Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangváltók (készítése)
 
Témaindító: crom3x, idő: Okt 30, 2005
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Lapozás: OK   114 / 132
(#) telnagyapo válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
10-12 mH? Az nagyon sok. Eddig 5-6 mH-nél nagyobb értékű tekercsre nem volt megrendelésem, pontosan az előző kommentemben leírtak miatt!. De Te tudod. Légmagosban számításaim szerint így néz ki a dolog: huzal d: 2 mm, menetszám: 545, R=0,958 Ohm (a nálunk kapható huzalból kb. 1,2 Ohm!), tekercs teljes átmérő kb: 12 cm. súly kb.: 0,8 Kg. Ilyen nagy értékű vasas tekercshez jelenleg nincs vasam.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2016
(#) Nagy Tamás válasza telnagyapo hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Mindenképp csak vasmagos jönne szóba. EZT hogyan lemezelik? hagyományosan mint egy trafót vagy légréssel az egyik végén?
(#) telnagyapo válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Feb 8, 2016 /
 
Bele nem látok, de szerintem átlapoltan, mint a hagyományos trafót.
(#) P_Laszlo válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Feb 9, 2016 / 1
 
Orsó ferritmag. Ha még tudsz szerezni.

Ne pazaroljátok a rezet, kellhet még rendes hangszórókhoz is.
(#) Orbán József hozzászólása Feb 9, 2016 /
 
Üdv!
Kérdésem van.
Van két Peerless hangszóróm, amihez egy 70 literes reflex odú készül, állítólag 43Hz körül tud majd dohogni...
Két út áll előttem:
A meglevő hangdobozom - JBL XTi60 - mélynyomóját kikötöm és az új döbörgőt felengedem 450Hz-ig, ahol a mostani mélynyomó rész befejezi.
Vagy kb. 80-100Hz -ig engedem fel, mert a JBL gyári jellemzők közt az van, hogy az átvitel alsó értéke -6dB 50Hz... és együtt zenél a benn levővel. Majd mérni kell valami módon, hogy legyen végleg.
De a kérdés nem is ez
Mérem ezt a nyüves mélyetnyomót induktivitásra, előttem megtették valami annál jobb kevésbé létező mérőeszközzel, az egyiken ez áll: 0.798mH.
Nekem csak egy mezei LCR4080-as mérőm van, 120 Hz és 10kHz-n tud mérni.
3 mH és ca. 22 mH van a kijelzőjén, ha mérek...
Elképzelhetőnek tarom, hogy ennél alacsonyabb frekin (120Hz) mérhették?
Egyáltalán milyen frekin kell mérni egy lengőtekercset?
Aztán a szűrőt ehhez kell méretezni, ami nem kis súly lesz (2 mm drótot szánok neki).
A Zobel már könnyebb eset...súlyra.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
(#) golem hozzászólása Feb 10, 2016 /
 
Sziasztok!
Keresek olyan hangváltó kapcsolást vagy méretező szoftvert ahol a tekercsek értékét kel be írni és kidobja hogy hány Hz-n vág.
(#) Orbán József válasza golem hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Szia!
Érdekes, hogy ilyet keresel. Olyat szoktak, hogy tudják, mettől-meddig terjedjenek a szűrések és ahhoz adják meg az elemek - R-L-C - értékeket..
Az van is a neten rendesen.
(#) golem válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 10, 2016 /
 
Az tudom olyat találtam én is.
(#) Nagy Tamás válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Üdv! Szerintem 1kHz-en mérik .Én egy Celestion hangszórón néztem ,a mérésem megegyezett a gyári adattal.A műszerem 1kHz-mér.
(#) Orbán József válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Szervusz!
A soraid nyomán jöttem rá a tévedésemre, én is 1kHz-n mérek a legmagasabban, ott (is) irreális értéket mutat a műszer...
Még abbó a sebből is vérzik ez a műszer, hogy ellenállás mérést is valamiféle frekvencia jelenlétében mér, így aztán az sosem annyi az induktivitás miatt.
Csalódtam ebben a műszerben.
Még csak közelítően se azt mérte, mint az adatlapja, ill. amit spéci mérőeszközzel mértek rajta.

peerless.JPG
    
(#) Orbán József válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Heuréka...
A műszer tud soros és párhuzamos módon induktivitást mérni.
A jó módba kapcsolt műszer már majdnem annyit muatatott, mint ami a hangszóróra lett írva.
Hogy miért kell kicsi impedancián az egyik állást, nagynál meg a másikat -soros/párhuzamos mód -a leírás nem köti az orromra.
Az egyenáramú ellenállás mérés tekercs esetén is jó legyen...? Ezen még dolgozom, olvasom a műszer mesekönyvét, hátha van valami kunszt, amit nem ismerek még.
(#) granpa válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Előbb olvasni, aztán szitkozódni, ez is bevált.
(#) Orbán József válasza granpa hozzászólására (») Feb 12, 2016 / 1
 
Már levettem a rontást a gyártóról...Kicsi híján elapasztottam a teheneik tejét.
(#) Nagy Tamás válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Az én rcl műszerem is frekivel méri az ellenállását a hangszórónak. (1kHz.) Tehát tulajdonképp 1khz -en méri az impedanciáját.(?) Az Re méréshez másik műszert kellett használnom.
(#) Orbán József válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Feb 12, 2016 /
 
Ugyanez van nálam is...120Hz és 1kHz választható, csak van ez a soros/párhuzamos mérés, nem igazán értem mi ez, de jó lehet... Valahol biztosan le van ez írva, csak nem találkoztam vele még.
(#) P_Laszlo válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
Hogy egészen pontosak legyünk, ezekkel a műszerekkel sehogy nem lehet megmérni a hangszórók induktivitását. A régebbi gyári adatok is értelmetlenek ilyen szempontból.

És imp. kompenzálás is csak akkor kell a szűrőbe, ha magasabb frekvencián műkődő hangszóróhoz úgy jobban illeszthető.
(#) P_Laszlo válasza golem hozzászólására (») Feb 14, 2016 /
 
whiteful.ini.hu De nem fogja "kidobni", hogy egy hangszóróval mit csinál az adott értékű induktivitás, csak azt mutatja meg, hogy egy X ohmos ellenállással hol a bode töréspontja.
(#) trickentrack hozzászólása Feb 29, 2016 /
 
Üdv!

Építek egy két utas hangfalat, a mély az egy Sal SPA 3040-es mély-közép hangszóró, a magasat még nem tudom.Nézegettem a neten hangváltókat, de elég drágák. Sajnos nem találok érthető kapcsolásokat, vagy nincs, hogy hány watt-ot bír, vagy nincsenek adatok, stb...
Nincs valakinek valami jó kapcsolása? Nem kell túl bonyolult, 1, max 2 induktivitás legyen mivel nem szeretnék rá sokat költeni.

Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2016
(#) Nagy Tamás válasza trickentrack hozzászólására (») Márc 2, 2016 /
 
Üdv! Ha már beengedted a házadba a somogyis csodát,akkor biggyessz elé egy tekercset ,a magas elé egy kondit. Tényleg felesleg ezzel többet bajlódni. A műhelybe rádiót hallgatni jó lesz.
(#) Beluu hozzászólása Márc 4, 2016 /
 
Sziasztok !
Most vettem egy dynamic pearl dp 150et.
Az a kérdésem:Ha egy kondi hangváltó kiszárad akkor elhangolódik?
Értem ez alatt hogy esetleg túl sok mélyet kaphat egy közép illetve a magas túl sok közepet kaphat?
Tesla kondik vannak benne (gondolom elég öregek lehetnek)
Azt vettem észre ahol a mély még nem torzít a magas és főleg a közép hangszórók torzítanak.(feles hangerőn a mély visszavéve annyira hogy ne torzítson)
Okozhatja ezt a kondik elöregedése?
Kissebb hangerőn nem torzítanak a közép magasak.
Ill: mivel helyettesíthetném?
(Közepekre 3μ3 a magasakra 2μ2 van írva. 3.3uf és 2.2uf kar lenni?)
Köszönöm a válaszokat!

Amúgy nagyon szépen szólnak!
(Elötte magnat soundforce 1200 as volt amit teljesítményben nem köröz le, de hangzásra megeszi simán)
(#) szamóca válasza Beluu hozzászólására (») Márc 4, 2016 /
 
(#) P_Laszlo válasza Beluu hozzászólására (») Márc 5, 2016 / 1
 
Mivel jobb hangszórók vannak benne, mint a magnatban. Mondjuk nem annyira jók, de alsó-középkategória.

Fóliakondira cserélve változik majd a hangja, viszont valószinűleg nagyobb bajt nem okoz. 2 és 3 µF elméleitleg megvédi a hangszórókat, de nagyobb hangnyomáson igy is fog torzitani a magas és közép, ha nincs benne más szűrés, csak a soros kondenzátorok.
(#) Beluu válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 5, 2016 /
 
Van benne még egy tekercs!
Milyen szűrést kell beletenni ,hogy ne torzítson?
(#) P_Laszlo válasza Beluu hozzászólására (») Márc 7, 2016 /
 
Hát, legalább másodrendű szűrővel kellene megpróbálni a középnél és a magasnál.
(#) skulled hozzászólása Márc 17, 2016 /
 
Sziasztok.

Készítettek nekem egy 2 utas hangváltót de a mély hangja elnyomja a magasat tehát abból kellene visszább venni. Most kötöttem be egy 20W-os ellenállást a mély plusz-minusz ágába.
Így megfelelne a hangja. Viszont borzasztóan melegedik ez a kerámia ellenállás . Mondhatni Tűzforró . Rossz a bekötés vagy mi lehet a gond?

Köszönöm a válaszokat előre is!

További szép napot.
(#) dudassandor1 válasza skulled hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Szia!
Nem tudom milyen hangváltót építettél mivel nem írtad le. De az biztos, hogy a mély hangszóró ágba nem szokás feszültségosztót beépíteni az általad leírtak miatt is! Ha netán a magas hangszóró előtt van feszültség osztó akkor azon kell módosítani. Bár jó lenne tudni előbb, hogy miről is beszélünk azaz mit építettél!? (áramkör, alkatrészek adatai)
(#) trickentrack válasza dudassandor1 hozzászólására (») Márc 26, 2016 /
 
Üdv!

Hangváltót szeretnék építeni! A kiszámolt értékek: L1=0,9mH L2=0,1mH
Most hogyan tovább? Hogyan tudom kiszámolni a huzalvastagságot, menetszámot, stb... ?

Előre is köszönöm!
(#) cooler-mg válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 26, 2016 /
 
Subvoice oldalán szinte minden le van írva. A hangszóról T/S paramétereinek meghatározására kiváló segédprogram a REW (Room EQ Wizzard). Csak egy jó hangkártya, egy pontosan lemért ellenállás (3-10 Ohm) és némi gyurma szükséges (mondjuk 8-10 g).
(#) 13_Balu50 válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Márc 29, 2016 /
 
Szia!
Nem olyan rossz a SAL 3040-es nem kell blamálni, "műhelybe rádiót hallgatni" . Gondolom neked nincs olyanod, mert ha volna ilyet nem írnál.
(#) Moderátor hozzászólása Beluu hozzászólására (») Ápr 2, 2016
 
Apróhirdetési részen kellene próbálkoznod.
Következő: »»   114 / 132
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem