Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   405 / 607
(#) Haliapu válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Szia, lehet, hogy meg próbálom alacsonyabb értékűre cserélni az R7-est. Ma hajtottam vagy 4 órahosszát és nem igazán melegedett pedig 4,Ohmos terheléssel próbáltam +-30V-ról, ugyan ezen a feszültségen jár a szimpla TDA-am is és ugyan ezeket a sugárzókat hajtva nem mondható langyosnak pedig, a hűtő borda lényegesen nagyobb méretű a szimpla TDA,n.
(#) Haliapu válasza reloop hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Szia, szerinted lehetne egy kicsit doppingolni ezt a kapcsolást, vagy nem igazán érdemes vele foglalkozni. Addig ráérek vele kísérletezni míg a gazda meg nem hozza a trafót hozzá.
(#) reloop válasza Haliapu hozzászólására (») Márc 19, 2013 /
 
Ez így jó ahogy van. Nem változtatnék rajta.
(#) Haliapu hozzászólása Márc 20, 2013 /
 
Szia, Köszönöm, értem.
(#) carsound hozzászólása Márc 20, 2013 /
 
Sziasztok!

Stereo hidalt verziót tennék bordára. R = 2 x 8Ohm, táp = 2 x 24V (AC) lesz majd (250W teljesítményű, 2 x 24V AC-s toroidot terveztem rendelni hozzá).
Két bordát találtam. Méreteik: 164x50x35, 4mm talp - 210x60x25, 5mm talp. Kellenek fotók, vagy ezek alapján eldönthető, hogy megfelelő-e valamelyik borda?
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
(#) at22 hozzászólása Márc 20, 2013 /
 
Sziasztok!

Valaki meg tudja mondani milyen nagyságú legyen a tda7294 híd nyáklapja.
Ja és ezt még tükröznöm kell?
Mellékeltem a rajzot.

A válaszokat előre is köszönöm.

Nyak.pdf
    
(#) xule hozzászólása Márc 20, 2013 /
 
Tápegység trafónak a 7294-es nél a régi 2db 220/24V-os biztonsági kb. 50-70W-os megfelel ? Feszültség a 230V-ról nem lesz sok ?
(#) peter1995 válasza xule hozzászólására (») Márc 20, 2013 /
 
24V egyen+ puffer után kb 33-34VDC ami bőven a határon belül van. 44-45V-ig sok leírás szerint biztonságosan üzemeltethető. Én 38V-ről táplálom a TDA-kat.
Az az egy-két volt amit a hálózati feszültség változása okoz sem okoz gondot a működésben.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
(#) akos153 válasza xule hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Ha 1 db (azaz nem hidaltat szeretnél csinálni) tda7294-et akarsz meghajtani, ajánlott hogy a trafó egybe legyen, nem célszerű külön 2 trafóról hajtani (biztonsági okai vannak). A tda7294 önmagában képes leadni kb 50-80W teljesitményt. Ehhez legalább egy 200W-os 10A trafó szükségeltetik. Az általad emlitett trafók 50-70W maximális terhelhetőségűek? Mert ha igen akkor az kevés lesz a tda-nak. Meg fog szólalni de magasabb hangerőnél látványos összeomlást produkálhat!
(#) reloop válasza carsound hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Szia! Ha maximálisan szeretnéd kihasználni ezt az erősítőt akkor legalább másfélszer nagyobb transzformátorra, és jelzett hűtőbordák bármelyikéből kettő darabra lesz szükséged. A hűtőbordákat ventilátorral kell ellátni.
(#) carsound válasza reloop hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Alkotó írta valahol, hogy neki teljesen jól működött a hídkapcsolt verzió ekkora táppal. Most akkor mi az igazság? Bordás infót köszönöm! Egy nagyobbra szerelem majd őket egy L alakú közdarabbal.
(#) reloop válasza carsound hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Azt neked kell tudnod, hogy átlagos hallgatásra szánod, vagy gyilkolva lesz. A trafót aszerint méretezd!
(#) carsound válasza reloop hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Valahol volt egy táblázat, de nagyon nehezen igazodok el a keresővel. Mekkora a maximális csúcsáram amit egy ic felvesz 8Ohm esetén?
(#) reloop válasza carsound hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
A számításokhoz ezt a segédletet írtam.
(#) carsound válasza reloop hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Köszönöm, később megnézem! Még lehet kérdezek.
(#) at22 hozzászólása Márc 21, 2013 /
 
Sziasztok!

Valaki meg tudja mondani milyen nagyságú legyen a tda7294 híd nyáklapja.
Ja és ezt még tükröznöm kell?
Mellékeltem a rajzot.

A válaszokat előre is köszönöm.

Nyak.pdf
    
(#) carsound válasza reloop hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Ez alapján 150W / 8Ohm-hoz Ut = +/- 28V AC és Icsúcs = 1.55A-t számoltam. Ez így ~125W felvett teljesítmény / oldal. Összesen 250W. Tehát szinusz csúcsokban terhelné a 250W-os toroidot ténylegesen 250W-tal. Egy normális pufferrel, mi szükség zenéhez (akár klipp határán) a 250W-os toroid helyett másfélszer akkora? Vagy mit rontok el?
(#) Lacko12 válasza at22 hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Szia!
Ha jól látom ez a Pedro féle verzió.
A tükrözés az relatív technikától függ, itt megtalálod a tervet le is töltheted a csomagot benne a leírással nyáktervvel mindennel együtt, bár már biztos volt róla szó a topicban lehet átsiklottál felette.
Csak nyomtatnod kell az eredeti 100%-ában akár paint-ben is és pont megfelelő méretű lesz.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2013
(#) reloop válasza carsound hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Gondold újra a következők alapján: a felvett teljesítmény egy része a hangszóra kerül, mondjuk 100W. Másik része az erősítő szerény hatásfoka miatt hővé alakul, ez példánkban 80W körüli. Mindezt győzni kell a tápnak.
(#) carsound válasza reloop hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Ezt írtad, hogy "Az I áramerősséget Ut-vel megszorozva a tápból felvett teljesítményt kapjuk."
Ez a számított, tápból ténylegesen felvett 125W -> hidalt verzió 150W szinusz / 8Ohm esetén van. Tehát a félhíd (75W) szinuszhoz kell párosítani a 125W tényleges felvett teljesítményt. Megfelelő arány van a kettő között.

Alkotó ezt írta:
Idézet:
„Tehát ha a TDA7294-et kinevezzük 70W-osnak, akkor abból kettőhöz 210-280W körüli trafó már biztosan elegendő (nálam 250W tökéletesen bevált).
A hidalt változattal ugyanez a helyzet, ahhoz is elég ugyanekkora (nem kell a duplája), hiszen abban is csak 2db IC működik, csak másképpen vannak összekötve a hangszóróval.”
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2013
(#) highand válasza carsound hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Egyszerű ökölszabály vonatkozik az AB osztályú erősítőkre. A kimeneti teljesítmény felét ( kb) disszipálja el az erősítő hő formájában a kivezérlési maximumban, szinuszos jel esetén. Ez a szabály teljesen független attól, hogy hídkapcsolásban, vagy párhuzamos üzemben, vagy bárhogyan működik az AB osztályú erősítő.

Alkotó is és reloop is jót írt neked.

Tehát egy 150W-os erősítő 225W-ot igényel a tápból.

DE!!

Ezt a 225W-ot amikor a táp leadja, akkor éppen olyan állapotában van, amikor esett a táp feszültsége a terheléstől. Azaz olyan transzformátorra van szükséged, ami egyszerre tudja a 225W-hoz szükséges feszültséget és áramot. ( vigyázz, a terhelésre kiszámított feszültséghez még hozzá kell adni a végtranzisztorok, emeitter ellenállások maradékfeszültségét és az egyenirányító diódákon eső feszültséget)

Tapasztalataim szerint és itt most tapasztalati értékek következnek:

- egy 500VA-s transzformátor 250W terhelésre kb 5%-ot ejt a terheletlen feszültségéből.
- egy 300VA-s transzformátor 250W terhelésre kb 8,5%-ot ejt a terheletlen feszültségéből.
- egy 250VA-s transzformátor 250W terhelésre kb 10%-ot ejt a terheletlen feszültségéből.

Azért nem tudok pontosabban definiálni, mert egyik transzformátor gyártó sem adja azt meg, hogy mekkora kapocsfeszültség esésre definiálja VA-ben a transzformátora terhelhetőségét.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2013
(#) reloop válasza carsound hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
A tápod csúcstól-csúcsig 56V.
Nézzük a híd egyik felét. Ennek a terhelése a hangszóró impedancia fele, azaz 4 ohm.
A hídfél várható teljesítménye: 62,7W. A teljes híd 8 ohm-on valóban 125W-ot ad le.
A félhíd áramfelvétele: 2A (az 1,55 nem tudom hogyan jött ki), teljesítmény igénye: 62,7V*2A=125W. Ehhez adjuk hozzá a híd másik felét, kapunk 250W-ot. Sztereó kivitel esetén ez kell még kettővel szorozni.
Erőlejes igénybevétel (bulizás) esetén 500W-os tápra lesz szükséged. Ha nem kell számolni túlvezérléssel, és figyelembe vesszük, hogy a zenei jel változó intenzitású akkor ebből lehet némi engedményt tenni.
Alkotó kolléga két csatornáról, vagy egy hídról írt.
(#) carsound válasza reloop hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
2 x 28V (AC) az nálam 2 x 39V (DC) (Ut = 78V). Legalábbis ez így szerepel a linkeden. Továbbá miért adod hozzá a híd "másik felét"? Egyik hídnál fázisfordítás történik, áramerősség nem változik. Ettől még nem fog kétszer annyit felvenni.
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2013
(#) carsound válasza highand hozzászólására (») Márc 21, 2013 /
 
Én trafót úgy szoktam rendelni, hogy a kívánt kapocsfeszültség(ek) és az ág(anként) kívánt teljesítmény. Nem értem miért írod, hogy Alkotó és reloop is ua. írja. Alkotó világosan 250W összteljesítményű tápról ír, míg reloop ugyanezen felálláshoz 500W-os tápról.
(#) highand válasza carsound hozzászólására (») Márc 22, 2013 /
 
Alkotó arról beszél, hogy egy kétcsatornás félhíd és egy egycsatornás teljes híd teljesítmény igénye megegyezik.

Reloop eleve hídban és két csatornában gondolkodik, így természetes, hogy a dupláját számolja ki.
(#) carsound válasza highand hozzászólására (») Márc 22, 2013 /
 
Idézet:
„Tehát ha a TDA7294-et kinevezzük 70W-osnak, akkor abból kettőhöz 210-280W körüli trafó már biztosan elegendő (nálam 250W tökéletesen bevált).
A hidalt változattal ugyanez a helyzet, ahhoz is elég ugyanekkora (nem kell a duplája), hiszen abban is csak 2db IC működik, csak másképpen vannak összekötve a hangszóróval.”


Kettő 70W-osnak = 210-280W körüli trafó. Hidalt változattal ue. a helyzet. Nem tudom te ezt hogyan értelmezed másként... Hidalt verzióhoz nem szükséges dupla táp, mert nem vesz fel kétszer akkora áramot. Gondold végig hogyan működik a hidalt verzió.
(#) olahtamas hozzászólása Márc 22, 2013 /
 
Hello!
Van 2 db TDA 7294es erősitőm, és azt szeretném tudni hogy hidba igy kulön kulön erösitöként köthetem-e?
(#) at22 válasza Lacko12 hozzászólására (») Márc 22, 2013 /
 
Hali! Köszi a segítséget.
(#) highand válasza carsound hozzászólására (») Márc 22, 2013 /
 
"Abból kettőhöz biztosan elég 250W-os"

Párhuzamosan kapcsolthoz, vagy sztereo-hoz.

"A hidalt változattal ugyanez a helyzet, ahhoz is elég ugyanekkora (nem kell a duplája)"
(#) reloop válasza carsound hozzászólására (») Márc 22, 2013 /
 
Értem a problémádat. Gondolod a híd másik fele szerelemből fog dolgozni? A híd két felének áramfelvétele hogyne adódna össze.
A +/-39V táppal nem fogod átlépni az IC hőleadási korlátját? Kukkants bele az adatlapba, mit ajánl hídkapcsoláshoz. Ezt láttad már?
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2013
Következő: »»   405 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem