Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1471 / 2499
(#) Szpisti válasza havranarpi hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Akkor ez egy nagyon titokzatos 250VA-es trafó lehet! Azt írod másfeles réz a szekundere... akkor ott valami elkötés lesz ha így lezuhan kis terhelésre is a fesz. Vagy primer menetzárlat, de akkor magában is forrósodna az a trafó. Azért ha akad a sufniban két autó reflektor izzó (de elég az index-izzó is) , le kéne próbálni a szekunder vezetékeket a sorbakötött izzókkal.

A kivehető teljesítmény sok mindentől függhet, a közel 100W meg lehet oldalanként még egy ekkora trafóval is , legfeljebb jobban melegszik a megengedettnél. Ami hosszútávon nem szerencsés.
Persze attól is függ, mire szeretnéd használni. (Egyébként meg ha csak 80W jönne ki belőle a 100-al szemben, azt nem nagyon hallanád meg különbségképp.)
Mert ha otthoni zenehallgatásra, akkor úgysem fogod hajtani folyton 2x100W-al.
A másik ami az alulméretezett trafó miatt előjön, hogy nem lesz elég dinamika tartománya a cuccnak, azaz ha diszkózni akarsz vele a suliban, a nagy basszusbeütésektől leül a tápfesz, és nem üt akkorát a hangszóród.
De hadd beszéljelek le ezeknek a kis hibrid moduloknak az agyonhajtásáról, nem arra valók hogy zenekari vagy diszkó ládákat hajtsanak vele.

Habár - csendben megjegyzem Neked - a mi kis zenekarunk anno '84-ben egy kerthelységben 50-60 embernek egy pár STK077-el és két 15W-os gitárkombóval egész este elmuzsikált
No de akkoriban nem volt még ilyen választék, meg internet sem
(#) havranarpi válasza Szpisti hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Nem hangosítási célra szánom csupán otthoni hallgatásra.
De akkor le is cserélem azt a trafót.
utolsó indítás óta olyan hangja van mintha valahol iv húzódna benne (mint a hegesztő)
(#) havranarpi válasza havranarpi hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Jelenleg így állok vele
(#) reloop válasza DJanosi hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Szia! Ez van nekem kissé félbehagyva. Kapcsolási rajz.
Már csak annyi van hátra, hogy a beszerezhető alkatrészekhez legyen igazítva méret, lábkiosztás szempontjából.
(#) blasz hozzászólása Dec 28, 2013 /
 
Szia Reloop ,elkezdtem összerakni a nagy St-t,90vDc röl megy és talán annyi a gondom hogy melegszik eléggé.A nyugalmija az emmiteren mérve 5mV,az nem sok?Ha jól számolom 80mA körül van. Köszi
(#) reloop válasza blasz hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Szia Gábor! Mekkorák is az emitter-ellenállásaid, 0,22 ohm-osak?
(#) blasz válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Szia nem,0,47R
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2013
(#) reloop válasza blasz hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Úgy áll a dolog, hogy csak 10mA folyik egy tranzisztor-páron, tehát 40mA tekinthető nyugalmi áramnak. A 180V*0,04A az 7-8W disszipáció, igazán jelentéktelen ebben a kategóriában.
Állítsd be úgy, hogy épp megszűnjön a keresztezési torzítás.
(#) szaka válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Szia!

Sikerült találnod valami információt arról, hogy mi a teendő olyan esetben, ha 2 FET-en nagyobb az áram mint a többin?
(#) Szpisti válasza havranarpi hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Bocs hogy beleszólok, de itt gondok lesznek.
Mindenek előtt a diódákkal, mint már mondtam ezek gyengék lesznek oda.
Én ennek a trafónak ránézésre kicsit keveslem a teljesítményét is.

Aztán végre látható, hogy eddig elbeszéltünk egymás mellett: Te 2x100W-ról beszéltél és STK084-ről, amire rákérdeztem hogy hídba kötve használod-e. Mert ez a modul 50W-ot tud önmagában, és itt két külön csatornát látok, nem hídban.
Tehát a maximális terhelésed a trafó felé max. 2x50W lesz, ami 1x24V szekunder mellett 4 A áramfelvétel lesz vagy annál nagyobb (hőveszteség, hatásfok, stb) max. kivezérlésnél.
Ezt az az 1N4009 nem fogja bírni.
Ugyanakkor teljesen felesleges a 22000µF szűrés szerintem, bár inkább nagyobb legyen mint kisebb a szükségesnél.
Viszont van egy konstrukciós hiányosság is, ezt már most korrigáld, mert később nem kis gondokat okoz majd a helytelen huzalozás miatt a földhurok.

ELőször is tanulmányozd a csillagpontos szerelés lényegét, kivitelezésének módját.
Itt pl. úgy kellene kezdődnie a csillagpontnak, hogy a két elkót egymás mellett úgy fordítod össze, hogy egyik + kivezetése a másik - kivezetése mellé kerüljön, majd ezeket egy fém(réz) sínnel összekötöd. Én erre egy darab kétoldalas nyákcsíkot szoktam használni az elkó csavarok alá.
Majd ennek a nyákcsíknak a KÖZEPÉRE (!) forraszd a trafó közös kivezetését, és az összes innen elmenő testpontot. Tehát nem úgy ahogyan most van, egy szál vezeték a végfokpanel egyik felére, onnan meg a másikra!
(#) Szpisti hozzászólása Dec 28, 2013 /
 
Ja és még egyet hiányolok : nem látok a szekunder oldalon (sem) biztosítékokat. Illő lenne 2-2 biztitartót valahová felapplikálni , hely van bőven. Már csak azért is, mert élesztéskor oda biztosíték helyett könnyen be tudod iktatni az izzókat (2x12V21W autóizzó sorosan).
Az esetleges hibákból, gerjedésekből adódó ic füstölést és pluszkiadásokat jól meg lehet vele előzni!
(#) havranarpi válasza Szpisti hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Köszönöm a választ.
Az IC-k valóban hídba lesznek kötve csak oda még nem jutottam el.És így lesz 2*100W
Ha 1 IC 8 ohm-os kimenetű akkor hídban 16 Ohm -os hangszórók kellenek vagy elmegy 8 Ohm -os hangfalakkal is?
A diódákat pedig lecseréltem 25A 100V-os csavaros diódákra.
A csillagpontos kötés ajánlását köszönöm.
(#) blasz válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Köszönöm,70vDc-nél nem volt ilyen gondom,,bár nem hiszem hogy sok lenne a fesz,de minden lehet.
(#) reloop válasza szaka hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
(#) Szpisti válasza havranarpi hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Hát nem is tudom... már kezdtem megnyugodni hogy szimplán lesz
Túl sokat vársz ettől a kis 9 tranzisztoros modultól...
Nem árt bizony dupla impedanciával terhelni, ha hidalod.

De lehet jobban jársz ha ezt meghagyod 2x50-esnek, és ha nagyobbat akarsz,
beszerzel az STK4048 -ból.
Kevesebb körítés kell neki, sokkal stabilabb és "bolondbiztosabb", önmagában tudja a 150W-ot, és parádésan szól.

Neked is megemlítem, hogy egy otthoni zenehallgatáshoz készült cuccnál is sokkal többet számít egy jó minőségű és érzékenységű hangsugárzó, mint a nagy kimenőteljesítményű végfok. Egy 50W-os erősítőre ha egy 95dB/w/m érzékenységű hangszórót kötsz, ugyanakkorát szól, mintha egy 100W-osra egy 89-est tennél !!!
(#) havranarpi válasza Szpisti hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Sajna nem szimplán lesz.
4 IC-m volt ezért 4-et építettem be.
Komoly teljesítményt nem szeretnék kivenni csak egyszerű zenehallgatára készítem
A doboz már készen van és lassan a kábelezés is.Külön külön már kipróbáltm mind a 4 végmodult.Hidalva még nem.Ha a hidat 8 Ohm-al terhelem milyen következmény lehet?
(#) Szpisti válasza havranarpi hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Röviden szólva : Füst!

Csak durván számolva: P=Unégyzet / R vagyis egy szimpla stk esetén 20x20 / 8 = 50.
Ennyit is ír az adatlap. Ez mondjuk 28V-os trafó mellett igaz kb.
Ha hídba rakod, dupla lesz a kimenő váltófesz, azaz 40x40 / 8 = 200 (W).
Azaz ennyit szeretne kiszedni belőle egy 8Ohmos hangszóró. Amit sem a trafó, sem az stk nem bírna.
Attól hogy van 4 végfokod, még nem biztos hogy ragaszkodni kéne az összes elhasználásához. Jók lesznek azok tartaléknak, ha ezek elpukkannak...
De innentől kezdve aztán azt csinálsz amit akarsz
(#) szaka válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Köszönöm!!!!
(#) havranarpi válasza Szpisti hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Köztes megoldás.
teszek rá hidalást de kapcsolót is így majd lehet választani.
8 Ohm 4*50W vagy 16 Ohm 2*100W
(#) soos csaba hozzászólása Dec 28, 2013 /
 
Sziasztok! Van nálam egy FISHER CA-905 típusú erősítő aminek a fél oldala nagyon recsegve szól, a probléma az volt vele hogy a gazdája több hangszórót tett rá mint amennyit kellet volna és a végfok tranzisztorok zárlatba voltak menve mind két oldalon!, most a végfok tranzisztorokat le cseréltem TIP 35 TIP 36-osokra. A fél oldal megyen tökéletesen azzal nincsen baj, de a másik oldal nem szól jól, mert a végfok részben van egy LA2500-as integrált áramkor ami a végfok üres járati fogyasztását állítaná, és a kimenetet is figyeli, gondolom azért hogyha növekszik a kimeneti hangerő ahhoz állítsa a finál tranzisztorok nyugalmi áramát. A kérdésem az volna, mivel hogy nem lehet ezt az integrált áramkort már kapni hogyan tudnám helyettesíteni ezt az IC-t?. Egy kis rajzot vagy tanácsot várok a hozzá értő kollégáktól, hogy hogy lehetne meg oldani ezt a problémát?. Fel teszem a rajzot is az erősítőről.

Névtelen.png
    
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Szia! Mekkora a feszültségkülönbség az LA2500 1-es és 5-ös lába között, hogy IC hibára gyanakszol?
(#) t4nt1zjeee hozzászólása Dec 28, 2013 /
 
Üdv skacok! Adott egy TDA1554Q erősítő aminek teljes terhelésen az áram felvétele 12V-on 2,5Amper.. Na mármost az L7812CV stab ic csak 1,5Amperig terhelhető... Hogy tudnák olyan tápot csinálni amit nagyobb áramerősségen tudok terhelni? Kapcsolást tud esetleg valaki? vagy valamit esetleg egy tranyó a stabkocka kimenetén? nagyobb ampert birna? help pls! előre is köszi!
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2013
(#) tiggersoft válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Ha a tápod üzem közben nem lépi túl a 18V-ot akkor mehet csak a diódahíddal és pufferrel.
Ha túllépi akkor le kell tekerni a trafóból vagy másikkal használni.
(#) reloop válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
(#) t4nt1zjeee válasza tiggersoft hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Köszi a gyorsválaszt! Ez egy 12V-os trafo 43VA 3,5A az az igazság, hogy 18,9V van pufferelve ami megy stabra... :/
(#) reloop válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Ez esetben járathatod stabilizátorral 14V-ról (kecse is káposzta is ).
(#) t4nt1zjeee válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Van 14voltos stab? Olyat még nem használtam... Az mennyi Ampert bír?
(#) reloop válasza t4nt1zjeee hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
(#) soos csaba válasza reloop hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Szia reloop! Úgy hogy egy az egybe ki vetem és akkor szépen tisztán szól az erősítő, igaz akkor a nyugalmi áram rendesen meg ugrik. De egyszerűen más már nem lehet, mert a műveleti erősítőt is le cseréltem , és a tranyókat is át mértem, az ellenállásokat és a diódákat is!. Csak ez az LA2500-as maradt.
(#) reloop válasza soos csaba hozzászólására (») Dec 28, 2013 /
 
Következő: »»   1471 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem