Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   96 / 132
(#) bajuszrichard válasza mraulajos hozzászólására (») Feb 5, 2014 /
 
Szép kivitelezés!
Kuporgatok a cuccra
(#) mmajka hozzászólása Feb 16, 2014 /
 
Kedves Urak!

Igazából a másik fórumban is feltettem ezt a kérdést, de ide is tartozik.

Remélem tud valaki segiteni nekem egy kicsit. Vajon mit is tudhat ez az ősrégi Tesla hangváltó. Az adatokat a képen megtaláljátok. Vagy lehetne e átalakitani?
A mély az M.N.C 30325, magas SAl dm75 lenne.
Nos ami kellene nekem 2 utas kb 80W os váltó 8 Ω on. A minőség annyira lényeges, hogy lenne valami ami csörög az udvaron mikor kint dolgozom. Valakinek ötlete a bekötést illetően?
Válaszaitokat előre is köszönöm!
(#) ptesza válasza mmajka hozzászólására (») Feb 17, 2014 /
 
Ezekből az alkatrészekből már lehet másodrendű váltást csinálni , de kelleni fog még egy tekercs , amit akár te is elkészíthetsz ,és egy plussz ellenállás, amivel a magasat tudod visszafogni ha nagyon túlharsogná a mélyet meg a közepet. A magas nem véletlenül van fordított polaritással.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2014

váltó.png
    
(#) mmajka válasza ptesza hozzászólására (») Feb 17, 2014 /
 
Köszönöm a válaszod!

A Tekercsek elkészitése nem jelent gondot. Itt a fórumon láttam témát a méretezéssel kapcsolatban. Az ellenállás 5W os kell, hogy legyen?
(#) ptesza válasza mmajka hozzászólására (») Feb 18, 2014 /
 
Igen legalább 5W. Ha gond van vele majd cseréled nagyobbra.
(#) bor5 hozzászólása Feb 25, 2014 /
 
Hello Mindenkinek!!!!
Lenne egy olyan problémám hogy egy ugyanolyan hangváltó mint a mellékletbe láttok, na szóval ilyen jutott a kezembe és nincsenek meg a kondik hozzá. De találtam hozzá képet,és azt szeretném ha valaki meg tudná mondani a kondik értékét hogy ujjá tudjam építeni!!!!
(#) pjg válasza bor5 hozzászólására (») Feb 25, 2014 / 1
 
Fentről lefele: 10mikrós 80V, 50mikrós 70V, 20mikrós 70V.
(#) bor5 válasza pjg hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
és az a hosszú bordó az milyen???
(#) bor5 válasza pjg hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Ez milyen??
(#) Travolta válasza bor5 hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Az egy 8-10W-os ellenállás. De mivel a felirat a masik oldalán van, nehéz megsaccolni.
(#) bor5 válasza Travolta hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Köszi a segítséget!
Amúgy a bekötés az jónak látszik?
(#) ptesza válasza bor5 hozzászólására (») Feb 25, 2014 /
 
Bipoláris vagy fólia kondi kell , ez azért nem mindegy.
Mihez kell a váltó?
(#) bor5 válasza ptesza hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
50v és a 25v kondik is jók bele?? mert nincs 70v kondim!
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2014
(#) granpa válasza bor5 hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Ezek elektrolit kondik (polaritás függő). A kimenő feszültségtől függ, de nem véletlenül 70V-osak.
(#) bor5 válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
egy 40w erősítőhöz kell! ahhoz jó lenne az 50v?

A mondatokat nagy kezdőbetűvel kezdjük!
A mértékegységek jele (áramerősség amper) A, (feszültség volt) V, (teljesítmény watt) W, nagy betűvel jelöljük! Mod.
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2014
(#) granpa válasza bor5 hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
40W-os erősítő mehet 12V-ról is (~4A), mehet 60V-ról is (0.8A). Hány voltos a tápja?
(#) ptesza válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Hát ezt mondom én is , váltakozó áramú rendszerbe polarizált kondi?
Bipol elko kell.
De mielőtt megvenné jó lenne többet is tudni , egyáltalában kell -e ez.
(#) Janoo válasza bor5 hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
Üdv.
A moderátor szerintem főállásban magyar tanár. Egyébként igaza van, de túlzottan kiigazító és lelkes.
(#) ptesza válasza Janoo hozzászólására (») Feb 26, 2014 / 1
 
Szerinted.
Szerintem aki még írni sem tud... Az milyen kérdést tesz fel ? Milyen választ vár ?
(#) bor5 válasza granpa hozzászólására (») Feb 26, 2014 /
 
12V autó erősítő!
(#) pedav hozzászólása Feb 27, 2014 /
 
Sziasztok!

Valaki tudna pontos infót adni a SAL HV 621 4 Ohmra tervezett autós hangváltóban lévő tekercs értékéről. Volt nekem ilyen ha jól emlékszem a magas előtt volt egy 6,8µF 50 V-os kondi és egy soros talán 5w 1 Ohm ellenállás(lehet nem így van nem emlékszem pontosan) viszont a tekercsről nem tudok semmit szeretném megtudni, hogy lémagos vagy ferrites volt-e és hány mH?

Nagyon köszönöm!
Üdv.
(#) earbash hozzászólása Feb 28, 2014 /
 
Sziasztok!

Van nekem egy ilyen (szerintem) nagyon egyszerű hangváltóm, de tüzetesebben átnézve nem értem a bekötését, illetve hogy mi, miért van rajta úgy bekötve, átkötve ahogy. Egyszerűen nem jövök rá hogy hogyan lehetne polaritáshelyesen, normálisan bekötni, mert ahogyan én néztem van rajta olyan pont mikor a 2 pólus egymásba van kötve?! Nem értem, kérlek segítsetek!

Eleje
Hátulja
(#) ptesza válasza earbash hozzászólására (») Feb 28, 2014 /
 
Szerintem két utas, már.

Ahol az ellenállás van sorosan az a magas szekció, előtte találni kell egy soros kondit.
A mélynél egy soros tekercsel indít, és utána párhuzamosan egy kondi , ami után a hangszórót lehet bekötni.

Egyébként bárki csinálta rengeteg hibát vétett.

Az ilyen tekercs elhelyezéssel transzformátorként működnek. Jóval távolabb kell tenni őket és az sem árt ha el van forgatva.
Ezek a kondik nem valóak ilyen helyre.
Gondolom a feszültség nagy az érték meg nF -os .
olyan 1-2 µF körüli kondik kellenek általában.
(#) Tibi98 válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Szia! Valóban érdemes a hangváltót ily módon feljavítani, azonban én az alkatrészek elhelyezését illetően mindenképpen megfogadnám az alábbi cikkben írottakat. Egy induktivitásmérővel Te is könnyen megmérheted, mennyit számít... (és akkor az még csak statikus állapot, sehol nem beszéltünk a dinamikus viselkedésről... hajaj)

tekercsek elhelyezése
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) soos csaba válasza Tibi98 hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Szia! Hát angolul nem sokat tudok sajnos, de elég nagy panel kellene ahhoz hogy úgy el helyezem a tekercseket ahogy az oldalon magyarázzák. Látom nem javasolja két tekercs egymás mellé el helyezését, na de kérem ki tartsa ezt be, több gyártó közel egymás mellé helyezi el a tekercseket!, igaz úgy ahogy az oldalon el magyarázza a tekercsek elhelyezését úgy nem zavarhatják be egymást a tekercsek. A hangváltót igen érdemes volt fel javítsam mert az eredeti amint írtam szörnyen rossz volt, és bipoláris kondenzátorokkal volt el látva. Ezt a hangváltó kapcsolást egy régi Román TEHNIUM könyvből néztem ki, amiben több rajz is volt különféle dobozokhoz méretezve, 5,5 literes doboztól egészen 120 literes dobozig, az én hangládám 54 literes, és ebben a táblázatban pont volt egy rajz ami ehhez a mérethez illeszkedik.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) Tibi98 válasza soos csaba hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Egy 54 literes dobozba azért bőven belefér egy tágasabb váltóelrendezés, ráadásul láthatod, hogy viszonylag közel is el lehet helyezni egymáshoz a tekercseket megfelelő pozicionálással

Egyébként a hangváltó tervezés/illesztése a hangszóróhoz sajnos jóval összetettebb dolog ennél, nagyon nagy butaság lenne akármilyen összefüggést vonni a váltó, és a doboz űrtartalma között... (hacsak azt nem, hogy mekkora dobozba, mekkora váltó fér el )

Hangváltó tervezésről, hangszórók egymáshoz illesztéséről komoly szakirodalmak szólnak, szimulációs programok, stb. , és még így sem lehet biztonsággal állítani, hogy egy "papíron tervezett" hangváltóval tökéletesen fog szólni a dobozunk. Kiindulási alapnak jó, aztán ezt mérések, meghallgatások, szükséges korrekciók, ismételt mérések, meghallgatások követik, nem egy rövid procedúra.

Mindezek ellenére, ha neked sikerült így "vakon" beletenyerelni egy pont a dobozodhoz illő kapcsolásba, hát gratulálok, nagy szerencséd van, sok kellemes zenehallgatással eltöltött időt kívánok
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) soos csaba válasza Tibi98 hozzászólására (») Márc 3, 2014 /
 
Köszönöm a jó kívánságokat!. Abban igazad van hogy a hangváltót a hangszórók paramétereihez kell igazítani!, de nálam ezzel az volt a helyzet hogy a hangszórókról sajnos semmi de semmi adatom nem volt, mert ez egy gyári hangsugárzó, és nem hogy semmi adatom nincsen a hangszórók paramétereiről, kivéve hogy hány ohmosak, persze ezt is csak akkor tudtam meg mikor meg mértem őket, még a hangszórók hátulján sincs semmi fel tüntetve!. Találtam egy szép táblázatot, amiben egy rajz, egy 54 literes dobozhoz volt méretezve a következő hangszórókhoz-mély hangszóró ARN 8608, közép hangszoró-ARZ4608, magas hangszoró-ARV3604. A rajz alkatrészeit könnyen be tudtam szerezni, ami számomra nagyon fontos volt!. Ez a dolog az építés élőt úgy volt hogy vagy jól fog szólni a hangváltó a hangszórókkal vagy nem, és szerencsére nagyon tetszik a hangja!. Amit viszont nem értek, az az hogy ha meg figyeled a hangsugárzó képét a közép hangszóró széle gumiból van, és eredetileg ezzel a hangszóróval egy tekercs volt sorosan, és egy 82µF/100V-os kondenzátor volt párhuzamosan kötve, ami elég nagy érték. A kérdés miért tervezték ezt a hangszórót így hogy gumiból legyen a széle, és amolyan közép és mély átvitele legyen?. Én most csak simán közép hangszórónak kötöttem be ami a rajzon is szerepel. Fel tüntettem hogy eredetileg ehhez a hangváltóhoz milyen hangszórók is valók eredetileg!.
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2014
(#) DJanosi hozzászólása Márc 9, 2014 /
 
Sziasztok szeretnék hozzátok fordúlni egy megbizható rajz iránt. Szükségem lenne egy 2 utas aktiv hangváltóra. Lehessen állitani a metszési frekvenciát is.
Üdv:Levente
(#) granpa válasza DJanosi hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
A téma képei közt van egynéhány; ott már kerested?
(#) DJanosi válasza granpa hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Szétnéztem a képek között de semmi biztatót nem láttam.
Következő: »»   96 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem