Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   555 / 965
(#) elektroncso válasza hegman hozzászólására (») Okt 30, 2017 /
 
Én csak azt nem értem, hogy ki volt az az eszement aki kitalálta. Mért nem volt jó a hagyományos lapos vagy kereszthornyos csavarhúzó. Őszintén szólva ilyen csavarhúzóról még csak nem is hallottam eddig. Arról tudok, hogy az meg van adva, hogy a csavarokat milyen erővel kell meghúzni, ehhez pedig nyomatékhatárolós csavarhúzót kell használni. De ha valaki sokat szerel villanyt úgyis ráérez, hogy meddig kell húzni. Édesapámék 30 éve szerelnek villanyt, soha nem jött vissza hibára semmi, pedig a kiselosztóktól kezdve az ipari nagy elosztókig mindent készítenek. A visszább témázott nullhidat is használják, soha nem volt vele gond az évtizedek alatt. Nekünk is ez van itthon, 25 éve voltak a csavarok meghúzva a telepítéskor, idény nyáron csináltuk át a szekrényt, izomból kellett megengedni a csavarokat. Egy sem volt laza.
(#) Bakman válasza elektroton hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Szerintem felesleges. Ha jó a csavarhúzó (nem kopott), azzal is me lehet húzni jól a csavart.
(#) Skori válasza Bakman hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Sajnos nem felesleges, már én is nézegettem, hogy vennem kellene. Használok olyan eszközöket amikben ilyen csavarok vannak, és sima kereszthornyos csavarhúzóval meg lehet húzni ugyan, de az elég kicsi felületen tudja a nyomatékot átadni, ezért deformálódhat a csavar fejében a horony. Ha valamiért ki kell oldani a csavart, majd újra meghúzni, akkor esetleg már a csavarhúzónak sem tesz jót.
(#) Skori válasza elektroton hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Néztem a neten, és lehet rendelni hosszított installációs bithegyet is. Ez olcsóbb mint csavarhúzót venni, de vajon mennyire használható, ill. mennyire tartós? Ezzel van valakinek tapasztalata?
(#) Skori hozzászólása Okt 31, 2017 / 1
 
ITT lehet 4 féle, installációs bithegyet venni. Meg tudja mondani nekem valaki, hogy pl. a VS425 és hasonló mágneskapcsolók csavarjához, a fentiek közül melyik illeszkedik?
(#) gyuszo válasza Skori hozzászólására (») Okt 31, 2017 / 1
 
Hosszabb távon jobban jársz ezzel és most akcióban van, 1000V-ig használható szigetelt nyelű villanyszelelési célra.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2017
(#) Massawa válasza Skori hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Ezekkelt a bitmarhaságokkal nagyon vigyázz.
1. Sok csavar néha mélyen van igy a bittel nem éred el. (Kismegszakito stb). A bittarto meg vastag rendszerint nem fér át a lyukon.
2. Ha valamilyen okbol kiesik a bitnyélböl egyenesen müvészet kikaparni egyes helyekröl. (A csavar mélyen van és az odavezetö lyuk nem egy csö, hanem egy tágas tér ( eszem a szivüket azoknak akik ilyesmit csinálnak). - nyáron egy egész eloszto dobozt kellett szétszedni, mert az utolso elötti csavar behuzásánál a szakinak belepottyant a bit a "térbe" a csavarral együtt. Még mágneses büvészkedéssel sem tudtuk kiszedni.

A csavarhuzo sokkal jobb, de ott is vigyázni kell, mert némelyiken olyan vastag a szigetelés, hogy nem fér bele a lyukba ahova a csavart kell becsavarni.
(#) nurseboy hozzászólása Okt 31, 2017 /
 
Sziasztok!

Kis segítség kellene. 70W kültéri nátriumlámpát cserélnék ipari LED izzóra. Jól gondolom, hogy a gyújtó és a fojtó megkerülésével ha direktre kötöm a foglalatot, akkor mehet bele a LED?

Köszi: Attila
(#) Skori válasza Massawa hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Most is bitkészletet használok, a kb. 7cm szárhosszúságú "bitek" kényelmesen beérnek oda ahová kell. A lidl-ben volt ilyen akciós készlet, meglepően jó anyagból van (vagy legalábbis rosszabbra számítottam). Az ebben lévő kereszthornyos hegyek közül az egyikkel elég jól meg tudom húzni az installációs csavarokat, de oda kell figyelnem, hogy határozottan nyomjam a csavarfejnek. Ezért gondoltam, hogy a korábban berakott linken levő, "hosszú szárú bitek" is használhatók. Azért köszönöm az észrevételed, még átgondolom a dolgot!
Az említett bepottyant bit, ami nehézséget okozott, milyen volt?
(#) Massawa válasza Skori hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Az egy rövid bit volt, de olyan ütödött volt a csavar helye, hogy függölegesen lefelé volt egy "tok" ahova bepottyant bit meg a csavar. Persze akkor, amikor már minden fel volt szerelve a dobozba. Nem tudtuk kivenni pedig minden szerszám megvolt ( csipesz, bowdenes csipesz, mágnes stb)
Végül le kellett mindent szerelni, fejreállitani a dobozt és kirázni belöle a csavart meg a bitet.
Azota vettem egy olyan bitcsavarhuzot, amin egy mozgathato csö van igy a bit meg csavar a csöben vannak addig még el nem kezdem csavarni a lyukba.
(#) Bakman válasza Skori hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Szinte naponta kell ilyen csavarokat tekergetnem. Ha nem kopott a PZ2-es csavarhúzó, nem forog meg benne.
(#) Andrei1181 hozzászólása Okt 31, 2017 /
 
Üdv.
Hogyan tudom egy konnektorról kideríteni, hogy földelt-e? Azon kívül, hogy 3 vezeték van bele kötve és abból az egyik zöld-sárga.
Gyanúsan viselkedik, nem bízom benne.
(#) Bakman válasza Andrei1181 hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Mi a gyanu tárgya? Milyen műszer áll rendelkezésedre? Fi-relé van a hálózaton?
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Okt 31, 2017 / 1
 
(#) KissAttila válasza Massawa hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Nálunk a cégnél minden karbantartásnak része volt, hogy egy kolléga az összes sorkapocs csavarjainak a meghúzott állapotát ellenőrizze. Örökké talált is amelyik meg volt lazulva.
Prolival értek egyet: fontos az acél alátét.
(#) gyuszo válasza KissAttila hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Az a bizonyos acél alátét a sorkapocsban rugó szerepet tölt be, amely meggátolja a lazulást.
(#) KissAttila válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Teljesen egyetértek, ezért is írtam , hogy fontos.
(#) Massawa válasza KissAttila hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Abban a nulla meg föld elosztoban soha nem volt acél alátét csak különleges csavarok. Ha jol meghuzod semmi oka nincs meglazulni.
(#) papo69 válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Mitől lenne rugó egy fém lapka? A lapka szerepe aluminiumnál van, hogy a csavar ne roncsolja szét a vezetéket.
(#) papo69 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Aki soha nem használt ilyen csavarhuzót az így gondolja, aki használ az érzi a különbséget.
(#) Bakman válasza papo69 hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Próbáltam. Ezért is írtam úgy, hogy szerintem. Kinek a pap, kinek a paplan.
(#) gyuszo válasza papo69 hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Igen a leszorításban van a szerepe, hogy minél nagyobb felületen érintkezzen, ne csak egy ponton .
(#) Nagy Tamás hozzászólása Nov 1, 2017 /
 
Sziasztok ! E bay ról rendelhető kínai érvég hüvelyekkel van valakinek gyakorlati tapasztalata?
(#) papo69 válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Ismerős amit mutatott konkrétan nagyon rövid volt, 2,5mm2 es, és volt vagy 6 mm a fém része. Lehet, hogy van hosszabb is.
(#) llax válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Eddig csak a szigeteletlennel volt dolgom, teljesen használhatónak tűnnek.
Műanyagosat felénk is kapni "minden sarkon", így olyat nem rendeltem Kínából. Szigeteletlent (lakóhelyem miatt) csak webshopból tudnék venni.
(#) llax válasza papo69 hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Legtöbb eladó a kisebb (0,75-2,5) keresztmetszetekhez 8mm-est kínálja (E..08). Gondolom ennyi benne a fém, ebből takar kb. 2mm-t a műanyag. Külön keresve, típust megadva lehet találni hosszabbakat is. Kis keresztmetszeteknél (6)-8-10-12mm a választék, 4mm2-től van 18mm-es is.
(#) sámli válasza llax hozzászólására (») Nov 1, 2017 / 1
 
Kisebből is van 18 mm-es.
(#) llax válasza sámli hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Külön rákeresve már én is látom A lényeg, hogy Kínából rendelve is van válaszék.
(#) Nagy Tamás hozzászólása Nov 2, 2017 /
 
Köszi mindenkinek !!
(#) Baxi hozzászólása Nov 2, 2017 /
 
Hi Mesterek!
Lenne egy kérdésem egy túlfesz levezető adatlapján ez van:
Nominal voltage UN - 240 V AC (230 V AC ... 240 V AC)
Arrester rated voltage UC - 335 V AC
Arrester rated voltage UC (L-N) 335 V AC U
Ez azt jelenti hogy AC 240V-tól kezd védeni s ezt 335V-ig bírja, ezután pedig kiolvadt?
Vagy hogy 335V AC kezd levezetni/védeni?
Válaszokat előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2017

patron.pdf
    
Következő: »»   555 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem