Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ni-Cd akkumulátor töltése
 
Témaindító: Ricsa, idő: Feb 11, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 12
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /
 
Szia!

Átnézem a linkeket, köszönöm. Meg megpróbálom a töltőt is megkeresni, hátha megtalálom.
(#) proli007 válasza Remci hozzászólására (») Ápr 19, 2014 /
 
Közben rátaláltam a forrásra, ez lenne az..
(#) Remci válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 20, 2014 /
 
Köszönöm, nézem.
(#) Peet19 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Egy kapcsolóüzemű táp féleséget kéne terveznem vagy valami DC-DC konvertert.
Odáig jutottam hogy a 230~ ból egy 18V os trafóval egyenirányítás és pufferelés után előállítok 30-31V egyenfeszültséget.
Van 4db 4.8V-os 7Ah-s NiCd aksi elemem sorba kötve. Ebből egy 19.2V 7Ah-s aksi lesz amit 700mA szeretnék tölteni.
Próbáltam egy egyszerű áramkört tervezni egy sima feszültség osztóval (az egész kör 2db ellenállásból áll), de túl nagy lenne az R2 ellenállás teljesítménye. Így számoltam:

U = 30V
I = 700mA

R1 = 16 Ohm
R2 = 27 Ohm

UR2 = 19V (Az R2-es ellenálláson eső feszültség. Ez lenne az aksi töltőfeszültség.)
PR2 = 13.2W (R2 ellenállás teljesítménye). Ez nem jó. Nagyon sok. Ezért nem jó a feszültség osztós megoldás.
Gondoltam hogy egy LM317 -el beszabályozom a 19V töltőfeszültséget, de azt mondta a tanárom hogy a maradék 11V-ot akkor is el fogja fűteni akármit csinálok. 700mA nél az akkor is 7.7W. Ez is sok.
Ezért gondoltam hogy egy kapcsolóüzemű táp féleséget csinálnék és úgy tölteném a kis aksikat. Ez amúgy egy aksis reflektor lámpa lenne.
Ha nem jól gondolom és van valakinek valami jó tanácsa vagy ötlete és tudna segíteni azt szívesen venném.
(#) kadarist válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Erre a célra nem a legideálisabb az 555, mert vannak speciális flyback kapcsolóüzemű topológiához való IC-k, amelyek trafót hajtanak meg. Egy nagyon elterjedt egyszerű kapcsolású IC: Tervezési segédletek. Keress a saját igényeidnek megfelelő teljesítményű áramkörtípust. A töltésvezérlést viszont külön meg kell oldani, mert ez csak a tápegység része a töltőnek.
(#) eSDi válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Üdv!

Teljesen rossz irányból közelíted meg a dologot. NiCd akkuk töltéséhez nem állandó feszültség kell, hanem állandó töltőáram. Az LM317-el nagyon egyszerűen tudsz csinálni egy áramgenerátort. Bővebben: Link A trafó utáni egyenirányított és pufferelt feszt minden plusz dolog nélkül rákapcsolhatod. 700mA-es töltőárammal 12-14 órán keresztül kell majd töltened. Esetleg még kiegészítheted egy időzítővel, amivel a töltési idő végén leállíthatod a töltést.
A melegedést sajnos nem fogod megúszni, méretes hűtőbordára kell szerelni az IC-t, de amint látod az ellenállás nem kell, hogy túl nagy teljesítményű legyen. A Vref pedig 1.25V, ez nincs a linkelt képen.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) Peet19 válasza eSDi hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Szia!
Köszi most már a lényeget értem, de még mindig nem teljesen tiszta. Az 1.25 Vref az az ADJ és az OUT között eső feszültség? Ha 700mA -t akarok akkor 1.7 Ohm legyen az R?
De ha a feszültséget beállítom 19V -ra akkor ez az IC bemenő és a kimenő lábai között fog esni?
Ha igen akkor az 13.3W -ot fog fűteni. Nem sok az egy kicsit?

Hogy érted hogy a puffer kondi utáni feszt rákapcsolhatom 700mA -el? Az 30V 700mA -el nem sok az aksinak (19.2V / 7Ah)?
(#) eSDi válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Igen 1.7Ohm-os ellenállás kell. A feszültséget nem kell állítani, mert mindig változik az akku töltöttségétől függően az azon eső feszültség. 19V-os pakk = 16 x 1.2V, de a töltés közben a cellafeszültség elérheti az 1.6V-ot is. Ezért én mindig 1.7V-al (kb 1.4-1.5 szeres szorzó) szoktam számolni, amiből az következik, hogy a teljes pakk feszültsége töltés közben felmehet 28V közelébe is. Az IC-n elfűtendő teljesítmény is ebből adódóan változik. De ha a 19V-al számoljuk, akkor
Vbetáp-Vakku=VLM317.
30V - 19V = 11V
11V x 0.7A = 7.7W (VA)

És igen, a feniekből adódóan rákötheted, nem sok nekni.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
(#) Peet19 válasza eSDi hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Értem köszi.
Még annyit, hogy az LM317 -nek nem sok a 700mA? Mekkora a max. áram amit át lehet rajta hajtani? Ja, és ha áramgenerátorként használom, akkor a feszültséget már nem tudom szabályozni?
(#) eSDi válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 25, 2014 /
 
Van belőle nagyobb áramot elbíró változat is, talán 2A-es, vagy 3A-es. A feszültséget csak egy másik LM317-el tudnád szabályozni, de a te esetedben ez teljesen felesleges.
(#) hibbantpasi válasza Peet19 hozzászólására (») Máj 26, 2014 /
 
Szia!
Esetleg ezzel a kapcsolással (én is ilyet épitettem az akkus fúróm töltéséhez), értelemszerűen átszámolva az ellenállásokat.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2014

charger.png
    
(#) Peet19 válasza hibbantpasi hozzászólására (») Máj 29, 2014 /
 
Próbálkozom, köszönöm.
(#) jointsilver36 hozzászólása Máj 31, 2014 /
 
Sziasztok!Van nekem 10 darab 1750 Ma tölthető elemem,ehhez szeretnék kérni aksitöltő kapcsolást ha van valakinek.Olyan kellene ami jelzi leddel ha az aksik feltöltöttek.Az elemeket sorba kötném és úgy tölteném.Előre is köszi.
(#) Peet19 válasza hibbantpasi hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Megcsináltam az aksi töltőt 2db lm317 -el. Jó lett
Az egyikkel belőttem a feszültséget 21.5V -ra, a másikkal meg az áramerősséget szabályoztam be 700mA -ra hogy fix áram legyen a NiCd -nak.
Még egy kérdés.
Kellene nekem az akku töltésének a karakterisztikája. Ha valaki tudna nekem küldeni azt nagyon megköszönném. A karakterisztika alapján talán ki tudok találni valamit a töltés visszajelzésére. Vagy ha esetleg van valakinek valami ötlete hogy tudnám figyelni az akku töltöttségi szintjét töltés közben az kérem ossza meg velem.
Előre is köszönöm.
(#) Bakman válasza jointsilver36 hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Olyan kapcsolást keress, ami egyenként tölti az akksikat. Egyszerre tíz darab töltésével gyorsan tönkre lehet tenni egyenként őket. Az egyik még nincs tele, a másikat már túl is töltötted.
(#) nedudgi válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Mellékeltem két adatlapot.
Ahogy Bakman kolléga írja, sorbakötött cellákból álló akkupakk könnyen tönkremehet. Bár a NiCd cellák elég jól viselik a túltöltést, de azért ők sem rajonganak érte. Érdemes időnként cellánként is tölteni. Az akkupakkot érdemes úgy kialakítani, hogy minden egyes cella külön is tölthető/kisüthető legyen.
(#) elektronika95 hozzászólása Jún 4, 2014 /
 
Sziasztok!
Bocsi tudna esetleg valaki segíteni abban hogy van egy Black and Decker furocsavarozo es nem tudom mekkora a 12 V akksi kapacitása!(nincs rajt)
Aksi tipusa: NiCd A9252 England SL 1 3YD
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) nedudgi válasza elektronika95 hozzászólására (») Jún 4, 2014 /
 
Nem valószínű, hogy megtudod, amíg szét nem szeded.
Ez egy igen titkos adat, mert a B&D oldalain nem találtam semmi információt. Utángyártott akkumulátorok kapacitását 1300 és 3000 mAh közé taksálják az eladók. Az utángyártott valószínűleg nagyobb kapacitású, újabb technológiával készült.
(#) Peet19 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Köszi a pdf-eket. Hogy hogy tönkremehetnek a cellák ha sorba kötöm őket? Egy komplett akupakkot tervezek ahol sorba kötök 15db 1.2V -os cellát. Így gondoltam tölteni, azért is méreteztem hozzá az akkutöltő elektronikáját. Egy zárt rendszerbe lenne, nem nagyon tudom megoldani hogy külön-külön cellánként ki lehessen sütni.
(#) nedudgi válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Nincs két tökéletesen egyforma cella, valamekkora eltérés mindig van. Ez eleinte nem okoz problémát, de a sokadik ciklusban már megnő a különbség. Néhány év folyamatos használat után bekövetkezik a baj. Ezért kell a kiegyenlítés.
(#) Peet19 válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Néhány év?
Értem a lényeget, de akkor ez nem olyan nagy probléma, köszi .
(#) elektronika95 hozzászólása Jún 5, 2014 /
 
Fontos lenne tenyleg hogy mekkora a kapacitása ennek az akkumulátornak!
(#) nedudgi válasza elektronika95 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Ha idősebb akkumulátor, akkor a kapacitása valószínűleg csökkent az évek folyamán. Sajnos a B&D elég titkolózó, így konkrétumokat nem lehet megtudni a kapacitásról. Ha fizikailag passzol, és 12V NiCd az akku és a töltő akkor lehet tölteni vele, nézegetni kell az akku hőmérsékletét. Ha elkezd melegedni, akkor be kell fejezni a töltést.
A töltési idő megváltozik, ha más áramú töltőt használunk. A régi töltőre mi van írva?
(#) Kovidivi válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Néhány év, vagy ha nincs szerencséd, fél év. Ha egy cellának kisebb a kapacitása, mint a másiknak, akkor ez a cella túl fog töltődni. Ha túltöltődik, megint károsodik, csökken a kapacitása, ördögi kör. Egy cella fel is tud gyulladni. Ezt súlyosbítja a memória effektus is.
(#) SzAndras00 válasza elektronika95 hozzászólására (») Jún 5, 2014 /
 
Szia!
Ha eredeti, akkor valószínűleg 1,25 Ah, ha kicsit vastagabb, akkor 2 Ah. Utángyártottban meg bármilyen lehet!
András
(#) balint730 hozzászólása Júl 2, 2014 /
 
Sziaztok.
Mekkora ellenállást tegyek áramkörlátozónak? mert most egy 10ohm-os 5W os van de az nagyon melegszik. (R1-es nálam 10ohm de még azis kicsi)
Üresjáratban az adapter 33.4V-os.
Előre is köszönöm a segítséget.
Kapcsolási rajz mellékelve.

FURO-CHG.png
    
(#) nedudgi válasza balint730 hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
Melegszik, mert áram folyik rajta. Milyen akkut töltesz?
(#) balint730 válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 2, 2014 /
 
14,4V-os 1200mAh 10ohm os R1-el túl erős fénye is van a sárga lednek. De a piros előtétellenállása melegszik alig lehet megfogni (ott jó a fényerő) ha nincs rajta akksi, nem ég a sárga.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2014
(#) nedudgi válasza balint730 hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Egy ilyen akkupakknak sok ez a feszültség. Ez az eredeti tápja? Terhelve, töltés közben mekkora feszültség van a táp kimenetén?
Ha nem írod le teljesen a körülményeket, akkor eltart egy ideig, amíg kibarkochbázza az ember, mi a szituáció. Ami neked természetes, mert ott van előtted a szerkezeted, másnak nem az. Ráadásul, aki segíteni szeretne, egy megfelelő alkatrészekből összeállított, jól működő megoldásból indul ki.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2014
(#) balint730 válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 3, 2014 /
 
Sajnos az eredeti tápja tönkrement. Ezzel a táppal szeretném megoldani ha lehetséges. Terhelve az akkun 18.2V van ezzel az áramkörrel a táp kimenetén pedig 22.5V
Következő: »»   10 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem