Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Végfokozat TDA2030-40-50-el
 
Témaindító: sasorr, idő: Jan 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   200 / 274
(#) reloop válasza Leadtek hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Pontosan.
A lineáris potis linket elég vaktában ajánlottam. Jobban szemügyre véve a potik középállásában már jelentős az emelés.
Szerk.:Bővebben: Link
(#) Jax válasza Leadtek hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Értem!
Köszi a tippet!
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Miért nem szerencsés? Egy közös emitteres erősítő nem?
(#) reloop válasza Jax hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
De vajon hányszoros lesz az erősítése? A kolléga talán többet tud róla: Bővebben: Link
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Köszi!
Egyetlen gondom, hogy kettőt kell építeni belőle, és ahhoz sztereó poti kell, ami kapásból 12 kiló..
nincs rávaló, itthon meg nem találtam hozzá jót, csak 1 db mono-t, úgyhogy visszajelezni nem tudok egyhamar, hogy milyen. Minden esetre, ezt is belepakolom a ládába, ha már ennyi helyem szabadult fel a másik TDA-val.
(#) Leadtek válasza reloop hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Mi lenne akkor ha az IC erősítését változtatnám? 30-szoros helyett 50-szeresre. A tranzisztoros jónak néz ki viszont tranzisztor nélkül lehet máshogy szólna mint kellene.
(#) reloop válasza Leadtek hozzászólására (») Máj 20, 2012 /
 
Pontosítanom kell. A 20dB 10-szeres erősítést jelent. A 30x helyett 300x kéne. Rajzolok majd valami javaslatot a probléma megoldására. A meghajtó és a terhelő impedanciák - jól látod - befolyásolják a szabályzó működését. Találtam valamit.
(#) reloop válasza Jax hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Ajánlom figyelmedbe az LM1036-ot, a legolcsóbb potival is elmegy, 12V tökéletes a számára. Picit zabál (50mA) de négy az egyben
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
hehe.... vicces...
Valamikor kb féléve vettem HQelektronikától, egy STK4241-et, és egy LM1036N-t
Szóval pont van kéznél, csak a kondik kellenek hozzá, mert MONO, 50K-s potim is van pont 4 darab.
Ha nem írod be, akkor eszembe sem jut.
Köszi!
(#) Jax hozzászólása Máj 21, 2012 /
 
Röhögő görcsöt kapok az örömtől
Még kondit sem kell vennem, csak megépíteni a hangszínt!
Köszi a tippet mégegyszer!
(Ekkora mázlit..)
(#) Leadtek válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Egy fő bajom van a passzív szűrőkkel. Nincs olyan kapcsolás ami 100%-ig bizonyítottan jól teljesít. Van itthon pár darab LM1036 úgyhogy megoldom azzal. Úgy néztem annak jó a 9 Volt. 1 Csatornához kell csak így az alapkapcsolás fele alkatrészeivel megúszom. Köszönöm a segítséget!
(#) reloop válasza Leadtek hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Én kérek elnézést! Az általam közvetített lepke hangszínszabályzó a potenciométerek végállásait (minden kombinációban) leszámítva egyszerűen katasztrófális.
Aki kíváncsi a részletekre itt érdeklődjön. Szívesen teszek fel átviteli ábrákat (erős idegzetűeknek ).
(#) Leadtek válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Nem kell elnézést kérned. Erről beszéltem. Ahány kapcsolás, annyi ember, annyi vélemény. Szeretek biztosra menni ezért inkább az említett IC-t használom majd. Az egyszerűség miatt gondoltam a lepkére de így...
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Nézegetem az LM1036-os IC adatlapját, és más kapcsolási rajzot is, de sehol se tüntetik fel a két kimeneti csatolókondi értékét. Mennyi lehet?
Nem tudjátok esetleg?
(#) reloop válasza Jax hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Ezt láttad már? Amúgy a kimeneti csatoló értékét a következő fokozat bemeneti ellenállása határozza meg. Ha a végfok csatoló kondival indul, azt egyből az LM1036 kimenetére kötheted. A részletekkel kapcsolatban a témájában tedd fel kérdéseidet.
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Igen, a TDA 1557Q, bemeneti csatolókodival van ellátva.
Akkor oda nem kell raknom semmit igaz?
Most egy értékért, új témába szólni... :\ Bocsi, lusta vagyok, és türelmetlen
De akkor a választ már megkaptam tőled!
Köszi!
(#) reloop válasza Jax hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Használj fólia kondit a két IC között, mert a polaritás alakulása nehezen kibogozható.
(#) Jax válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2012 /
 
Azzal gond nem lesz, mert a TDA1557 bemenetén 220nF-os kondik vannak.
(#) Jax hozzászólása Máj 23, 2012 /
 
Bocsi, hogy ide írok, de nem válaszolnak az IC saját fórumján, nekem meg a válasz fontos lenne, mielőtt beruházok rá, arra meg nincs sok időm, a pályázat miatt.

Szóval a TDA1557Q-ról lenne szó.
Ami nagyon fontos, mekkora az áramfelvétele?
Olvastam az adatlapját, kimeneti csúcsáramnak 4A-t írtak, az lenne a fogyasztás is?
Akkor gondolom a 9Ah-s akksiról nem menne sokáig.
A másik, hogy készenlétbe magától kapcsol ha nincs jel a bemeneten? Vagy ezt valamivel le kell fixálni, pl egy ellenállás a Vcc-re?

Előre is köszi!
(#) pricsike0 hozzászólása Máj 25, 2012 /
 
Segítséget szeretnék tőletek kérni.
Az a kérdés hogy van 2 db hangfal amit ide is feltöltöttem.
RCA csatlakozó van a hangfalon.
De ahogy csak simán 2 RCA-Jack csatlakozóval simán rákötöttem telefonra de túl halkan szólt.
Tehát azt szeretném megcsinálni, hogy egy olyan erősítőt akarok hozzá csinálni amellyel egy potméterrel lehet a hangot szabályozni. Ehez szeretném tőletek a segítségeteket kérni. Elég kezdő vagyok a témában úgyhogy részletes leírást szeretnék kérni.
Előre is köszi a válaszokat.

Hangfal.png
    
(#) cooper85 válasza Jax hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Az IC nyugalmi áramfelvétele kb 80mA. Szerintem a fogyasztásod elsősorban a rákapcsolt terheléstől és a hangerő nagyságától függ, csak kis eltéréseket fogsz tapasztalni a hatásfok miatt.
Ha teljes kivezérlésen járatod, akkor fogyaszthat 4A-t, de ha az előződ se fogyasztott sokat, akkor ez se fog.

Nem láttam az adatlapon ilyen infót, hogy lekapcsolna, szerintem a mute/standby-ra kapcsol be és ki. Sima autós erősítőkbe is kell egy segédszálon feszültséget vezetni, arra kapcsol be.
(#) cooper85 válasza pricsike0 hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Túl sokat nem írtál a hangszóródról, de a méretét tekintve egy kisebb teljesítményű IC is elég lenne. Bár át kell gondolni, hogy érdemes lenne megcsinálni. Bemész egy számítógépes boltba és 1000-1500Ft-ért veszel egy beépített erősítős Genius hangfalat.
De ez csak az én véleményem.

Ha ezt akarod megcsinálni, akkor azért nézd meg, hogy elfér benne a nyák és a táp, mondjuk lehet adapteres is.
(#) pricsike0 válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Kösz elis felejtettem hogy egyszerűbb bemenni egy boltba mint megcsinálni ezt.
(#) cooper85 válasza pricsike0 hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Nem lebeszélni akarlak, csak a látottak alapján elég kis hangszóróról lehet szó.
Ha belevágsz mégis szívesen segítünk.
(#) Jax válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 29, 2012 /
 
Szia!
Köszönöm a választ!
Bocsi, hogy csak most írok, nem voltam net közelbe csütörtök óta.
Azt tudom, hogy nyugalmi áramfelvétel 80mA, és a néhányszáz uA-es áramfelvételt is, készenléti módban.
Más most kaptam választ, elvileg új áramkör kellene ahoz, hogy ha nincs jel, akkor lekapcsoljon készenlétbe, szóval inkább kihagyom ezt a módszert!
Így is túlságosan sok lesz a ládikámba a fogyasztó. (TDA 1557 végfok, LM1036N hangszín, dual led-es akkuőr, univerzális USB telefontöltő, Led-es villogó, Az erősítőnek lehet még hűtő ventilátort is kapcsolok, mert azért 4A-hez nagyobbacska hűtés kell) Szeretném, ha egyáltalán nem fűtene, mert egy műanyag villanyszerelő doboz a háza, és ráadásul a hangszóróknak se tenne jót, ha szétfűteném őket. Sajnos máshogy nem tudtam megtervezni a dobozt a helyigény miatt, így az erősítő, az egyik hangszóróm alá kerül, a táp meg a másik alá.
A dobozba megy még két fesz stab is, a napelemes, vagy hálózati töltésre.

Egyébként, az előző 2030-as Végfok, azért volt gyenge étvágyú, mert szimpla 12V-os akksiról tápláltam. Ugye a bemeneten, a kimeneten is, a táp felének kell lennie, ami így csak 6V. Ez, 8 Ohm mellett, egész csekély teljesítményt ad. Egy itteni kollégával, kiszámoltuk, csak 2,2W-ot adott 10 helyett, ezért volt 0,1A az áramfelvétele 1-2 A helyett.
Nem is szólt olyan szépen, mint aztán, a nagy, gyári A osztályú 20W-al... Ég és föld.
Valószínű, hogy a nagyobb teljesítmény, nagyobb akksit is kíván majd, úgyhogy következőleg arra gyűjtök


Köszönöm a választ!
(#) cooper85 válasza Jax hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Nem tudom hogyan számoltátok, de elhiszem.
A ventilátort én kihagynám, csak zajt fog belevinni a rendszerbe és a levegő be és kivezetést úgyis meg kell oldanod, különben csak a meleg levegőt forgatja. Nem tudod valahogy kilógatni a dobozból a hűtőbordát?
(#) Jax válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 30, 2012 /
 
Hát nem tudom most megkeresni, de tisztán emlékszek, hogy ennyi volt a végeredmény!

Akkor jobb ha kihagyom..
Sajnos nem! Vékony a fala a doboznak, szétszakadna, mint a rongy, ha kiharapnék belőle egy 50×100×30mm-es darabot. csak az akksi benne 4-5kg, mellette még a toroid mag 1kg, + az egyéb alkatrészek, no meg még a hangszórók (darabonként 1Kg), máris 7-8 Kg-nál tarunk. Így is komoly terhelés esik rá, ha a vállpántot rákapcsolom, és elkezdem cipelni.

Te amúgy tudsz segíteni egy picit akksi töltésben? Ha igen, akkor légyszi dobj egy üzit!

Köszi!
Üdv.: Jax
(#) Jax válasza cooper85 hozzászólására (») Máj 31, 2012 /
 
El tartott egy darabig, de megtaláltam.

Idézet:
„tehát 6Vcs/1,41=4,25V Ez kerülhet maximálisan a 4 ? -os hangszóróra. Ez P=U^2/R=4,25^2/4 ? =18/4=4,52W.”

mert! Sima 12v-os tápegységet használva, 6V kerül mind a bemenetre, mind a kimenetre. 4Ohm-os terheléssel.

Az én esetemben is ugye 4,25V kerül a be-és kimenetre, ahogy az egyik hozzászólásomban le is írtam!

Idézet:
„Számoljuk ki az előző esetet 8 ? -ra. P= 4,25^2/8= 2,26W”


Ez volt az a számítás!
Ekkor döntöttem el, hogy ezt a végfokot kivágom a fenébe a dobozomból, majd másra jó lesz! Helyette TDA1557-et használok, és be kell vallanom, kellemesen csalódtam Jó hangja van!
(#) vipera1997 hozzászólása Jún 2, 2012 /
 
TDA2050-el építettem egy 35W-os erősítőt.12-45V-ig jó csak kicsit recseg.Aki tud segíteni az mondjon már valamit pls. Én nem tudok rájönni mi a baj
(#) reloop válasza vipera1997 hozzászólására (») Jún 2, 2012 /
 
Takarítsd meg a panel forrasztási oldalát.
Következő: »»   200 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem