Fórum témák
» Több friss téma |
Rákeresvén a neten a keszülékre, ez olyan villanysütős, felül gázos dolognak néz ki. Azaz felül csak a gyújtáshoz kell áram, ami jelentéktelen fogyasztás.
Másképpen fogalmazva: Nem látom idokoltnak külön áramkörre tenni, már csak azért sem, mert hogy így két helyen kell áramtalanítani egy készüléket ha matatni akarsz benne...
Ha van mellette fiókos szerény, akkor oda tegyél csatlakozó aljzatot . Itt nem éri hő, ha áramtalanítani kell, a fiókot kihúzva könnyen hozzáférsz.
Van már sok rejtett elosztó is, kisebb energiaoszlopok, amik besüllyeszthetőek a pultba. De a tűzhely más tészta a nagyobb áramfelvétel miatt. Mint korábban írtam, adatlap alapján, indukciós főzőlap+ sütő 27A-t kért 1 fázison. az nem megy el villásdugóstól. Bosch-nak is van speciális saját csatlakozója - nemrég ilyet kötöttem. Az is rejtett, Azokat célszerű 100x100 vagy 150x150-es dobozban kötni, szabványos kötőelemmel, ez lehet rugós, vagy csavaros sorkapocs is. Van olyan gép is, amin eleve saját sorkapocs van, így ha elég hosszú , folytonos (célszerűbb a hajlékony, sodrott) kábel van behúzva és elér a kötésig , úgy köthető a legbiztosabban.
Ez egy kombinált tűzhely gáz a főzőlapja. 2,5 kW az összes fogyasztása . Gyárilag van rászerelve egy dugó.
Bocsánat a pontatlan fogalmazásért, az én hibám.
Ez egy olyan kombinált készülék, melynek felső részén 4 db gázégő van, elektromosság a sütőhöz, begyújtáshoz, és a kijelzőhöz kell. Igen, a készülék gyárilag szerelt csatlakozó dugasszal rendelkezik. Hiába kerestem, nem találtam leírásokban az elektromos teljesítmény felvételt, adattáblát nem láttam, mert még nem szállították ki. Mivel gyárilag ez a csatlakozási mód, nem gondolom, hogy a 4,5-7 kW kategóriába tartozna. A konnektor szerelési magasságán azért hezitálok, mert ha a tűzhely síkja felett van, ott a felszálló pára nem tesz jót, az alsó (40 cm) szerelési magasság talán kicsit kényelmetlen. Melyik a jobb? Előre is köszönöm a reakciókat.
Nem tudod elhúzni a vezetéket mondjuk a mosogatós pult alá? Így bármikor, könnyen áramtalanítható a tűzhely. Én a mosogatógéppel jártam el így. A konyhapult fölé biztosan nem raknám! Egyszer bedugod, 10 év múlva, amikor tönkrement a tűzhely, kihúzod. Nem kell látni, de vész esetén hozzáférhetőnek kell lennie.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2018
A konnektorra az a legjobban bevált, amelyiket az előző hozzászólásomban leírtam.
A mosogatógépet igen, hiszen oda megy a bejövő víz és a lefolyó is, de a tűzhely vezetéke nem biztos, hogy elér addig, toldani meg nem szerencsés.
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2018
Nekem a sütő mögött 40 cm a konnektor,bármikor kihúzható!
Gyári dugós vezeték leszerelése, eltevése garanciális problémák orvosolására. Hőálló vezeték beszerzése a megfelelő hosszúságra és keresztmetszetre. A hossznál számításba venni a készülék takarításánál történő mozgatást is. A hőálló vezeték csatlakoztatása a sütő sorkacsához. A falra, hő elől védett helyre tűzhely csatlakozó beépítése. A hőálló és a falban levő vezeték kötése a tűzhely csatlakozóban.
Ha egy helyre kerül a főzőlap és a sütő, akkor általában a sütő mögött szoktuk elhelyezni, mivel a sütő könnyen kihúzható - szinte fiókként. De visszatérve az áramtalanítás kérdésére - ezek az áramkörök nekem önálló kismegszakítón is vannak szelektíven.
Megint előkerült ez a villásdugó levágása=garancia vesztés.
Volt már valakinek ezzel konkrét tapasztalata, hogy emiatt nem gariztattak egy eszközt?
Még nem. De igyekeztem meghagyni a dugót általában. Már csak a hiba esetén való gyors bontás miatt is. Egy kötést nem tudsz gyorsan szétszedni gond esetén, a villásdugót csak kirántod. Még nagyobb áramú, profi berendezéseknél is szokás ez a megoldás. Például a napelemes invertereknél, ha gond van a tűzoltó csak szétrántja az SMA inverterek aljában lévő csatlakozót és azzal tud szakaszolni, izolálni.
A villásdugót nem kell levágni, hanem csak kikötni a kábelét.
Feltéve, ha nem sajtolt kábel van a végén, a másik meg beöntve.
Egyes beépíthető tűzhelyeknél a sütő villásdugós, a lap fix szerelésű. Vagyis villásdugót kihúzva csak a sütőt áramtalaníthatjuk.
Ha beöntött, akkor az egészet vezetékestől kell lekötni a sütő betáp kapcsairól. Nagy valószínűséggel van a sütőnek ilyenje.
Egy régi háznak egy részén szeretném kicserélni az alu vezetékeket. Szeretnék külön áramkört a dugaljakhoz és külön a világításhoz. A cső keresztmetszet véges, nem igazán férne be 6 db MKH vezeték, viszont mindenképpen kell a két áramkör mivel a világítási hálózat sok helyen be van vakolva, így az maximum 6A-s megszakítót kapna.
A kérdés az, hogy megtehetem-e azt, hogy behúzok egy 2,5-es földet és nullát gerincnek, és mellé egy-egy fázis vezetéket, 6A és 13A kismegszakítókkal? Esetleg elegendő lehet gerencnek 1,5-es is? A "főmegszakító" az óránál B16A. Egyszerűbb lenne behúzni. A dugaljakhoz már 1,5-es vezetékek mennének, a világításhoz nagyrészt az eredeti alu (+ Wago Alu-plus paszta). Az XBS kötőelemekről mi a vélemény? Alacsony a büdzsé, a jelenlegi szigszalagozást váltanám ki. A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2018
Ha nincsenek nagy terhelésű berendezések (>10 A), elég a 1.5-es MCu, világításhoz 1.0-es. 13-as csőbe is belefér 6 szál (kenni kell). "Világítási vezetékek be vannak vakolva"; cső nélkül csak a falban, Al?
Milyen nagyfogyasztód lesz ?
Mosógép, mikrosütő, vízmelegítő ?
A 6 A-es kismegszakító a 1,5 mm2-es réz vezetékhez, a 13 A-es 2,5 mm2 réz vezetékhez jó és szabályos.
A 2,5 mm2-es réz gerincvezeték és arról való leágazás 1,5 mm2-es réz vezetékkel és toldva a meglévő alu vezetékkel viszont kontár szerelés. Ha szerelsz cserélj ki mindent rézre. A meglévő csőbe tegyél 1,5 mm2 vezetéket. Véss mellé egy másikat 16-os csövet és abba tegyed a 2,5 mm2 réz vezetéket. ( 3 db fázis, nulla, védővezető).
Elírtad!
A 1,5 13A a 2,5 16A ral biztosítható
Igen tudom, de nem ez volt a kérdés.
A válaszod se pontos mert nincs se mértékegység, se anyag megnevezve . Nagyon nem mindegy, hogy réz vagy alu a vezeték. Pont ez lenne a lényeg, hogy 1 kismegszakítóhoz azonos anyagú és keresztmetszetű huzal legyen végig és az lehetőleg réz vezető. A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2018
Le bizony, már 30 éve sehova sem húznak be alu vezetéket lakáson belül.
A villanyszerelési boltba, aki alu vezetéket kér ilyen kis keresztmetszetbe, már nagyon furcsa szemmel néznek.
Gondolj bele, ha benne hagyja a meglévő alu vezetéket, te arra rá mernél tetetni 13 A-es kismegszakítót ?
Bocs, telefonról írtam a metrón.
Pontosítok: Parasztház jellegű az épület. A ház nagy részén csőben megy a vezeték, azokat ki tudom cserélni. Most sajnos nem tudom, hogy 11 mm vagy 13 mm átmérőjű csővek vannak-e. A konnektorok 100%-ban új 1,5 mm2-es RÉZ vezetéken csatlakoznának. Ilyen körből lesz kettő, mindkettő B13A kismegszakítóval. A házon végig fut egy cső, amiből leágaznak a helyiségek konnektorai és lámpái. Ez tűnik neccesnek. A néhány lámpánál nagyon macerás lenne cserélni a vezetéket, mivel cső nélkül van bevakolva az MMfal. A lámpákhoz menő ág B6A kismegszakítót kapna. Igazából lehetne kevesebb is, csak azok a kismegszakítók elég drágák. Csak a legszükségesebb helyeken lesz "villany". Egyetlen nagy fogyasztó egy rezsó, ami évente talán 3-szor van használva. Ezen felül néha egy laptop, vagy porszívó. Ez egy cserkészotthon, nonprofit az egész, a költségvetés is konvergál a nullához, de a jelenlegi állapot tarthatatlan. Az XBS kötőelemek elfogható minőséget képviselnek?
A kérdés az, hogy megtehetem-e azt, hogy behúzok egy 2,5-es földet és nullát gerincnek, és mellé egy-egy fázis vezetéket, 6A és 13A kismegszakítókkal?
Vagy nem tudják az ide járók, vagy puszta jószívűséget előtérbe helyezve nem akarják a költségeidet növelni, de mivel nem a saját lakásodról és a saját családod épségéről van szó, mondjuk már ki, hogy a közös nulla nem szabályos. A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2018
Szia!
Mindenképp óva intelek az xbs kötőelemektől és mindentől ami xbs. Nagyon rossz tapasztalataim vannak. Legrand schneider, eaton, hager. Ezek szóba jöhetnek. Kötőelemből wago kizárólag. Üdv!
Szia!
Régebben a 1,5 réz vezetéket 16A biztosították, kb 2-3 éve változott. Új szabvány szerint 13A. Én simán rákötném a 1,5 rézre a 16A megszakítót. Régen megtette. Most is megfogja. A keresztmetszet és az anyaga konstans, mitől bír kissebb áramot???? Költői volt. Persze mindjárt megdobálnak ezért de nem baj. De ha mindenáron spórolni akarsz akkor 1,5 réz 13A biztosítóval. 3100W szerintem bőven elég egy lakásban néhány aljzatnak. Mellesleg mintha B16A lenne a bejövőd, így nem is tehetsz fel 13A nagyobb autómatát. Probléma megoldva. Üdv! |
Bejelentkezés
Hirdetés |