Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Retro számítógépek
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Mintha a javított vezetéksáv melletti is sérült lenne és az alsó forrasztásnál egy ónhíd keletkezett volna.
A sáv is jó és ónhíd sincs, többször kimértem.
Azt lehet tudni hogy mi okozta a halálát? Szerintem ahol javítva volt, annak a környezetét kellene végigbogarászni. Pl egy sült alkatrész összes lábát végignézni hogy hová megy még.
Csak találgatok, de a kezdeti hiba a vezető sérülése lehetett (ahogy a karakter ROM-ot elnézem, elég sokat pakolgatták a kártyát ide-oda a padláson, mire előkerült), ami miatt aztán elpukkant a kondi is és memóriahibás lett a kártya. Ez is volt az első tünet, memóriahiba(kép).
A vezetőt és a kondit javítottam, innen viszont nem tudok továbblépni. Más sérülés nincs, látszani se látszik semmi égett. Az MB74LS374 és egy memória volt a szakadt résszel közvetlen összeköttetésben, de az égés az alsó memóriánál volt. Elkezdhetném sorban forrasztgatni (jobban mondva kókányolni) a gyanús IC-ket, de már azt a kondit is alig sikerült a sok lakk miatt.
Megéri foglalkozni egy 8bites ISA VGA kártyával?
Mégcsak nem is EISA, se Vesa; vagy legalább PCI vagy AGP lenne.. A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
A 4164 melletti kondi az 5V tapon van, sima hidegítő. Az vagy magatol ment tonkre, vagy sokkal nagyobb tapot kapott a panel, mint 5V. Ez utobbi nagyon nem valoszinu, mert akkor a felvezetok is tonkre mentek vonla. A memoria hibat honnan veszed? Ez cimzesi hibanak tunik, ahogy mar elottem is irta valaki. Ha a 4164-ekben van a karakteres video, akkor biztos, hogy nem RAM hiba, mert akkor mind a 8 RAM chip-nek egyforman kellene rossznak lennie. Szkopod van?
A kezdeti hibára írta nekem valaki egy angol nyelvű fórumon, hogy memóriahiba. Akkor néztem meg jobban a lapot és láttam a szakadt vezetőt, ami tényleg memóriából indult ki. Amikor javítottam, eltűntek a random karakterek a képernyőről.
Szkópom nincs és különösebb mérési tapasztalatom sem. Kicsit reménykedtem, hogy a szakadás megszüntetésével jó lesz mert alaplapoknál bevált, most nem így történt.
Ilyen a retrózás, néha szenvedés ősrégi hardverekkel. Szép hobbi sok buktatóval.
Én valamikor ~1994-ben vettem az első pcmet (486), de már akkor is a vesa+eisa kombó volt divatban. A kb 30cm hosszú csatlakozón persze a legkisebb mozgtásnál is kontakthiba keletkezett. Talán emiatt nem őriztem meg.
Az igazi retro a szekrény méretű gép, előlapján 50cm átmérőjű magnószalagok.. A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
A ház gyenge minősége miatt mozdulhatott el az a kártya.
A VLB kártyák a ház minőségétől függetlenül szerettek KH-sak lenni. Akárcsak később a Slot1 CPU foglalat pár évesen.
286-os gépem Hercules monitorral ugyanezt produkálta (jujj, de régen volt: '90-es évek első fele).
Én nem tapasztaltam ilyesmit.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
Most már feladtam, nem tudom sorban kicserélni a gyanús IC-ket. Majd az eladó megjavíttatja.
Arra gondolsz, amelyik lyukkártyát olvasott be ?
Én még lyuk szalagosra is emlékszem. Budapesten az Astoria mellett láttam üzem közben 1974-ben. A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
De úgy bírom az ilyen képeket! Csak az üres csarnok meg egy asztalon a _készülék_! Sehol egy cigarettacsikk, egy toll kupakja, vagy egy darab fecni..
Sziasztok, joystick javításhoz lenne szükségem a képen látható kapcsoló elemekre. Sajnos nem tudom a hivatalos nevét ennek a pattogó acél vacaknak, ami a kapcsoló érintkezője. Kb 10 mm az átmérője.
Megköszönöm, ha tudna valaki tippet adni, hol keressek ilyet.
Én legutóbb egy régi videomagnóból bontottam ilyeneket. Nézd végig a "felajánlás, ingyen elvihető" topicot, illetve ennek a párjában az "elfogadnám ha ingyen elvihető" topicban is kereshetsz - szerintem valaki hamarosan fog tudni neked adni ilyen kapcsolókat. Rendes nevét nem tudom, mi békának hívtuk őket.
Szia!
Nagyon sokféle órásrádióban is használták ezeket az idő beállítására.
veroka, tibibalogh520 köszönöm a válaszokat. Ez már legalább támpont. Akkor nézegetem a felajánlásokat, és a lomtalanításokat is.
Szia!
Ennek az érintkezőnek a neve : metal dome pcb switch (beírod a keresőbe). Bővebben: Link Bővebben: Link Itt van, de csak 1000 db. lehet rendelni.
Ez csak 50 db-os
A képen levőből is meg lehet csinálni, ha kicsíped egy helyen az oldalát.
köszönöm a segítséged, így már tudom, mit keressek.
köszönöm, ha nem lesz közelebb (gyorsabban) akkor megrendelem ezt az aliról. Sajnos onnan 30-50 napot írnak.
Van egy alaplapom, amin az egyik indításnál szépen lángra gyúlt a jobb szélen az UMC chip alatt az egyik sárgásbarna tantál? kondi. Azt kérdezem, hogy ilyen szintű árammegfutást túlélhet egy alaplap? Illetve a képen lévő sárga kondikat mivel pótoljuk.
Szia,
10µF 16V-os csepp tantál szokott lenni. Most is beszerezhető. A régiek, főleg, ha sokáig használaton kívül voltak, nagyon gyakran elfüstölnek. Valószínüleg nem lett baja az alaplapnak és nélküle is működni fog, de azért ajánlatos cserélni. Low ESR elektrolit kondit is be lehet rakni helyette.
Csere után szépen fog működni.
Rengeteg ilyet javítok, a negyedénél előfordul a tantálok elpukkanása vagy sima nyom nélküli zárlata. Azt a Dallas chipet alakítsd át elemessé, ha használni akarod az alaplapot. Dallas RTC módosítás
Köszönöm mindkettőtök hozzászólását, tanácsát.
Még egy kérdés? És a körülötte lévő dolgok a hő hatására nem sérült(hett)ek? Boldog Újévet mindenkinek! |
Bejelentkezés
Hirdetés |