Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   50 / 61
(#) Pali79 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Nov 21, 2015 / 1
 
Igazából mindegy. Akár maradhat is az 1 pF. De az igaz, hogy nem annyi lesz a végén. De nagyjából 1 MHz körül lesz a vége.
(#) szucsistvan123 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Az már nem rossz...
Bár mondjuk már 500kHz-el is elégedett lennék!
(#) Pali79 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Ha jól rémlik a sajátomba 100 pF van, annak kb 990 kHz a vége.
(#) szucsistvan123 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
És így mennyire stabil neked?
(#) Pali79 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Hát azért nem egy drága laborműszer, de használható.
(#) szucsistvan123 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Gondoltam!
Nekem főként HF célra,kellene. Abban a tartományban gondolom rendben van!
(#) Pali79 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Persze! Most kíváncsiságból ránéztem, 500 KHz felett már nem nagyon lehet ráismerni a négyszögjelre, de 100 kHz körül még szépek a jelalakok.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2015
(#) nagym6 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Ezzel az 1pF kondival nagyon ingadozó lesz a frekvencia.
(#) szucsistvan123 válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
100pF megy majd bele valószínűleg. De még az is lehet, hogy kihagyom. Ha nagyon torz a jel akkor nem érne sokat. Ha a HF tartomány jó akkor nekem már tökéletes!
(#) Pali79 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Sok vizet nem zavar ha benne van, a forgókapcsolót nem kapcsolod oda max.
(#) szucsistvan123 válasza Pali79 hozzászólására (») Nov 21, 2015 /
 
Mondjuk igaz...
(#) szikorapéter hozzászólása Dec 3, 2015 /
 
Üdv. Ez a kapcsolásom van megépítve és az volna a kérdésem hogy a 2,2M ohm-os potméternek mindenképpen 2,2-nek kell lennie? Sajnos a környékemen lévő boltban nem lehet 1M ohm-nál nagyobb potmétert kapni,így nem tudom befejezni és dobozolni az áramkört. A segítségeteket előre is köszönöm.

big.jpg
    
(#) siletto válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 3, 2015 /
 
Üdv!
Mivel nem feszültségosztó, hanem változtatható ellenállás módban van jelen, szerintem az előírt működéshez olyan kell. Lehet próbálkozni kisebbel, csak lehet nem fogja tudni kiadni a teljes frekitartományt
(#) szikorapéter válasza siletto hozzászólására (») Dec 3, 2015 /
 
Ha több darabból építem fel a megközelítő értéket (2-3 potméter) akkor is jó lesz?
(#) siletto válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 3, 2015 /
 
Hát, ha jól látom a rajzon, azt írja hogy 2M LOG, ilyet még nem csináltam. Ha logaritmikus változtatható ellenállásokat kötsz sorba, hát nem tudom.
Működni szerintem működni fog, csak furcsán fog reagálni a tekerésre.
(#) dB_Thunder válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 3, 2015 /
 
Nem kell több poti! Lehet az fix ellenállás is kapcsolóval, több fogásból fogja ás majd a tartományt. De azt is megcsinálhatod hogy több kondit használsz, az eredmény ugyanaz lesz.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 3, 2015 / 1
 
Más értékű potméterrel is megépítheted, legfeljebb több méréshatárt kell alkalmaznod, a kondik átkapcsolásával. A frekvenciát a potméter két végállása, és a kapcsolt kondenzátorok időállandója fogja meghatározni.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Dec 3, 2015 /
 
Rendben,köszönöm a segítségeket így már be tudom fejezni a generátort.
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Akkor a kondenzátorokat kell változtatni rosszabb, esetben még egy másik értékű kondit kell berakni.
A frekvencia értékét így számolhatod ki kb.: 1/R*C*Z .
R ohm és C Faradban akkor Hz -ben kapod az eredményt.
A Z az egy arányossági tényező lesz. 0 < Z < valami közötti tört szám áltlában valami logaritmikus naturalis értékből eredeztetik.
Mert a kondenzátorok töltése kisütése exponenciális függvénnel írható le az idő függvényében.
Plusz ezt a cmos inverterek bemeneti híszterézise is módosítja.
Így a kitöltési tényező se lesz éppen közel 50% szimmetrikus.
Nagyságrendileg saccolható a kondi értéke is.
1KHz nél 15 K ellenállás és 33n , ebből következő kb.:
2 dekádnyi ellenállás változással 15k->150k->2,2M esetén pedig 1KHz->100Hz->10Hz kb.:2 dekádnyi frekvencia változást "igérnek" a rajzon.
Ebből aránypárral megsaccolható lesz az értéke 1M esetén használandó kondenzátor értékének.
Így használhatsz 1M potenciómétert is.
Esetleg a jobb frekvenciaátfogás (dekádikus) érdekében több C tagot helyezel el.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2015
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Esetleg valami kiegészítéssel el tudom érni hogy nagyobb legyen a vég frekvencia (max 30mhz-ig szeretném bővíteni). Gondolom ehhez valami szorzóra van szükség.
(#) Pali79 válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
30 milihertz? Annyit most is tud....
(#) szikorapéter válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
30Megahertz -re gondoltam. Bár nemigazán hinném hogy lenne ehhez a célhoz könnyen járható út.
(#) papus51 válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Itt egy út.
(#) szikorapéter válasza papus51 hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Ennyire nem szeretném bonyolultra,csak egy kisebb gépet szeretnék összerakni,nekem ennyi funkció sok is.
(#) papus51 válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Hagyd ki belőle amire nincs szükséged
(#) Pali79 válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Ahhoz azért komolyabb kapcsolásra van szükség. Ez még 1 MHz-et sem fog tudni. Ahogy papus51 is javasolta egy MAX038 IC-vel lehet komolyabb műszert is csinálni (gugli a barátd), de az kb fényévekre van ettől a kapcsolástól.
(#) szikorapéter válasza Pali79 hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Mivel már van egy kész verzióm,max annyit teszek hogy hagyok helyet a dobozban ,és későbbiek során beépítek egy ilyen ic-vel felépített generátort is.

Mod.: Még annyi kérdésem lenne hogy a MAX038-nak a sync lába milyen feladatot lát el?
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2015
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Ahogy elnéztem a max038-ast ,azért tetszett meg mert viszonylag kevés alkatrésszel egy jó stabilitású generátort kapok. Amit a max tud az épp elég nekem,az AM rámodulálást meg meg tudom oldani. Az első funkció generátor is jelenleg ugyan ezt a szerepet tölti be. Régi rádiók vételét tesztelem vele.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
A CD4049 -el úgy nagyjából 8 MHz -ig fogsz tudni elmenni. A gyorsabb, TTL áramkörökkel elérheted a 10 -20 MHz -et is.
Ha ennél magasabb frekvenciákra gondolsz, más áramkörökhöz kell folyamodnod. A MAX038 -on kívül is van megoldás, pl. gyors műveleti erősítőkkel is lehet nagyobb frekvenciákat elérni, vagy akár magas határfrekvenciájú tranzisztorokkal felépített relaxációs áramkörökkel.
Az adatlapban megtalálod a választ is, másik, külső áramkörökkel való szinkronozást szolgálja. 10, 14 láb.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 4, 2015 /
 
Ó, azt sokkal egyszerűbben meg lehet oldani. Egy KF tekercsből készíthetsz középhullámú sávot végighangolni tudó oszcillátort. A tekercs cseréjével bármelyik HH, és RH sávra elkészítheted.
Következő: »»   50 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem