Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1879 / 2499
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
A kimeneti az kimeneti nem hagyhatod el.
(#) Buvarruha válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Úgy tűnik sikerült egy viszonylag kompromisszumos megoldást csinálni. Kérdés, hogy mekkora jelkövetési sebességig mehetek le vele? Jelenleg 90V/us, tehát elég gyors és a túllövés is tolerálható mértéken belül van.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
A rádió kimenete rajta van egy végfokon, és azt hajtom meg vele. Tettem rá kondit, de így is pattog. Ha simán rákötöm a rádió kimenetét a kondin keresztül a hangszóróra, akkor is pattog.
(#) Buvarruha válasza dani9228 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Akkor az erősítő bemenetén van DC.
(#) dani9228 válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
De akkor miért csak akkor pattog amikor megnyomok egy gombot a rádión, vagy kikapcsolom?
(#) Buvarruha válasza dani9228 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Mert olyankor némít a rádió és akkor tűnik el a DC a kimenetről. Egyébként ha DC van a hangszórón az nem jár hanggal, csak akkor amikor változik a szint.
(#) dani9228 válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Értem. De akkor az most a rádió hibája. Ez a híd kapcsolás felbontása miatt van? A végfok külön kipróbálva tökéletesen működik.
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Keríts egy gyári autós erősítő rajzot, abban megtalálod hogyan kell a fejegység híd kimenetéről levenni az aszimmetrikus jelet. Épp úgy a mint a szimmetrikus bemenetű erősítőknél, csak itt csillapítani is kell az amúgy túl nagy jelet.
(#) reloop válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
A 90V/us slew rate szerintem nagyon jó.
A túllövéssel még szívesen foglalkoznék, ha időm úgy engedné.
Minden esetre már a differenciál erősítő utáni emitter-követőn el vagyok akadva, miért van azon akkora feszültség? Úgy ismerem, hogy azzal a táp felé szokás húzni a nagyjelű erősítő földelt emitteres tranzisztorának bázisát, melyet ellenállás lát el árammal, csatolok is egy ábrát.
Bekarikáztam rajta a sávszűkítőket is, mert az az eljárás valahogy közelebb áll hozzám. Persze csak érdekesség képpen.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Elvileg ez az. Remélem megtudod nyitni, mer elég ilyen spéci formátumban van. TDA8560Q van benne.
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ezt egy fejegységnek nézem, neked olyan autós végfok rajza kéne, mely a fejegység hangszóróit tudja fogadni. Abban lesz a megoldás.
Építettem már ilyen áramkört, csak kallódik a rajz amit készítettem róla.
(#) dani9228 válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Erre gondolsz? Kipróbáltam másik fejegységgel, azzal tökéletes.
(#) Buvarruha válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2016 / 1
 
Hát egyenlőre így marad, kicsit elfáradtam már. A torzítás továbbra is nagyon alacsony, egyszerre több színusszal sincs gondja, legeneráltam a legmeredekebb élváltást amire 96KHz mintavételezés képes és semmiféle anomálisát nem látni rajta, hajszál pontosan olyan a jel, mint a szoftverben, tehát most végeztem. A 10pf-ot 18-ra módosítottam így most 50v/us a sebesség, a nyugalmi áram 60mA környékén optimális, a kimeneti DC -10 és -30mV között van. Megcsinálok belőle kettőt aztán kiderül, hogy mit mutat.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016
(#) Karesz 50 válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ez trapézjel, nem fűrész. Jó lenne tudni mekkora a négyszögjel frekvenciája és amplitúdója. Most maximális laposságú a frekvenciamenet (ilyenkor van a képen látható 1-2% túllövés a négyszögjelben). Ezt a kapcsolást már csak úgy tudnád gyorsítani, ha az MJE340/350 helyett gyorsabb meghajtókat használnál, viszont akkor újabb gerjedési problémák lépnének fel. Már így is látszik, hogy kezd "szőrösödni" a lefutóél.
(#) Karesz 50 válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ez így már gejedéshatáron van. Esetleg most próbáld meg az 1-2-3pF-os integrálótagot betenni a nagyjelű erősítő kimenetéről, vagy a kimenetről.
(#) Buvarruha válasza Karesz 50 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Az trapéz már a módosítás után, a hormszöget nem fényképeztem, mert igazából az volt, nem fűrész, de az borzalmasan lassú volt. A Jel 62500Hz és 10V/div-ben van a szkóp. Próbáltam az integráló tagokat is variálni, akkor ugyanolyan lett, mint előtte volt hatalmas túllövéssel.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016
(#) CHZ válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Én még javítgatnék rajta.
Szerintem komplex terhelésre ez még sokat fog romlani, gerjedékeny is lehet.
(#) Buvarruha válasza CHZ hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Gerjedni nem gerjed, megkapta a komplex terhelést mindenféle módon. Meglátom még mi lesz belőle, most egy kicsit elég volt az erősítőkből, nem is most fogom megcsinálni a végleges paneleket, úgysincs pufferem még.
(#) CHZ válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Komplex terhelés nem növelte a túllövés, nem lett berezgés a nyégyszögön?
(#) Elektro Boy válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
D 1894 Bázis 11V Collector 35V Emitter 11V

B1254 Bázis 11V Collector 10V Emitter 11V

Ezeket az értékeket mértem a végtranzisztorokon.
(#) Buvarruha válasza CHZ hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Érdekes módon nem, teljesen mindegy volt neki, hogy terheletlenül, ellenállással, vagy hangszóróval terheltem, nem változott a jel.
(#) CHZ válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ez viszont biztató.
(#) Buvarruha válasza CHZ hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Gondolom a masszív visszacsatolás miatt.
(#) CHZ válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Nagy visszacsatolás pont az ellenkezőjét szokta előidézni.
(#) Buvarruha válasza CHZ hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
A nagyfrekis gerjedés oké, viszont nagyobb erősítéssel jobban torzult a jel, ha hangszórót raktam rá.
(#) CHZ válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Ez érthető, nagyobb visszacsatolás, kisebb torzítás, jobb DF.
Viszont más problémákat is behoz..
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016
(#) Karesz 50 válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Azért még megnéztem mit mutat a szimulátor négyszög átvitelre 47pF+47R-el. Elég jó közelítéssel azt, amit mértél. Ha a differenciál erősítő nyugalmi áramát növelem, ezzel arányosan nő a határfrekvencia is (ha van még kedved kipróbálni).
(#) Buvarruha válasza Karesz 50 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Tehát, ha növelem az áramot, akkor jobban meg tudja hajtani a kapacitív terhelést. Viszont va egy olyan érzésem, hogy ilyenkor a túllövés is ugyanúgy visszatér. Na jó, akkor visszamászok az asztalhoz és szimplán megnövelem picit az áramgenerátor áramát és meglátjuk mi lesz.

Ja igen a szimpla áramnövelés nem segített semmit, a kollektor ellenállásokat is csökkenteni kell, találtam 1.5K ellenállásokat, berakom azokat a 1.8-ak helyére.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016
(#) reloop válasza dani9228 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
Szimmetrikus bemenettel közömbös lesz számára a fejegység viselkedése.
Keresgéléshez az Elektrotanyát ajánlom.
(#) Buvarruha válasza Karesz 50 hozzászólására (») Júl 21, 2016 /
 
A képen 47pf és 1k megoldás. Terhelve eltűnik a túllövés, de az éleknél valami nem stimmel, ha jól rémlik ez az enyhe TIM. Jobb lenne ezt megoldani már a diff.erősítőnél..
Amúgy a bemeneten lehagytad a 100pf kondit, ami azért változtat valamit a jelen.
A hozzászólás módosítva: Júl 21, 2016

47pf 1k.jpg
    
Következő: »»   1879 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem