Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » UV-s NYÁK levilágító készítése
Lapozás: OK   110 / 136
(#) proli007 válasza chopper800 hozzászólására (») Aug 16, 2013 / 1
 
Hello! Ha párhuzamos ágak vannak, akkor célszerűbb a feszültséget stabilizálni, és az áramot a Led-el soros ellenállással beállítani. Ekkor nem kell az áram összegzéssel/elosztással bajlódni. Ha áramosztás van, az áramgenerátornak nem sok az értelme.

Ha van 14,5V feszültséged, azt az LM317-el 12V-ra tudod stabilizálni. Ha három Led van sorosan, az 3*3.5V=10,5V. Így az áramkorlátozó ellenállásra 1,5V feszültség marad. "0mA áramnál az ellenállás értéke 1,5V/20mA=75ohm lesz. Így az ágak száma nem számít, mert a feszültség állandó értékű lesz. Ha az LM317 osztójában 240ohm-ot és 2kohm-ot használsz, a kimeneti feszültség 12V lesz. üdv!
(#) chopper800 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Köszönöm a segítséget.
Üdv.
(#) chopper800 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Szerbusz.
Akkor mondhatjuk azt hogy a mellékelt alapkapcsolás kivitelezhető, valamint egyszerűbb ha a mellékelt lm317 kapcsolással hajtom meg vagy egy egyszerű hálózati 12v adapterrel.
Üdv.
(#) proli007 válasza chopper800 hozzászólására (») Aug 16, 2013 / 1
 
Így a tápegységnek, minimum 3W-osnak kell lenni. Lehet stabi nélkül is, de akkor célszerű ha az adapter stabilizált. Mert ha nem, ki kell számítani az áramváltozást. üdv!
(#) chopper800 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
Köszi a segítséget.
Üdv.
(#) johny999 hozzászólása Szept 2, 2013 /
 
Sziasztok,

szeretnék megpróbálkozni az UV-s nyák gyártásával. Szerintetek egy 15x15cm-es felületre elég 8x8db 5mm-es UV led (LED UV 5mm Ultraviolet)?
(#) lucky válasza johny999 hozzászólására (») Szept 2, 2013 /
 
Szia!
A ledtől függ. Pontosabban a világítási szögétől.Továbbá függ a led és a panel távolságától.
Javaslom valamilyen próbalapon építs össze 2-3 db-ot majd egy sima nyomtatóba való papíron ellenőrizd a világítást. Akkor jó ha a körök átfedéssel érintkeznek.
(#) johny999 válasza lucky hozzászólására (») Szept 3, 2013 /
 
Értem, jó volna tudni hogy milyen fokban szórja a fényt a led de sajnos az nincs megadva. De gondolom úgy 30-50° lehet. Mindenesetre akkor először kipróbálom ahogy írtad aztán meglátjuk.
(#) papus51 válasza johny999 hozzászólására (») Szept 4, 2013 /
 
Sziasztok!
Eszembe jutott néhány gondolat a levilágítással kapcsolatban.
Az egyik fontos szempont, hogy a fénysugár ne tudjon a rajzolat (maszk, film) alá világítani, mert abban az esetben elvékonyodnak a vonalak. Ennek kiküszöbölésére két módszer van.
Az egyik: távoli, pontszerű fényforrás alkalmazása, ami gyakorlatilag párhuzamosnak tekinthető fénysugarakat eredményez.
A másik: a film emulziós oldala van közvetlen kontaktusban a lemezzel, így a fény nem tud a vonalak alá hatolni.
A hogyományos nyomdai levilágítókban általáben egyetlen fém halogén fényforrást használnak, kb. 1m magasságból.
A másik szempont, hogy a megvilágítás térben egyenletes legyen.
Ezt vagy az előzőben leírt elég távoli fényforrással lehet megvalósítani vagy elég nagy felületű homogén fényforrással, de ennél az alávilágítás esélye megnő.
A harmadik szempont, hogy a fényforrás hullámhosszának ajánlatos megegyeznie a fotolakk spektrális érzékenységével, ami a használatos fotolakkok (P20) esetében kb. 360nm. Ezért nem nagyon értem az UV LED-es levilágítól erőltetését, mivel az UV LED-ek hullámhossza 400nm felett van és ráadásul a teljesítményük is elég szerényke.
(#) johny999 válasza papus51 hozzászólására (») Szept 4, 2013 /
 
Így most akkor megint elbizonytalanodtam
(#) papus51 válasza johny999 hozzászólására (») Szept 4, 2013 /
 
Leírom én mit csináltam.
Tintasugaras nyomtatóval nyomtatok OfficeDepot-ban kapható, víztiszta fóliára. Itt egy kicsit kell játszadozni a nyomtató megfelelő beállításával a nyomat jó fedettsége érdekében, de ha egyszer megvan a megfelelő beállítás akkor legközelebb már nincs vele gond.
A nyomtatást ha szükséges tükrözni kell, hogy a fólia festékes oldala kerüljön közvetlenül a NYÁK fotolakkos oldalához.
A levilágítóm 4db 15W-os UV fénycső kb. 15cm magasságból, aminek a hullámhossza illeszkedik a fotolakkhoz. A levilágítható méret A/4-es (210 x 297 mm). Azt gondolom ennél nagyobb méret nem nagyon fordul elő amatőr környezetben.
Ezzel 0,2 mm-es vezetékeket tudok biztonsággal gyártani.
Maratáshoz sósav és hidrogénperoxid gyorsmaratót használok.
Az egész műveletsor levilágítástól a lemaratott NYÁK-ig kb. 20 perc.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2013
(#) kaqkk hozzászólása Szept 9, 2013 /
 
Kész a kétoldalas levilágítóm ! Pausz papírral és lézeres fóliával is 8 másodperc a levilágítási idő (DRY fóliánál) Kettő darab 6 csöves arc szoli egy db időzítő és a vákuum keret középen
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2013
(#) kaqkk válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
Szívesen fel és " levilágosítok "bárkit akinek kérdése van Köszönöm a dícséretet
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2013
(#) papus51 válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
Nagyon profi lett a le-felvilágítód. Gratulálok.
Kérdés: a pausz használatakor milyen tapasztalatod van a méret tartással? Nem nyúlik-e? Nekem korábban az volt a tapasztalatom, hogy nagyon érzékeny a levegő nedvesség tartalmára.
(#) kaqkk válasza papus51 hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
Én hp2100 lézer nyomival használom nem tapasztaltam méretváltozást a pauszon
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2013
(#) kaqkk válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
ezért jó a vákuum keret :összehúzza a szájukat...nem pletykálnak szolizás közben
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2013
(#) kaqkk válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
Így

szolarium.jpg
    
(#) 1984white válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
Sziasztok!
HP lj 1100 lézernyomtató mennyire alkalmas "fotózós nyákkészítésre"?
600dpi-s a masina.
Milyen papírt javasoltok?
(#) kaqkk válasza 1984white hozzászólására (») Szept 10, 2013 /
 
Pauszt-vagy lézerfóliát
(#) c27 hozzászólása Szept 27, 2013 /
 
Sziasztok!
Egy kétoldalas A4-es levilágítóhoz hány db 8W-os UV cső kellene? Én ahogy számolgattam oldalanként 5-6db (alul-felül). Esetleg valakinek nincs egy kis tapasztalata, hogy mekkora távolságra kéne belőni a nyákot a csövektől?
(#) papus51 válasza c27 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Ha a film úgy készült, hogy a festékes felét tudod a nyák felé fordítani akkor az alávilágítás esélye minimális és így inkább arra kell ügyelni, hogy a megvilágítás minél egyenletesebb legyen a felületen, különben az előhívásnál lesznek egyenetlenségek.
Ezt a legegyszerűbben úgy lehet elérni, hogy egyrészt közel szereled egymáshoz a csöveket, másrészt fényvisszaverő felületet szerelsz mögéjük, harmadsorban pedig megfelelő távolságra szereled a csöveket a nyák felülettől.
Ha ez számít valamit: nekem 4 db kb. 40 cm hosszú 15W-os cső, 15 cm távolságról, alu lemez háttérrel A4-es méretet világít le egy oldalon. A csövek a vastagabb típusúak, úgy kb. 4 cm átmérővel, a csövek között pont egy gyújtónyi távolsággal szerelve.
A levilágítási idő gyári lakkozott nyák esetén 5,5 perc. Ezzel 0,1 mm-es réz vezetőket is tudok készíteni.
(#) kaqkk válasza c27 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Ha egy kicsit lejjebb tekersz , van két kép az én levilágítómról 25-25 centiméter a távolság ..
(#) c27 válasza papus51 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Értem.
Fényvisszaverőnek mit ajánlasz alufólia vagy valamilyen tükrös lemez? Most találtam tűrhető áron 15W-os uv csövet, de ez csak 26mm átmérőjű. Gondolom ebből kevés a 4-4db? Inkább 5 lenne jó oldalanként. (Neked akkor olyan 30-35mm távolság van a csövek között?) Viszont érdekes, hogy milyen nagy távolság kell a nyáktól a 15cm nem túl sok?
Bár azon is gondolkodok hogy lehetne költséghatékonyabbá tenni az egészet, de azért kösz a segítséget.
(#) c27 válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Igen láttam a levilágítód elég profinak néz ki, csak a méreteit nehéz megsaccolni. Érdekes, hogy ilyen nagy távolság kell a nyák és a csövek között. Gondolom ez megfelel a célnak.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2013
(#) nagym6 válasza papus51 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Sokára válasz, nekem nagy méretváltozás van pauszon, lamináláskor. Már nem csinálom. Ha nyomtatás előtt kiszárítom a pauszt, akkor is. Semmit nyomtatva párszor átment a lézernyomtatón, ami kiszárítja. Közvetlen ezután a nyákmaszk, így sem jó, nagy a méretváltozás.
(#) kaqkk válasza nagym6 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Szerintem valami rossz minőségű pauszt sikerült kifognod, vagy a laminálód "húzza meg". Én még nem tapasztaltam méretváltozást (lézerrel nyomtatom és fotózáshoz használom )
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2013
(#) kaqkk válasza c27 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Durván 40x60 cm a "hatásos felület" 6x18W fénycső (oldalanként)
(#) kaqkk válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Idézet:
„A pausz ilyen.”
Milyen ? Csak nálam jó ?
(#) c27 válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
A hatásos felület alatt mit értesz? Ha azt, hogy akkora felületet lehet levilágítani az nagyon sok. Nekem egy A4 bőven elég, már maga az A4-es se szokott előfordulni hobbi szinten. (Profi szinten meg úgy is többrétegű nyákot terveznek.) És ha mondjuk 2 cső lenne oldalanként és mozgatnám egy motorral? Persze az időigény nő, de a költségek jelentősen csökkennek. (A doboz elkészítése azért nem olyan nagy költség illetve egy csúszka + motor készítése se annyira főleg ha van hozzá anyag és motor. )
(#) kaqkk válasza c27 hozzászólására (») Szept 27, 2013 /
 
Itt a témában volt valaki aki próbálta a szkennelős levilágítást , de ha jól emlékszem nem vált be , Az arcszoli amit felhasználtam kb 50 cm es csöveket tartalmaz és 5000 körül vettem a vaterán ..
Következő: »»   110 / 136
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem