Fórum témák
» Több friss téma |
Az 1W körüli LEDek hatásfoka a legjobb. Nagyobb teljesítménynél a hatásfok némileg csökken. Az sem mellékes, hogy több kisebb teljesítményű LED olcsóbban hűthető.
Na jó, de abból kell vagy 20 db
De ha mégis kicsit tennék, tuti 3W-osokban gondolkodnék Ja, és maradt az, hogy 12V a tápfeszültség. De mit szólsz ehhez? Bővebben: Link
Egy nagy helyiséget kell bevilágítania.
Nem nagyon értek hozzá, ezért kértem a segítségeteket Bármilyen tanácsot meghallgatok
Menjünk át a powerLED topikba, mert kapunk a fejünkre...
Sziasztok!
Egy extra kérdés. Hallott-e már valaki infra LED-es szalagról? Létezik-e egyáltalán? Üdv: Gábor
Az imént méregettem egy db LED szalagot. 5 cm-en 3 db 5050 fehér. és 3 db 151 jelölésű ellenállás. Az ugye 150 Ohm. A kapcsolás 3 db LED dióda sorba kapcsolva egy 150 Ohm -os ellenállással. Amin felakadtam.
A LED feszültsége katalógus szerint 3,4V, ekkor az átfolyó áram 20mA. 3x3,4V=10,2V. Ha 12 V-ra kapcsolom a szalagot akkor 12-10,2/0,02 azaz 90Ohm értékű ellenállás kell. De mivel a 3db. LED-del sorosan 150 Ohm -os az ellenállás, azon a 20mA, 3 V feszültséget ejt. Tehát ahhoz, hogy 20 mA folyjon a LED-eken és a 150 Ohm -os ellenálláson 10,2 + 2 =13,2V feszültséggel kell táplálni. Visszafelé számolva 12V-tal táplálva a 3db. LED-det 12mA áram fog folyni. Jelentősen csökkentve a fényerőt. Jól gondolkodom? A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2014
Jól gondolod. Az ok egyszerű, ezeket körülbelül 12V feszültségre méretezik, akár autóban is használhatók. Ott pedig lehet akár 15V is a feszültség. Emellett a megfelelő hűtés nem garantálható, ha autóban használják.
A 12mA áram szabad szemmel alig érzékelhető fényerőcsökkenést jelent, ellenben az élettartam jelentősen hosszabbodik. Ráadásul a katalógus szerinti feszültség eléggé nagy szórást jelent.
Köszönöm, esetleg fellelési helyet is tudsz?
Üdv: Gábor
Legközelebb Kínában , de piszok drága.
Halogén "elektronikus" tápjával lehet-e LED-szalagot etetni ?
100W tápon van 3*20 w halogén izzó, és kicsit keveslem a fényét. Jó lenne LED szalagokkal kiegészíteni ( 2-3 * ~20 cm ...) Köszi !
Ha a táp kimenete váltóáramú, akkor nem, illetve csak egyenirányítás után.
Sziasztok! Zselés akkura szeretném kötni a led szalagot, viszont az akku feszültsége magasabbról indul, mint 12v. Mivel tudnám biztosítani, hogy ne kapjon túl sok feszkót?
Nem lesz semmi baja. Túl nagy ellenállás van a szalagon.
12 V váltó egyenirányítva kicsit sok lesz .. ? Dobjak elé egy 7812 IC-t ?
Nem zavarja meg az "elektronikus trafó" működését ?
Biztos, hogy váltót ad ki magából az az elektronikus trafó?
Bármilyen egyenfeszültségű kimenetű ÉS elég áramot tudó tápegység megfelel neked, mint pl telefon töltő tápegység, laptop töltő tápegység, régi gép tápegysége.
A sokféle LED szalagok más-más teljesítményt (12V egyenfeszültséget és más-más áramot) igényelnek. AMENNYIBEN ilyen LED szalagod van: 5050 típusú LED-ből 60 darab/méteres: ez 14,4W/méter, tehát a beépítendő 3 darab 20 cm-es LED szalagod teljesítmény igénye 8.64W (12V-nál ez 0,72A-t jelent). Vagy fizetsz vagy szerelsz attól függően mid van otthon és tudsz-e, akarsz-e barkácsolni. Szerelsz másik tápegységgel: Találsz egy laptop tápegységet, ami 19,5V egyenfeszültséget tud 3,34A árammal (azaz 65W-os). Teljesítményre bőven elég. A szükséges soros ellenállás, amit a laptop táp és a 3 darab LED szalagod közé köss: (19,5V-12V)/0,72A=10,42 Ohm és (19,5V-12V)*0,72A=5,4 W, tehát kell 10 Ohm és 10W, ami drága és melegszik. Előny: nem kell venned tápegységet. Hátrány: pazarolod az elektromos áramot, mert 8,64W-tal világítasz (persze mínusz a LED szalagok belsejében lévő 150Ohm-okon elfűtött 0,96W) és 5,4W-tal fűtesz, ami elég rossz hatásfok. Szerelsz a meglévő tápegységeddel: Veszel egyenirányító hidat (Graetz) + szűrő kondenzátort + soros ellenállást vagy 7812 IC-t majd dobozolsz. A számítás menetét fentebb leírtam. Itt kell barkácsolnod és szintén rossz a hatásfokod. Veszel: 12V egyenfeszültségű és legalább 10W teljesítményű tápegységet, amit közvetlenül ráköthetsz a 3 darab LED szalagodra, amire írtál is lelőhelyet. Kínából olcsóbban és hosszabb szállítási idővel is lehet venni. A hozzászólás módosítva: Szept 23, 2014
A learás, értelmezve kb. azt jelenti, hogy normál, 12 V-os, izzószálas lámpához (ami működik váltóáramról is). Egyszer kétszer volt a kezemben ilyesmi, valóban nem ajánlatos LED-hez használni. Zajos a kimenete, tele túllövéssel (izzónak nem számít). Általában négyszögjelet ad ki magából.
Amit másodszorra linkeltél, jó lehet. Esetleg a HEStore-ban is kapható tápegységek valamelyike, már a konnektorba akarod dugni.
Köszi az infókat !
A problémám csak annyi, hogy egy konyhabútorban van "elrejtve" a komplett cucc, kapcsolótól lámpákig. Kényelmesebb lett volna valamelyik lámpa mellé becsatlakozni . Valószínű jegelem a projectet, míg nem lesz kedvem szétszedni a szekrényt is .
Onix kővel burkolt dohányzó asztalba kell led világítást szerelnem. Kb. 40 m 3528-as led szalag kerül bele. Áramfelvétele kb. 8 amper. A megrendelő azt kérte hogy akkumulátor is működjön min. 2 órát. két darab 28 Ah zselés akkumulátort építek a dohányzóasztal aljába és egy hozzávaló GP töltővel tölteném. Hálozati üzem közben egy 200w-os stabilizált táp hajtaná a ledeket mert a töltő 13,8 V-al tölt és nem birná a ledeket és az akkutöltést is egyben.
Arra keresek megoldást hogy tudom megvédeni az akksikat a túl merítéstől és hálozati üzem módban összehangolni a két tápot. A ledek bekapcsolását rejtett kapcsolóval és relével oldanám meg.
Sziasztok!
Egy ilyen rgb led szalaggal van még valami tennivaló vagy össze kell dugni és mehet fel a falra?
Csak össze kell dugni, de a falon közvetlenül nincs jó helye. jobb lenne valamilyen fémcsíkra ragasztani, az segít a hűtésben.
Mindenképpen szüksége van hűtésre? Ha csak önmagában lóg a levegőben, tehát még a fal se vezet el hőt akkor Nagyban csökkenti az élettartamot?
Utolsó érvem: a falhoz nem tapad jó a ragasztó.
Nálam egy 5 m-es 5630-as szalag 12 V / 15 A-ről megy, csak egyik végén táplálva.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |