Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Sztereó DAC
 
Témaindító: meszattila, idő: Ápr 10, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   53 / 99
(#) csigabiga1 válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
Esetleg ha közkinccsé tennéd a te megoldásod, tanúlságos lehetne...
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
A GND-ket szigorúan tilos ellenállással összekötni, főleg ami az analóg szekciót illeti, ott épp az ellentéte igaz. A digitális és analóg földet szokták induktivitással összekötni, de tapasztalataim szerint csak hátránya van, előnye az égvilágon semmi, ezt mind mérésekre alapozom, tehát nem a levegőbe beszélek.

Közkinccsé egyenlőre nem teszem az biztos, de segítek abban, hogy jobb legyen a tied, ennyit megtehetek.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 6, 2015 /
 
Köszi!
Esetleg a kondik földelésével kapcsolatban még valamit?
Megnéztem sok fellelhetö tervet, és szinte mindenütt így csinálják, a kitöltö földfóliába kötik be az oda való pontokat...
A földfólia elönye hogy relativ nagy terület, ezáltal a legkisebb ellenállású összekötést biztosítja, nem? (ráadásul nem kell agyalni a vonalvezetésen sem)
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
Attól, hogy így csinálják, még nem jó. Elég sok gyári cuccot is megméregettem és igazi brummgenerátorok. A műveletierősítők lábánál elhelyezett kondk legyen minél közelebb az IC-hez földelve, de a bejövő tápnál lévő nagyobb kondik "elhúzzák" a földet és brummos lesz. Egyszerűen kövesd az elektronok útját.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 6, 2015 /
 
Ez utóbbit nem értem...
Úgy gondoltam eddig pont hogy jó a kialakítás, mivel a tápszürö kondik kvázi külön úton (piros) csatlakoznak a föld csatlakozási pontjához (sorkapocs), nem ejtve feszültséget az érzékenyebb jelföld tartományon (kék).

Amire gondolhatsz az az 5V-os föld csatlakozás az OPA-k földjéhez, az tényleg nem a legnyeröbb helyen van...
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
Konkrétan ennél nem is feltétlenül az a gond, hanem a kék vonal. A bal fele közelebb van a kondikhoz, a tápszűrés azon keresztül is van odavezetve, ezért ott potenciál különbség lesz (nagyon minimális, de a brummhoz elég) a jobb oldali vezetősávhoz képest. ez sem feltéltenül baj, de akkor mindenhol ugyannak a különbsének kell lennie, különben mormog. Mellékeltem az én tervem tápmegoldását és berajzoltam a GND útját. Ami a leglényegesebb, hogy nem véletlenül került átkötés a tervre, ami a nagy födlpont közeépre juttatja a GND-t, mert, ha a jobb szélén egyszerűen összekötöm, akkor már nem lesz szimetrikus a feszültségesés és a jobb oldal brummos lesz. Mint látod a jelenlegi panelemen is ki van javítva ez a hiba és bár hallható nem volt a brumm, de mérhető volt az egyik oldalban,, így viszont teljesen eltűnt, de még mindíg nem az igazi, még tudnék rajta mit variálni.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 6, 2015 /
 
Értem, köszi.
Ez a dolog könnyen megoldható, fel kell hasítani a földsávot egy részen.
Bár hogy öszinte legyek, ez már tényleg szörszálhasogatás...

Javítási javaslatok az 5V-os stabi környékére?

És az alap kérdés, hogy kössem be a két piros kört a földbe?
Nem baj az ha az IC melletti tápszürö kondi (10nF) a földelt (+) bemenettel kvázi össze van kötve??? Itt ugye brumm nem nagyon lehet, de nagyfrekis zaj / instabilitás??
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
Idézet:
„Ez a dolog könnyen megoldható, fel kell hasítani a földsávot egy részen.”

Pontosan! Azt nem értem, hogy a PCM analóg tápjánál mi a célja annak a 317-nek.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 6, 2015 /
 
Hogyhogy mi? Elöállítja az 5V-ot.
A DAC táp panelemen csak trafó, egyenirányítás és pufferkondik vannak, ami mind a 4(3) DAC panelt ellátja, ahol is külön stabik vannak.
Az OPA +/-12V-ra jelenleg egy táp panelt tervezek (azaz az már megvan készen), azon már rajta vannak a stabik.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
De ott van egy 7805-is. Mellékeltem egy javasltatot a műveletierősítő beköütésére.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2015

opamptap.PNG
    
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 6, 2015 /
 
Ja...
Az csak azért van, hogy univerzális legyen a panel, ha esetleg pl. késöbb úgy döntenék hogy kicserélem valami másra (LT1085-re vagy kisebb zajúra stb.) a stabit.

Köszi, bár még a felsö kör is van...

"Nem baj az ha az IC melletti tápszürö kondi (10nF) a földelt (+) bemenettel kvázi össze van kötve??? Itt ugye brumm nem nagyon lehet, de nagyfrekis zaj / instabilitás??"
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2015
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 6, 2015 /
 
Szerintem csak simán átkötöm alul szigetelt vezetékdarabbal.
Nem szép, de hatásos... Túl sok mindenbe kellene belenyúlni egyébként.

DAC lay2_.jpg
    
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 6, 2015 /
 
Akkor már elegánsabb lenne 1206-os SMD átkötéssel. Amúgy az is előny lenne, ha az IC alatt menne a GND és az én javaslatommal az is megoldódna. Ne legyél lusta, mire beülteted a nyákot már meg is fogod bánni, hogy miért nem csináltad meg rendesen.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 6, 2015 /
 
Hm, hm...
Valahogy így lehetne, de nem tudom érdemes-e. Még rágódom rajta...
Az smd átkötés érdekes, még nem is hallottam róla. De itt nem alkalmaznám.
Miért elöny az IC alatt a GND? Részben eddig is ott van. Árnyékolás?

opamptap_.jpg
    
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 7, 2015 /
 
No így valahogy?
Természetesen még szét kell huzigáljam itt-ott az alkatrészeket hogy ne legyenek túl közel a vezetösávok, de a lényeg már látszik...
Egyéb javítási ötletek?
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 7, 2015 /
 
Csak annyi, hogy a PCM analóg földjét és a kimenet földjét kösd össze rendesen, minél vastagabb vezetősávval, felejtsd el azt az ellenállásos megoldást!
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 7, 2015 /
 
Igen, mindenképp módosítom.

Ami eszembe jutott viszont, hogy nem a DAC panelen fogom összekötni a földeket, mivel 4 panelt is el fog látni a lényegében 3 táp. A tápoknál lesz 1-1 közvetlen, combosabb összekötés. Ezzel elkerülöm a kialakuló elég nagy földhurkokat...

Mivel hálálhatom meg a segítséged?
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2015
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 7, 2015 /
 
No megint csináltam egyet s mást...
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 7, 2015 /
 
Ha ugyanarról tápról járnak, akkor a digitális és analóg összeköttetés az "elején" oké, de az analógoknál nagyon nem jó. Mindegyik analóg tápot egy helyen kelene stabilizálni, összeföldelni és minél közelebb az áramkörökhöz.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 8, 2015 /
 
Elnézést, lehet még korán van, de ezt nem értem:
"Mindegyik analóg tápot egy helyen kelene stabilizálni, összeföldelni és minél közelebb az áramkörökhöz."
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 8, 2015 /
 
Ha magánál a trafónál és az IC-knél is össze van kötve, hurok lesz. Ha csak a trafónál kötöd össze, akkor brummos lehet, mert a vezetősávokon eső pulzáló feszültség megjelenik a kettő között, ha a stabkockára csak a kimenetről vezeted a földet, az még járható út. Tehát értsd szó szerint. Ne legyenek szétszórva a stabkockák, hanem egymás mellett, közvetlenül összekötött földekkel, egy helyről elvezetve a PCM analógföldjéig és a műveletierősítők földjéig.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2015

gnd.PNG
    
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 8, 2015 /
 
Világos, de ez esetemben nem megoldható. A DAC paneleken vannak ugyanis az 5V-os stabik minden DAC-nak külön egy-egy, az OPA-k (az összes panel mármint) meg egy már meglévö, stabilizált +/-12V tápról lennének ellátva. Tehát az 5 és +/-12V-os stabikat nem igen tudom egymás mellé tenni. Hacsak nem csinálok +1-1 (össz. 4db) kölön stabi panelt még a DAC panelek mellé, vagy esetleg azokat kibövítem ezzel.

Hm, ezek a stabik nem a panelen akarnak lenne, csak sematikus ábrázolás gondolom...? Vagy mégis? Akkor a bal-fenti 317-est hozzam oda le + tegyem rá a panelenkénti +/-12V-os stabikat is? Ajjaj....
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 8, 2015 /
 
Igen, ez lenne az ésszerű, a stabilizátoroknak minél közelebb szokás lenniük a céláramkörökhöz, pláne ilyen áramkörök esetben. Az ilyen előre stabilizált megoldások nem jók, mégha tele is van a net ezekkel.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 8, 2015 /
 
Pedig spórolni akartam...
Lényegében újra kellene akkor gondolni az egész panelt, egy új egyenirányító+puffert csinálni, és egy csomó + alkatrészt vásárolni.
Mi a hátránya egyébként konkrétan (a földelési nehézségeket leszámítva)?
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 8, 2015 /
 
A zaj a hátrány amit összeszednek a kábelek, a plusz ellenállás. Igencsak hajlamosak ezek az áramkörök, főleg a digitálisok oszcillálni, ha nagyon hosszú a tápvezeték. Nem véletlen, hogy a stabilizátort is a kis panelekre rakom a digitális áramköröknél, ez az átalakítópaneles megoldás is rossz, főleg ilyen frekvenciákon működő alkatrészeknél, legalább hidegítőkondi lenne a táplábaknál fenn a panelen az IC mellett, de azt is mindenki lespórolja. Erre minden IC adatlapjában felhívják a figyelmet és, ha megnzel egy TV, PC alaplapot, azokon sem véletlenül van minden IC mellett közvetlenül a stabilizátor.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2015
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 8, 2015 /
 
Köszi. Meglátjuk, ha lesz kedvem csinálok egy ilyen verziót is...
A DAC stabijait pont ezért tettem mellé. Az OPA-knál ez talán nem olyan kritikus.
Igen, arra már én is gondoltam, hogy 10n-kat (akár smd) forrasztok majd a lábakra valahogy az adapter felsö, IC-hez közeli részére. De muszáj vagyok adatpert használni, mert a panel félig-házi üzemmódban lesz gyártva, nem tudom egyáltalán tudok-e olyan vékony sávokat maratni (SSOP28), a lötstop nélküli forrasztásról nem is beszélve...
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2015
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 8, 2015 /
 
Én sima papírral csinálom a nyákokat és meg lehet csinálni, a lötstop-ot nem is értem. Nem tudom miért fáj az egyeseknek, ha kicsit továbbfolyik az ón, azonkíül semmi hátránya nincs, ha nincs lötstop én sem használom.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 8, 2015 /
 
Akkor lehet csak a tapasztalatom és kísérletezési kedvem hiányzik, még nem forasztottam ilyen soklábú smd-t...
(#) Buvarruha válasza csigabiga1 hozzászólására (») Júl 8, 2015 / 1
 
Nem nagy vaszisztdasz, de kell hozzá jó folyatószer és akkor gyerekjáték.
(#) csigabiga1 hozzászólása Júl 8, 2015 /
 
Mellékelve a tervállományok (DipTrace) szabad felhasználásra, esetleg a hibák kijavítására, továbbfejlesztésre...

MYDAC.ZIP
    
Következő: »»   53 / 99
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem