül egy rajz, de semmi képen nem amíg a fejlesztés van. Mert itt a működés megértése az elsődleges. Nem az, hogy keresgetni kell, ki miért hova is megy. )
üdv! proli007
(#) Koree válasza Koree hozzászólására (») Jan 9, 2012 /
 
Nos sajnos nagy generált fog kapni a táp panel.Az összes 3055 B,C zárlatos lett.Érdekes viszont,hogy C,E szakadt az összes.DB241-es is kuka.Bele kukkantottam mindegyikbe, de nincsen csak az egyiken elfröccsenve az emitter vezeték.
Milyen tranzisztort ajánlotok ami nagyobb feszt visel el?
Én a 2N3442-t néztem ki.
(#) (Felhasználó 5823) válasza Koree hozzászólására (») Jan 10, 2012 /
 
Szia!

MJ15003 a nyerő természetesen eredeti Onsemi! Ezeket nyugodtan rövidzárba viheted max árammal!

Leiszt Jani
(#) yagi hozzászólása Jan 10, 2012 /
 
Sziasztok!

Szükségem lenne egy olyan tápegységre amely 60V- ig szabályozható és az áramkorlát is beállítható rajta. Nagy áram nem szükséges, max 100mA. Az áramkorlátozásnak működnie kellene 10-20mA környékén is.
Megoldható egy ilyen táp? Esetleg van valakinek kapcsolási rajza hasonlóhoz? Igazából a 60V lenne a lényeges hogy addig elmenjen, és legyen áramkorlát.
(#) seat hozzászólása Jan 10, 2012 /
 
Sziasztok,

Megepitettem a kovetkezo labortapot:Bővebben: Link a trafo egy 2X12V 3A,es az a problemam h ha rakotok peldaul egy kissebb motort akkor leesik a feszultseg 12V-tol tovabb nem tudom novelnia feszultseget.Szerintetek mi a problema,vagy ez igy normalis?
(#) emmzolee válasza seat hozzászólására (») Jan 10, 2012 /
 
Normális, mert az egy áramgenerátoros táp. 1.5A lehet a maximális kimenő áramod. Amint ezt eléred, csökkenteni fogja a feszültséget, hogy az áram ne tudjon 1.5A-nél több lenni.
Kevés a tápod árama ahhoz a motorhoz.
(#) seat válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 10, 2012 /
 
Koszonom a gyors valaszod ,meg volna egy kerdesem:ezt a kapcsolast at lehet e alakitani h le tudjon adni tobb aramot es tobb feszultseget,mert van meg egy 2X17V es egy 2X28V-os trafom is,es akkor csinalnak egy nagyobb labortapot,vagy keressek mas kapcsolast?esetleg ha tudol ajanlani valami kapcsolast megkoszonnem.
(#) emmzolee válasza seat hozzászólására (») Jan 10, 2012 /
 
Igazság szerint ezzel a TO220-as LM317-tel, 25W-ot tudsz el disszipálni. Most ha fullra terheled ebben a felállásban, akkor ennyi az elvárható maximum. Ha megvennéd a TO-3 -as tokozással, akkor is csak 2X ennyit tudna, de akkor 8-10000Ft lenne csak az a két alkatrész. Ha többet akarsz, akkor keress mást szerintem. Ez egy kis táp, kompakt, de nem is terhelhető. Kis dolgokra való.
(#) qvasz2 válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Ha kicseréli TO-3-as LM338K-ra az LM317-eseket, akkor 5A-es lesz a tápja, és nem kerül 10 000 Ft-ba, csak 4-be!
Bővebben: Link
(#) seat válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Koszi,
ki fogom probalni,kicserelem LM338K-ra es akkor a masik trafot teszem bele 2X17V 6A de igy az aramkoron mast nem kell kicserelni?
(#) qvasz2 válasza seat hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
A figyelő ellenállást biztosan cserélned kell: az 5A-hez 0,25 ohm / 10W kell majd.
(#) seat válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Koszi a segitseget,hetvegen meg is csinalom,
(#) Georgee hozzászólása Jan 11, 2012 /
 
Üdv mindenkinek! Lenne pár kérdésem Attila86 labortápjával kapcsolatban Klikk. Egy már van itthon, de akarok még egyet. Ha a két táp kimenetét összekötöm akkor használhatom szimmetrikusként (+-)? Illetve hogy a BD245-ös tranyót helyettesíthetem BD142-vel? Illetve még az érdekelne, hogy elsőre miért nem indul a táp? 0-n van mindegyik potméter, de az áramgenerátor LED nem világít, csak ha kikapcsolom a tápot várok 4-5 másodpercet majd újra bekapcsolom. A válaszokat előre is köszönöm!
(#) ekkold válasza Georgee hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Reteszelődik az opamp. Ez kivédhető pár darab dióda v. zener beépítésével. Le ven írva a témában, hová és hogyan (talán rajz is van, de ebben nem vagyok biztos, keress rá).
(#) Georgee válasza ekkold hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Köszi, utánna nézek!
(#) ekkold válasza Georgee hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Ja még a negatív segédtáp oldal is mintha ludas lehetne ebben, abba is kell egy további dióda!
(#) emmzolee válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Nem fog tudni 5A-t. Az számít, hogy mennyi teljesítményt kell el disszipálni az adatlap 3. oldal alja felé látod ezt a szöveget:
Note 2: These specifications are applicable for power dissipations up to 50W for the TO-3 (K) package and 25W for the TO-220 (T) package. Power dissipation is
Akkor jó ha menni fog a 3A vele.
Az árát nem tudtam pontosan. nem néztem utána.
(#) qvasz2 válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Természetesen nem fog tudni a teljes feszültség-tartományban 5A-t, hiszen van egy disszipációs korlát is. (sajnos erről a korlátról a linkelt apróbetűs megjegyzésen kívül mélyen hallgatnak)
Ha pl. 50W ez a korlát, akkor max. 10V rajta eső feszültségig (Ube-Uki -ig) tudja az 5A-t, utána kevesebbet.
Szélsőséges esetben, ha nagyon magas a bemenő fesz. és nagyon kicsi a kimenő fesz. , akkor még 1A-t is alig tud majd.
(#) emmzolee válasza qvasz2 hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Az ic-nek az számít, hogy rajta mekkora fesz esik, és mekkora áram folyik. Tehát ha magas a nyers feszültséged az ic előtt, mondjuk 30V, és a kimenetén beállítasz mondjuk 5V-ot, akkor az ic-n 25V fog esni. Ekkor már csak 2A-t fog elviselni.
Így működik ez. Ugye, hogy nem tud sokat ez a táp? Persze lehet találni a neten különböző kapcsolásokat, amikkel egy másik tranyóval meg lehet erősíteni a terhelhetőséget, de úgy nehezebb lesz összehozni az áramhatárolóval.

Így pl:
(#) Petjaa válasza proli007 hozzászólására (») Jan 11, 2012 /
 
Köszönöm az észrevételt módosítom amit kell.
Lenne még egy kérdésem. Jól látom, hogy ebben a tápegységben Bővebben: Link a feszültség szabályozó műveleti erősítő tulajdonképp egy feszültségvezérelt áramgenerátort valósít meg?

Köszönettel Petjaa
(#) joey hozzászólása Jan 12, 2012 /
 
Hello!
Labortápot szeretnék készíteni ezzel a trafóval: http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/02/0226fd283d2b0766e705f...85.jpg

0-30V lenne a kimenő fesz. Tudna valaki segíteni, hogy kezdjek hozzá. Nem kell kijelzőn megjeleníteni az adott feszültséget, csak olyan kellene, amivel 1 potival lehetne szabályozni a kimen feszültséget.
Köszi előre is!
(#) Csupasz válasza joey hozzászólására (») Jan 12, 2012 /
 
Szia
Hát ha labortápot nem is, de keress az oldalon kapcsolást LM317-el, az valszeg megfelelő lesz..
Üdv:
Csupasz
(#) satlokk válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 12, 2012 /
 
Szerintem is valami hasonlót,mert ennek a trafónak elég kicsi a teljesítménye,és labortáphoz nem alkalmas.
(#) joey válasza satlokk hozzászólására (») Jan 12, 2012 /
 
Igazából nem kéne nagy teljesítmény, csak pl LED-ek tesztelésére stb
(#) Tonybacsi válasza joey hozzászólására (») Jan 12, 2012 /
 
Szia!

Ebből a kis trafóból, max. 30V/0.3A- tudnál kicsikarni...ha ez elég- mint labortáp- akkor nézz körül itt a fórumon, találsz kapcsolást is hozzá.

(én személy szerint nem ragaszkodnék ehhez a trafóhoz, túl kicsi a teljesítménye, túl nagy a szórt mágneses tere, nem tud hűlni, nem lehet javítani, módosítani, könnyen törik a kivezetése)
(#) emmzolee hozzászólása Jan 14, 2012 /
 
Tényleg. Nem is mutattam a tápegységem ránc felvarrott előlapját készen. Csak terven
Nézzétek meg milyen lett.
(#) emmzolee válasza emmzolee hozzászólására (») Jan 14, 2012 /
 
Közelebbről meg ilyen.
Következő: »»   392 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem