Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   129 / 3965
(#) kari11 válasza zuisti hozzászólására (») Okt 16, 2007 /
 
Köszönöm szépen Zuisti!!!
(#) Macsek71 hozzászólása Okt 16, 2007 /
 
Tisztelt Elektroguruk !

Haweri körben felmerült ötlet(igény) egy kutyaugatás-szimulátor (hangjelző) elkészítésére.

Kutakodás közben már találtam hangrögzítő-visszajátszó kapcsolást(kit-ben), de borsosnak tűnő ára visszatart.

Ha nem tévedek nagyot, a HE újságban réges-régen volt szó valami IC-családról amelynek egyik tagja állathangokat "adott". Szeretnék kérni valami infót, létezik-e még ez az IC;estleg rajzot.

Előre is kössz : M.
(#) vicsys válasza Macsek71 hozzászólására (») Okt 17, 2007 /
 
Sőt, jelent meg komplett ugatás szimuláló, spec ic nélkül...
Sajna nem tudom melyikben volt. (ha jól emlékszem LM324-el)
(#) zsoltee0001 válasza Macsek71 hozzászólására (») Okt 17, 2007 /
 
hi
van olyan IC amit kifelyezetten arra fejlesztettek ki, hogy néhány másodpercnyi hanganyagot lehessen rögzíteni rajta (16sec) (ISD1400Bővebben: Link) szerintem nem drága
Meg kell egy blöki, hogy az ugatását fel tudd venni
üdv
(#) Medve válasza vicsys hozzászólására (») Okt 17, 2007 /
 
Ez lehet az...Ha érdekel valakit, küldöm a folytatást
(#) Macsek71 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 17, 2007 /
 
Köszi !

Asszem +próbálkozom vele...
(#) gtk hozzászólása Okt 18, 2007 /
 
Sziasztok !

Beszerezheto Dual Port RAM tipus erdekelne (min. 32-64K) Esetleg honnan lehet bontani ilyesmit?

Koszi.
(#) Albi hozzászólása Okt 18, 2007 /
 
Sziasztok,lenne egy kerdesem,milyen az a kapcsoló üzemű táp?

A két, aznonos tartalmú kérdés közül az egyiket töröltem. Felesleges ugyan azt a kérdést többször is feltenni, ha válaszolnak, az elsőre is válaszolnak. Ezen kívül a csupa nagybetűs írás a netikett szerint a kiabálást jelenti, az pedig kerülendő! Moderálva: Frankye[i]
(#) Rapidus hozzászólása Okt 18, 2007 /
 
Kaptam (pontosabban cseréltem) egy ICL7107 és DS18S20 IC párost. Van még közös anódos 7 szegmens kijelzőm is 2x2 digit. Ezek felhasználásával szeretnék egy digitális hőmérőt építeni. Tudtok kapcsolási rajzhoz tippet adni?
(#) Norberto válasza Rapidus hozzászólására (») Okt 18, 2007 /
 
Mikrovezérlő nélkül ne is álmodj ezek összekapcsolásáról...ugyanis a DS18S20-as teljesen digitális működésű, egyetlen lábán keresztül lehet vezérelni, és ugyanezen a lábán keresztül juttatja ki soros módon a mért hőmérsékleti eredményt is a mikrovezérlő "kérvényezésére"...
(#) Norberto válasza Albi hozzászólására (») Okt 18, 2007 /
 
Erre csak azt tudom ajánlani:

- keress a keresővel!!! (pl. keress rá a kapcsolóüzemű szópárosra)

- olvasd el az eredményeket!!!

(#) Albi válasza Norberto hozzászólására (») Okt 18, 2007 /
 
Ok
(#) Albi hozzászólása Okt 18, 2007 /
 
Sziasztok!

Nekem van egy vezetekes telefonom,elment benne a mikrofon,tettem bele egy elektret miccet de persze nem lehet hallani semmit,a kerdesem mit tegyek bele szenmikrofon hijjan valami nagyobb omos hanszoro jo e lenne
(#) Gery válasza Albi hozzászólására (») Okt 18, 2007 /
 
Szia Albrecht Gyula!
(#) Moderátor hozzászólása Albi hozzászólására (») Okt 18, 2007
 
Itt az oldalon nem szokás sürgetni az embereket!

Hányszor kell egy nap rádszólni különböző dolgok miatt?
(#) bancsi15 hozzászólása Okt 18, 2007 /
 
Sziasztok!!

Hogyan kell átalakítani a köv. kapcsolást úgy, hogy ne 9V-ról hanem 12V-ról működjön és a Led olyan 30Hz körül villogjon? Ha nagyon bonyolult vagy nem lehet elég az is ha 12V-ról fog menni!!

Köszi
(#) Frankye válasza bancsi15 hozzászólására (») Okt 18, 2007 /
 
Első ránézésre azt mondom, hogy a kondi értékét kell csökkenten. (Nem tudom, most mekkora frekivel villog, de abból lehet következtetni a kb. szükséges új kondi méretére.)
A "12V-osításnak" meg nincs igazán nagy akadálya, LEDtől függő előtét ellenállást kell választani hozzá.
(#) Norberto válasza bancsi15 hozzászólására (») Okt 18, 2007 /
 
Ezzel a kapcsolással villogót nem alkothatsz...semmilyet...

Ha villogó kell, vegyél villogó LED-et, vagy csinálj egy alap astabil multivibrátort. Az a legegyszerűbb villogó kapcsolás ugyanis.
(#) nandras válasza bancsi15 hozzászólására (») Okt 18, 2007 /
 
ha jól tévedek, akkor ez a kapcsolás aztat csinyájja, hogy a bekapcsolás után kis idővel (a kondi értékétől függően...) kezd el világítani a led, majd a kikapcsoláskor nem alszik el azonnal... villogni nem fog :no:
(#) nandras válasza Albi hozzászólására (») Okt 18, 2007 /
 
hmmmm... ha jól tudom, akkor a mai telefonokban már nem nagyon alkalmaznak szénmikrofont - de ha mégis az volt a tiedben, akkor természetes, hogy nem lehet elektrettel helyettesíteni, mivel eléggé különböző a működési elvük... :yes:
a szénmikrofont nem tudod helyettesíteni hangszóróval, mivel a hangszóró (vö. dinamikus mikrofon) feszültséget indukál a tekercs mozgásával arányosan, a szénmikrofon pedig állandó feszültségről "dolgozik", és az ellenállását változtatja a hangnyomás függvényében.
(#) Buregear hozzászólása Okt 19, 2007 /
 
Üdv!
A segítségeteket szeretném kérni egy kütyü megépítésében. Műveleti erősítővel kellene megoldanom egy kis DC motor forgásirány váltását. A lényeg az, hogy a bemenő jelből, (amit 0-tól 10V-ig tudok szabályozni) kellene csinálni legalább kb.: -4,5v-tól +4,5V-ig terjedő fesz-t. Szóval ezzel oldanám meg a forgásirány váltást. Vagy ez hülyeség? A motor, amit meghajtanék nem vesz fel többet 500mA-nél, de a bemenő jel nem képes közvetlenül meghajtani. Ki is néztem egy TL071C nevű műveleti erősítőt. Próbáltam megépíteni, de nem sok sikerrel. Az IC-nek csak azt az 5 db lábát használtam, ami a schematikus ábrán is van. Vagy a többit is kellene? A tápellátása sem egyértelmű számomra. Bocs a sok kérdésért, de tényleg kezdő vagyok ezen a téren.

prob1.JPG
    
(#) zsoltee0001 válasza Buregear hozzászólására (») Okt 19, 2007 /
 
hi
ha egy dc motor forgás irányát akarod változtatni akkor miért nem egy sima 2 morzés 2 áramkörös kapcsolóval csinálod?
Nem vagyok biztos, benne, hogy ez az Ic erre a célra lett kifejlesztve, de ha nagyon ragaszkodsz az Ic-s megoldáshoz ime egy Link, ezt a Toshiba gyártja és másológépekbe használják,
kis teljesítményű dc motorokhoz, előre hátra forgáshoz + fék, szerintem ez pont megfelelő lenne neked, bár nem vagyok biztos, hogy lehet kapni, majd kutakodok egy kicsit mert szerintem van még egy pár ehhez hasonló
üdv
(#) Buregear válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 19, 2007 /
 
Hi!
Azt elfelejtettem írni, hogy PLC-vel vezérelném ezt a motort, így a két áramkörös kapcsoló nem jöhet szóba.
(#) Buregear válasza Buregear hozzászólására (») Okt 19, 2007 /
 
Ja most döbbenek csak rá, hogy te arról a 2 morzés 2 áramkörös kapcsolóról beszélsz, amiben tekercsek dolgoznak. Aham. Csak az a kérdés, hogy mi áramerősség kell egy ilyennek?
(#) fongab válasza Buregear hozzászólására (») Okt 19, 2007 /
 
Próbáld meg így.
A IC1 TDA2030, IC2 LM7805 ha a bemenetre 0 vagy10V kerül, jobbra vagy balra forog.
5V a motor nem forog ezt a 10K potméterrel állítod be.
A TL071 csak 15mA terhelheted. A prob1.JPG rajznál ott tévedtél, hogy ha rákötöd a motort az kap +4,5V és elkezd forogni. Középre kell hozni a motor egyik tápját csak úgy tudod a forgás irányt váltani.
Még annyi hogy a IC1 bármit be rakhatsz ami 1A bír TDA2002, 2003, stb.
(#) Buregear válasza fongab hozzászólására (») Okt 19, 2007 /
 
Köszi szépen!
(#) Parázs Gábor hozzászólása Okt 20, 2007 /
 
ICL7109-es ict mire lehet használni?köszi
(#) Moderátor hozzászólása Parázs Gábor hozzászólására (») Okt 20, 2007
 
12 bites A/D konverter. (Röviden)
Amúgy: Bővebben: Link
Mint tudjuk. A barátok azért vannak, ogy segítsenek.
És Ő a barátod.
(#) Parázs Gábor válasza (») Okt 20, 2007 /
 
Tudom ki a barátom.Én inkább arra letem volna kiváncsi, hogy evvel az icvel lehet e valami használhatot épiteni vagy ennek igy magában nincs értelme.
(#) Medve válasza Parázs Gábor hozzászólására (») Okt 20, 2007 /
 
Gondolod az a jónéhány mérnök egy olyan IC-t tervezett, és gyártott le milliószámra, amely nem jó "valami használhatóra"? Az adott linkek ezt mutatták volna meg, hogy mire is... De jól érzed, magában egy AD konverternek semmi értelme...
Következő: »»   129 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem