Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Aktív hangváltó
Tiszteletem, Nyáktervet el kérhetem ?
Szia, Lay-ban jó lesz? Sajnos még nem tudom ,hogy kell pdf-et csinálni hozzá.
Üdv! Felkeltette az érdeklődésem a Tina. Van is egy legális változatom. Két problémám van vele. Az egyik, hogy tud-e magyarul. Illetve a mikéntje. A másik, a makrók. A változatomban nagyon alap elemek vannak. Szinte semmit sem lehet összeállítani vele. Nem elég, hogy abszolút semmi ismeretem, még nem is találok semmit.
Tudtok segíteni?
Sziasztok!
A három utas Linkwitz-Riley aktív hangváltón, a mély hang vágása miért van a közép vágására kötve? Vagyis a magasat levágja 3410,29 Hz-en, a közepet felül 3410,29 Hz-en - alul 341,03 Hz-en, a mélyet felül 3410,29 Hz és felül 341,03 Hz-en. Nem lehetne a közép vágása elé bekötni a mély vágását, hasonlóan a magaséhoz? Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Márc 26, 2019
Szia! Elképzelhető, hogy a fázismenet linearitását javítja. Más alapokra helyezném a tervezést: Bővebben: Link
Szükségem lenne egy olyan aktív váltós kapcsolásra ami csak 40Hz-2500 vagy 3000Hz ig enged át.Valakinek esetleg?
Ő miattuk kellene: Tesla ARM9408 ARM9408 A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2019
Sőt ha jobban megnézem inkább 45Hz-től 400Hz-ig jobb lenne vágni.
Szia! Válaszd a Band Pass filtert! Jobbra-balra lapozva találod a kapcsolási rajzot és egyéb információkat.
Lehet jobban járnék valami szabályozható megoldással azzal pontosabban belehetne lőni a frekit akár fülhöz is.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2019
Mi a terved ezzel a hangszóróval? A felüláteresztő hogyan jön képbe?
Nem szeretném olyan frekvenciákkal terhelni a hangszórót amit nehezére esik lesugározni úgy gondoltam hogy olyan 45-400Hz között játszana felette jönne a közép aztán a magas.
Kerestem egy könnyebben átlátható kalkulátort, használtam már, jól számol.
Bővebben: Link Bővebben: Link
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek melyik műveleti erősítőt lenne érdemes aktív hangváltóba építeni? 1. TL072 2. RC4558 3. NE5532 4. NJM4580 ami jóval drágább Ezek "cserélhetőek" egymással? A betáplálás 15V-lenne. Egy három csatornás váltó amiben úgy számolom, hogy 8darab kell, mennyit fogyaszthat? Köszönöm előre is.
Szia!
Azonos a lábkiosztásuk, 15V-on mindegyik működik, azaz foglalatban cserélhetők. Vannak különbségek az IC-k között, de bármelyik használható szerintem. Nekem az NE5532 a legszimpatikusabb. Az adat lapokban tudod áttekinteni a jellemzőket, így a fogyasztásukat is. Kb. 3-10mA-t számolhatsz tokonként típustól függően.
Szia!
Itt találtam egy tesztet több IC-ről, köztük az NE5532-ről is, elég jó eredménnyel. De nem tudom, mennyire lehet komolyan venni a tesztet? A TI honlapon NE5532 THD-ja 0.002% 10MHz, viszont az RC4558 THD 0.0005% 3MHz. Akkor nincs összefüggés a sávszélesség és a THD érték között? Olyan is eszembe jutott, hogy a váltóban az első IC kicsit jobb legyen, mert az a teljes frekvenciát kezeli, a többi meg csak felét-harmadát. Akkor a tápnak biztos elég lesz a 2x15V 200mA-es, egy oldalnak. Kösz!
Amikor a "szimpátiámat" kialakítottam, nem csak egy paramétert figyeltem. Nekem például a zaj fontosabb, mint a torzítás.
A teljes rendszered jellemzőit és a te elvárásaidat figyelembe véve neked kell eldönteni, hogy melyik IC-t választod. Mondjuk lehet hogy gyorsabb, ha összerakod a rendszeredet, és cserélgeted a foglalatban az IC-ket, és az összkép alapján hozod meg a döntésed.
Üdv!
Áttelepedtem a mélynyomó aktivizálása miatt. A "Hangdobozok..." topikban már vázoltam a problémámat, összefoglalnám, miben kérek segítséget. 2 db mély nyomó van, tehát oldalanként 1-1 készülék. Az egyik megoldásnál ugyan passzívan is megoldható a feladat, de szükség lenne egy állítható alul áteresztőre. Ekkor a hangdobozaim komplett mély átvitelét kiváltanám a mély nyomóval, ami az eredeti átvitelt javítaná reményeim szerint. 1, A lehető legmélyebb (30-40Hz) frekvenciától a gyári doboz 450 Hz-es keresztezési frekvenciájáig. A hangdoboz bi-kábelezhető, az ottani mélynyomó kihagyható... 2, A meglévő doboz mély átvitelének kiegészítése az új bass-reflex dobozzal ca, 30-120Hz-ig. Az első és második esetben valószínűnek tartom, hogy kell egy változtatható áteresztő, amivel megtalálom kísérletileg, méregetve a megfelelő keresztezési frekvenciákat. Aztán az első esethez méretezhető passzív váltószűrő. Második esetben az induktivitás olyan nagyságú szükségeltetik, hogy passzív eszköz gazdaságtalan árban, méretben lehetséges csak. Ha jónak gondoljátok az általam írt lépéseket, melyik elektromos megoldást ajánlaná, akinek ebben gyakorlata van? A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2020
Azt hiszem nyomra leltem.
Köszönet a Szerzőnek! Csak a szűrő részre van szükségem, végfok nélkül, így átplántáltam .lay6-ra. Ha valakinek van hozzáfűzni valója, észrevétele - mármint a kapcsoláshoz, elgondolásomhoz, tegye nyugodtan.
A torzítás nagysága függ a vizsgált frekvencia nagyságától. A frekvencia skálán felfelé haladva a torzítás növekszik. Az NE5532-es opának jó hangja van, de csak akkor, ha sikerül eredeti Philips IC-t szerezned. Ezt az áramkört ők fejlesztették ki a CD-k számára. A többi gyártmánynak eléggé gagyi hatása van. Szerintem megéri a kicsit drágább NJM 4580-es Ic használata. Ne feledd, ez a keresztváltó az egész rendszered megszólalását befolyásolni fogja.
Szia! A hangszóród 30 W terheléssel 26 Hz-en éri el a megengedett legnagyobb, 8 mm-es kitérést a 70 literes dobozban. A felüláteresztőt nyugodtan méretezheted fixre 26-30 Hz törésponttal.
A vizsgálódáshoz jó a 12 dB/oktáv meredekségű aluláteresztő, de a gyakorlatban építsd 24 dB/oktáv meredekségűre a frekvencia meghatározása után. Példa.
Szervusz! Köszönöm a válaszod! Igazából eddig nem foglalkoztatott az aktív váltás, most kénytelen vagyok alkalmazni. Örülök, hogy körvonalaződnak a tennivalók.
Talán a jövőt tekintve az lesz a legoptimálisabb megoldás, hogy a 2 db STK-t egy közös dobozban, sztereo erősítőként megépítem és bele az elektronikus váltó művet. Így, ha valamikor aktualitását veszíti a szűrő rész, közönséges sztereó készülékként is használható. Ez talán jobb megoldás, mint a mélynyomó dobozokba az erősítőt belefaragni... Apropó, elképzelhető, hogy az eddigi elképzelésemmel ellentétben csak 1 db aktív váltó elektronikát érdemes készíteni, vagy külön állíthatóvá tenni a két oldalt - mély nyomó - tekintetében? Vagyis a két végfok elé 1-1 szűrőegység. A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2020
Ezzel kicsit megfogtál, mert notóriusan 100 Hz-nél váltok akár zárt, reflex, vagy bandpass a mélysugárzó és csak egy mélyládát használok a kioltások elkerülése végett.
Tekintettel a költségere nyugodtan lehet sztereó az aktív váltó. Ismét egy példa.
Ezt úgy értsem, hogy mindegyik (L-R) erősítő elé egy önálló szűrő?
Igen, mindkét csatorna kaphat független crossovert.
Nagy reményt fűztem ahhoz, hogy a teljes sávszélességű csatornákról vágok 100 Hz alatt, de semmilyen eredményt nem hozott. Sok munka feküdt benne, mégis a fiókba került a panel. A drága kondiknak találtam jobb helyet
Ez elkeserítő...De miért, nem volt igazán mély "rásegítés" a crossower -> erősítő -> mélynyomó vonalon?
A bonyolultabb műveleti erősítők a teljes kivezérlési tartományban jól teljesítenek, köszönhetően az összetettebb belsőnek. Viszont a kevesebb alkatrészt tartalmazóak levegősebben, frissebben szólnak. Nem igazán van olyan ami minden feltételnek megfelel, de aktív hangsugárzóban talán éppen a szelektív tartomány miatt van jó kompromisszum. Az 5532 lehet a mély szekció része. Nagyon pontos, de nem szereti a nagy frekvenciás komponenseket. Ha ki van szűrőzve az ultrahangos tartomány, nagyon szép, kerek a hangja. A közép és magas pedig MC33078. Ennek nagyobb a torzítása, de ha nem kap szub tartományt, nagyon analógos, kiváló hangú.
Pontosítom. A mélysugárzó (esetemben) megkapja a 25 Hz és 100 Hz közötti két oktávot. Észszerűnek tűnt, hogy az egyébként szélessávú fősugárzókra csak a 100 Hz feletti tartomány jusson. Egyrészt egyenletes legyen az átvitel, másrészt a fősugárzó mélyközepét, ami 1-2 kHz-ig is átvisz, ne modulálják az alacsony frekvenciával járó lengések, értve ez alatt a doppler-effektust.
Minden igyekezetem latba vetettem, hogy a felüláteresztő egyenletes fázismenetű legyen. Csak a fősugárzókat hallgatva a szűrő bekapcsolása nagyon szépen vágta a mélyeket. Ha a mély, - nevezhetem - szubcsatornát is bekapcsoltam, az egész cécóból semmi nem jött át. Azt elismerem, a szub nálam kicsit rá van emelve és mint az általad linkelt cikk második oldal, második ábráján látható, a szub előtti felüláteresztő (nevezzük infra szűrőnek, mely egyébként a hangszóró védelmét szolgálja, ha nem zárt dobozba kerül) még emel egy jót közvetlenül a vágási frekvencia fölött. Az előbbi mondat kicsit kacifántosra sikerült, a lényeg, a szub hangszóró teljesen elnyomja a fősugárzón hagyott mélyeket. Annak kiszűrésével nem érdemes bajlódni, legalábbis ez a tapasztalatom. A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2020
Nem lehetett kioltás, fázishiba miatt?
Nekem a JBL - 6dB-t produkál 50 Hz-n a papírforma szerint. A fiam egyszer áthozott egy zenét, fülhallgatóval elképesztő szép mély volt rajta. Rátettük az Alexander erősítőre + JBL és nem is hallatszott az a mély...Ha előtte nem hallgattam volna fülessel, észre se veszem, hogy van ott igazi mélyhang. Vagyis egyáltalán nincs szándékomban a fősugárzóról levenni a mélyeket, "pótolni" szeretném. A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2020
|
Bejelentkezés
Hirdetés |