Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2398 / 2499
(#) Suba53 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Úgy már értem. De egy DSO-t nem neveznék mezeinek.
(#) Ge Lee válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Hát, pedig manapság már mindenkinek olyan van, csak annak nem aki szívesebben nézegeti a zöld fénycsíkot. Már nem a 80-as években vagyunk, ahol egy használt csöves szkóp is több havi fizetés volt, ma már egy új DSO-t is megveszel akár egy havi minimálbérből is, bár nem tudom hogy az most éppen mennyi.
(#) highand válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Karesz, talán ha azt szimulálnád, amit én feltettem, az talán jobb eredményt hozott volna.

Rossz helyre kötötted a 95 ohm-ot. Továbbá ha eltérő műveleti erősítőt használsz, akkor a 95ohm helyett meg kell keresni azt az értéket, amivel a legkisebb a torzítás.

Ha pedig ez csak olyan kis értékkel jönne ki, ahol már az IC áramlimitje belép, akkor csökkenteni kell a 120pF-et és növelni a 6,9uH-t.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2022
(#) highand válasza Skori hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Azért ekkora értékek kerültek bele, mert 3uH-vel már túl alacsony érték jött volna ki az IC számára.
(#) highand válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
"soha nem láttam benne azt sokat és mindenki által emlegetett hidat"

Igazad van és egyezik a véleményed az enyémmel.

https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/a_quad_405_mukodese_mindenki...n.html
(#) highand válasza mcc hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Még LM318-al is alig rosszabb 0,006%-nál.

Érteni kell a QUAD 405-öt és akkor jó helyre teszitek az ellenállást:

Az IC kimenetére és a tekercs mögé kötitek - nem pedig elé.
(#) mcc válasza highand hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Nézd meg jobban Karesz rajzát. Jó helyen van az ellenállás. Kicsit sajnálatos, hogy néhol 10pF-ot, néhol 120pF-ot teszel be C2 pozíciójába.
(#) highand válasza mcc hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Másik műveleti erősítőhöz másik pf kell. Most tényleg megnéztem a Karesz rajzát. TL071-et használt. Akkor viszont az általa a szimulációhoz használt OPA-hoz játszani kell az értékekkel, mert ez működik.
A hozzászólás módosítva: Jún 17, 2022
(#) highand válasza mcc hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
"Sajnos az erősítő minősége akkor is csapnivaló, iszonyat mennyiségű páratlan felharmonikust produkál. 20kHz-en 1W-nál már 0,8% körüli torzítása van."

Megosztanád, hogy ez neked milyen beállításban jött ki?
(#) mcc válasza highand hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Csatolva.
(#) highand válasza mcc hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Köszi. Hát ez sem LM4562 volt. Mielőtt az jönne, hogy a szimulátorokban van eltérés felteszem, az én tl071-el való szimulációmat - és tök megegyezik Kareszéval (10kHz 5Vpp). Szóval ki kell minimalizálni az egyes különböző IC-kel a torzítást. Szerintem az LM318-at mindegyik szimulátor jól tudja.

14 alkatrészes hétvégi kapcsolásnak jó lesz ez továbbra is.
(#) mcc válasza highand hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Nem LM4562. Az LT1122-nél például teljesen el is hagyható a kondenzátor. Az ellenállás 120ohm környékén lesz optimális.
(#) Karesz 50 válasza highand hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
LM4562 nincs a CM-ben és rendes darlington sem. Így, LM318-cal 0.002% körüli a THD 22.5 Vpp-nél.
De nincs ennek jelentősége szerintem.

Quad THD.JPG
    
(#) highand válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Annyi jelentősége van, hogy elhamarkodottan ítélkeztetek - de minden jó, ha a vége jó.
(#) Karesz 50 válasza highand hozzászólására (») Jún 17, 2022 /
 
Talán mert nem a szívünk csücske a Quad, de azért szeretjük
(#) highand hozzászólása Jún 17, 2022 /
 
Ez még csak elmélet, de hétvégén összerakom.
(#) Skori válasza highand hozzászólására (») Jún 18, 2022 / 1
 
Nekem egy dolog nem világos, amit már a QUAD esetében sem értettem. A B osztályú rész hibáját (tulajdonképpen leginkább keresztezési torzítását) korrigáljuk. Viszont a B osztályú végfok beállítását elvihetnénk egészen a B osztály határáig, hogy a keresztezési torzítása eleve kicsi legyen, ha kisebb hibát kell korrigálni akkor a végeredmény is jobb lehet. Miért nem tették meg ezt pl. a QUAD esetében? Két PN átmenet nyitófeszültségéből eredő hibát kell korrigálni, pedig egyetlen dióda beépítésével ez kb. megfelezhető lett volna - és szinte biztosan kisebb torzítás lenne az eredmény.
(#) Gafly válasza Skori hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Current Dumping volt akkor a hívó szó.
Csak ugye azóta néhány évtized tovaszállt...
(#) Ge Lee válasza Skori hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Ha körbe nézel a neten vannak olyan rajzok amelyikre berajzolták azt a plusz diódát. Én is kipróbáltam, semmin nem változtatott mármint ami a hangját illeti. Nekem ami az egész Quad dologból leginkább kitűnt az az volt amikor elhagytam belőle a B osztályú végét és csak az A osztályú fokozat dolgozott a kimenetre, egyből szerethetőbb lett a hangja, de aztán tovább nem foglalkoztam vele.
(#) Skori válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Régen gondolkoztam rajta, hogy lehetne egy felújított verziót készíteni, modernebb félvezetőkkel, és átgondoltabb kapcsolástechnikával, de ma már másképp látom a dolgot.
Persze a Quad megvan most is, afféle nosztalgia készülékként, bár sok éve be sem kapcsoltam már. Lehet, hogy előszedem egyszer, csak úgy játékból, hogy most milyennek hallom a hangját.
Annak idején tetszett, eltelt 20...30 év, biztos, hogy nem olyan a hallásom sem mint akkor. Így még az is lehet, hogy most is tetszene, vagy nem, ki tudja.
Akkoriban egyetlen hangfoszlányból meg tudtam mondani, hogy pl. mp3 szól, és kb. milyen bitrátával, vagy a CD lejátszók között is biztonsággal különbséget tudtam tenni (az elsők között megjelent egybites Philips - amelyik még nem a bitcheck konverziós volt - hangja tetszett a legjobban). Mondjuk most is azért használok külső DAC-t a PC-hez, mert az alaplapi hangkártyák hangminősége valahogy nem az igazi. Szerencsére DAC-ból viszont nem kell nagyon drágát használnom ahhoz, hogy számomra elfogadható legyen a hangminőség. Sőt tulajdonképpen MP3-at is simán tudok hallgatni, és élvezni a zenét, azaz nem zavar, hogy nem úgy szól mint az eredeti.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
(#) Skori válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Még annyit a Quad-ról, hogy annak idején egy maréknyi (akkor beszerezhető) opamp-al kipróbáltam. A sokak által kedvelt NE5534-el nekem kevésbé tetszett, mint mondjuk az LF356-al, bár nekem a TL071-el sem volt különösebb problémám. Az akkoriban itthon kapható HiFi tornyok erősítőjénél szerintem sokkal jobb volt. Aztán az egyik barátom vett a bizományiban egy vagyonért egy Marantz erősítőt (80-as...90-es évekről beszélek), és áthozta meghallgatni - na annál már nem volt jobb a Quad.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
(#) samtron77 válasza reloop hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Szia. Kérdeznék egyet. Megérkezett az IC. Csináltam rá hűtést a tanácsod alapján. Beraktam de protectbe váltott. Kutakodtam a tápban és az kidobott egy negyedvattos 1 ohmos ellenállást. (R929). Cseréltem és be is röffent az erőmű. Hurrá a hngja is szép! De sajnos méricskélve az uPC-t igencsak eltér a diagrammon szereplő értékektől (a 15-ös lábon pl:59V-ot mértem).
Ötlet? Cseréljem nagyobb értéküre ezt az ellenállást? Amivel beáll a 40V körüli érték. Vagy nem lesz gond így sem?
(#) reloop válasza samtron77 hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Szia! Az Elektrotanyás doksiban nem találom az R929-et. Mihez kapcsolódik ez az ellenállás?
Az 59 V-os méréssel az lesz a gond, hogy rosszul választottál testpontot, ±41 V-nál nagyobb feszültség nem lehet a készülékben.
(#) samtron77 válasza reloop hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Az r929 az ic 15-ös lábához sorosan. Sajnos most nem vagyok otthon (a géphez közel) később bemásolom. Testpontnak a pufikondik testpontját választottam. Nem jól tettem? Inkább az ic testpontját válasszam?
(#) Ge Lee válasza Skori hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Az olcsóbb kategóriából nekem is az LF356 volt benne a befutó. Marantzom is van itthon, igaz nem japán hanem kínai ami nincs olyan (hallottam japánt is), de ahogy egy villamosmérnök mondta vala: A csöves másképp szól.
A Quad azért volt nagy sláger akkoriban mint írod is, mert nem nagyon volt csak rosszabb nála, Orion meg Videoton volt kb. a választék, és teljesítményben sem tudtak annyit, 30-40W felett már csak tortyogtak a nagyobb dobozokon. Ha egy 2x50W-os erősítőt csutkán lehet hallgatni egy 2x2 méteres "stúdióban" anélkül hogy igazán hangosnak hallanánk akkor az egy vicc.
(#) reloop válasza samtron77 hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Így már megtaláltam az R929-et.
Ha a pufferkondik közös pontja volt a test, akkor a pufferen is ±59 V van? Tanulságos mérés lesz.
(#) samtron77 válasza reloop hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Elvileg ott is annyi lesz. Ha hazaérek rámérek. Hogy érted, hogy ""tanulságos mérés lesz""?
(#) reloop válasza samtron77 hozzászólására (») Jún 18, 2022 / 1
 
Az egyik lehetőség, másfélszeres a tápfeszültség, a másik, szakadás van a testben.
(#) samtron77 válasza reloop hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
A trafó AC:30,3-0-30,3V (K-F-S) terhelés nélkül a jumperen mérve
A pufferen:+58,3-0--57,8V
(#) Ronin válasza samtron77 hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
30 V AC-ból 58V DC? Azt hogyan?
Következő: »»   2398 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem