Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   110 / 132
(#) Alkotó válasza VoltsAnimations hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Ezt így nem lehet értelmezni. Fordítva gondolkodsz. Először a hangszórókat kell pontosan kitalálni, aztán azokat megmérni, utána jön a doboz kitalálása, szintén mérések, majd erre támaszkodva jöhet valamilyen váltó.
Illetve a végfokok száma sem elég. Kell 1-1 végfok a két fronthoz (mondjuk ide jó a QUAD), de utána kell még egy a sub-nak is (ez sok esetben szintén 2, amik mondjuk hídban működnek).
A hangszóró kitalálása a legkomplikáltabb ügy. Akárkit is fogsz megkérdezni, sosem kapsz világos választ, mert minden-mindent befolyásol. Kis túlzással még az se mindegy, piros vagy kék zokniban akarod hallgatni.
Az igényedből érdemes kiindulni, de hidd el, nincs világos és kitaposott út. Egy segítőkész szakértő nélkül esélytelen a dolog.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2015
(#) P_Laszlo válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 18, 2015 /
 
Idézet:
„Az igényedből érdemes kiindulni”


Csak meg kéne fogalmazni. Ahhoz meg tudni kell, nagyjából hol szól majd, és mi a cél, hangoskodás, bulihangsugárzó, mozi, vagy igényesebb zene. Úgy kezdetnek ezeket.
(#) VoltsAnimations válasza P_Laszlo hozzászólására (») Nov 19, 2015 /
 
Nos hangoskodás, házibulikba, házimozihoz sem lenne rossz, de fő cél a zenehallgatás.
(#) Kispotter hozzászólása Nov 22, 2015 /
 
Sziasztok! Valaki megtudná nekem csinálni ezt a hangváltót?? Persze nem ingyen:
Orion HS 282
(#) P_Laszlo válasza Kispotter hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Te is meg tudod csinálni. Az alkatrészek egy része benne van, csak más értékű C és R tagok kellenek.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) Kispotter válasza P_Laszlo hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Igen csak a gyári hangváltókhoz nemnyulok aztbelrakom úgy ahogy van.. De agsem baj ha nyáklap nincs összerakom anélkül is.. Csak valaki linkeljen oldalt ahonnan megtudom venni ezeket, mert hiába kerestem találtam különböző huzalvastagságú, ellenállású tekercseket nem tudom melyikek kellenének. Q6kondikat meg nem is találtam.
(#) steelbird válasza Kispotter hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Minden van, csak pénz kérdése.
Q6 (első találat, Google -> Q6 MKP)
Q6
Induktivitások
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) P_Laszlo válasza Kispotter hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Nyák-lap fölösleges. Légszerelve jobb. Az Orion nem akkora minőség, hogy drága alkatrészekkel kellene dolgozni. Elég az, ami a Logtechnél van.
(#) Kispotter válasza P_Laszlo hozzászólására (») Nov 22, 2015 /
 
Rendben, de ez igazából nem is orion hangfal.. radioteknika S90 hangfalak amit apukám még fiatal korában átépített orion közepet és magasat kapott. Csak az az egy baj van vele hogy rendszeresen megfekszenek a magasak sajnos, ami szerintem azért van , mert a közép hangszórókra jut mély is, és ezt onnan sejtem mivel nagyobb hangerőnél basszusnál recsegnek a közepek valamint a közép hangszórókban a membránon érezni a basszust ami szerintem nem egészséges.. Lehet kiszáradtak a hangváltójában a kondik azért van ez.. De bízok abban ezután nem mennek tönkre és esetleg még jobb hangja is lesz. Egyébként jó ez a hangváltó fűzhetek hozzá reményeket?
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2015
(#) P_Laszlo válasza Kispotter hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Az biztos, hogy kevésbé terheli a közép- és magashangszórót. De hogy mennyire működik együtt az S90 méllyel, azt így nem lehet megmondani.
(#) Kispotter válasza P_Laszlo hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Hát próba szerencse. Remélem jó lesz hangzásra is. Ezért szeretném meghagyni egyébként a hangváltót ami benne van, mert így jól szól csak kifekszenek ezért szeretném megtartani azokat. Maximum egy újrakondizás lehet segítene azokon is.
(#) P_Laszlo válasza Kispotter hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Emlékeim szerint elég borzasztó volt ez az S90 eredeti állapotában. De esetleg megtarthatod a mély szűrőkörét a magasat-közepet cserélheted.
(#) Kispotter válasza P_Laszlo hozzászólására (») Nov 23, 2015 /
 
Igen apukám is ezt mondta. Mármint a közepei és a magasai voltak borzasztóak. A mélyei nagyon jók. De egyébként azt hiszem a gyári hangváltó ment a kukába az HS 280 hangváltó van benne, de a mély direktbe van rajta.
(#) szucsy3 hozzászólása Nov 27, 2015 /
 
Sziasztok,

Hangváltó terv kellene nekem, mert építek 2db tornyot, és meg akarom tervezni a hangváltót is hozzá. 2 utas lenne, magas és középmély lenne csak benne, mert a mély, az külön van aktív hangváltóval külön erősítőről. 100W terhelhetőségű kellene.

magas;
https://www.toparuk.hu/MNC-Dome-sugarzo-1-75-150-W-os-8ohm-os-33509-

közép;
https://www.toparuk.hu/MNC-Fiber-eXtension-FX-hangszoro-8-os-20-cm-...-30804

A hangfal? terv már megvan,
tudnátok progit ajánlani, amivel tudok hozzá tervezni hangváltót?
Tudom, tele van a net vele, meg ez a topic is. De a legjobbat keresem.

A válaszokat előre is köszönöm,
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2015
(#) P_Laszlo válasza szucsy3 hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Http://subvoice.hu/hangdobozepites/elmelet/hangvalto1/

Sajnos ezekhez a hangszorokhoz nem program kell hanem meresek. Anelkul nem lehet normalis valtot kesziteni.
(#) P_Laszlo válasza Kispotter hozzászólására (») Nov 27, 2015 /
 
Aha, akkor nincs nagy gond, nyugodtan mehetnek hozza a szurok, amiket a HE cikkben lattal.
(#) csa7684 hozzászólása Nov 28, 2015 /
 
Sziasztok! Sajnos nincs időm az egész fórumot átolvasni, így arra gondoltam hogy kérnék tőletek egy jó kapcsolási rajzot egy háromutas 4 ohm 300w - os hangváltó megépítéséhez.
Ha tudnátok egy ilyen általános kapcsolást megköszönném!
(#) Moderátor hozzászólása csa7684 hozzászólására (») Nov 28, 2015
 
XI. Legyen türelmed! Ne kezdd a hozzászólást azzal, hogy "nincs kedvem végigolvasni az előző X oldalt". Legyen türelmed.
(#) szamóca válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 28, 2015 /
 
Nincs "általános" kapcsolás. Egy hangváltó alkatelemeinek száma ne tévesszen meg, nem jelenti annak egyszerű elkészítését. Kiindulási adatok nélkül pedig olyan a kérdésed, min ha azt kérdeznéd, mondjatok már egy jó kis karburátort a négykerekű 300LE kocsimba?
(#) csa7684 válasza szamóca hozzászólására (») Nov 28, 2015 /
 
Szia! Ha leírok mindent ami szükséges tudnál segíteni?
(#) szamóca válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 28, 2015 / 1
 
Hangváltót a hangszóróidhoz, hangsugárzódhoz, helyiségedhez illesztve magadnak kell elkészítened, és bemérned, ehhez legfeljebb támpontokat kaphatsz. Vagy valami guru mond látatlanban pár értéket, oszt lesz ami lesz.
Bővebben: Link
Bővebben: LinkBővebben: Link
(#) P_Laszlo válasza szamóca hozzászólására (») Nov 28, 2015 /
 
Nyilván hozzáértéssel mérés nélkül is lehet elfogadható ajánlásokat mondani, jobbakat, mint az univerzális készen árult hangváltók. Még akkor is, ha nem dokumentált a hangszóró.

Ui: a hangváltó és a lehallgató helyiség kapcsolata nem elsődleges tervezési szempont.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2015
(#) csa7684 válasza szamóca hozzászólására (») Nov 28, 2015 /
 
Ja értem! Szóval ez túlságosan misztikus ahhoz hogy számításokkal megoldható legyen.
(#) Alkotó válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 28, 2015 /
 
Dehogy, éppen fordítva. Egyértelműen számolgatással lehet célba érni.
De a számításoknak olyan adatokra van szüksége, amik jelentős mértékben függenek a konkrét hangszórótól és doboztól.
Ráadásul, egészen apró változások is nagy mértékű hatással lehetnek az eredményre. És végül nem csak a frekvenciamenetet kell eltalálni, hanem az impedanciát is célszerű a névleges érték fölött tartani.
Feltevésem szerint, ma már csak modellező programokkal lehet hangváltót tervezni, amik az eredményt azonnal felrajzolják, az-az láthatóvá teszik a várható eredményt.
(#) P_Laszlo válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 28, 2015 /
 
Pont a programokkal nem lehet.

Az impedanciamenet modern félvezetős erősitőknél kevésbé lényeges.
(#) Ajozsy hozzászólása Dec 2, 2015 /
 
ÜDV!! annyi lenne a kérdésem hogy közép (sugárz)hangszóróra milyen kondenzátor kellene amivel jól szólna?!! hány micros és hány voltos? nem nagy teljesítményű a hangszóró.. jamo studio 170 hang(fal)sugárzóba van ez a közép hangszóró (10cmes méretű)és gyárilag 1microsat raktak rá de alig van hangja csak halkan cincog!! talán más értékű kondival jobban szólna??!!
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2015
(#) P_Laszlo válasza Ajozsy hozzászólására (») Dec 2, 2015 /
 
Jobban nem, csak másképp. Esetleg szívesebben menne tönkre. Talán már most sem tökéletes az állapota. 2,2-3,3µF még megpróbálható.
(#) Kispotter válasza P_Laszlo hozzászólására (») Dec 2, 2015 /
 
MKS kondenzátorok jók lehetnek a megadottak helyett vagy inkább azok??
(#) P_Laszlo válasza Kispotter hozzászólására (») Dec 2, 2015 /
 
Jó a WIMA MKS, de bármilyen más fóliakondenzátor jó.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2015
(#) voodoo hozzászólása Dec 3, 2015 /
 
Üdv.

Az lenne a kérdésem, hogy ha az első variáció szerint kötöm be a magast akkor a terhelhetősége ugyan akkora maradna? Sokkal hangosabban szól, inkább közép tartományokat nyomja és süvítősebb, csak félek , ha így használom 25/50W a max terhelhetősége- akkor hamar kinyíródna.
Következő: »»   110 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem