Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkövető napelemtábla
Lapozás: OK   2 / 11
(#) juhasz hozzászólása Dec 9, 2006 /
 
Kisrobertnek a válasz : a névleges 50W, de17V körül lenne. Az akkuk 14.-ig mennek, így hát kb10 W azonnal - ! De jól néz ki az adattáblán az 50W ! Üdv. juhasz
(#) nonem válasza juhasz hozzászólására (») Dec 10, 2006 / 4
 
Helló!
A rádiótechnika közölt egy ilyen kapcsolást.
Egy megoldja a billentést és egy a forgatást.
Üdv!
(#) nonem válasza nonem hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Megtaláltam a cikket is, remélem olvasható.

DSC01562.jpg
    
(#) MPi-c válasza nonem hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Lám-lám, nincs új a "Nap" alatt!
Ez nekem tetszik, de a topic indítója a termisztorokra, meg a "feszültség válogató"-ra van "beállva" és tántoríthatalan!
(#) nonem válasza MPi-c hozzászólására (») Dec 10, 2006 /
 
Hát,... akkor nincs mit tenni.:nemtudom:
(#) juhasz hozzászólása Dec 11, 2006 /
 
Kedves nonem! Köszőnöm a segítségedet, hogy megkerested a számomra ezt a cikket, ez a naptáblák billentését véglegesen,és megnyugtatóan megoldja. Alkamazni fogom, de az érzékelőket kicserélem valamilyen lusta hőérzékelőre. Az az indoka, hogy a Napelemtáblák hullámzó vizen, hajón vannak, és állandóan menne a Nap keresése, ahogy a hajó billeg -bukdécsol a hullámokon! Szegénv szervó Tengeri Betegséget kapna- fezabálná, amit a Napelem termel. A napra forgatásra van alkalmas Hirschmann Ro 600-as Antenneforgatóm szervoelektronikával 12 V-ra átalakítva. A forgatómotorba van egy 1kOhmos hehyzet poti, a-hídban lévő- párjával lehet kézzel forgatni. Ha ez helyett a Nap állása szerint leosztott feszt. kap a szervóáramkör akkor oda fog beállni ahol a nap áll! Nem keresgélhet, nem foroghat körbe-körbe mert ez nem is tud csak 360 fokot és vissza, mert ez Antennaforgató/kábelek/! A nap állása szerint kaphat majd 8féle feszt. fix osztokból az szerint, hogy hol van a Nap éppen, és ezt az a kapcsolás fogja megállapítani amelyet már itt a Forumban bírálatra feltettem- a 8 hőrzékelőből érkező legnagyobb feszültség alapján. Remélem érethetően foglaltam össze--Tartoztam ennyivel a sok segítségért amit Tőletek 2-3-nap alat ismeretlen újoncként kaptam. Köszönöm mindenkinek, mire ez működni fog addig még bizonyára szükségem lesz a további tanácsaitokra is! Juhász András
(#) juhasz hozzászólása Dec 11, 2006 /
 
Itt van
(#) nonem válasza juhasz hozzászólására (») Dec 11, 2006 /
 
Szívesen! Habár, én még mindig inkább ezt az áramkört egészíteném ki egy időzítővel, ami bizonyos időnként ad rá feszt, így nem mocorogna állandóan.
(#) McGyver válasza Penge hozzászólására (») Dec 11, 2006 /
 
Szeva!
Érdekelne engem a forgató rajza, mert parabolatükröt szeretnék ilyen módon mozgatni.
Üdv: McG
(#) juhasz hozzászólása Dec 11, 2006 /
 
Kedves nonem! Egy pillanatnyi érték nem jó egy, az elmúl időszakra vonatkozó átlag az amit érdemes figyelembe venni. Ezt az átlagot lehet a legegyszerűbben megkapni egy megfelelően nagy tehetelenségű hőmérséklet méréssel. Kiváncsi vagyok, hogy mire gyűjtitek az elnyert pontokat? Üdv. juhasz
(#) hunkiraly hozzászólása Máj 9, 2008 /
 
Üdv!Kitaláltam 1 egyszerű kis kapcsolást a lényege hogy egy fény ellenállás fényhatására le csökkenti az ellen állását a tranzisztor erre "át engedi az áramot" ami működésbe hoz egy egyszerű kis villanymotort ami 1 nap elemet forgat a napfelé. Szeretnék véleményeket és tanácsokat kérni itt a bölcsebb tagoktól Előre is köszönok minden tanácsot
(#) kaqkk válasza hunkiraly hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
És a fény ellenállást a napelemmel ellentétes oldalra szereled? amikor a legkevesebb fény éri akkor áll le a motor? Így gondoltad?
(#) proba válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
És természetesen kettőt.(oda vissza)
(#) hunkiraly válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Nem azonos oldalra gondoltam (két fajta fényellenállás van ugye jóltudom 1:amikor fény hatésára nő meg az ellenállás
2vagy amikor fényhatására csökken )na én az utóbbit használnám ha létezik
(#) Imi65 válasza hunkiraly hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Ez azért nem ennyire egyszerű! Ha a fotoellenállás fordul a napelemmel együtt, akkor "honnan tudja", hogy most van a nap felé? Te tudod, ha látod a fény intenzítását, és azt is el tudod dönteni, hogy merre a legerősebb. De a Te áramköröd ezt nem tudja.
Mit is tervezel? Rávilágít a nap, elkezdi forgatni, mikor eléri a napot, még jobban forgatja, mikor kifordul, újra lelassul. Gondolom, nem ezt akartad.
(#) ferci válasza hunkiraly hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Ahogy kaqkk is írta, pont fordítva kell működnie...
Azt is meg kell oldanod, hogy emlékezzen az előző állapotra, mert ha túlfut a max fényen , akkor mi lesz?
( de gyorsak voltunk...)
(#) hunkiraly válasza ferci hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Na ez az pont ezért irtam még akkot töröm a fejem
(#) kaqkk válasza hunkiraly hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Ha fény éri és csökken az ellenállás (ez az álltalános)
ezt szeretnéd használni , és a fényelem mellé teszed
akkor a legkissebb az ellenállása amikor a legtöbb fényt kapja akkor forog legjobban a motorod ! Ezért kell
2 db fényelem ahogy Proba írta+ egy kis áramkör ami
érzékeli hogyha egyforma a fényerő a két ellenálláson és
ekkor állítja le a motort.
(#) hunkiraly válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Értem! Dolgozok rajta
(#) kaqkk válasza hunkiraly hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Bocsi 2db fényelemet írtam ! fényellenállást akartam írni!
(#) proba válasza hunkiraly hozzászólására (») Máj 9, 2008 /
 
Szerintem ahova került a téma, az itt elfogadott megoldást tanulmányozd.
Két fényelem kell ,közéjük egy árnyékoló lap .
Ha egyik fényes akkor az igyekszik a másik fényelemre fényt juttatni, ha a másik akkor vissza.Amikor mindkét fényelemen azonos a fény a müv erősítők kimenetén azonos a feszültség a forgatás leáll.
Az árnyékoló lemez pont a napra néz.
Azután lehet még bonyolítani még 2 fényelemmel ,akkor billenteni is tudod, mindegy lesz hogy tavasz van vagy nyár.
Esetleg ha más is érdekel ebben a témában (nem csak a napelem) vonalat követő robot topic is érdekes lehet.
(#) zolee1209 válasza hunkiraly hozzászólására (») Máj 10, 2008 /
 
Hunkiraly elképzelése létező megoldás. Valamelyik HE- füzetben találkoztam vele! Bár nem tudom milyen méretű (napkollektor?!) napelemhez kellene a forgatóberendezés, kiindulási elvnek nem lenne rossz szerintem. (azt hogy melyik HE-ben láttam a kapcsolást, sajnos már nem tudom ) Esetleg 3 fázisú motorral hajtanánk (ha a méretei szükségessé teszik) egy lassító áttételen keresztül a tengelyt, amin a napelem van. A forgásirány is gyorsan változtatható, csak a két fázist kell felcserélni, azt meg kisméretű mágneskapcsolókkal szépen meg lehet oldani! (írtam egy csomót és tuti nem ilyen irányban gondolkodik Hunkiraly )
(#) Medve válasza zolee1209 hozzászólására (») Máj 10, 2008 /
 
például....Ehhez beszerezhetőbbek az alkatrészek.
(#) Medve válasza Medve hozzászólására (») Máj 10, 2008 /
 
Most látom, hogy ez már szerepelt itt, ráadásul megoldásként, Modi, ha gondolod, törölheted....
(#) Ronald hozzászólása Máj 26, 2008 /
 
Háááát - én, mint "elektrónikus hajósember" - én azt mondom, hogy hajóra, jólműködő napkövetőt nem lehet/érdemes csinálni.

Aki hajózott már az tudja, hogy egy minimálisan gyors követés is mit jelentene a gyakorlatban - hacsak arra gondolunk, hogy az állandóan izgő-mozgó szervó-motorok felzabálnák a termelt energia javarészét.

Nagy fordulóknál meg vagy a kefés-körbenforgó (sós-levegőben "remek") megoldást...vagy az úgynevezett CR (carriage return) megoldást kéne alkalmazni....hát, látványnak-szórakozásnak nem lenne rossz...nade a gyakorlatban....

ÖKÖLSZABÁLY: a legszofisztikáltabb hajókban is úgy oldják meg, hogy (paraszt-módon) vízszintesre szerelik a napelemet.

Vesztességes ugyan (kb. -20% a maximálisan elérhető, elméleti teljesítményhez képest)...de állítólag (időben !!!) még mindig ez az optimális és főleg bolondbiztos megoldás.
Ennek a megoldásnak - hajós szemmel - a legnagyobb hátránya, hogy: néha tisztítani kell, mert az eső kvázi-megáll rajta.
ENNYI.

És mégvalami: a sós környezetben minden szétmegy - még a sóslevegőtől védő burkolat is. Aki kóstolta...az tudja.
Érzékeny kis-szervókat, finom artikulációkat ilyesmiket oda bevetni....háááááttttt
(#) Qka válasza Ronald hozzászólására (») Júl 5, 2008 /
 
Szervusztok !

Akit érdekel a napkövetés matematikai leírása az olvassa át a mellékletet. Természetesen ez nem a hajós , hanem a földi álló helyes kivitelhez való.
Az algoritmusok átírhatók bármilyen gépközelibb nyelvre . Igy akár pár ezer forintos kiszuperált laptokkal + Pascal ,C ... stb vezérelhetjük, irányba állíthatjuk a naptányért, napkollektort . Ha túlmelegszik a rendszerünk , ha túl nagy a szél és biztonsági pozícióba állítjuk a szerkezetünket utána is vissza tudunk állni a napra. Szerintem az adatok alapján könnyen írható egy kis algoritmus ami a másnap reggeli felkelő nap helyzetét számolja ki.
Természetesen lehet a fotoellenállásos megoldást pluszba mint finom ráállás használni.

Sok sikert mindenkinek !
Üdv!
Qka

sunalts.pdf
    
(#) Atis57 válasza Qka hozzászólására (») Okt 19, 2008 /
 
Sziasztok!
végig olvastam , de nehézkes ötleteket látok ---+ drágán
a" solid state "árkategória jobban tetszene analóg mutatós óra kismutatója -déli tájolásesetén -- követi a nappályát , ha ezt átvinnénk a görgös egér optovillájával+a kivágott adótárcsájával .....? ez vihetné viszintesen a forgató motort.
mivel reggel 8 előtt nem kell működnie / nem elég az energia /ez lenne az alap végálláspont. dután 15 /nyáron 18 óra /-ra beállitva a csörgő részét /kis kapcsolóval / vissza vihetné a reggeli helyzetbe. ez az egész nem vetekszik 1 pick árával + progi, égetés stb...
Esetleg valakinek jobb ötlete?
(#) Ata válasza juhasz hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Szia!
Én az alábbi rajzot építettem meg. Még nem szereltem fel az állványra, de működőképes. Motor helyére 2-2db relét tettem diódán keresztül. Kézben mozgatva szépen eldől melyik irány húz meg. Előnye hogy napfény szükséges a működéshez, lámpa fénye nem jó.
Attila.

ledfast1.gif
    
(#) Sipy válasza juhasz hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Sziasztok! Én a napkollektoromhoz találtam ki egy nagyon egyszerű kapcsolást. Nagyon megbízhatóan és nagyon pontosan beállítja a napra. Két fényellenállás érzékel benne (azokat rossz mozgásérzékelőből szedtem ki). A 4N25 optocsatolót bárhol lehet kapni. De ha mégsincs, akkor bármilyen optocsatoló megteszi. Iránytól függően a két relé közül meghúz valamelyik. A pontosságról pedig annyit hogy 2-3 percenként állítja a nap után, tehát akkora elmozdulást már érzékel. A fényellenállásokat egymástól egy panelból összeforrasztott T alakkal árnyékoltam le, úgy, hogy teljes megvilágításkor pont a fényellenállások felét takarja el. Egyforma értékű fényellenállások esetén pont közép állásba kell állítani a potmétert, azután fesz alatt lehet vele pontosra beállítani.
(#) Sipy válasza Sipy hozzászólására (») Jan 2, 2009 /
 
Ja, az én reléim kis fogyasztásúak. Javaslom, hogy a relének tegyetek be egy-egy meghajtó pnp tranzisztort (pl. BC558) az optocsatoló védelme miatt.
Következő: »»   2 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem