Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   251 / 3975
(#) AMD hozzászólása Júl 12, 2008 /
 
A következő forrasztó állomást akarom utánépíteni:
Bővebben: Link
Mindegy hogy a nagy timmernek milyet veszek csak 100k ohm -os legyen?
(#) vicsys válasza AMD hozzászólására (») Júl 12, 2008 /
 
Trimmer csak 1 van az is 2,2 KΩ. Valószínüleg a potméterre gondoltál. Szerintem 100 KΩ lineáris mono körpályás potenciométert vegyél. A tengely átmérőt meg az alapján válaszd, hogy milyen gombod van.
(#) AMD válasza vicsys hozzászólására (») Júl 12, 2008 /
 
Igen Melyiket is?

potméter.JPG
    
(#) vicsys válasza AMD hozzászólására (») Júl 12, 2008 /
 
(#) moktec válasza AMD hozzászólására (») Júl 12, 2008 /
 
Szia!
Már jópárat épitettem ebből a szabályzós pákából. A potinál nem igazán fontos az, hogy 100K-s legyen. 10-20K-tól 220K-ig bármilyen megteszi. Lehetőleg lineálisat használj, mivel akkor arányos lesz a poti elfordítás a hőmérséklettel. Persze logaritmikus (hangerőszabályzó) potival is működik, csak "kényelmetlen". üdv
(#) Gery hozzászólása Júl 13, 2008 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy van nekem egy trafóm, ami nem tudom mire jó. Mert egy infralámpa elé volt bekötve, azt hiszem azért hogy ne égjen ki a lámpa. Mindez egy csirkekeltetőben volt valaha. Először azt hittem hogy egy egyszerű leválasztó trafó, de elég érdekes módon van bekötve. Úgy ahogy a képen látszik. Ez így mire jó, mire lehet használni? Ja és amúgy 80Wattos, ez rá van írva.

11.JPG
    
(#) zoly15 válasza Gery hozzászólására (») Júl 13, 2008 /
 
szia!
Ezt nevezik FOJTÓTRAFÓNAK ami 80W nál többet nem enged át magán

üdv!
(#) moktec válasza Gery hozzászólására (») Júl 13, 2008 /
 
Szia! Az nem trafó, hanem fojtó tekercs. Nem azért van bekötve "hogy ne égjen ki a lámpa", hanem mert a működéshez elegedhetetlen. Ezeknek a lámpáknak az "égési" (üzemi) feszültsége 100-130V. Ezt álítja elő (csunyán fogalmazva) a fojtó, másnéven gyujtó trafó. Ez a folytó semmi másra nem használható, csak a hozzá való lámpához. És csak akkorához (annyi wat-oshot) ami rá van írva. Az ilyen folytó értéke (boltba) kb 2 ezer Ft, a hozzá való izzó kb 1 ezres. Ha segíthetek írj! üdv
(#) Gery hozzászólása Júl 13, 2008 /
 
Ja értem már! Ha csak ilyen célra lehet használni akkor nem sokra megyek vele mert csirkét nemigazán akarok keltetni vele
Azért köszönöm szépen a segítséget, mostis okosodtam egy kicsit
(#) proli007 válasza Gery hozzászólására (») Júl 13, 2008 /
 
Hello!

Persze áttekerni át lehet, és akkor már használhatod valamire.

üdv! proli007
(#) Frankye válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2008 /
 
De ahhoz azért kell némi előképzettség és gyakorlat is...
(#) moktec válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2008 /
 
Csak az a baj, hogy a vasmag álltalában nem EI, hanem légréses köpenymag, így meg nem jó trafónak. Hiába az erölködés, nem jó semmi másra, csak amire kitalálták.
(#) proli007 válasza moktec hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Hello!

A levélnehezéken kívül, még két lehetőség adott.
- Atisz57 szerinti aksitöltő állabdóáramú előtétnek alkalmas
- Lehet, hogy a csöves "A" erősítős kollegák örülnének neki

üdv! proli007

(#) moktec válasza proli007 hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
na ja
Igaz nem tanították, még mikor egyetemre jártam, de nyilván kutyát dobálni is lehet vele. Pláne repülőt....
(#) feki00 hozzászólása Júl 14, 2008 /
 
Üdv
Egy kisebb problémában szeretném a segítségeteket kérni, mint mindenki más.
Van egy usb-s kontolerrem kapcsoló-mátrix rendszerűen vannak a gombok bekötve a vezérlő icbe. Ezeket a gombokat akarom egy-egy hall icvel kapcsolni. A probléma ott ered hogy ezt így akarom megcsinálni és hogy a hall icnek csak kimeneti lába van. Első körben 4066 és 4016 analóg kapcsoló ick jutottak eszembe, de úgy érzem ennél biztos van jobb megoldás is. Erre a jobb megoldásra várom az ötleteket.
Előre is nagyon szépen megköszönöm!
(#) proli007 válasza feki00 hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Szia!

Szerintem az analóg kapcsóló, is vidáman megteszi, de másik lehetőség lehet az optocsatoló.

üdv! proli007
(#) vicsys válasza feki00 hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Illetve ha van valamekkora tápfesz a mátrixon, akkor sima tranzisztorral is megpróbálhatod.
(#) feki00 hozzászólása Júl 14, 2008 /
 
proli007, ez nem jutott az eszembe, bár ez is kicsit hasonlít az analóg kapcsolós ötletemre, "légyre ágyuval lőni"

vicsys, usb így 5volt a táp. A hall ic alacsony ha be van kapcsolva ha nincs bekapcsolva akkor semmilyen :O
A kontolerren meg egy kapcsoló két pólusa között 4.5V-4.5V környékén van. Milyen tranzisztort tudsz ajánlani?
(#) vicsys válasza feki00 hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Ez persze függ a konkrét kapcsolástól de a BC szériából szinte bármelyik univerzális tranya. A vezérléshez a bázist fell kell húzni, mert szerintem OC-s a hall kimenete.
(#) feki00 válasza vicsys hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Kipróbáltam amit írtál de fordítva működik. Lenyomva nem kapcsol, felengedve kapcsol. BC237et használtam, ez volt kéznél, bázis felhúztam.

Ez a hall viszont egy nagy rejtély. A táp és a kimenete közé tettem ledet, lenyomva világított. Gondoltam ha a föld és a kimenet közé rakom akkor felengedve világít, de nem. Ez mi?

4 kivezetése van: táp, engedélyezés(felhúzva bekapcsolva), kimenet, föld.



(#) hapro hozzászólása Júl 14, 2008 /
 
Ha két 100µF/100V ELKO-t kondit sorba kötök akkor 50µF/100V vagy 50µF/200V lesz belőle?
Számít-e az eredő feszültség értéknél, hogy a pluszt a pluszhoz, vagy a pluszt a mínuszhoz kötöm?

Ellenállást ha sorba, ha párhuzamosan kötök, a teljesítménye mindkét esetben összeadódik?
(#) huba hozzászólása Júl 14, 2008 /
 
Sziasztok. Ezek fóliakondik? Kicsit meglepődtem mikor ez jött a csomagba.


P7130109.JPG
    
(#) feki00 válasza huba hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Nagyon nagy valószínűséggel fólia. Csak valami szmütyibe mártották hogy tartós maradjon.
Szerintem ezek jobbak is mint a csupaszok...
(#) Sztyopa hozzászólása Júl 14, 2008 /
 
Üdv Mindenkinek!

Biztosan nagyon egyszerű a kérdésemre a válasz de nem találom sehol, ha tudtok segítsetek kérlek.
Szóval USB buszról minden rádugott cucc levehet 100 mA-t mindenféle megkötés nélkül legalábbis alapesetben. 500 mA is levehetnek róla az egyes alkalmazások ha ez engedélyezve van nekik. Az USB leírása azt írja hogy, ilyen nagy fogyasztású alkalmazásoknak mindig szoftverből kell megengedni azt hogy fogyasszanak. Namost nekem az a problémám, hogy egy USB-s telefontöltő vagy egy USB-s ventilátor (ilyet is láttam (-: ) nem hinném hogy kommunikál a HOST-al hogy most ő sokat fog fogyasztani ill. azt sem gondolnám hogy kevesebbet enne 100 mA-nél, mégis akkor hogy lehet ez, simán eszik annyit amennyit?
Köszönettel:
Pista
(#) _JANI_ válasza proli007 hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
(#) mester06 hozzászólása Júl 14, 2008 /
 
Hali!
Igazából ez nem is annyira ebbe a topicba tartozna, de egy ilyen kis kérdéshez nem akarok külön topicot nyitni, mert minek...
A kérdésem az, hogy építeni akarok egy ledsort, amit párhuzamos portra kötve akarok vezérelni...
szimpla futófényt...
Remélem érthető hova akarok kilyukadni...
A kérdés:
Elég ha közvetlenül a pc outputra kötöm a ledek lábát, van elég jelfesze a párhuzamos portnak a ledek üzemeltetéséhez, vagy külön táp az áramkörnek és tranyókkal vezéreljem a ldeket?
Tranyós dolgot úgy képzeltem hogy a bázist kötöm a jelre...
Melyik az életképesebb megoldás?
(#) Combord válasza bazsoo hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Kössz
(#) mester06 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Hát ezaz hogy énis láttam már ígyis úgyis...
De akkor a tranyós a "profibb" megoldás, akkor azt építem...
köszi..
(#) miklosch válasza Sztyopa hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Az én véleményem és tapasztalatom erről az, hogy ez a 100mA nem igaz. Egy laptop 500mA-t ad ki kb, de egy asztali gép alaplapi USB-je 1A leadására is képes, és nem kell "kérni" tőle. Ha a felvett áram meghaladja a maximumot, akkor kékhalállal ki fog fagyni a gép...
(#) Sztyopa válasza miklosch hozzászólására (») Júl 15, 2008 /
 
Igen, ez így már megymagyaráz mindent.
Köszönöm
Következő: »»   251 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem