Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC-DC konverter
 
Témaindító: Placi84, idő: Nov 10, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   49 / 131
(#) Pulyka válasza vipera1997 hozzászólására (») Júl 29, 2012 /
 
Szia.

Hogyne lehetne?
Nem akarlak elzavarni, de bővebben ebben a topicban foglalkoznak a témával.

UI: Ha ráérek, még ma megkeresem neked emmzolee kapcsolását a linkelt témában.

Üdv.Tomi.
(#) vipera1997 válasza Pulyka hozzászólására (») Júl 29, 2012 /
 
Köszönöm szépen a segítséget!
(#) bundyland válasza Pulyka hozzászólására (») Júl 29, 2012 /
 
Az annyira nem hiba mert a kép alatt ott van hogy:
"SEPIC Converter Application Circuit MCP1650/51/52/53."

Tehát az odavágó chiphez való a PG. De mondjuk a képre is ráírhatták volna.
(#) Pulyka válasza vipera1997 hozzászólására (») Júl 29, 2012 /
 
Írtam is abba a topicba.
(#) Pulyka válasza _vl_ hozzászólására (») Júl 30, 2012 /
 
Dióda csere nem nyert.. :/
Csak mert amit kértem SK34-est(ez 40 voltos, a 36-os pedig hatvanas) ugyanaz van ráírva arra, mint amit úgy kértem, hogy "3A-es schottky, smd dióda.."
..
Csak nem úgy van a diódán feltüntetve, hogy "SK34" hanem "sx34".
Kimérem az ellenállásokat, és ha nagyon mérges leszek, akkor kicserélem a fet-et, és az IC-t is.
Lehet egy pici ón befolyt az ic alá, épp csak annyi, hogy zavart keltsen.
(#) Pulyka hozzászólása Júl 31, 2012 /
 
Hát ez nem nagyon akarja a jót.. :/
Kicseréltem az IC-t, és a FETet is, sőt, eddig 4.7V volt az output egy 1k ohm-os ellenállat miatt, ezt kicseréltem 940 ohmosra, így már megvan az 5V output, de így is csak 400mA-en áll a mutató.
Gondolom a FET nem kapcsolgat olyan gyorsan, hogy elég öninduktivitás legyen, vagy én nem értem, hogy hogy lehetne növelni az áramerősséget..
Pedig most már labortápról megy a kapcsolás, mert gondoltam, hátha az akkupackból nem tud kivenni 1A-t kb.
Mindenesetre sokat nem szövegelhetek, mert szerintem 700Ft-ért megéri ez az árát. (mindennel együtt)

Köszönöm azért a segítséget mindenkinek.

Tomi
UI: még az outputra is kötöttem kb 50 ohm os ellenállást, de nem hogy a kimeneti áram nem nőtt,(gondoltam, hogy kompenzálja a kapcsolás az elvesztett energiát) de még az ellenállás is elkezdett melegedni.
(#) bundyland válasza Pulyka hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
Hát ilyenkor kéne a szkóp. De attól függetlenül mennie kell annak ha kell nem is csak 1A-el hanem többel is csak fet meg tekercs kérdése (persze bizonyos határig).
(#) Pulyka válasza bundyland hozzászólására (») Júl 31, 2012 /
 
..végül is csak 300mA-rel kéne több minimum, abba pedig bele lehet törödnöm.
Itt az elektronikai rész amugyse ér véget(írtad, ha nem járok a hiba végére, akkor az elektronika nem is érdekel), mert még kell vennem Li-ion cellát, elkészíteni a töltőjét azzal az 5 lábú sot23-as vacakkal.. és pontheggesztenem is kell majd, ami nem olyan nagy meló, de nekem tetszik.
..szóval csak fel kell adnom, más nem nagyon jut az eszembe.
Esetleg kipróbálhatok egy nagyobb tekercset is, csak azt nem tudom, hogy az áramerősséget hogy lehetne felhúzni úgy, hogy az az 5V megmaradjon, szóval az ne legyen több.

Jó Éjt.
(#) bundyland válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
A feszültség beállítással nem kell foglalkozni az egy sima feszültség osztó az vagy jó vagy nem de azon nincs mit méricskélni. Nagyobb árammal való terhelésnél a konverter a 750KHz-es jel kitöltési tényezőjét megváltoztatja hogy az áram is elegendő legyen és a feszültség is pontos legyen, de ez az ő dolga. Ha nem tudja megtenni annak a következő okai lehetnek:
- A felvett áram meghaladja a CS lábon a küszöbértéket
- Nem jó a tekercs erre az áramra
- A fet nem jó
- MCP165x kimenete nem jó nem nyitja kellően a fetet

Így hirtelen ezek jutottak eszembe. Esetleg még egy low ESR kondit mondjuk 1000µF/10v ráforrasztanék rövid lábbal a nyák bemenetére tápfesz, ez még segíthet, nálam volt már ilyen gond.
(#) sunraw hozzászólása Aug 1, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy ilyen konverterem, és pár hasonló tulajdonságú.
A kérdésem az lenne, hogy 5VDC-ről, tartósan, tud-e hajtani egy 24VDC-s Maxxon motrot?

dc-dc.jpg
    
(#) proli007 válasza sunraw hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Hello!
Ez tökéletes, műveleti erősítők táplálására, de motorhoz?
Adatlap szerint a +-15V mellett, 150mA áramot tud leadni. A motor megelégszik ennyivel? Induláskor a névleges áramának akár ötszörösét is felveheti. Nem beszélve, mekkora árammal fogja terhelni az 5V feszültséget? 90% hatásfok mellett, is felveszi az 1A áramot, az 5V-ról. Vagy is elég értelmetlen egy motort 5V-ról táplálni. Ahhoz akkora táp kell, mint ami a motor névleges feszültsége.
(Remélem nem az USB-ről szeretnéd táplálni, mert lassan a lakás fűtést is arról szeretnék megoldani..)
üdv! proli007
(#) sunraw válasza proli007 hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 

Nem USB
A -15 és a +15V között 30 V- van. A motor alig vesz fel valamit. Ilyen: motor
(#) Pulyka válasza bundyland hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Üdv.

A csa lábra gondoltam én is, mert az elvileg a korlátozásért felel, hogy ne vezérelje túl a fetet, az pedig ne adjon túl nagy feszkót, áramot a készüléknek.

Arra gondoltam, hogy az a korlátozó nagyon le van korlátozva 400mA-re, de nem, mert kicseréltem azt a 100ohmos ellenállást is nagyobbra, kisebbre is, de semmi.
A low esr kondit megpróbálom, és szerintem veszek egy kisebb-nagyobb uhenris tekercset is.
..főleg akkor nagyobb áramra.
Végülis, ha nagyobb keresztmetszetű a tekercs, akkor gondolom nagyobb felületen tud indukálódni a feszkó/áram.. Ez az egy olyan alkatrész még, amiről nem tudom pontosan, hogy mekkora kell. mert végülis nincs ott, hogy hány amperes.. csak 1-2amper ráhagyással számoltam.
(#) kadarist válasza sunraw hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Szia!
De induláskor több, mint 600mA-t vesz fel.
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Hát, majd legfeljebb lágyan indul, ha indul.
(#) sunraw válasza kadarist hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Akkor marad a próba. Legfeljebb egy darabot seggre teszek.
(#) proli007 válasza sunraw hozzászólására (») Aug 1, 2012 /
 
Hello!
Adatlap szerint terheletlenül 6,2mA, névleges 13,6mNm terhelés esetén 251mA.. Akkor ez sok, vagy kevés?
üdv! proli007
(#) bundyland válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Azt általánosságban írtam, neked nem igazán kell foglalkozni a CS lábbal mivel nem is használod, legalábbis ha a belinkelt kapcsolást építetted meg!!
A 100Ohm cserélgetésének semmilyen hatása nincs(persze nyilván ha az 1KOhm akkor nem fog működni) de hogy 50 vagy 150 az mindegy.
(#) Gezaba hozzászólása Aug 2, 2012 /
 
5-6A es kapcsolóüzemű állítható kimeneti feszültségű ic tipusokat tudnátok mondani?
Esetleg készen panelre szerelve mint a PTN780060H de ez csak 3A es.
(#) bundyland válasza Gezaba hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Pl.:L4970A, LM2679
(#) Gezaba válasza bundyland hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Köszi.
Huh ezeknek 3800 meg 2000-2500huf a farnellnel.
2 db LM 2576 1000huf os árával nem tudnak versenyezni.
Ahogy néztem hatásfok kb ugyanaz.
Hogy kellen párhuzamosan kötni a két LM 2576ot?
(#) bundyland válasza Gezaba hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Ebben van példa rá, de akkor inkább építenék egyet
pwm ic-vel és külön fet-el.
(#) Gezaba válasza bundyland hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Pwmesre tudsz linkelni példát?
(#) Gezaba válasza Gezaba hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Az LM2679 jobb a hatásfoka.
Érdekes hogy nagyobb A mellett csőkken a hatásfoka.
A másik kettőnek pont fordítva.
(#) bundyland válasza Gezaba hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Na ezt megépítettm tökéletes. Nekem 8-10A kellett. De nézek még majd mást.Bővebben: Link
(#) Pulyka válasza bundyland hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Értem.

Vettem low esr kondit, amire nincs is ráírva, hogy "low ESR"(sztem rajta kéne, hogy legyen. ), de azzal sem működött, és egy 4,2uH-is, 6A-es tekerccsel sem ment 400mA fölé..
Tudom, hogy a gyárilag közölt tekercs értéke 3.3 uH, de legalább változhatott volna az áram, vagy a feszkó, akár csökkenő írányba, akár növekvőbe, de nem.
Ezek szerint a FET nem megfelelő.
Hagyom is az egészet, most adtam fel, jó lesz ez 400mA-el is.
Ha majd unatkozni fogok, és ihletet kapok egy kihivás teljesítésére, azaz, hogy 400mA fölé vigyem az áramot, akkor megint nekilátok.

Végülis ez a 400mA tényleg nem vészes ahhoz képest, hogy a PC USB tápja is csak 500mA-es.

Köszönöm még egyszer a segítséget.

Tomi
(Mostmár veszek Li-Ion cellát, és a töltő elektronikát is megépítem. A végleges, összeszerelt, tesztelt szerkentyűről töltök fel majd képet, ide is, és a ki mit épített topicba is.)
(#) _vl_ válasza Gezaba hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
A sos-t is érdemes megnézni, STM-ben szoktak jó áraik lenni. Céges accounttal bejelentkezve az L4970A nettó ~1900 Ft.
Amúgy az LM2576-nál meg jobb választás az LM2596 (esetleg a lomexes TS2596-klónt is meg lehet nézni, azt igen barátságos áron adják, kérdés, hogy mit tudnak a taiwaniak), mivel 52kHz helyett 150kHz-cel megy, emiatt ~harmadakkora tekercs is elég lesz hozzá, és a szűréshez is elég egy kisebb LC-tag.
(#) _vl_ válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
A low-esr feliratnak nem feltétlen kell rajta lennie. Ellenben low-esr-t én csak olyat veszek, ahol a konkrét gyártó konkrét típusa kiderül. Az viszont minden rendes gyártónál fel van tüntetve a terméken is.

Milyen FET-et használsz?
(#) Gezaba válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Wow meg mezei vásáróknak is nettó 2323/3820=60%
Umm de talatam olyat ami meg a sosnal dragabb igaz csak kicsit.
(#) Pulyka válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 2, 2012 /
 
Szerintem hülyeség, hogy nem tüntetik fel a fajtát, akármilyen gyártó is gyártja őket.. azon a két szón nem múlik az előállítás költsége.

IRLML2502-es fetet használok(pedig nem is helyettesítőt), ahogy a kapcsolás, és ahogy az IC pdf-je is ajánlja. Aranyos kis jószág.
Következő: »»   49 / 131
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem