Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Zselés akkumulátor töltése
Lapozás: OK   19 / 50
(#) czibo válasza pucuka hozzászólására (») Dec 14, 2012 /
 
Az a helyzet, hogy az angollal elég hadilábon állok, és az elektronikát is csak nagyon kezdő szinten művelem. Ha potival párhuzamosan kötnénk egy megfelelő ellenállást akkor nem szakadna meg az áramfigyelés. Gondolkoztam több fokozatos söntökkel, de mindenféleképpen potival.
(#) csikosgabi hozzászólása Jan 17, 2013 /
 
Sziasztok. Tegnap megépítettem a Vicsys által készített (a cikkek közt szereplő) Zselés akkumulátor töltőt. Elsőre indult, nem volt semmi gond, viszont lenne egy két kérdésem...
-Nagyon minimálisan melegszik az UC3906 IC. Nem gond ez?
-A zöld és a két sárga led előtét ellenállásai viszont eléggé melegek. Az ellenállások előtt 21 Voltot mérek. Ahogy számolom oda az 1K helyett inkább 2.2K kellene nem? A piros led előtétje előtt 10 Voltot mérek, azzal nincs is semmi baj. Mit tanácsoltok? Köszönöm előre is.
(#) csikosgabi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 17, 2013 /
 
Köszönöm szépen!
(#) kila hozzászólása Jan 17, 2013 /
 
Sziasztok!
Imént tévedtem ide-Bővebben: Link
Érdemes megnézni, bár már jó pár éves, de még kapható dolgokból.
(#) lasjozsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2013 /
 
Hello!
Megépítettem a rajz alapján ezt a töltőt.A rajzon feltüntetett feszültség értékeket beállítottam,
a töltő működik,de az akkumulátor töltési végfeszültség(7,2V) elérésekor a komparátor nem
billen át (a töltési feszültség nem emelkedik,a töltő áram folyamatosan csökken). Ha az LM358 5.lábát megérintem,azonnal átbillen és a csepptöltés beindul,ha az akku
feszültsége visszaesik 6,8V-ra.(Több IC-vel is próbáltam de mindegyikkel ezt csinálja).
Szeretnék tanácsot kérni a probléma megoldására (rajzhoz képest az R12 helyére trimmert
tettem,hogy a 6,8V beállítható legyen).
(#) proli007 válasza lasjozsi hozzászólására (») Feb 4, 2013 /
 
Hello!
Nem lehet, hogy az a probléma, hogy a tápfeszültség kicsi az aksi töltéséhez? ezért nem emelkedik tovább a feszültség és csökken a töltőáram?
üdv! proli007
(#) lasjozsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2013 /
 
Hello!
Köszönöm a gyors reagálást.Erre én is gondoltam,de a tápfeszt megemelve sem változik
semmi.Az áramgenerátor kimenetén(dioda anód) 12,5V van,viszont a dioda(katód) után stabilan 7,2V van.
(#) proli007 válasza lasjozsi hozzászólására (») Feb 4, 2013 /
 
Hello! Az nem lehet, egy dióda nyitófeszültsége maximum 0,7V? üdv! proli007
(#) lasjozsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2013 /
 
Hello!
Szerintem sem lehetne,mégis ezt a feszültséget mérem.Ha az 5. lábon rajta hagyom töltés közben a mérőcsipeszt ,ott is a 7,2V mérhető (a töltő áram ilyenkor kb. 60mA).Ha az akku nincs csatlakoztatva,akkor az 5.lábon kb 9,7V van.
(#) proli007 válasza lasjozsi hozzászólására (») Feb 4, 2013 /
 
Hello!
Nem lehet hogy nem egyen, hanem váltófeszültséget mérsz a műszerrel, és gerjed a szabályzó? Próbálj meg a 6-7 lábak közé, egy 1..10nF-os kondit tenni. (Gondolom szkópod nincs.)
üdv! proli007
(#) lasjozsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2013 /
 
Hello!
Köszönöm a tanácsod,holnap megpróbálom ezt kondis dolgot,az eredményről referálok.
Üdv:.lasjozsi
(#) lasjozsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Hello!
Köszönöm a kondis tippet,valóban gerjedt a szabályzó (oszcilloszkóppal vizsgálva). 1nF
beforrasztása után (6-7 lábakra) a gerjedés megszűnt,a töltő tökéletesen működik,rendre
a beállított feszültségnél billen és átvált csepptöltésre.Megjegyzem 14V alatti bemenő
feszültségnél továbbra sem billen át.Ez így rendben van?
Üdv.:lasjozsi
(#) proli007 válasza lasjozsi hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Hello!
Nem egészen. Meg kell nézni az áramgenerátort, hogy adja-e az áramot. 10V-tól ennek már illene működni, és tartani az áramot.
üdv! proli007
(#) lasjozsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Hello!
Az áramgenerátor árama töltés közben 310mA,kb.7,1V környékén fokozatosan csökken,
átbillenés után a csepptöltési áram 50mA körül van.
Üdv.:lasjozsi
(#) proli007 válasza lasjozsi hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Hello!
Igen. lehet kicsit kihegyeztem a dolgot. Ugyan is, ahhoz hogy a végfokozat kinyisson, az R8-on kb. 1,2V feszültség kell. Ez levonódik a tápfeszből. Majd a Led-en eső feszültség is, ami kb. 2,2V. A komparátor viszont akkor billen át, ha U2b 7-es lába Uref+Ud1 feszültsége fölé emelkedik. Ez összesen 7,2V+0,7V+2,2V+1,2V=11,3V Mivel ha a táp 12V, akkor az R9-re már csak 0,7V feszültség jut. Ez így csak 0,7mA lenne. De hogy a végfok ekkor nyitva legyen, Az R8-on meg kellene lenni az 1,2V feszültségnek. Ahhoz viszont 1,2V/220ohm=5,4mA áramra lenne szükség, miközben csak 0,7mA van. Így vélhetően, mikor az U1B kimenete el kezd emelkedni, a töltőáram csökken, és a billenésnek még nincs a közelében.
Megoldás lenne, ha R8 értéke nagyobb lenne. Csak az a gond, hogy ez biztosítja azt, hogy amikor csepptöltés van U1a felől, világítson a piros Led. Mert a végfok csak akkor nyit ki, ha R8-on meg van az 1,2V (vagy is az 5,4mA) és ez folyik át a piros Led-en. Ha R8 1kohm lenne, akkor az 1,2mA-t jelentene, viszont akkor nem folyna ennél nagyobb áram a piros Led-en. Mondjuk ha az 2mA-es Led, vagy fehér (mert az már erre az áramra is világít), akkor ez is lehet R8 csere is jó megoldás lenne.
Szóval egyszerű analóg áramköröknél, sajna minden mindennel összefügg, és valahol mindig hiányzik valami. (Remélem cseppet azért érthető az okfejtésem..)
üdv! proli007
(#) lasjozsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Hello!
Köszönöm a részletes magyarázatot,érethető a dolog,ezek szerint fölösleges tovább küzdenem vele,végül is ahogy most működik, így az elvárásaimnak megfelel.A beállításokat
labor táppal,tehát stabil feszültséggel végeztem.A későbbi felhasználásnál 12V-os dugasztáp
lesz az áramforrás,tehát terhelés hatására a bemeneti feszültség változni fog.Jelent ez újabb
problémát (a referencia feszültség szerintem változni fog)?Mikor kell beállítani a ref.feszt?
Üdv.:lasjozsi
(#) proli007 válasza lasjozsi hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Hello!
A referencia feszültség nem változhat, mert azt a TL431 biztosítja. A 7,2V-ot bármikor beállíthatod, az nem változik. Esetleg cseréld meg a két Led-et. A nyitófeszültségük különbsége esetleg jótékony lehet. Akkor a zöld mutatja a töltést, és a piros a csepptöltést. Végül is tök mindegy..
üdv! proli007
(#) lasjozsi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Hello!
Köszönöm a segítséget,számomra igen hasznos információk az általad leírtak,sokat tanultam
(nekem az elektronika csak hobbi) belőle,új ismeretekkel gazdagodtam.Öröm ilyen segítőkész
emberekkel diskurálni. További jó fórumozást kívánok,jó éjszakát.
Üdv.:lasjozsi
(#) proli007 válasza lasjozsi hozzászólására (») Feb 5, 2013 /
 
Hello!
Buktató mindig lehet, mert én ezeket nem építem meg, mindössze kiagyalom.. Az építés - élesztés rátok vár..
Jó éjt! proli007
(#) Melphi hozzászólása Feb 6, 2013 /
 
Sziasztok valaki tudna segíteni a csatolt kapcsolást lehetne módosítani, hogy tudjak nagyobb akkumulátorokat tölteni, pl 24Ah vagy nagyobbat?
Köszönöm
(#) csikosgabi hozzászólása Feb 11, 2013 /
 
Sziasztok. Mint már korábban is írtam nemrég megépítettem Vicsys által -a cikkek közt- közzétett "Zselés" akkumulátor töltőt. Semmi gond nem volt az élesztésénél, csak két LED előtétet cseréltem nagyobbra mert melegedtek. Miután működött minden bedobozoltam. Sajnos elnéztem, és rosszul forrasztottam be a 12 V / 6 V váltó kapcsolót. Nem vettem észre és bekapcsoltam. Sajnos halvány füst szálldogált ki a panelből. Még nem nagyon mélyedtem bele de szerintem az IC szállt el. A TIP és BC tranyóval nincs gond . A zöld led folyamatosan világít. Ha akku-t kapcsolok a kimenetre nem kezd el áram folyni (és akkor is csak a zöld led világít). 6 Voltos állásban 9 Volt körüli, 12 Voltos állásban 20 Volt körüli fesz. van a kimeneten. Szerintetek is az IC halt meg? A segítséget előre is köszönöm.
(#) otti_nb hozzászólása Feb 13, 2013 /
 
Sziasztok! egy egyszeru kerdesem lenne amiben nemvagyok biztos. Ezt a kapcsolast szeretnem megepiteni. A kerdes az lenne hogy ezzel elvileg tolthetek 95 vagy 100Ah-s zseles akkumulatort? Mert a toltoaram ennel max 1.2A, de azt aksit elvileg 1/10vel kene tolteni, tehat 10A. Kevesebb lehet a toltoaram csak tobb nem? Valaszt elore is koszonom.
(#) proli007 válasza otti_nb hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Hello!
Már megkérdezted nem? Nem célszerű. Mert hatalmas áramokat kellene pufferelni, hatalmas teljesítményt elfűteni. Teljesen feleslegesen, mert gépkocsi aksinak nem kel szűrés, a lüktető egyenáram még kedvezőbb is, de az IC meg nem tud arról működni.
üdv! proli007
(#) otti_nb válasza proli007 hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Es ha atcsinalom a toltot 5A-ra, akkor mar nagyobb ertelme volna? Mert 2auto van otthon egyikbe 100ah a masikba 55ah. Es szerettem volna automata toltot, ezert lenne jo ez a kapcs.
(#) proli007 válasza otti_nb hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Hello!
Szerinted ez itt a piac? Hogy alkudozol? De átrajzoltam. A 6V-ot és a kisebb töltést el lehet felejteni, garancia nincs semmire. Alaposan nézd át, mi módosult.
(Egyébként ez a zselés aksi töltő topik. És légy oly kedves, az ékezeteket előszedni.)
üdv!

UC3906-5A.png
    
(#) 1984white hozzászólása Feb 19, 2013 /
 
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Adott egy rc-helikopter távirányítója Bővebben: Link akkuja (nimh) 9,6v-10,8v 1300mah. Ezt hogyan tudnám feltölteni? Nincs hozzá töltőm.
(#) proli007 válasza 1984white hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Hello! "Bankrablás!... - Mi meg hentesbolt vagyunk!" Mert ez meg a zselés aksi topik..
Biztos, hogy NiMh a cellák? Mert a 9,6V nem NiMh cellára, hanem inkább lítium aksira hajaz. Mert nikkelből 8db cella, míg Lítiumból három kell. De mind kettőhöz hozzávaló töltő kell. Ha még is nikkel, akkor lehet "parasztosan is tölteni" állandó árammal időre, de nem célszerű.
üdv!
(#) 1984white válasza proli007 hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Biztos ni-mh, mert rá van írva! 9,6v a küszöbfeszültség és 10,6 a maximum töltöttség. Haveromé a cucc, de nem hagy békén. Tegyek fel képet az akkuról? (akkupack 2 db dróttal)
(#) proli007 válasza 1984white hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Hello! "Tegyek fel képet az akkuról?" Ne, én elhiszem! Inkább menj át, a NiMh töltő topikba.. üdv!
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2013
(#) 1984white válasza proli007 hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Okés, köszönöm.
Következő: »»   19 / 50
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem