Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RGB színkeverés
 
Témaindító: Router, idő: Dec 2, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 11
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Ellenállás akkora kell, amit számítasz hozzá. De mivel a tápfeszültség sokkal nagyobb, mint a Led nyitófeszültsége, ugyan azt az ellenállást használva is mintegy 17% az áramkülönbözet. Egyébként célszerűbb lenne kisebb feszültségről járatni, ha az nem kötött. üdv!
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Akkor majd leveszem kisebb feszültségre, pl. 5 Volt.
Közbe összeraktam:

PWM4.png
    
(#) _JANI_ válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Hogy is jöttek ki neked azok az ellenállás értékek? Számoljunk csak utána.

Ut : 5V

ILED : 20mA

ULED : R=2V, G-B=3.5V

R = ( Ut - ULED ) / ILED

RVörös = 3V / 0.02A = 150 ohm

RZöld - Kék = 1.5V / 0.02A = 75 ohm

Ezek az értékek jöttek ki a segédprogrammal:_Link_ is. ( Természetesen egy LED-del számoltatva. )
(#) whitedrago válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Ott még 12 Volttal csináltam és így
Pl. Pirosnál: ULED : 2V
Ut: 11,8V
R = ( Ut - ULED ) / ILED
R = 9,8V / 0.02A = 490 Ω
(#) _JANI_ válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Így rendben van! OK.
(#) Stone C hozzászólása Jan 13, 2014 /
 
Mindenkinek Sziasztok !
Elsőnek BUÉK mindenkinek!
Remélem jó helyre írom a kérdésemet.
Kezdő vagyok az elektronikában ezért előre is sorry ha hülyeséget kérdezek.
Szeretnélek megkérdezni titeket .hogy ez az általam rajzolt kapcsolás így működő képes?
Egy kis magyarázat a rajzhoz:
Első szaggatott kocka : finder relé 40.52 ,a második egy RGB ledet akar ábrázolni.
(ok. tudom a szakmabeliek most veszik be az első nyugtatót )
Nekem csak két színre van szükségem , a Pirosra és a Kékre.
Alap helyzetben ha a világítást felkapcsolom akkor a Kék is világítana de ha megnyomom a féket akkor a Kéknek le kéne kapcsolni és a Pirosnak világítani.
Fék elengedése után a Pirosnak kialudni és a Kéknek ismét világítani kellene.
A másik kérdés , hogy az ellenállás jó ha az RGB led után van kötve?
Vagy tegyek mind a két szín elé egy-egy különböző (színhez igazított ) értéket?
Hűűű!
Remélem érthetően sikerült leírnom.
Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) _JANI_ válasza Stone C hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Szia! Annyira nem vészes a rajzod és a leírásod!
A relét épp lehetne másként is rajzolni, de ezzel sincs gond.
Jól van bekötve.
Mivel csak egy LED világít egyszerre ezért egy ellenállás is elég. ( Mint ahogy gondoltad. )
Csak így nem tudod az egyes színek fényerejét beállítani.
Ha ez nem gond, akkor ez a rajz szerintem jó!
(#) Stone C válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Szia !

Köszönöm a válaszodat.
igazából nem vagyok elektromos szakember ezért a rajz egy kicsit gyerekesre sikeredett és
próbáltam csak a lényegre koncentrálni.
Az RGB Led-ek száma 2 x 9 lesz majd
A Led-ek fényerejét akkor be tudom állítani max-ra ha elé teszem a megfelelő ellenállást?
Jól gondolom?
Mivel szeretném majd ezt beépíteni a kocsiba ez akkor jó, és nem csinálok zárlatot ugye?

Üdv.
(#) nedudgi válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Miért ne tudná külön állítani a LEDek fényerejét? A +12V különböző ellenállásokon menjen a LEDekre, és kész.
(#) _JANI_ válasza Stone C hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Elvileg párhuzamosíthatnád az egyes színekhez tartozó LED-eket, de én azt javaslom, hogy minden LED-nek külön tegyél áramkorlátozó ellenállást. Hiha esetén legfeljebb csak egy LED-et kell cserélned. Párhuzamos kapcsolásnál ha kiesik egy LED annak az árama a többi LED-re terhelődik és gyorsabban tönkre mennek... De majd eldöntöd hogy szeretnéd...
(#) Stone C válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Szia!
köszönöm.
Ez jó ötletnek tűnik.
Akkor 2x9 led elé 36db ellenállás kellene.
Ha a LED után kötöm akkor csak 18 db .Jól gondolom?
(#) steelbird válasza Stone C hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
A LED diódák hasonlóan viselkednek a zéner diódákhoz egy bizonyos munkaponti áramhatárig.. Ezért is használták régen némelyik erősítőben a LED diódákat munkapont beállításra, ugyanúgy mint egy zéner diódát. A vörös, 3mm -es LED diódákon 1,9 V -ra állt be stabilan a feszültség.
Kell eléjük áramkorlátozó ellenállás, azokkal kell beállítani az átfolyó áramot.
Párhuzamosan kötve, amelyiknek a gyújtó feszültsége kisebb, az fogja "elszipkázni" az áramot a többitől (valószínűleg). Ezért (is), ellenállás illik mindegyik elé, ha párhuzamosan vannak kötve.
Ha sorban, akkor persze csak egy.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
(#) Stone C válasza steelbird hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Szia!
Én 5mm RGB Led-et szeretnék használni ( 2x9db ) és Nedudgi véleménye alapján gondoltam ,hogy ha elé kötöm az ellenállásokat akkor a színek intenzitását a max-ra tudom felhúzni.
A rajzra a negatív oldalra tettem de csak az egyszerűség (és a hozzá nem értésem ) és az átláthatóság kedvéért.
(#) proli007 válasza Stone C hozzászólására (») Jan 15, 2014 /
 
Hello! Ha esetleg egy egyszerű tranyós megoldás is érdekel.. üdv!
(#) Stone C válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Szia!
Nagyon köszönöm!!
Elteszem ezt a rajzot mert elég egyszerű és számomra ( Amatőrnek) is után építhető.
Nagyon köszi még egyszer!
(#) Solos hozzászólása Okt 3, 2014 /
 
Üdv
Hozzáértők segítségét szeretném kérni....
Egy olyan kapcsolásra lenne szükségem, amely 1db RGB LED-et vezérel csak, de az lehetőleg minél nagyobb fényerejű legyen.
Automatikusan végig menne a színskálán és egy gombnyomással kimerevíthető lenne a szín. Ha megint megnyomod folytatja...(A színskála sebessége állítható, ha nem nagy szám.)
Akkumulátorról szeretném működtetni.
Minél kisebb kivitelben...
Ha tudtok LED-et, és a kapcsoláshoz megfelelő aksit, azt is nagyon szépen megfogom köszönni.(Elég kb 1óra üzemidő)

Nagyon szépen köszönöm.
(#) nedudgi válasza Solos hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
Szia!
Erre a kérdésre nehéz válaszolni, mert nem tudjuk, milyen méretekben gondolkodsz, mekkora területet szeretnél bevilágítani. A minél nagyobb fényerő nem kiindulási szempont.
(#) Solos válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
Szia!
Értem
3W pl. Találtam 3x3w power led-et.
Bővebben: Link
Ilyesmi már jó.
A nyák mérete kb! 3cmX10cm kb. +-1-2cm... Persze nem tudom mennyire összetett kapcsolás kell hozzá....
köszi...
Link javítva.
Használd a link gombot!
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2014
(#) nedudgi válasza Solos hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
Ilyesmiből ki lehet alakítani azt, amit szeretnél. Mikrokontroller nélküli megoldásról nem tudok, legfeljebb egy LEDszalag vezérlőjét lehetne átalakítani, ami - gondolom - működhet elvileg egy lítium akkumulátorról is.
"RGB mood light" kulcsszavakra sok találatot kaphatsz az interneten egy kereséssel.
Ezek a találatok általában infra vezérlős megoldással működnek. Egyszerűbb megoldás lehet egy sokbites számlálólánc értékével vezérelni a LEDedet, ami viszont egy alkatrésztemető lenne, bár elférhet egy ekkora NYÁKon.
Kérdés még a felbontás is, ha színenként csak öt fokozatot engedsz meg, akkor is eltart egy ideig, mire végigfut a skálán : 65535*egy szín ideje elég soknak tűnik.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2014
(#) Solos válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
UuU
Nagyon király...
Ezt találtam: High Power LED mood Lamp
Ez így ahogy van, nagyon jó(ha szerintetek is )
Ide be lehetne iktatni a szín megállító kapcsolót??
Ill. most pár perc alatt csak PIC16F628-04/P találtam a neten. Ez ua. mint a PIC16F628? Mármint ua. jó hozzá?
(#) nedudgi válasza Solos hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
Nem néztem át a szoftvert, de valószínűleg módosítani kell. Tudod égetni a PICet?
A PIC16F628 elavult, ezért drága. Érdemesebb átalakítani a programot PIC16F628A-ra, olcsóbb.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2014
(#) vilmosd válasza Solos hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
En meg ezt. A kollega egy kicsit RGB led fuggosegben szenved. Talalsz HW, SW leirast. Ja es kb amit kivantal.
(#) Solos válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
Nem csináltam még az égetést. Olyan nehéz?
Ez kell hozzá és a program ügye?
JDM PIC
És akkor bele kéne írni a hex kódba ezt a kapcsoló funkciót?
Vagy ennyire nem egyszerű....
(#) Solos válasza vilmosd hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
Aha itt is vannak jók.
köszi
(#) proli007 válasza Solos hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
Hello! Hogy legyen egy "nem szoftveres" megoldás is..
(#) Solos válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
hmm.... Folytasd...
Ez érdekes, itt a P1 potival pontosan mit is állítasz?
K1 kapcsolóval?
Hogy működik pontosan? Ide oda megy a színskálán, folytonosan, vagy lépésekben?
Itt használhatom a 3w rgb led-et?
6V és vajon mennyi mA lehet?

köszii
(#) vilmosd válasza Solos hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
Haaaat.. ha lehet ezt a programozot ne. Estleg ha a PC-d egy igazi 386-os valodi soros vonallal, es DOS operacios rencerrel. Ma mar inkabb egy USB csatolofeluletu PicKit2 v. 3 pogramozot illik hasznalni. A Dealextrem, vagy Aliexpress kinai elektronikus szupermarket-ban mar 12-15 $ kozott megkaphato. Szoval a program modositashoz kell az eredeti ASM, C vagy mas nyelvu forraskod, a hozza tartozo compiler, es persze egy kis ismeret a programozas muveszetebol.
(#) proli007 válasza Solos hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
A kapcsolási rajzból elég jól látszik a működése. A színek vezérlését egy számláló végzi. A számláló kimenetén három 4 bites egyszerű digitál-analóg áralakító van. Így az analóg kimenti jelek szabályozzák a három dióda fényerejét. Minden Led 16 árnyalattal működik, így 2^12 a variációk száma. Az U2 a léptetési ütemjelet szolgáltatja. A P1-el lehet állítani a léptetési sebességet, és a kapcsolóval meg lehet az ütemadót állítani. ekkor a számláló áll, és marad az a szín ami éppen ki lett keverve. Ha kikapcsolod, akkor folytatja. Nem ide-oda megy a színskálán (mert azt nem is tudom mit is jelentene), hanem 0..15 lépésben változtatja a pirosat. majd a zöldet az első fokozatra kapcsolja, és hozzá a pirosat ismét 0..15-ig. majd a zöldet a második fokozatra.. és így tovább, a fehérig.
Ez a "vajon mennyi mA lehet" nagyon rossz kérdés. Mert itt maximum az áramkör fogyasztásáról lehet beszélni. A Led-ek annyit fogyasztanak, amit megengedsz számukra az előtété ellenállással. A fogyasztás, meg a pillanatnyilag beállított szín keverési arányától is fog függni. Átlagosan a fehér színnél mért maximális fogyasztás fele lesz, ha végig fut. A kimenet kb. 3*2..3A-ig terhelhető.
(#) Solos válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2014 /
 
köszi szépen.
Kimerítő válasz volt.
Az egyszerűség kedvéért kérdeztem egyszerűen.
Végül is válaszoltál...

Még 1x nagyon szépen köszönöm a gyors és korrekt válaszokat...
Ezt majd megnézem, lehet még zargatlak...
(#) mehesz83 hozzászólása Dec 19, 2014 /
 
Sziasztok! Olyan problémám lenne, hogy nem rég vettem rgb led szalagot pár nap jól müködött aztán össze keveredtek a szinek ill nem keverednek rendesen. Mondom a pontos gondot ha kikapcsolom világít a piros halványan aztán be kapcsolom piros erősen világít át váltanék zöldre és helyette piros és kék világít aztán átkapcsolok kékre zöld és piros világít . Segítsetek légyszi
Következő: »»   8 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem